Seks pozisyonları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Misyoner en çok tercih edilen seks pozisyonudur[1][2]

Seks pozisyonları, cinsel ilişki sırasında iki partnerin vücutlarını kullanım şeklini vurgulayan bir terimdir. Misyoner pozisyonu çiftler için sekste en fazla uygulanan cinsel birleşme şeklidir.[3]

Vajinal seks, canlı bünyelerinde üremeyi sağlayan eşeysel birleşme. Bu birleşme vajinaya penisin girmesiyle olur. Bu ilişki sonunda erkekteki sperm ve kadındaki yumurta'nın birleşmesiyle bir zigot oluşur. Vajinal ilişkilerde, döl yolu girişinde bulunan Bartholin bezleri cinsel ilişki sırasında vajina girişinin ve duvarlarının kayganlaşmasını sağlar. Bu ilişki sırasında vajina yüksek derecede esneyebilme yeteneğine sahip bir organdır. Bu özelliğini üç katmanından orta katmanını oluşturan kas katmanına borçludur. Cinsel ilişki esnasında genişliğini ve uzunluğunu giren penisin çapına ve uzunluğuna göre belli oranlarda arttırabilmektedir. Kadınların vajinal ilişkilerde haz duyduğu alanı klitorisdir.[4]

Oral seks, bir cinsel etkinlik türüdür. Ağız yolundan yapılan herhangi bir cinsel ilişkiyi tanımlamak için kullanılır. Ereksiyon hâldeki penisin, veya uyarılmış bir vajina ya da anüsün ağızla, dudaklarla ve dil ile daha fazla uyarılma eylemidir. Tarih boyunca hemen her toplumda düzcinsel ve eşcinsel insanlar tarafından uygulanmıştır.

Anal seks, özellikle ereksiyon hâldeki penisin anüsten içeri sokulması biçiminde uygulanan cinsel etkinliktir.[5][6]

Seks oyuncakları, bir nesne ya da aygıtla; öncelikle bireyin cinsel hazını arttırmak ve haz almayı kolaylaştırmak için kullanılır. Bireyin cinsel organlarına benzemek için tasarlanmıştır ve titreşimli ya da titreşimsiz olabilirler.

Mastürbasyon, girme olmadan cinsel organların uyarılmasıdır. Tek kişi tarafından veya bir kişi tarafından öbürüne yapılabilir.

Cinsel fetişizm, ilk olarak Alfred Binet tarafından Le fétichisme dans l’amourde tanımlanan ama kökeni daha eskilere dayanan, cansız bir nesnenin veya eş bedeninin aslında cinsel görevi olmayan bir parçasının tahrik edici olarak algılanmasına denir. Kök olarak antropolojide doğaüstü güçlere sahip olduğuna inanılan nesneler için kullanılan fetiş teriminden gelir. Bu nesneci yaklaşımın cinsel ilişki sırasında şehvet arttırma amaçlı ya da onu tüm cinsel ilişkinin yerine koyan karşılığına da cinsel fetişizm denir.

Grup seks[değiştir | kaynağı değiştir]

Toplu ilişki, cinsel ilişkinin aynı anda ikiden fazla kişi arasında olan türü. Burada her kişi diğer pozisyonların bir veya daha fazlasını her biri başka bir kişiyle uyguluyor olabilir.

Duble penetrasyon

Duble penetrasyon; bir kişinin, iki kişi tarafından anüsünün ve/veya vajinasının aynı anda penetre edilmesi. Bir kişinin vajinaya, diğer kişinin de anüse girmesi; bu pozisyonun genel uygulanma şeklidir. Aynı zamanda, iki kişinin de anüsten veya iki kişinin de vajinadan (ki söz konusu kişi dişiyse) girmesi de bu pozisyonun uygulama şekillerinden sayılır.

Diğer seks pozisyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Keath Roberts (2006). Sex. Lotus Press. s. 145. ISBN 8189093592. 10 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2012. 
  2. ^ Wayne Weiten; Margaret A. Lloyd; Dana S. Dunn; Elizabeth Yost Hammer (2008). Psychology Applied to Modern Life: Adjustment in the 21st Century. Cengage Learning. s. 423. ISBN 978-0495553397. 12 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2012. 
  3. ^ (Türkçe) Misyoner Pozisyonu 26 Kasım 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  4. ^ "KADIN CİNSELLİĞİNİN MERKEZİ: KLİTORİS". jinekoloji.net. 23 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2009. 
  5. ^ Anal sex 7 Mayıs 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. NetDoctor.co.uk. Erişim: 31 Mayıs 2009
  6. ^ Anal sex 27 Haziran 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Wordnetweb.princeton.edu. Wordnet Search - 3.0. Erişim: 31 Mayıs 2009