Windows Phone 8.1

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Windows Phone 8.1
Geliştirici(ler)Microsoft, Nokia ile birlikte
İşletim sistemi ailesiWindows Phone
Kaynak türüKapalı kaynak,açık kaynaklı bileşeni ile
LisansSahipli yazılım, Ticari yazılım
Çekirdek türüMonolitik çekirdek Windows NT
İlk Yayınlanma Windows Phone 8.1
 • 15 Temmuz 2014
Son kararlı sürümü 8.10.15116.125 / 10 Nisan 2015 (9 yıl önce) (2015-04-10)
Platform desteği32-bit ARM mimarisi
ÖncülüWindows Phone 8
ArdılıWindows 10 Mobile
Kullanıcı arayüzüMetro
Web sitesiResmi Websitesi
11 Temmuz 2017 yılına kadar ana destek sürecek.

Windows Phone 8.1, Windows Phone 8'den sonra Microsoft'un Windows Phone mobil işletim sisteminin üçüncü neslidir. "Firmware over the air" aracılığı iledir.[1] 2 Nisan 2014 tarihinde, San Francisco, Kaliforniya'da Microsoft'un Build Konferansı'nda tanıtılmıştır.[2] Bu, 14 Nisan 2014 tarihinde Windows Phone geliştiricilerine son şeklini yayınlandı ve 15 Temmuz 2014 tarihinde genel kullanılabilire varıldı. Windows Phone 8 sürümünü çalıştıran tüm Windows Telefonlar, Windows Phone 8.1'e yükseltilebilir.[3] Sürümün güncellenme yöntemi "Firmware over the air" ve Windows Phone Store aracılığı iledir.[4] Bu sürümde ilk kez hızlı ayarlar sağlayan ve kullanıcılara tüm hızlı ayarları gösteren Bildirim Merkezi - Eylem Merkezi tanıtıltı.[5][6][7]

Windows Phone 8.1, Windows Phone marka adını kullanan son sürümü oldu ve yerine Windows 10 Mobile geçti. Bazı Windows Phone 8.1 cihazları, Windows 10 Mobileye yükseltme yeteneğine sahiptirler. Microsoft yükseltmeye gecikmiş ve onların ilk desteklenen cihaz listesi azaltılmıştır.

Tanıtımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone 8.1-in ilk Windows Phone Blue olduğu rivayet edilmiştir, Microsoft'un mobil işletim sistemi güncellemelerin bir serisi gibi Windows 8.1 sürümü ile denk olacaktır.[8] Microsoft, aslında 2013 yılın sonlarında PC muadilinin serbest bırakılmasından kısa bir süre sonra, WP8.1-i serbest bırakmak için planlarının olmasına rağmen, yeni işletim sisteminin genel dağılımı erken 2014 yılına kadar geriye itildi. Bunun yerine Windows Phone 8 için yeni özellikler eklemek için bir yıl boyunca bekleyen Microsoft, mevcut mobil işletim sistemine üç aşamalı güncellemeleri serbest bırakmak için seçti. Bu güncellemeler, belirli cihazlar için gelen firmware güncellemeleri ile teslim edilir. Güncelleştirmelere, "Veri Sense" gibi özellikler tanıtılan GDR2 (Lumia Amber), ve altı adede kadar inç 1080p yüksek çözünürlüklü ekranlar, büyük "phablet" cihazlar için "Sürüş Modu" ve ekstra canlı çini karo eklenmesi, dört çekirdekli işlemciler için destek getiren GDR3 (Lumia Black) dahil oldu.[9]

Microsoft, 10 Şubat 2014 tarihinde geliştiriciler için Windows Phone 8.1 SDK-nı serbest bıraktığında güncellenmiş işletim sistemlerin final adı, kamuoyuna sızdırıldı, ancak 2 Nisan 2014 Microsoft'un Yapı konferans açılışına kadar ve Windows 8.1 Güncellemesi ile birlikte Windows Phone 8.1 resmen ilan edildiğinde olmadı. Son nakliye kodu, 14 Nisan 2014 tarihinde "Önizleme Geliştiriciler için" programının kayıtlı kullanıcılarına serbest bırakıldı ve sonraki aylarda kamuoyuna girdi, gerçek çıkış tarihi cihazların kablosuz taşıyıcılar tarafından belirlenir ve Lumia Cyan dahil firmware güncellemeleri ile eşlik eder.

Geliştiriciler için Önizleme[değiştir | kaynağı değiştir]

"Önizleme Geliştiriciler için" programı Windows Phone 8 Update 3 sürümü ile Ekim 2013 yılında başlatılmıştır. Program, geliştiriciler ve Microsoft'tan edinilebilir hale geldikçe, cihaza özel firmware güncellemeleri dahil olmadan önce değişiklikleri test eden kablosuz taşıyıcılar ve OEM-leri atlayarak, OS güncellemelerine anında erişim kazanma meraklıları için düşünülmüştü. "Geliştiriciler için Önizleme" aracılığıyla teslim edilen Windows Phone yazılım güncellemeleri, tamamlandı. Windows 10 Mobile aksine, Windows Insider programında inşa olunan OS sürümlerini bitirdi, yazılımın önizleme sürümleri kullanıcıların final sürümünden önce yeni özellikleri denemek için tasarlanmıştır ve yazılım hatası içerebilir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone 8.1, kayda değer yeni özelliklerin bir dizisini tanıttı, çoğu 10 Şubat'ta geliştiriciler için yayınlanan bir önizleme açıklandı.

Cortana[değiştir | kaynağı değiştir]

Cortana Windows Phone 8.1 - e eklenen kişisel sanal asistanıdır ve Google Now ve Apple'ın Siri hizmetine benzer.[10] Cortana adı, Halo video oyunu serisinden türemiştir ve Xbox ve Microsoft Windows için özel bir Microsoft franchisedir. Cortananın özellikleri, hatırlatıcını ayarlamak, önceden tanımlanmış komutların dizisinin girişine gerek kalmadan doğal ses tanıma ve Bing bilgilerini kullanarak sorulara cevap vermekten ibarettir. (mevcut hava ve trafik koşulları, spor skorları ve biyografileri gibi).

