İslam'da cinsellik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bir müftü, bir kadının kayınvalidesinin kızıyla evliliğini tüketememe konusundaki şikayetine yanıt olarak cinsel tavsiye verir. Osmanlıca el yazması, 1721.

İslâm Fıkhı
Basmalah-1wm.svg

İslami cinsel içtihat İslam'da cinsellik İslami yasaları açıklar. Büyük ölçüde erkekler ve kadınlar arasındaki evlilik ilişkileri cinsel aktivite hapsetmesi Kur'an, hadis ve fetva dayanmaktadır. Çoğu gelenekler tüm cinsiyetler arasında herhangi bir ilişkileri konusunda sıkı iffet ve tevazu teşvik, bekârlık vazgeçirmek. islam Cinsel aktivite büyük ölçüde evlilik için saklıdır. Evlilik dışı cinsel farkı ve tevazu Bu duyarlılık gibi İslami elbise yorumların ve cinsiyet ayrımı derece olarak İslam'ın şimdiki belirgin yönleri görülebilir.

Evlilik dışı sekse karşı yasaklamalar güçlü olmasına rağmen, cinsel aktivite İslam'da bir tabu değildir.[1][2] İzin verilen cinsel ilişkiler Kur'an ve Hadis açıklanmıştır. Evlendikten sonra, sınırlamalar vardır: Bir adam karısının âdet ve plasenta dönemlerinde ilişkiye girmemelisiniz. Anal seks günah olarak kabul edilir. Kürtaj da kesinlikle yasaktır ve eşcinsellik (tıbbi hamile kadına riski için hariç); kontraseptif kullanımı doğum kontrolü için izin verilir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dr. Shahid Athar. "Sex education, teenage pregnancy, sex in Islam and marriage". /www.islam-usa.com. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2015. 
  2. ^ Sunnah of the wedding night

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ayubi, Nazih (2004). Political Islam: Religion and Politics in the Arab World. New York: Routledge.
  • Suad Joseph, Afsaneh Najmabadi, (Ed.) (2003). Encyclopedia of Women & Islamic Cultures: Family, Law, and Politics. BRILL. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]