Elle muamele

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peter Johann Nepomuk Geiger, Elle muamele, 1840.

Elle muamele veya handjob (İngilizce: el muamelesi) erkeğin penisinin, erkek veya dişi cinsel partneri tarafından, genellikle orgazm ve boşalma noktasına kadar el vasıtasıyla uyarılmasıdır. Mastürbasyondan farklı olarak dişinin vajinasının, klitorisinin veya vulvasının manuel uyarılmasına parmaklama denilirken, partnerler tarafından aynı anda uygulanan manuel uyarılmaya da ortak mastürbasyon denir. Ortak mastürbasyonda erkek kadının vajinasını parmaklar veya klitorisi ile oynarken; kadın da erkeğin penisi veya testisleri ile oynar.

Fuhşun yasa dışı olduğu yerlerde, cinsel hizmet sunan masaj salonları, müşterilerine elle muamele teklif edebilir, aynı zamanda kanunların dışına da çıkmaz.

Peter Johann Nepomuk Geiger, Ortak mastürbasyon, 1840.

Masaj salonlarındaki tabirle, masöz tarafından; masajın bir parçası olarak veya masajdan sonra yapılan elle muameleye "mutlu son" denir. 1975'te A.J. Velarde tarafından yapılan bir çalışmaya göre, ABD'nin Pasifik Kıyı şeridindeki ismi verilmeyen bir şehirde "elle muamele", masözlerin işe alınma koşulu olarak sunduğu hizmetlerden biridir.[1][2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Zajdow, Grazyna (1 Şubat 2000). "Sex work and regulation; holding on to an image: a sociological reflection" (PDF). s. 178. 14 Ekim 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2013. 
  2. ^ Velarde, A. J. (1975). "Becoming prostituted: the decline of the massage parlour profession and the masseuse". British Journal of Criminology. 15 (3). s. 251–263.