Cortana ayrıca "The Notebook" adlı özel bir özellik kullanır, otomatik kullanıma göre kullanıcı ile ilgili bilgi ve çıkarlarını toplayacak ve kullanıcıya sessiz saatleri gibi ek kişisel bilgilere girişe izin verir ve bu sessiz saatlerde yakın arkadaşa kullanıcının yoluyla geçmek için izin verir. Kullanıcılar ayrıca bir takım şeylerin Cortananın bilmesini istemediği takdirde "Notebook" bilgileri silebilir.[11]

Windows 8.1'de evrensel Bing SmartSearch özellikleri, Cortana'ya dahil edilmiştir, önceki Bing Arama uygulamasını değiştirir, bir kullanıcı cihaz üzerinde "Ara" düğmesine bastığında devreye girer. şu anda beta olan bu özellik, ABD'de 2014 yılının ilk yarısında Çin'de piyasaya sürüldü 2014 yılının Ağustos ayında Birleşik Krallık, Hindistan, Kanada ve Avustralya'ya girdi. 2014 geç veya 2015 başlarında diğer ülkelerin çoğunda kamuya sunulacaktır. Microsoft, iki kez bir ay Cortana güncellenmesi ve özellikler eklemek için önermiştir. Yeni özellikler, daha fazla "paskalya yumurtası" cevapı, UI gelişmeler ve daha iyi ses modülasyon içerebilir.

Web[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone 8.1 varsayılan web tarayıcısı olarak Internet Explorer 11 tarayıcının mobil bir sürümünü kullanıyor. IE11, masaüstü muadillerinin gelişmeleri üzerinde çok taşır, buna WebGL desteği dahil, normal haritalama, InPrivate modu, Okuma modu, ve sola veya sağa kaydırma yeteneği ile bir önceki web sayfasına ve geri gitmek dahildir.[12] Güncellenen tarayıcı da, satır içi çalma ve kapalı başlıklar desteği ile yeni bir HTML5 video web player,Windows 8 stilli canlı fayans web sitesi ve şifreleri kaydetmek için yeteneği içerir. Ayrıca, kullanıcılar artık önceki maksimum 6 yerine, sınırsız sayıda sekmeler açabilir. Bir kullanıcı, Windows 8.1 cihazı, hem de Windows Phonede kendi Microsoft Account ile oturum açmışsa, IE11-de kendi sekmeleri otomatik olarak senkronize olur.[13]

Uygulamalar ve Windows Phone Store[değiştir | kaynağı değiştir]

Uygulama çerçevesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cortana görünümü

Windows Phone 8.1 için uygulamalar artık Windows 8.1 için Windows Store uygulamalarının aynı uygulama modelini kullanılarak oluşturulabilir, Windows Runtime dayalıdır, ve WP uygulamaları için dosya uzantısı şimdi geleneksel Windows Phone ".xap" dosya biçiminin yerine ".appx" dir. (Windows Store uygulamaları için kullanılır). WP8.1 için oluşturulan uygulamalar, bir Microsoft hesabı ile tek oturum açma erişim ile yanı sıra, semantik yakınlaştırmada çağırabilir. Windows Phone Store şimdi de otomatik olarak uygulamaları günceller. Mağaza manuel olarak bir cihazda uygulamalar için güncellemeleri kontrol edebilir. Aynı zamanda sadece Wi-Fi-da uygulamaları güncelleştirmek için seçenek ekler.

Microsoft Cortana işlevi

Windows 8-de olduğu gibi, uygulama geliştiricileri C Sharp / Visual Basic .NET (.NET), C++/CX veya HTML5/Javascript kullanarak uygulamaları geliştirmeleri mümkün olacak. Geliştiricilerin aynı zamanda hem Windows Phone 8.1 ve Windows 8 için "evrensel uygulamalar" inşa etmesi mümkün olacak, böylece kullanıcı arayüzü ve telefon API'leri olarak platforma spesifiki hariç, neredeyse tüm kodu paylaşabilirler. Windows 8.1'de yüklenmiş olan tüm evrensel uygulamalar otomatik olarak Windows Phone 8.1 kullanıcılarının "Benim Uygulamalarım" bölümünde görünecektir. Windows Phone 8 ve Windows phone 7 için geliştirilen uygulamaları otomatik olarak Windows Phone 8.1 üzerinde çalışır, ancak Windows Phone 8.1 için inşa edilen uygulamalar Windows Phonenin herhangi bir önceki sürümü üzerinde çalışmaz.

Windows Phone Store[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone Store fazla bilgili olmak için Windows Phone 8.1-de yeniden tasarlandı. Farklı bir sayfada daha önce görünen Uygulama koleksiyonlarına, şimdi tam mağazanın ön sütununda yer veriliyor. Oyunlar ve diğer uygulamalar arasında daha fazla fark da var; Her ne kadar uygulamalar ve oyunlar için kategoriler hala ayrılmasına rağmen (Örneğin "en popüler oyunlarından" veya "en popüler uygulamalar" gibi) şimdi, uygulama listesinde görünüyor.[14] Uygulama derecelendirmesi yatay çubuklarla belirtmek için eklendi ve Windows 8.1-deki gibi için tasarlanmıştır, 5 yıldızlı, 4 yıldızlı, ya da 3 yıldızlı uygulamalar oldu. Uygulama ekran görüntülerinin artık, kendi sayfası yoktur, ancak bunun yerine uygulama açıklaması sayfası alt kısmında görülebilir olabilir. Ayrıca, Windows Phone Store artık üç nokta menüsü altında "My Apps" bölümü kapsamaktadır, hangi kullanıcılara daha önce satın alınmış herhangi bir uygulamayı yeniden yüklemelerine olanak tanır.

Yeni ve Yenilenmiş uygulamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Pil Tasarrufu pil kullanımını izlemek ve profillerini belirlemek için yeteneği ekler, Güç tüketimini düşürecektir. Buna ek olarak, "Arka Plan Görevleri" sayfası kullanıcıya durdurmak için izin verir veya, arka planda çalışan bir birey uygulamadan izin verir, Ayarlar menüsünden Pil Tasarrufuna taşındı. Buna ek olarak, pil seviyesi belirli bir yüzdenin altına ise, sadece çalışan belirli uygulamalar önlemekle, kullanıcılar artık profilleri ayarlayabilir.

Depolama Sense kullanıcılara telefonun sabit disk ve bir microSD kart arasında dosya ve uygulamaları taşımalarını sağlar ve birleştirir, "Ayarlar" bölümünde daha önceden mevcut özellikleri içerir, kullanıcılara depolama ve kaldırma, uygulamaları boşaltmak için geçici dosyaları silmek için yetenek kazandırır.

