Windows Phone 7

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Windows phone 7 sayfasından yönlendirildi)
Windows Phone 7
Geliştirici(ler)Microsoft
İşletim sistemi ailesiWindows Phone
Kaynak türüKapalı kaynak,açık kaynaklı bileşeni ile
LisansSahipli yazılım, Ticari yazılım
Çekirdek türüMonolitik çekirdek Windows CE
İlk Yayınlanma Versiyon 7
 • 21 Ekim 2010
Son kararlı sürümü Windows Phone 7.8 (Build 7.10.8862.144) / 13 Mart 2013 (11 yıl önce) (2013-03-13)
Platform desteği32-bit ARM mimarisi
ÖncülüWindows Mobile 6.5
ArdılıWindows Phone 8
14 Ekim 2014'ten itibaren desteklenmeyendir.

Windows Phone 7 Microsoft tarafından tanıtılan Windows Phone mobil istemci işletim sisteminin ilk sürümüdür. Microsoft Windows Mobile 6.5 sürümü ile Windows Mobile işletim sisteminin son versiyonunu yayınlamış ve bununla işletim sistemine son vermiştir. Bundan sonra Microsoft yeni işletim sistemini yaratmaya başladı, 21 Ekim 2010 tarihinde dünya çapında Windows Phone Store ile birlikte ve 8 Kasım 2010 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nde yayımlandı. Versiyon birden fazla büyük güncellemeler aldı, son hali Ocak 2013 yılında piyasaya sürülen Windows Phone 7.8 oldu. Versiyonun güncellenme yöntemi Zune yazılım aracılığı iledir. Buna özelleştirilebilir başlangıç ekranı olarak birkaç özelliği eklendi. Tam yeni "Metro" isminde tasarım sistemine dayalı bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Mobil yazılım platformu Windows Phone Store'dur. Microsoft bu sürümdeki mobil cihazlar için ücretsiz online eş hizmeti vermek için özel olarak "My Windows Phone" hizmetini kullanıma verdi.

Windows Phone 7 sürümü 3 büyük versiyondan oluşur, her versiyonun kendi birkaç güncellemesi vardır. Versiyonlar şu tarihte tanıtıltı.

 • Windows Phone 7 sürümü - 21 Ekim 2010
 • Windows Phone 7.5 (Mango, Refresh ve Tango güncellemesi) - 27 Eylül 2011
 • Windows Phone 7.8 sürümü - 1 Şubat 2013

Microsoft 14 Ekim 2014 tarihinde Windows Phone 7 için desteğe son verdi. Bunun yerine 29 Ekim 2012 tarihinde yayımlanan Windows Phone 8 geçti.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Microsoft resmen 15 Şubat 2010 yılında Barselona'da düzenlenen Mobile World Congress'inde yeni işletim sistemi Windows Phone Serisini, mobil yazılım platformu Windows Phone Store ile beraber açıkladı ve 15 Mart 2010 tarihinde MIX 2010-da ek ayrıntılar ortaya koymuştur. Son SDK 16 Eylül 2010 yılında kullanıma sunuldu. Hewlett-Packard, daha sonra, Windows Phone sistemli cihazlar inşa etmemek kararı aldı, bunu yeni satın alınan open webOS cihazlarına odaklanmak istemesi ile açıkladı. Versiyonun orijinal adı çok karmaşık ve "sözü fazla uzanan" olduğu için eleştirilirken, işletim sisteminin adı resmen 2 Nisan 2010 tarihinde sadece "Windows Phone 7" ismine kısaltılmıştır. 11 Ekim 2010 tarihinde, Microsoft CEO'su Steve Ballmer, HTC, Dell, Samsung ve LG tarafından yapılan ve Windows Phone 7 için 10 başlatılan cihazları açıkladı.[1] Satış, 21 Ekim 2010 tarihinde Avrupa, Yeni Zelanda ve Avustralyada ve 8 Kasım 2010-da, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'nde başlatıldı. Cihazlar 2011 yılında açılacak ek cihazlarla, 30 ülkede 60 taşıyıcılarda mevcut yapılmıştır. Windows Phone 7'nin "Mango" revizyonun serbest bırakılması üzerine, ek üreticileri Acer, Fujitsu ve ZTE de dahil olmak üzere, iş ortakları haline geldi. Windows Phone'da başlangıçta, 35 ülke ve bölgede, Windows Phone Store üzerinden mevcut olan uygulamaları ile yirmi beş desteklenen diller oldu. Ek diller ve bölgeler için destek sonradan sırasıyla hem OS Mango, hem de Tango güncellemeleri aracılığıyla getirildi.[2]

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekirdek[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone 7 logo
Windows Phone 7 tanıtımı
Windows Phone 7 kullanıcı arayüzü

Windows Phone 7 Windows Phone'un tek versiyonudur ki, çekirdeği Windows CE sisteminin Windows Embedded Compact 7 versiyonuna dayalıdır, ayrıca Windows Mobile ve Pocket PC sistemlerinde kullanıldı.

