Baştan çıkarma

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Baştan çıkarma deyimi, Türk Dil Kurumu’nun büyük sözlüğünde "kötü yola sürüklemek, doğru yoldan saptırmak" olarak geçmekle birlikte,[1] günlük kullanımda "çeşitli oyunlarla karşı cinsten birinin yoğun ilgisini kazanmak" anlamını taşır.

Terminolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Don Juan tablosu

Baştan çıkarma sanatının kökenleri çok eskilere dayanır. Modern tarihteki ilk mihenktaşı olarak gösterilen Don Juan, hikâyesi defalarca farklı yazarlar tarafından anlatılmış efsanevi ve kurgusal bir karakterdir. Bilindiği kadarıyla Don Juan'ın ilk kayıtlı hikâyesi Tirso de Molina'nın yazdığı El burlador de Sevilla y convidado de piedra (Sevil Aldatıcısı ve Taştan Misafir)'dir. Bu hikâyede Don Juan kadınları baştan çıkaran, evlilik vadederek kandıran, pişmanlık duymayan bir zampara olarak resmedilmiştir.[2]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Don Juan ismi mecazi olarak "zampara" anlamında kullanılır. Aynı şekilde kullanılan bir diğer isim de Casanova’dır. Giacomo Giralomo Casanova, 1725 - 1798 yılları arasında yaşamış gerçek bir insandır. Ayrıca Don Juan’a tamamen zıt olarak Casanova, ilişkiye girdiği kadınları gerçekten çok severdi ve çoğu zaman sonrasında onlarla arkadaş kalırdı. Bir aşık olarak Casanova'nın başarılı olmasının ardındaki neden, kendi zevkine düşkün olduğu kadar karşı cinsin de kendisinden keyif alması için özen göstermesidir. Casanova ayartılmaktan hoşlanırdı ve kendisini kadınların arzu objesi olarak görmeyi severdi. Bu özellikleri nedeniyle Giacomo Giralomo Casanova, dünya çapında tanınan ve kadınların gönüllerini fethetmedeki becerisiyle tarihe geçmiş bir insandır.[3]

1994 yılında, o zamanlar Jeffries’in öğrencisi olan Lewis De Payne alt.seduction.fast (kısaca ASF) adıyla bir habergrubu (newsgroup) oluşturdu. Bu oluşum kısa zamanda başka inernet tartışma forumlarının, email listelerinin, blogların ve baştan çıkarma tekniklerinin paylaşıldığı sitelerin ortaya çıkmasına yol açtı.

Farklı yöntem ve yaklaşımlarla başka baştan çıkarma eğitmenleri ortaya çıktı ve topluluklarında "baştan çıkarma gurusu" ya da kısaca "guru" olarak tanındılar. Bu yeni eğitmenler arasında en kayda değer ikisi Mystery adıyla bilinen Erik von Markovik ve David DeAngelo olarak tanınan Eben Pagan’dır.

David ve Cliffslist.com22 Kasım 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.’un kurucusu Cliff, baştan çıkarma camiasında en bağımsız görünenlerdir. David başlangıcını Cliff’in Listesi’ne bir mesaj yazarak yaptı. Mystery, sahne performansında kullanılan birçok sosyal beceriyi baştan çıkarma sanatına uyarlayarak Mystery Metodu’nu yaratan bir sahne sihirbazdır. Baştan çıkarma camiasında kullanılan pek çok terim onun sayesinde sahne performansı jargonundan alınmıştır. Ross Jeffries’in eski bir öğrencisi olan David DeAngelo, "Cocky and Funny" (kendini beğenmiş ve eğlenceli) adlı tekniğiyle bilinir.

Günümüz[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde baştan çıkarma sanatı, gurular ve topluluklardan oluşan sistemli ve uygulamalı eğitimlerin konusu haline gelmiştir. Bu yaklaşımın başlangıcı Eric Weber’in 1970 tarihli kitabı How to Pick Up Girls (Nasıl Kız Tavlanır) kitabına dayanır (pick up ifadesi bar ya da benzeri halka açık bir ortamda tamamen yabancı bir kızı beraberinizde gelmesi için ikna etmek anlamını taşıyor). 1980'lerde Kaliforniya’da iki self-help (kişisel gelişimde kendi kendine yardım) gurusu, çekici bayanlarla tanışma konusunda kendi tavsiyelerini pazarlamaya başladılar. Bunlardan biri olan ve 'Steel Balls' ('Çelik Toplar' anlamına geliyor) adıyla tanınan R. Don Steele, 35 yaş üstü erkeklerin genç kadınlarla tanışmaları konusuna odaklandı. Diğeri, Ross Jeffries, "Speed Seduction" (Hızlı Baştan Çıkarma, kısaca SS) adı altında, bir grup Nöro-Linguistik Programlama (NLP) tekniğini piyasaya arz etti.

2005 yılında, Style takma adıyla tanınan Neil Strauss, The Game: Penetrating the Secret Society of Pickup Artists (Oyun: Baştan Çıkarma Sanatçılarının Gizli Toplumuna Giriş) kitabıyla baştan çıkarma camiasını gözler önüne serdi. The Game, New York Times’ın en çok satanlar listesi’ne girdi, tavlama ve baştan çıkarma konularının daha geniş kitlelere yayılmasını sağladı ve standart yaklaşımları kullanan baştan çıkarma uygulamacılarının yakalanma ihtimalini artırdı.

2007 Ağustosunda, Mystery, eski öğrencileri Matador ve J-Dog ile birlikte Amerikadaki bir kablolu televizyon kanalında "The Pick Up Artist" (Baştan Çıkarma Sanatçısı) adıyla program yapmaya başladı. Mystery’nin ortağı olan Nick Savoy (gerçek adı Nick Benedict) da programa katılacaktı, ama Mystery ile aralarındaki ihtilaf nedeniyle programın hazırlanmasına danışman olarak dışarıdan destek vermekle yetinmek zorunda kaldı.

Bu arada, Scot McKay, David Shade ve Adam Lyons gibi diğer bazı eğitmenler, temelde tekeşliliği destekleyen yaklaşımları savundular. Onlara göre bir erkek birden fazla kadınla tanışıp çıkabilir, fakat hedef uzun vadeli ilişki kurabilecekleri kişiyi bulmak olmalıdır.

Tüm bu oluşumlar ağırlıklı olarak Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde yer almakla birlikte, başka ülkelerden bu eğitimlere katılan ve geri döndüklerinde kendi anavatanlarında eğitmen olarak baştan çıkarma sanatını yayanlar sayesinde hemen her ülkede bu taktik ve yaklaşımlar yayıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ TDK Büyük Türkçe Sözlük[ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ "Vikipedi, Don Juan". 27 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2009. 
  3. ^ "Vikipedi, Giacomo Giralomo Casanova". 19 Temmuz 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]