Wi-Fi Sense WiFi noktalarına güvenmek için otomatik olarak Windows Telefonlarında olur. Aynı zamanda arkadaşlarınızla ve kişiler ile kendi WiFi kimliği paylaşmak için yardımcı olur, ancak güvenlik ödün vermeden, sadece arkadaşlarınıza şifrenizi söylemeden WiFi bağlantısı paylaşır.[15] Takvim uygulamasında artık masaüstü kullanıcıları için Microsoft Outlook takviminde benzer özelliklerle mevcut hava, bir hafta görünümü vardır. Takvim daha sonra Windows Phone ile Google Takvimler senkronizasyon için destek ekler.

Bing Haritalar havadan görünümü, 3D haritalama ve dinamik bir pusula desteğine sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri'nde Microsoft Cortana uygulanması nedeniyle Windows Phone 8.1-de kaldırılan Local Scout, Haritalara taşındı. Harita aynı zamanda bulunduğunuz yerde, herhangi varsa, yakındaki WiFi-noktaları gösterir.[16]

Arama ve Skype[değiştir | kaynağı değiştir]

Dialer uygulamasına bir "Speed Dial" sayfası eklenir ve Arama Geçmişinde bir tek arayandan çağrılar artık gruplandırılır. Grupa tıklayarak bu zamana kadar bireysel çağrı ayrıntıları ve çağrı yapıldığı tarihi ortaya çıkarmak olacaktır. Bir düğme her arayana sonrakına eklendi, bu, tanımlanamayan arayanlara kullanıcının kişi listesine eklenmesini sağlar veya var olan temas bilgilerini getirir. Kullanıcılar artık otomatik olarak telefon UI içinden Skype video çağrıları için mevcut telefon görüşmeleri düzeltebilirler, ayrıca büyük düğmelere sahip olarak yenilenmiştir. Geniş bir rehber fotoğrafına ek olarak, kullanıcı adı ve telefon numarası ile metin doğrudan dialer yerine şimdi ekranın üst kısmında görünür. Skype aramaları da doğrudan Cortanadan başlatılabilir.[17]

Multimedya[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone 8.1 sistemli Nokia Lumia 520

Groove (Xbox Müzik) ve Microsoft Movies & TV (Xbox Video) film, müzik ve TV şovları için hizmet akışı sağlamak ve önceki sürümlerinde araya karşıt olarak ayrılır. Özellikle, Xbox Video şimdi yerleşik video akışı destekleyir.[18] Hem de müzik ve video oynatma hizmetleri ayırmakla, 8.1 ayrıca, ayrı ses kontrollerini ayırmak, ses ve video kodlama, donanım hızlandırması, stereoskopik 3D desteği ekler. Ayrıca, ayrı bir ekrana bir telefondan ekranı yansıtma yeteneği yanı sıra, monitör ve televizyon ekranlarına DLNA aracılığıyla medya akışı için PlayTo olarak Microsoft tarafından yönlendirilen yerleşik destek de dahildir. Medya düzenleme araçları da rafine edilmiştir: yavaş hareketli video çekimi, video efektleri ve ses efektleri için uygulamalar eklendi. Microsoft, şu anda bu uygulamalara, yani ayda iki kez iki haftalık güncelleştirmeler sağlar. 2014 yılının Ağustos ayında, A2DP ve AVRCP desteği de eklendi. Stok kamera uygulaması Windows 8.1'de kamera uygulamasına benzer, daha minimalist bir tasarıma sahip olarak güncellendi. Ayrıca, kullanıcılar artık buluta 5MP görüntünü yüklemek seçeneğin yerine, doğrudan OneDriveye yüksek çözünürlüklü fotoğrafları kaydedebilir.

Multitasking[değiştir | kaynağı değiştir]

Selefi üçüncü güncellemede yapılan iyileştirmeler üzerine inşa edilen, Windows Phone 8.1 çoklu görev görünümünde onları aşağı kaydırarak uygulamaları kapatma için destek ekler ("Geri" düğmesini uzun basma yaparak çağrılan), Windows 8 ve iOS üzerinde çalışan çoklu göreve benzer. Geri düğmesine basarak çoklu görev görünümünde şimdi uygulamayı kapatmanın yerine askıya alır.

Canlı fayans[değiştir | kaynağı değiştir]

Önceden sadece 1080p Windows Telefonlarda ve seçme 720p ekranlı telefonlarda bulunan Canlı karoların üçüncü sütunu, ne olursa olsun tüm ekran boyutlu Windows Phone 8.1 cihazlar için bir seçenektir. Microsoft ayrıca kullanıcılar için bir arka plan görüntüsü ile cilt canlı fayans yeteneği ekledi. Update 1 dahil, WP8.1 artık kullanıcılara birbirlerinin üstüne uygulama fayans sürüklemesini sağlar.[11] Klasörün içindeki her birey uygulaması hala Canlı Fayans olarak görünebilir, ve klasör açarak basitçe Başlat Ekranı üzerine genişletir, böylece kullanıcı uygulamaları yeniden düzenleye ve açabilir.

Sosyal[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone 8.1-de "Me" hubu güncellemek ve tüm sosyal medya hesaplarını korumak için izleyiciye bir tek merkeze için tek bir hubdan değişime uğramış ve kullanıcılara haberleri sosyal ağlardan görüntülemesine olanak sağlar. Kullanıcılar bir Facebook yazısı üzerine tıkladığında, "Me" hubunda beğenme ve yorum yapmanın yerine, onlar örneğin, sürekli Facebook uygulamasına yönlendirilir. Bu, Windows Phonenin önceki sürümlerinde kullanılabilen bir özelliktir. Sosyal ağlar için Me hub'un bildirim merkezi de kaldırıldı, bu özellik Windows Phone 8.1 Eylem Merkezine entegre oldu. "Me" hubunda desteklenen sosyal ağlar, Facebook, Foursquare, LinkedIn ve Twitter dahil, tam olarak İletişim Huba entegre edilmiştir.[11]

Kullanıcılara sorunsuz farklı sohbet servisleri arasında geçiş yapmalarını sağlayan "iplikler" ayrıca Mesajlar uygulamasından kaldırılmış, şimdi sadece metin mesajları içindir. Mesajlaşma uygulamasında diğer değişiklikler yönlendirme ya da silmek için birden fazla kısa mesaj seçmek için yeteneği dahildir.