Kullanıcı arayüzü[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone 7 "Metro" olarak anılacak yaygın kod adlı ve tasarım sistemine dayalı bir kullanıcı arayüzü özellikleri içerir.[3] "Başlangıç ekranı" olarak adlandırılan ana ekran, "Canlı Kiremitler"den oluşur. Kiremitden uygulamalara, özelliklere, işlevlere ve tek tek öğeler için (örneğin, rehber, web sayfaları, uygulamalar veya medya öğeleri gibi) bağlantılar vardır.[4] Kullanıcılar, kiremitleri ekleye, azalda, yeniden düzenleye veya kaldırabilirler. Kiremit gerçek zamanlı dinamik oluyor ve güncellenebilir - örneğin, bir e-posta hesabı için kiremit okunmamış iletin sayısını gösterir olacak ya da kiremit hava canlı güncelleştirmeni görüntüleyebilir. Windows Phone 7'nin birkaç temel özellikleri Facebook, Windows Live, Instagram ve Twitter gibi popüler sosyal ağlar ile Windows Phone entegrasyonu aracılığıyla yerel ve çevrimiçi içerik birleştiren "hubs", halinde düzenlenmiştir. Örneğin, Resimler Hubu cihazın kamera ile çekilen ve kullanıcının Facebook fotoğraf albümlerinde fotoğrafları gösterir ve "İnsanlar" Hubu Windows Live, Facebook ve Gmail gibi birçok kaynaktan gelen kişileri gösterir. Hubdan, kullanıcılar doğrudan 'yorum' ve 'beğenmek' gibi sosyal ağ güncellemeleri yapabilirler.[5] Diğer dahili hublardan Xbox Müzik ve Video, Xbox Live Oyunları, Windows Phone Store ve Microsoft Office vardır. Facebook Connect hizmetinde değişiklikler nedeniyle, Facebook desteği 8 Haziran 2015 etkili tüm paketlenmiş uygulamalarda devre dışı bırakılır.

Windows Phone multi-touch teknolojisini kullanır. Varsayılan Windows Phone kullanıcı arayüzünün OLED ekranlarında pil ömrünü uzatan karanlık bir tema vardır, tam olarak siyah pikseller ışık yaymaz. Kullanıcı yerine hafif bir tema seçebilir ve aynı zamanda çeşitli vurgu renkleri arasından seçim yapabilir. Kiremit gibi kullanıcı arabirimi öğeleri, kullanıcının seçtiği vurgu renkle gösterilir. Üçüncü taraf uygulamalar otomatik olarak bu renklerle temalı edilebilir.

Windows Phone 7 tanıtım tarihleri

Metin girişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcılar bir ekran sanal klavye kullanarak giriş metni dahil edebilirler, bunlar yazım denetimi özelliklerine, kelime tahmini ve emoticon eklemek için özel bir anahtara sahiptirler. Uygulama geliştiricileri kullanıcıları tek başına sayısal karakterler gibi bazı karakter setleri ile sınırlamak için sanal klavyenin farklı sürümlerini belirtebilirler. Kelimeyi dokunarak yazdığınız edildikten sonra benzer kelimelerin bir listesini çağırmakla kullanıcılar bir kelime değişebilir. Bazı tuşlara basmak ve tutmakla benzeri karakterler ortaya çıkaracaktır. Tuşlar manzara modunda olduğunda biraz daha büyük ve uzak aralıklı oluyor. Telefonlar da metin girişi için bir donanım klavye ile yapılabilir.

Mesajlaşma[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone 7'nin mesajlaşma sistemi "iplik" halinde düzenlenmiştir. Bu, birden fazla platformda (örneğin Windows Live Messenger, Facebook mesajlaşma veya SMS gibi) kişiyle konuşmanı sağlar.

