Windows Mobile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Pocket Internet Explorer, Vikipedi anasayfasını gösteriyor

Windows Mobile, Microsoft şirketi tarafından PDA ve akıllı telefonlar gibi mobil cihazlar için tasarlanmış olan bir işletim sistemidir. Windows CE çekirdeği üzerine temellendirilmiştir.

Windows Mobile sürümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Mobile işletim sisteminin Windows Mobile 2002, Windows Mobile 2003, Windows Mobile 2003 Second Edition (İkinci Sürüm), Windows Mobile 5.0, Windows Mobile 6, Windows Mobile 6.5 isimli sürümleri bulunmaktadır.

Windows Mobile 2003 Second Edition ile VGA (640×480) ve kare (240×240 ve 480×480), ekran desteği eklenmiştir. Windows Mobile 5.0 sürümü ile kalıcı hafıza desteği eklenmiştir. Windows Mobile 6 ise bir önceki sürüm temel alınarak hazırlanmıştır. Windows Mobile 6.5 ile arayüzde büyük değişiklikler olmuş, tamamen parmakla(stylus olmadan) kullanım için değişiklikler yapılmıştır, bu nedenden dolayı piyasadaki çoğu Windows Mobile 6.5 cihazın stylus kalemi yoktur veya ayrı satılmaktadır(örn.: HTC HD Mini için stylus ayrı satılmaktadır), yeniliklerden bir diğeri ise uygulama geliştiricilere kolaylık sağlayan Widget'lar olmuştur, Widget'lar ilk olarak Windows Vista ile gelen Gadget'lara benzer şekilde HTML tabanlı olarak geliştirilip gerekli dosyalarla birlikte ZIP ile şıkıştırılıp dosya uzantısının "zip"ten "wgt" veya "widget"e çevrilmesiyle oluşturulur, normal bir kullanıcının uygulamanın widget olup olmadığını anlaması zordur, kurulumu "cab" uzantılı dosyalarla değil, "wgt" veya "widget" uzantılı dosyalarla yapılır, Widget geliştirme ile ilgili kaynaklar MSDN üzerinde bulunmaktadır, ayrıca Microsoft Türkiye tarafından yapılan bir webinerde anlatılmıştır, webiner kaydı https://msevents.microsoft.com/CUI/EventDetail.aspx?EventID=1032438870&culture=tr-tr adresinden izlenebilir veya indirilebilir ayrıca http://support.microsoft.com/kb/978459/tr adresinde bu konuyla ilgili bilgi bulunmaktadır. Windows Mobile'ın yeni sürümleri Active Directory'e katılarak merkezi olarak yönetilebilmektedir, ayrıca E-mail için POP3 ve IMAP4 dışında Microsoft Exchange Server desteği sunmaktadır, Microsoft Exchange Server ile E-mail, rehber, ajanda ve görevler senkronize edilebilmektedir, Windows Mobile cihazlarda Windows Live Messenger veya (Eski sürümlerde) MSN Messenger Mobile yüklü gelmektedir, bazı eski sürümler yeni Windows Live Messenger sürümüne yükselilebilmektedir.

Windows Mobile 6.1 ile oldukça kararlı bir hale gelmiştir. 6.5 sürümüyle daha da ilerlemiş ve Windows Mobile 6.5'ten sonra Windows Mobile yerine Windows Phone markasını kullanmaya Windows Phone 7 ile başlamış ve arayüzünü ve uygulama mimarisini tamamen değiştirmiştir, Windows Phone'un bu metin yazılırken son sürümü Windows Phone 7.5 Mango'dur, Windows Phone 7 ve üzeri Microsoft'un Zune adlı media player cihazını tüm özelliklerini taşımakta ve ActiveSync veya Windows Mobile Device Center yerine Zune PC yazılımıyla senkronize olmaktadır ve MacOS ile senkronizasyon desteği sunmaktadır, Windows Phone 7 ve sonrası Xbox LIVE üzerinden oyun oynamayı desteklemekte ve Xbox 360 üzerinden satın aldığınız filmleri Windows Phone üzerinden izlemenizi desteklemektedir, Windows Mobile'da olduğu gibi Microsoft Office Mobile ile gelmektedir(Windows Mobile'a göre ek özellikler sağlamaktadır), Facebook, Windows Live Messenger, SkyDrive gibi hizmetleri ve daha birçok çevrimiçi hizmeti desteklemektedir, Windows Phone 7 ve sonrası bu yazı yazılırken Türkiye'de yasal olarak satılmamakta, ve Xbox LIVE servisi Türkiye'de henüz desteklenmemektedir. Ama artık Vodafone LG- E900 Optimus 7'yi Türkiye'ye getirmiştir. Türkiye'de ki şimdilik tek windows phone 7 bulunduran akıllı telefondur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]