Ekranı kilitleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone 8.1 zaman, tarih ve bildirim metnin yazı tipini ve yönünü arayüz ile kendi özel kilit ekranı temaları özelleştirmek için OEM ve bireysel uygulamalar için yeteneği ekler.

Bildirimler ve ayarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Eylem merkezi

"Eylem Merkezi" olarak bilinen yeni bildirim merkezi eklendi, ve ses kontrolleri gibi basit ayarları değiştirmek için yeteneği sağlar. Yeni bildirimler alanları tasarımı kullanıcıya örneğin, kablosuz ağları değiştirmesini, Bluetoothu ve Uçak Modu açma veya kapatmanı, ve ekranın üst kısmında dört adet kişiselleştirilebilir kutularından "Sürüş Modu"na erişim sağlar, bu dört yatay olarak yerleştirilmiş kutular son metin mesajları ve sosyal bütünleşmeyi içerir.[19] Uygulamalar aynı zamanda yeni bir geofencing API ilavesi ile kullanıcılara konum belirli bildirim gönderebilir.

Klavye[değiştir | kaynağı değiştir]

Microsoft, Windows Phone 8.1 Android cihazlarda kullanılabilir Swype klavye seçeneğine benzer bir Word Akış klavye ekledi, kullanıcılara harfleri ile tokatlamağı sağlar. Sonraki kelime girilmesi için, klavye otomatik olarak boşluk oluşturur. Klavye kendi hız ve doğruluk özelliği ile müşteri çekmeye çalıştı, ve Windows Phone 8.1 ve "Söz Akımı" klavye ile donatılmış Nokia Lumia 520 kullanan, on beş yaşındaki Lakeside Okulu öğrencisi Gaurav Sharma, Microsoft Research araştırma bölümüne ün getirdi.[20] O, cep telefonunda dünyada en hızlı yazarak daha önce, bir Samsung Galaxy S4 kullanıcı tarafından tutulan 8 saniye Guinness Dünya Rekorunu kırdı. Bu rekor, kısa ömürlü olarak, Marcel Fernandes tarafından bir ay sonra dövüldü, o, iOS ve Android'de mevcut Fleksy Klavyeyi kullanarak daha hızlı şekilde, saniyenin çeyrekinde tamamladı. Ancak, Fleksy hareketleri kaydırarak daha akıllı metin algoritmaları kullanır.[21]

"Söz Akımı" Swype

Dosya sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone 8.1 WP cihazda depolanan tüm dosyaları görüntülemek ve taşıma, kopyalama, yapıştırma ve cihazın dahili dosya sisteminin içeriğini paylaşmak için uygulamalara izin veriyor. Bu değişikliğin bir sonucu olarak, birden fazla dosya gezgini uygulamaları işletim sisteminin başlangıcından beri Windows Phone Store'da yayınlandı. Microsoft, 30 Mayıs 2014'te kendi dosya kâşif uygulamasını yayınladı.[22]

Bu değişikliklerin yanı sıra, SkyDrive hizmeti BSkyB şirketinin "Sky" markası üzerinde bir anlaşmazlıkta Microsoft'la anlaşmasından sonra tamamen işletim sistemi genelinde OneDrive ismine rebranded olmuştur. Windows Phone 8.1 cihazı USB üzerinden bilgisayara bağlandığında, Kullanıcılara ayrıca çoklu seçenekler sunulmaktadır.

Kurumsal iyileştirmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone 8.1-e VPN ve Bluetooth 4.0 LE için destek ekler. Update 1 sürümü ile, kablosuz bir ağa bağlanırken, VPN üzerinden alma veya veri gönderme ve Bluetooth PAN (Personal Area Network), standart 1.0 de desteklenmektedir.

Uygulamalar Köşesi kiosk modudur, kullanıcılara uygulamaların seçilmiş bir grup kullanımını kısıtlamak ve belirli bir uygulamanın içine direkt yükleme için izin verir.

Donanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Cihazlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone 8.1 cihazları şu anda, Microsoft Mobile (eski Nokia) ve HTC, Gionee, JSR, Karbonn, Micromax, Samsung, Alcatel, Lava International (Lava ve Xolo markaları altında) ve BLU Products dahil olmak üzere, ortakları tarafından üretilmektedir.[23] Ayrıca, Gionee, JSR, LG, Lenovo, Longcheer ve ZTE Windows Phone donanım ortakları olarak kayıtlı, ancak henüz Windows Phone ürünleri serbest bırakmıyorlar. Sony de yakın gelecekte (Xperia veya Vaio markası altında) Windows Phone cihazlar üretmek niyetini ifade etmiştir, ancak bu gerçekleşmemiştir. Micromax ve Prestigionun - YAPI 2014 sırasında Microsoftun iki ek donanım ortakları olduğu açıklandı.[24]

Donanım özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone 8.1, ile başlayan daha önce Windows Phonede gereken çeşitli donanım düğmelerinin artık aygıt üreticileri için bir gereklilik yoktur, Orijinal ürün üreticilerine cihazları geliştirmek için izin vermek için yapıldı, hem Windows Phone, hem de Android çalıştırabilirler.[25] HTC One (M8), böyle bir cihazın bir örneğidir.

WP şimdi ekrandaki düğmeleri destekler, bu 2010 yılından bu yana işletim sistemi çalıştıran cihazlar için gerekli oldu. Orijinal ürün üreticileri kapasitivleri "Geri", Pencereler", ve "arama düğmeleri"ne değişmekle kullanabilir. Windows Phone cihaz üreticileri de artık telefonun yan tarafındaki bir fiziksel kamera düğmesi eklemek için gerekli olmadı.