İnternet tarayıcısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone 7.5 Internet Explorer 9 dayalı bir render motoru ile Internet Explorer Mobile sürümü özellikleri içerir. Dahili web tarayıcısı kullanıcıya Başlat ekranında web sayfalarına bağlantı verme, favori web sayfalarının listesini tutmak için izin verir.[6] Diğer özellikler multi-touch jestleri, bir aerodinamik UI, düzgün zoom in / out animasyonları, resimleri kaydetmek için yeteneği dahil, e-posta yoluyla web sayfaları paylaşmak ve satır içi arama için destekdir, kullanıcıya yazarak bir web sayfasında bir kelime veya ifade aramak için izin verir. Microsoft, Windows Phone web tarayıcısı ve Windows Phone Güncelleme sisteminden bağımsız olarak düzen motoru güncellemek için planlarını açıkladı.

Kişiler[değiştir | kaynağı değiştir]

İletişim "İnsanlar Hub" aracılığıyla düzenlenir ve kişiler Facebook, Outlook.com, Twitter, LinkedIn ve Gmail'den ithal edilebilir. Bir "Yenilikler" bölümü haberleri gösterir ve "Resimler" bölümü kişiler tarafından yapılan sosyal ağlardan resimleri gösterir. Bir "Ben" bölümünde, telefon kullanıcının kendi sosyal ağlarda durumu ve duvarı gösterir, kullanıcıya kendi durumunu güncelleme ve Bing ve Facebook Places içine kontrol sağlar. İletişimleri onları iğneleyerek ana ekrana eklenebilir. Kişinin "Canlı Kiremiti" ana ekranı üzerinde yaptığı sosyal ağ durumu ve profil resmini görüntüler ve kişinin Hubu onun Facebook duvarını yanı sıra onun diğer sosyal ağlardan iletişim bilgileri ve başka bilgileri görüntüleyer. Bir kişinin birden fazla ağ üzerinde bilgilerin depolandığı varsa, kullanıcılar bilgilerin tek bir karttan incelenmesi ve erişilmesine izin verilmesi ile iki ayrı hesapları bağlayabilirler. Windows Phone 7.5 itibarıyla, kişiler de "Gruplar" içine sıralanabilir. Burada, Hubdan doğrudan erişilen veya Başlat ekranına tutturulmuş olabilen kişilerin her birinden bilgi tek bir sayfada birleştirilir.

Email[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone yerel Outlook.com, Exchange, Yahoo! Mail ve Gmaili destekler ve POP ve IMAP protokolleri üzerinden birçok servislerini de destekliyor. Yerli hesap türleri için, kişiler ve takvimler de senkronize edilebilir. Kullanıcılar ayrıca konu, beden, gönderenler ve alıcıları arayarak kendi e-posta yoluyla arama yapabilirler. E-postalar iplik görünümünde gösterilir ve çoklu e-posta gelen kutuları kombine veya ayrı tutulabilir.

Multimedya[değiştir | kaynağı değiştir]

"Müzik + Video Hub" (Groove Müzik) kullanıcılara cihazda depolanan müzik, video ve podcast ulaşmalarını sağlar, doğrudan "Xbox Music Store" bağlanma ile müzik satın almak, ya da Xbox Music Pass-la abonelik hizmeti ile kiralayabilirler. Belirli bir sanatçının müzik göz atarken, kullanıcılar Xbox Music tarafından sağlanan sanatçı biyografileri ve fotoğrafları görüntüleyebilirler.[7] Bu Hub iHeartRadio, YouTube ve Vevo da dahil olmak üzere video ve müzik hizmetleri sağlamak birçok diğer uygulamalar ile entegre olur. Bu hub ayrıca telefonunuzda seçilen şarkı veya sanatçıların kayıtlı şarkıların bir çalma listesini toplayan Akıllı DJ içerir. Satın alınan filmler ve diğer videolar Xbox Video (Microsoft Movies & TV) üzerinden çalınabilir. "Resimler Hubu" telefonun dahili kamera ile çekilen fotoğrafları yanı sıra kullanıcının Facebook ve OneDrive (SkyDrive) fotoğraf albümlerini görüntüler. Kullanıcılar ayrıca, sosyal ağlara fotoğraf yüklemek, diğer fotoğraflara yorum yazmak ve sosyal ağlarda fotoğraflar etiketleyebilirler. Çoklu dokunmatik hareketlerle ve fotoğrafları yakınlaştırma / uzaklaştırmaya izin verirler.

