Frijit

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Frijit, cinsel anlamda soğukluk yaşama hastalığıdır. Psikolojik bir travma sonrası (örneğin: tecavüz) kronik olarak ilerler ve egonun kendini savunma biçimi olarak adlandırılır.

Cinsel istemi olmayan kadınlara Frijit yani soğuk terimi 1950'li yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Frijit deyimi yanlış bir terimdir. Çünkü gerçekte Frijit kadın yoktur. Ancak belli bazı akıl hastalıklarında kadın cinsellikten tamamen kopmuştur. Birçok kadının, cinsel tepki göstermeleri için bu konuda yüreklendirilmeleri ve bunu rahatlıkla ve doğal olarak yaşayabilmeleri için de belli bir zamanın geçmesi gerekebilir. Kadınlar, genelde yetiştikleri ve geldikleri çevrenin değer yargılarına göre, cinsellikten beklenmesi gereken tek şeyin görevini yerine getiren bir eş ve doğurmayı özlediği çocukların annesi olmaktan başka bir şey olmadığını düşünebilir. Kadının cinsel soğukluğunun önemli nedenleri başında gebe kalma korkusu da yer tutar.

Halk arasında Frijit denen kadınlara "Cinsel istem azlığı olan kadın" demek doğru olur. Cinsel istem azlığı olan kadınlarda cinsel uyarıma bir cevap yoktur. Bu kadınlar cinsel uyaranlardan ve davranışlardan zevk duymazlar. Fizyolojik olarak cinsel uyarım belirtileri göstermezler. Bir örnek vermek gerekirse, kadın partneri tarafından uyarılmasına rağmen bir şey duymaz. Bunların bazıları dokunmadan hoşlanırlarsa da pek çoğu en küçük bir zevk bile duymazlar. Hatta bu kadınların bazıları cinsel ilişkiden nefret ederler. Tabii ki cinsellikten zevk almayan kadın, cinsel birleşmeye adeta bir işkence gibi bir yaklaşım içindedir. Bu soğukluk hali depresyona, depresyonlar ise soğukluğun daha fazla yerleşmesine neden olur. Cinselliği yeni keşfeden birinin cinselliğe karşı olan çekingenliği Frijit ile karıştırmamak gerekir. Kadınlardaki bütün cinsel isteksizliği Frijite bağlamak doğru olmaz. Kadının cinsel uyarılara tepki verememesinin farklı sebepleri olabilir. Örneğin ilgili kişi heyecanlı olabilir. Ya da aseksüel veya homoseksüel olabilir bu tip durumlarda hastalık çerçevesi içerisinde değerlendirilemez. Şayet eğer homoseksüel birey heteroseksüel bir birliktelik yaşarsa cinsel birleşimden zevk alamayacağı gibi bazı durumlarda cinsel birleşme tam bir işkenceye dönüşebilir ve bu Frijit olarak nitelendirilemez. Frijit kısaca heteroseksüel bir insanın psikolojik veya başka bir problemden dolayı cinsel birleşmeden zevk alamaması durumdur. Ayrıca bu durum sadece kadınlarda görülmez örnek olarak bildiklerimiz arasında Leonardo da Vinci gösterilebilir.