Windows Phone 8.1 minimum cihaz gereksinimleri
Qualcomm Snapdragon S4, Snapdragon 200, Snapdragon 400 ya da Snapdragon 800 çok çekirdekli işlemci[26]
WVGA telefonlar için en az 512 MB RAM; 720p / WXGA / 1080p için minimum 1 GB RAM
En az 4 GB flash bellek
GPS ve A-GNSS; OEM dahil etmeye karar verirseniz GLONASS desteklenmektedir.
Mikro-USB 2.0 desteği
üç düğmeli algılama desteği ile 3.5 mm stereo kulaklık jakı
İsteğe bağlı LED veya Xenon flaş ile Arkaya bakan AF kamera, İsteğe bağlı ön karşı karşıya kamera (VGA veya daha iyi olması gerekir)
İvmeölçer, yakınlık sensörleri, yanı sıra titreşim motor (manyetometre, jiroskop ve ortam ışık sensörleri isteğe bağlıdır)
802.11b / g n ve Bluetooth (802.11n isteğe bağlıdır)
Programlanabilir GPU kullanarak Direct3D için donanımsal hızlandırma ile DirectX grafik donanım desteği
Dört eş zamanlı noktaların minimumu ile çoklu dokunmatik kapasitif dokunmatik ekran

Versiyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

GDR1[değiştir | kaynağı değiştir]

General Distribution Release 1;, (GDR1 ayrıca Güncelleme 1 olarak anılacaktır) Microsoft Cortana için yeni bir dil ve bölge desteği, Başlat Ekranda klasörler halinde uygulamalar organize etmek seçeneki, birden fazla mesaj SMS yönlendirme, Xbox Music gelişmeler, Windows Phone Store için canlı karo ve sandboxing uygulamaları için bir seçenek ekledi.[27] Buna ek olarak, güncelleştirme 1 / GDR1 da kurumsal kullanıcılar için HTC'nin "Nokta Görüntüle" durum olarak interaktif durumlar için destek olarak yeni VPN ve Bluetooth özellikleri, ayrıca 1280x800, 540x960 QHD ve 1280x768 ve Qualcomm Quick Charge 2.0 standardı gibi daha büyük "phablet" ekran çözünürlükleri içerir. Microsoft Internet Explorer Mobile çeşitli değişiklikler yapmıştır, tarayıcı deneyimi yakın doğrultusunda Safari (iOS) ve Google Chrome (Android) üzerinde deneyimleri ile getiriyor. Bunu başarmak için, Microsoft, açık standartlara uzaklaştı ve Safari ve Chrome kullanılan standart dışı özellikleri kabul etti, tarayıcı algılama uyguladı, eski WebKit özelliklerini tespit ederek sayfa işlemeyi geliştirdi, HTML5 desteği getirdi ve kötü HTML kodu ile sabit birlikte çalışabilirlik sorunları giderildi.

Güncelleme 1 / GDR1 - de kullanıcı aracısı dizesi yapılan değişikliklerin karşılaştırılması için bir örnek: tarayıcı algılama hatalı yöntemleri aşmak için ve doğru bir şekilde Internet Explorer Mobileye mobil içerik sunmak

IE11 Windows Phone 8.1-de:
Mozilla/5.0 (Windows Phone 8.1; ARM; Trident/7.0; Touch; rv:11; IEMobile/11.0; NOKIA; Lumia 928) Gecko gibi
IE11 Windows Phone 8.1-de Update 1/GDR1 ile:
Mozilla/5.0 (Mobile; Windows Phone 8.1; Android 4.0; ARM; Trident/7.0; Touch; rv:11.0; IEMobile/11.0; NOKIA; Lumia 720) iPhone OS 7_0_3 Mac OS X AppleWebKit/537 (KHTML, like Gecko) Mobile Safari/537 gibi

GDR2[değiştir | kaynağı değiştir]

GDR2 ile ilişkin bilgiler Şubat 2015 yılında piyasaya sürüldü (ayrıca Update 2 olarak anılacaktır), bununla Microsoft Windows Phone 8.1 için bir 2. güncelleme üzerinde çalışıyor olduğu ortaya çıktı. Bu, KOBİ'ler için artırılmış güvenlik sağladı, ilave dilleri ve ek teknoloji desteği eklemek ve aynı zamanda bir anti-hırsızlık moduna getirmek için bildirilmiştir.[28]

Sürümlerinin Tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

  Önceki   Geçerli   Önizleme

Sürümlerin Tablosu : Windows Phone 8.1
Versiyon Yayın tarihi Özeti

8.10.12359.845
(Blue)

14 Nisan 2014

Kullanıcı arayüzü

 • Yukarıdan aşağıya doğru kaydırarak erişilen standart veya sessiz tost bildirimleri, gösteren İşlem Merkezi
 • Hızlı ayarlar ile eylem merkezinde erişmek için dört (ya da Nokia Lumia 1520 6 inç gibi büyük ekranlarda beş) yapılandırılabilir kısayolları:[29]) Uçuş modu, Bluetooth, parlaklık, kamera, internet paylaşımı, yer, proje ekran, Sessiz Saat, döndürme kilidi, VPN, Wi-Fi [Bu listedeki öğeler değiştirilemez]
 • Başlangıç arka ekran
 • 6 adede kadar küçük ya da 3 orta canlı kiremitlerle başlangıç ekranı canlı karo satırlar için destek [30]
 • Bing hizmetine dayalı 'Cortana' akıllı kişisel asistan,
 • Çoklu görev görünümünde uygulamaları kapatmak için aşağı kaydırın
 • Son yüklenen uygulamalar uygulama listesinde 'YENİ' ile açıklamalı oldu.[31]
 • Özel arka plan renk seçimi ile 'Navigasyon bar' olarak adlandırılan sanal ekran düğmeleri için destek
 • Jest klavye, klavye üzerindeki harfler arasında tokatlamakla yazın (Şekil Yazma) [Tüm dillerde / klavye tiplerinde mevcut değil]