Medya desteği[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone 7 WAV, MP3, WMA, AMR, AAC / MP4 / M4A / M4B ve 3GP / 3G2 standartlarını destekler. Desteklenen video dosya biçimleri WMV, FLV, AVI, MP4 / M4V, 3GP / 3G2 ve MOV (QuickTime) standartları içerir. Bunlar desteklenen ses ve video formatlarını içlerinde bulunan codec bağımlı olacaktır. Aynı zamanda daha önce AVI içinde DivX ve XviD codecs'lerinin sistem üzerinde oynanabilir olduğu rapor edilmiştir. Önceki Windows Mobile işletim sistemi farklı, diğer video formatlarını işleme için herhangi bir üçüncü parti uygulamalar şu anda gerekli değildir. Desteklenen görüntü dosyası formatları JPG / JPEG, PNG, GIF, TIFF ve Bitmap (BMP) içerir. "Mango" güncellemesinden sonra, Windows Phone 7 kullanıcıları için özel zil sesleri olması yeteneği ekledi. Zil sesli ses dosyaları 1MB altında ve en az 40 saniye uzunluğunda olmalıdır. Özel melodiler hala metin mesajları, SMS veya e-postalar için kullanılamaz.

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

"Oyun hubu" kullanıcıya kendi avatar ile etkileşim için yeteneği, profilini görünüm ve düzenleme, kendi başarıları ve reytingine bakma ve Xbox Live arkadaşlarınıza mesaj gönderebilme dahil olmak üzere Xbox Live işlevselliği ile birlikte telefonda oyunlara erişim sağlar. Oyun hubunda da sıra tabanlı çok oyunculu oyunlarda bildirimleri, davetiyeleri yönetme ve dönüş için bir alan bulunmaktadır.

Arama[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone 7-de esas arama araçları Bing, Bing Mobile ve Bing Haritalar'dir. Microsoft'un donanım gereksinimleri, Windows Phone 7 çalıştıran her cihaz farklı eylemler gerçekleştiren aygıtın önündeki özel bir Arama butonuna sahip olmasını şart koşmaktadır. Bir uygulama açıkken arama düğmesine basıldığında, kullanıcılara bu özellikten yararlanarak uygulamalar içinde arama yapmalarını sağlar; Örneğin, "Kişiler hubu" içinde ara tuşuna basarak, kullanıcılara belirli kişiler için iletişim listesi arama yapmalarını sağlar.[8] Bu, Windows Phone 7.5'te değiştirildi ancak - Arama düğmesi Bing için ayrılmış olarak (örneğin Marketplace gibi) artık yumuşak arama düğmeler içerir. Diğer durumlarda, Arama düğmesine basarak kullanıcıya Bing uygulamasını kullanarak web siteleri, haber ve harita yerlerde bir arama yapmak için izin verecektir.

Windows Phone-de ayrıca, Tellme Networks tarafından desteklenen ses tanıma işlevi vardır, kullanıcıya, Bing araması yapmak, sadece konuşarak kişileri aramak veya uygulamaları başlatmak için izin verir. Bu, telefonun Başlat düğmesini basılı tutarak ve presleme ile aktif hale getirilebilir. Bing Windows Phone'da, varsayılan arama motoru olarak aynı zamanda konum tabanlı aramalar ve sorgular için harita hizmeti kullanımını içerir. Ancak, Microsoft diğer arama motoru uygulamaları kullanılabileceğini belirtmiştir. Konum tabanlı aramalardan kenarda, Windows Phone 7 Bing Maps, Windows Phone kullanıcıları için turn-by-turn navigasyon hizmeti sunmak ve Local Scout gibi yakın alanda konumlar ve restoranlar gibi ilgi noktalarını gösterir. Bing Vision kullanıcıya barkod, QR kodları ve etiketleri okumaya izin verirken, Bing Ses ayrıca kullanıcıya kendi adıyla bir şarkı karşılaştırmayı sağlar.

Office suit[değiştir | kaynağı değiştir]

"Office hub" tüm Microsoft Office uygulamaları ve belgeleri düzenlemektedir. Microsoft Office Mobile, Windows Phone ve Microsoft Office masaüstü sürümü arasında birlikte çalışabilirliği sağlar. Word Mobile, Excel Mobile, PowerPoint Mobile, OneNote Mobile ve SharePoint Workspace Mobile çoğu Microsoft Office dosya formatlarına doğrudan bir Windows Phone cihazı üzerinde inceleme ve düzenlemeye izin verir. Microsoft Office, aynı zamanda açık SkyDrive ve Office 365'ten dosyaları açmakla beraber, dosyaları telefonda yerel olarak depolayabilir. Windows Phone 7 üzerinde Office dosyaları fayansa göre sıralanır: Word belgeleri (mavi kiremit), Excel tabloları (yeşil kiremit), PowerPoint sunumları (kırmızı kiremit) ve OneNote belgeleri (mor kiremit).

