İçeriğe atla

Kinsey ölçeği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cinsel yönelim derecelerini gösteren Kinsey ölçeği

Kinsey ölçeği ya da diğer adıyla Heteroseksüel-Homoseksüel Derecelendirme Ölçeği,[1] bir kişinin cinsel yönelimini belirli bir deneyime veya bir uyarıcıya verdiği reaksiyona göre tanımlamak için kullanılan ölçek. Ölçek 0 ila 6 arasındadır; 0 sadece heteroseksüel, 6 sadece homoseksüel anlamına gelir. Kinsey Raporlarının hem erkek hem de kadın versiyonlarında "X" olarak nitelendirilen, "sosyo-cinsel temas veya tepki yok" anlamına gelen bir ölçüt daha vardır. Raporlar ilk olarak Sexual Behavior in the Human Male (1948) adlı kitapta Alfred Kinsey, Wardell Pomeroy ve diğerleri tarafından yayımlandı. İnsan Erkeğinde Cinsel Davranış'ta (1948) yayınlandı. Daha sonra kitabın kadın versiyonu olan Sexual Behavior in the Human Female (1953) kitabında da yer aldı.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kinsey ölçeğinin yaratıcısı Alfred Kinsey, "cinsel devrimin babası" olarak bilinir.[2] Kinsey ölçeği, cinselliğin sadece homoseksüel ve heteroseksüel olarak iki zıt kategoriyle sınırlandırılamayacağını göstermek için yapıldı. Kinsey cinselliğin akışkan olduğuna ve zamanla değişime uğrayabileceğine inanıyordu.[3]

Kinsey, sosyokültürel etiketleri kullanmak yerine öncelikle bireyleri ölçeklendirmek için davranış değerlendirmelerini kullandı.[3] Kinsey'in ilk derecelendirme ölçeğinde otuz farklı vaka çalışmasını temsil eden otuz sonuç vardı ancak son ölçeğinin bu sayı yediye düştü.[4] Araştırması boyunca 8.000'den fazla görüşme gerçekleştirdi.[5]

Ölçek tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kinsey ölçeği; sadece karşı cinse arzu duyan ve/veya karşı cinsle cinsel deneyimleri olan kişileri 0 ile, sadece aynı cinse arzu duyan ve/veya aynı cinsle cinsel deneyimleri olan kişileri 6 ile, her ikisi için "nadiren" veya "ara sıra" gib değişken seviyelerde arzuları veya deneyimleri olanları ise 1-5 arasında sınıflandırmaktadır. Heteroseksüel, biseksüel veya homoseksüel olarak "tanımlanıp tanımlanmadıklarını" belirtmediler.[6]

Değerlendirme Açıklama
0 Sadece heteroseksüel
1 Ağırlıklı olarak heteroseksüel, nadiren homoseksüel
2 Ağırlıklı olarak heteroseksüel, bazen homoseksüel
3 Eşit olarak heteroseksüel ve homoseksüel
4 Ağırlıklı olarak homoseksüel, bazen heteroseksüel
5 Ağırlıklı olarak homoseksüel, nadiren heteroseksüel
6 Sadece eşcinsel
X Sosyo-cinsel ilişki veya reaksiyon yok

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kinsey's Heterosexual–Homosexual Rating Scale". The Kinsey Institute. 10 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2011. 
  2. ^ "Kinsey History". www.kinseyinstitute.org. 14 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2018. 
  3. ^ a b Galupo (Haziran 2014). "Sexual Minority Reflections on the Kinsey Scale and the Klein Sexual Orientation Grid: Conceptualization and Measurement". Journal of Bisexuality. 14 (3–4). ss. 404-432. 
  4. ^ "Archive for Sexology". www.sexarchive.info. 6 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2018. 
  5. ^ Bullough (Ocak 2010). "Alfred Kinsey and the Kinsey report: Historical overview and lasting contributions". The Journal of Sex Research. 35 (2). ss. 127-131. 
  6. ^ "Kinsey Sexuality Rating Scale". The Kinsey Institute. 10 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2013.