Genel kullanıcı deneyimi değişiklikleri

 • Bing akıllı arama (Windows 8.1 benzer arama sistemi)
 • Geri düğmesi uygulamayı kapatmaz
 • İletişim Hızlı arama
 • telefon numarası ile sadece Rehber gösterme yeteneği
 • 'Inner Circle' ile İletişim; 40-a kadar Rehber (Cortana desteği gerektirir)
 • Çift dokunun telefonunuzun kilidini açmak için (Amber Güncellemesi ve yeni üzerinde Lumia cihazlarından özellik)
 • Kalp simgesine dokunarak Favori fotoğraflar
 • Yazarken emoji gösteri dahil olmak üzere genel klavye geliştirmeleri ve Rehber isimlerini tanıma.
 • In-call konuşma komutları
 • Bildirim - şarj yeterli güç değilse
 • Sessiz Saatler - önceden seçilmiş bir zaman dilimi içinde devre dışı bırak bildirimleri veya takvimde 'Meşgul' (Cortana gerektirir)[32]
 • Ekran tuş kombinasyonu şimdi Power + Volume Up
 • Arama düğmesi Konuşma açmak için yeni bir yol olacaktır (aka 'Cortana')
 • melodiler / bildirimleri ve müzik / medya için ayrı ses kontrolleri.
 • OS için ayarlanan varsayılan Ses Navigasyon uygulaması.
 • Erişilebilirlik için Sesli Anlatıcı.
 • Dosya seçici
 • Wifi Sense: Onlar Wifi Sense varsa, kişilerle Wifi Networks güvenli paylaşımı.
 • Wi-Fi-yı otomatik bir dizi zaman süreden sonra yeniden etkinleştirebilirsiniz.
 • Sinyal gücü, WiFi, Pil ve vb ile durum çubuğu her zaman görünür (otomatik gizleme yok) [31]
 • Telefon geçmişi grupu bir kullanıcıdan aramaların sayısı ile açıklamalı ile çağrını tekrarlayır [31]

Yeni teknoloji desteği

 • VPN (Virtual Private Network), otomatik tetiklenen VPN
 • Enterprise Wi-Fi desteği EAP-TLS
 • Miracast; TV ve / veya monitörlere PlayTo ve Windows Phone ekranda yansıtma
 • Bluetooth 4.0 LE (geçici DP sürümünden kaldırıldı, telefon firmware desteği gerektirir)
 • Dual SIM kart
 • Fare ve klavye (HID) (Aslında WP 8.1 hiçbir HID desteği bulunmuyor, Gerçek HID desteği WP 8.1 GDR2 bekleniyor 2015-in ortasında bir yerde)
 • Qualcomm Snapdragon 200/400/400 LTE desteği
 • TD-LTE ve LTE için tam destek

Internet Explorer 11

 • WebGL
 • Normal haritalama
 • Dosya yüklemeleri
 • Yerel depolamaya dosya indirme
 • Şifre yöneticisi
 • HTML5 video desteği de dahil olmak üzere video oynatıcı (Video oynatmanın tam ekran olması gerekmez)
 • Windows 8.1'de Internet Explorer 11 tarayıcısı ile Sekme, tarih, favoriler ve parola eşitleme
 • Sağa ve sola kaydırarak ileri ve geri

Uygulamalar

 • Takılı SD Kartlarda uygulamaları yüklemek fotoğrafları, app ve oyun verileri kaydetmek yeteneği (SD Kartlarda uygulamalar tek bir kaynaklı telefondan izin verir)
 • Yalnızca Wi-Fi dahil olmak üzere (Windows 8.1'de gibi) uygulamalar için otomatik güncellemeler.
 • Konuma göre Uygulama Önerileri.
 • OneDrive için uygulama ve oyun verileri dahil daha iyi bir yedekleme işlevselliği (geliştirici etkinse)
 • Pil gücü anlamı, uygulama pil kullanımını izler.
 • (Pil Sense altında) Battery Saver bir uygulama dışlama listesi olacak.
 • Uygulamalar için Microsoft Account ile tek oturum (Windows 8 üzerindeki gibi); cihazlar ve uygulamaları arasında izinler istemi ile devam edecek oturum.
 • Bing tarafından desteklenen podcast uygulaması, tam özellikli.
 • Fotoğraf uygulamasında, Facebook ve SkyDrive fotoğrafları entegrasyonu kaldırıldı.
 • Office uygulaması şifre korumalı belgeleri destekleyir .
 • Kamera ile tarama belgeler için Office Lens desteği, OCR ile Ofisi içine ithalat.
 • Entegre dosya tarayıcı ile OneDrive (daha önce SkyDrive) (Windows 8.1'de gibi)
 • Kişileri Huba daha derinden Twitter entegre.
 • Gün ve hafta görünümü için hava ile güncellenen takvim uygulaması.
 • Seri çekim modunda Windows 8.1-e benzer Güncellenen Kamera uygulaması,.
 • Hep içlerinde e-postaları ve resimleri indirmek için yeteneği ile e-posta uygulaması güncellendi, kullanım alışkanlıklarına göre senkronize
 • Konuyu kapatmak için yeteneği ile mesajlaşma uygulamasını güncelleme.
 • Xbox Müzik ve Xbox Video bağımsız uygulamalar olarak Müzik + Video Hubun yerine geldi.
 • Xbox Oyunu Hubu yeniden tasarlandı

System

 • SD kartlarda kart sağlığını sağlamak için CHKDSK
 • Fabrika ayarlarına geri yükleyebilmezden önce telefon en son sürüme güncellemek zorunda kalacak.
 • NFC için Güvenilen uygulama listesi, belirli bir uygulamayı açmak isteyip istemediğinizi soran ihtiyacını kaldırır.
 • Sanal Akıllı Kart desteği
 • Cüzdan biletleri, üyelik kartları destekler ve Apple Wallet
 • SIM kart bir kez algılandığında, bazı uygulamaları yüklemek için operatörler için yeteneği
 • Uzaktan Veri Sense sınırları kontrol etmek için operatörler için yeteneği

Kurumsal

 • e-posta imzalamak ve şifrelemek S/MIME
 • Kurumsal kaydedilen telefonlar kendi şifreleri değişmiş ve uzaktan kilitli olabilir.
 • Farkında uygulaması ile güvenlik duvarı arkasında kurumsal kaynaklara erişim.
 • Sertifika yönetimi kayıtlamak, kullanıcı kimlik doğrulaması için sertifikaları güncelleme ve iptal etmek
 • Böyle belirli uygulamaların yüklenmesine sağlama veya inkâr olarak, zengin uygulama yönetimine ek olarak daha fazla kurumsal kontrolü için telefonda işlevselliğini kilitlemek için geliştirilmiş MDM politikaları.

Geliştirici özellikleri

 • Arka plan görevleri: Bluetooth sinyal gücü, mesaj bildirimini, Sohbet Cihaz bağlantı değişikliği, Cihaz kullanım tetiği, Gatt karakteristik bildirimi, Konum, itin bildirimi, RFCOMM bağlantısı, Sistem olay, Zamanlayıcı
 • Konum tabanlı hatırlatmalar için Geofencing API
 • Yerli HTML5 / JavaScript uygulaması geliştirme desteği
 • Ses / video dönüştürme (Windows Runtime aynı API), donanım hızlandırmalı.
 • Medya düzenleme: ses ve video efektleri; ağır çekim video
 • Uygulamalar kendilerinden ses / video ele geçire bilir.
 • Yeni Windows Phone 8.1 uygulamalar için yeni appx uygulama paketi biçimi, Windows 8.1 appx biçime benzer
 • Stereoskopik 3D desteği
 • SemantikZoom, DatePicker, TimePicker dahil olmak üzere yeni geliştirici araçları.

