Windows ce 5.0

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Windows CE 5.0
Geliştirici(ler)Microsoft
İşletim sistemi ailesiWindows CE
Kaynak türüShared source
Çekirdek türühibrid çekirdek
İlk Yayınlanma 9 Temmuz 2014
Son kararlı sürümü CE 5.2.19202
ÖncülüWindows CE 4.0
ArdılıWindows Embedded ce 6.0
Yaygın destek 13 Ekim 2009 tarihinde sona erdi. Genişletilmiş destek 14 Ekim 2014 tarihinde sona erdi.

Windows CE 5.0 (kod adı "Macallan") Windows CE .NET Framework ailesinin üçüncü sürümüdür. Microsoft tarafından geliştirildi. İlk 9 Temmuz 2004 tarihinde serbest bırakıldı. Selefi gibi, Windows CE 5.0 gömülü cihaz pazarı ve bağımsız cihaz satıcıları yonünde pazarlanmaktadır. Windows CE 5.0 düşük maliyetli, kompakt, gerçek zamanlı işletim sistemi olarak x86, ARM mimarisi, MIPS mimarisi ve SuperH mikroişlemci tabanlı sistemler için kullanılabilir.[1] Windows CE 5.0 paylaşılan kaynağın benimsenmesiyle önceki Windows CE bültenleri üzerine inşa edilmiştir. 2001 yılından bu yana, Microsoft, sürekli gömülü sistem geliştiricileri ile kullanılabilir Windows CE kaynak ağacını genişlemektedir. Sistemin tüm paylaşılan kaynak anlaşmaları kapsamında mevcut olmasına rağmen, Windows CE 5.0, bugüne kadarki en açık Microsoft İşletim Sistemidir. Geliştiricilerin Microsoft veya rakipleri ile yaptıkları değişiklikleri paylaşmak için gerek kalmadan, çekirdek düzeyine kadar değiştirmek için özgürlüğü var.

Windows CE 5.x Windows Mobile 6.0, 6.1 ve 6.5 için temel işletim sistemidir. x86 platformunda, Windows CE 5.0 Microsoft'un diğer gömülü İşletim Sistemleri ile - Windows XP Embedded ve selefi Windows NT Embedded ile yarışır. Windows CE 5.0 için Platform Builder IDE bağımsız bir ürün olarak kullanılabilir son oluşturucu bir araçtır. Windows CE 5.0 bir "cihaz emülatörü" olarak şu anda mevcut değildir.

Windows CE vs. Windows XP Embedded[değiştir | kaynağı değiştir]

Microsoft'a göre, kablosuz talep ve multimedya gereksinimlerin karşılanması gereken yere Windows CE durumlarda Windows XP Embeddede tercih edilir. Aşağıdaki "doğru sürümünü seçmek" için birincil şartlar şunlardır:

  • CPU mimarisi: Windows XP Embedded yalnızca x86 mimarisini destekler ise Windows CE, x86 dahil mimarileri, geniş bir dizi destekler.
  • Gerçek zamanlı uygulamalar: Windows XP Embedded varsayılan, Windows CE ise gerçek zamanlı işletim sistemidir.
  • Mevcut Win32 uygulamaları: Windows CE değişiklik olmadan Win32 ikilileri, kütüphaneleri ve sürücüleri kullanamazsınız.
  • Bellek izi: Windows CE asgari bellek izi 350 kilobayt-dır. Windows XP Embeddedin asgari bellek izi 23 kat daha büyük, 8 megabaytdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Windows CE 4.0
Windows ce 5.0
9 Temmuz 2014
Sonra gelen:
Windows Embedded ce 6.0 "