8.10.12382.878

14 Mayıs 2014

 • Orta dereceli güncelleme
 • Özellikler "birkaç kalite iyileştirmeleri"

8.10.12393.890

2 Haziran 2014

 • Boot Logoda Değişim
 • Bazı küçük hata düzeltmeleri
 • Pil iyileştirmeleri.

8.10.12397.895

12 Haziran 2014

 • API'ler İyileştirmeleri
 • yeni cihazlar sağlamı

8.10.12400.899

16 Temmuz 2014

8.10.14141.167

8.10.14147.180
(GDR1)
[33][34]

4 Ağustos 2014

Uygulamalar

 • Cortana için yeni ülke desteği; Çin, İngiltere, Kanada, Hindistan ve Avustralya
 • Kiremit orta ölçekli olduğunda, mağaza canlı karo desteği
 • Mağaza kiremit boyutu tüm düzenleri için standardize edilmiştir ve bazı fayanslar Başlat ekranında yer değişti.
 • Geliştirilmiş Xbox müzik uygulaması ve canlı kiremit desteği.
 • Uygulama klasörler için destek.
 • Bir telefon kapağı kapandığında başlatmak için telefon kapağı uygulamaları etkinleştirme ve kilit ekranının otomatik kilit ayarı için varsayılan ayarı belirtme.
 • SMS birleştirme ve iletme
 • Uygulamalar Köşesi; Özel bir sandbox modunda görüntülenen uygulamaları belirlemek veya direkt bir uygulamaya yüklemek.
 • Yüzlerce Internet Explorer 11 geliştirmeleri, büyük ölçüde mobil web ile uyumluluğu arttırmak için.[35]

Genel kullanıcı deneyimi değişiklikleri

 • Cortanaya kullanıcıların bir arabadan konuşmaya başlatmak için izin için telefon rehberi girişi eklendi, telefonda konuşma harekete geçirmek için desteği yoktur ve Bluetooth üzerinden bağlanır.
 • USB eylem seçimler
 • Alarmlar için kullanıcı tarafından özelleştirilebilir erteleme ayarları
 • Geliştirilmiş seçimi, birden fazla aramalar, mesajlar veya kişileri silmek için olasılık.
 • Şifre korumalı ofis belgeleri için destek

Yeni teknoloji desteği

 • Çift SIM CDMA + GSM radyo desteği
 • Bluetooth PAN (kişisel alan ağı) 1,0 profili
 • A2DP için Bluetooth aptX kodek desteği
 • Bluetooth tarama desteği AVRCP.
 • Bluetooth aksesuar bildirimleri.
 • Ağ Zaman Protokolü desteği; otomatik Windows Phone cihazında bir NTP istemcisi kullanarak saati ayarlayın, Nitz desteklemiyor veya hücresel veri mevcut değildir olduğunda yoktur.
 • VoLTE desteği.
 • Qualcomm Quick ücret 2.0 desteği, desteklenen cihazlarda % 75'e kadar daha hızlı şarj (Snapdragon 400, 600 ve 800)

Kurumsal

 • WiFi noktaları bağlanırken, bir sanal özel ağ (VPN) üzerinden veri göndermek ve almak.
 • IPsec ile L2TP VPN protokolü desteği

OEM

 • Bildirim desteği LED[34]
 • Özel kilit ekranları için destek
 • 1280 x 800 WXGA çözünürlük desteği
 • "6'ya kadar boyutları ile diyagonal ekran için 540 x 960 QHD çözünürlük desteği.
 • 7 - 6.01 diyagonal ekran boyutları için 1280 x 768 WXGA çözünürlüğü desteği.
 • Wi-Fi Feature Pack yüklemek için imkânı, işletim sisteminden tüm hücreselle ilgili işlevselliği kaldırır.

8.10.14157.200

19 Ağustos 2014

 • Hata düzeltmeleri

8.10.14176.243

24 Eylül 2014

 • Bazı kullanıcıların güncelleme sırasında karşılaştığı 80188308 düzeltmeler hatası
 • HTC Windows Phone 8X, 8S ve 8XT modellerinin artık Windows Phone 8.1 Güncelleştirme alması mümkün olacak
 • "Minuser" bileşeninde WinRT uygulamalar ve WebViewsin çökmesine neden olan "Access Violation" Düzeltmeleri, yüklerken, (veya 2-15 saniye sonra) kullanıcı tarafından kaydırılırsa, bir gerileme oldu. 8.1 Güncelleme 1 sürümünde (8.10.14147.180) tanıtıldı.

8.10.14192.280

24 Ekim 2014

 • Bir "Kritik Güncelleştirme" dağıtmak için Microsoft'un yeteneğini test eder. Bu güncelleştirmenin, aslında kritik düzeltmeleri içerdiğini unutmayın - bu sadece bir test.

8.10.14203.306

13 Kasım 2014

 • Almayan nedenlerle "Kritik Güncelleştirme"
 • Pil Tasarrufu Uygulama için gerçek zamanlı Canlı Kiremite izin verir
 • Otomatik güncelleştirmeler için zaman yüklemek tercihi ekler
 • CV cihazları için varsayılan olarak etkin yapılan NTP zaman senkronizasyonu desteği (OEM-de etkinleştirmek için güvenmek)

8.10.14219.341

5 Aralık 2014

 • Cortana için yeni ülke desteği; İspanya, Fransa, Almanya ve İtalya (alfa). (Ancak, dağıtımda yaygın bir hatadan dolayı, Cortana birçok kullanıcı için geçerli değildir)
 • Eylem Merkezi'nde Hızlı Ayarlar erişim için Hücresel Veri geçişi.
 • MicroSD kart üzerinde çevrimdışı haritalar depolama desteği
 • Donanım klavye desteği
 • Geçici OS güncellemeleri için SD kart depolama alanı kullanabilme becerisi (ROM'da etkin olmalıdır).

8.10.14226.359

24 Aralık 2014

8.10.14234.375

24 Şubat 2015

 • Microsoft Lumia 535 ekran sorunları düzeltmeleri (önceki güncelleme ile çözülemez)

8.10.15116.125
(GDR2)
[36]

2 Mart 2015

Genel kullanıcı deneyimi değişiklikleri

 • Ek dil desteği (Bangla, Khmer, Kiswahili, Lao)
 • Başlangıç ekranın altındaki tüm uygulama düğmeleri
 • USB üzerinden PC'ye bağlamak için gerek kalmadan, İlgili bölümünden telefonu yeniden adlandırmak yeteneği.
 • Gezinti çubuğunda ekranını kapatmak için çift dokunun [37]
 • Ayarlar kategorize oluna ve aranabilir[38][39]

Yeni teknoloji desteği[40]

 • Bluetooth Mesaj Erişim Profili
 • Bluetooth İnsan Arabirim Aygıtı Profili 1.1
 • Bluetooth Genel Özellik Profil üzerinde HID
 • Mutlak Ses Kontrolü (AVRCP-in parçası)
 • LTE üzerinden video
 • MKV video konteyner desteği[41]

Güvenlik özellikleri

 • Hırsızlık sıfırlama koruması[42]
 • Takvim, kamera, rehber, mesajlar ve mikrofon için özelleştirilebilir uygulama izinleri[39]

8.10.15127.138 / 8.10.15137.148 / 8.10.15143.154

Mayıs 2015

 • Hırsızlık sıfırlama koruması (Sadece 8.10.15127.138 inşalısında çalışan yeni telefonlar için mevcuttur) [43]

8.10.15148.160

Mayıs 2015

Versiyon Yayın tarihi Özetleri

Windows Phone 8.1 Lumia güncellemeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Güncel sürüm
Lumia güncellemeleri Tarihi
Yayın adı
Kod adı
Tarihi açıklandı Eşzamanlı işletim sistemi sürümü Özeti
Lumia Cyan
Cherry Blossom Pink
[44]

15 Temmuz 2014 [45]

Windows Phone 8.1

Nokia Lumia '521' ',' '530' ',' '630' ',' '635' ',' '636' ',' '638' 've' '930' 'cihazlar için varsayılan sürüm. Microsoft tarafından geliştirildi.

Lumia Denim
Debian Red
[46]

4 Eylül 2014 [47]

Windows Phone 8.1 Update 1 (GDR1)
Windows Phone 8.1 Update 2 (GDR2)

Nokia Lumia 730 , 735 ve 830 ve Microsoft Lumia 430 , 435 , 532 ve 535 cihazlarla WindowsPhone 8.1 Update 1 ile varsayılan sürüm. Windows Phone 8.1 Update 2 ile Microsoft Lumia 540 , 640 ve 640 XL cihazları için varsayılan sürüm. Microsoft tarafından geliştirildi.

 • Yüksek son cihazlar için geliştirilmiş bir Lumia Kamera deneyimi
 • Lumia Kamera Auto HDR ve Dinamik Flash.
 • Lumia Kamera için geliştirilmiş görüntü işleme algoritmaları
 • Yakalama görüntülerde artan hız.
 • "Hey Cortana" ses etkinleştirmesi.
 • Bakış Ekranı için MSN Hava ve MSN Health & Fitness desteği.
 • Lumia Anlar"ın etkinleştirilmesi [48]

Resepsiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

The Vergeden Tom Warren Windows Phone işletim sisteminin rakiplerinden geride kaldığının açık olduğunu söyledi. Windows Phone mağazasında birçok uygulamalar bulunsa da, orada Android ve iOS mağazalarından hala daha azdır ve Windows Phone uygulamaların eşdeğerleri ciddi eksiktir. Ancak, o, donanımın çeşitli ve özellikleri düşünülmüş ek boyunca sorunsuz kabiliyeti için Windows Phoneni övdü.[49]

Önce gelen:
Windows Phone 8
Windows Phone 8.1
15 Temmuz 2014
Sonra gelen:
Windows 10 Mobile

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2016. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2016. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2016. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 10. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 11. ^ a b c "Arşivlenmiş kopya". 11 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 12. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 13. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 14. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 15. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 16. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 17. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 18. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 19. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 20. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 21. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 22. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 23. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 24. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 25. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 26. ^ Strav, Jim. "Windows Phone 8.1 processor support revealed". WMPoweruser. 17 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2014. 
 27. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 28. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 29. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 30. ^ "Cortana (yes!) and Many, Many Other Great Features coming in Windows Phone 8.1". Blogging Windows. 30 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 31. ^ a b c "Arşivlenmiş kopya". 20 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 32. ^ Brad Molen. "Windows Phone 8.1 review: Microsoft's mobile OS finally feels whole". Engadget. AOL. 28 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 33. ^ "Windows Phone 8.1 Update brings Cortana to new markets + new features". Blogging Windows. 30 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 34. ^ a b "2.9: Notification - Windows Phone Hardware Development". windowsphone.com. 24 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 35. ^ "MSDN Blogs". msdn.com. Microsoft. 19 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 36. ^ "Windows Phone 8.1 GDR2 - Windows Phone Hardware Development". windowsphone.com. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 37. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 38. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 39. ^ a b "Hands on with Windows Phone 8.1 Update 2". WMPoweruser. 2 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 40. ^ "The Official Bluetooth SIG Member Website". bluetooth.org. 10 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 41. ^ Rubino, Daniel. "Windows Phone 8.1 Update 2 also brings MKV video support". Windows Central. 22 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2015. 
 42. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 43. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 44. ^ Arena, GSM (3 Nisan 2014). "Nokia's WP 8.1 release detailed, to be called Lumia Cyan". GSM Arena. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 45. ^ "All-new Windows Phone experience: Lumia Cyan update". lumiaconversations.microsoft.com. Microsoft. 15 Temmuz 2014. 27 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2014. 
 46. ^ Sulleyman, Aatif (19 Aralık 2014). "Lumia Denim Features List: What's new?". Trusted Reviews. 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 47. ^ "Full of features: Lumia Denim Update". lumiaconversations.microsoft.com. Microsoft. 4 Eylül 2014. 7 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2014. 
 48. ^ Ivanoff, Ivan (8 Şubat 2015). "Nokia Lumia 1520 Denim Update Makes Its Camera That Much Better". J.B.G. News. 12 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 
 49. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]