Multitasking[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone 7 basarak ve geri düğmesine basılı tutarak ulaşılabilir bir kart tabanlı görev switcher-ine sahiptir. Son beş açık uygulamaların görüntüsü kartlar olarak gösterilmektedir. Uygulamalar bile görünüm dışında "Canlı Ajanlar" ile çalışan tutulabilir.

Senkronizasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Zune yazılımı Windows Phone 7 cihazlarında PC'lerle içeriği yönetmekde ve senkronizasyonda kullanılmaktadır. Windows Phone 7 kablosuz yazılımı ile senkronize olamaz. Windows Phone cihazları erişmenin yanı sıra, Zune yazılımı ayrıca, Zune Marketplace, Windows Phone ve Zune ürünleri için müzik, video ve uygulama satın almak için erişebilir. Müzik ve video hem PC'de hem telefonda yerel olarak depolanan edilirken, uygulamaları sadece Zune yazılımından satın almış olsanız bile telefonda saklanır. Zune yazılımı aynı zamanda tüm Windows Phone 7 cihazlara yazılım güncelleştirmelerini (Yazılım yaması) sağlamak için kullanılır. Zune yazılımı Mac OS X için kullanılamaz, ancak Microsoft iTunes ve iPhoto ile eşitlemek için Windows Phone cihazlarını sağlayan Windows Phone Connectoru yayımladı. Bu, Windows Phone 8 için tasarlanmış Windows Phone App tarafından başarılı olmuştur, ama aynı zamanda Windows Phone 7 cihazları ile senkronize edebilmek olur.

Kaldırılan özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone Windows Mobile 6.5'e kadar kaldırılmış veya değiştirilmiş ve önceki sürümlerinde bir parçası olmuş birçok yeni özellik, bir dizi özellik ve bazı programlar içerirdi. Windows Mobile 6.5'te mevcut, ancak Windows Phone 7.0-de çıkarılan özelliklerin listesi aşağıdadır:

Çağrı[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçen telefon görüşmeleri listesi, tek bir liste değildir ve gelen, giden ve cevapsız aramalar ayrılabilir olamaz.

Senkronizasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone Masaüstü ActiveSync ile Windows Mobile'ın eski sürümlerine karşı Microsoft Outlook'un Takvim, Kişiler, Görevler ve Notların USB senkronizasyonunu desteklememektedir. Kişiler ve randevuları senkronize etme, bulut tabanlı hizmetler (Windows Live, Google veya Microsoft Exchange Server) üzerinden yapılır ve bir PC ile doğrudan bu bilgiyi senkronize etmek hiçbir yöntem sağlanmır. Böyle Akrutosync olarak üçüncü parti yazılımlar, bu işlevselliğin bazılarını sağlar. Microsoft'a Outlook için USB senkronizasyonu yeniden kurmak için bir dilekçe açılmıştı.

Başka[değiştir | kaynağı değiştir]

Adobe Flash

Sonradan Windows Phone 7.5'te uygulanan özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonradan Windows Phone 8.0-da uygulanan özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonradan Windows Phone 8.1-de uygulanan özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • IPsec güvenlik (VPN).
 • Sistem genelinde dosya yöneticisi.
 • Takvim uygulamasında 'Haftalık' görünümü.
 • Evrensel arama.
 • UMTS videoaraması.

Donanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Cihazlar arasında daha tutarlı bir deneyim sağlamak için, Windows Phone 7 cihazlar donanım gereksinimleri belirli bir dizi karşılamak için gereklidir. AAndy Lees, mobil iletişim iş üzere Microsoft kıdemli başkan yardımcısı, bunu "sert ancak adil" olarak açıkladı. Tüm Windows Phone 7 cihazları, en azından, şunları içermelidir:

Daha önce, Windows Phone 7 cihazlarında 512 MB RAM olması gerekiyordu. "Tango" güncellemesi itibarıyla, gereksinimleri yavaş işlemcili yonga setleri (chipset) için izin revize edilmiş ve cihazlar için 256 MB RAM en az olmuştur. Bazı işletim sisteminin özellikleri ve bazı kaynak-yoğun uygulamalar yüklemek için yeteneği 512MB RAM altında olan Windows Phone cihazlarında devre dışı bırakıldı

Resepsiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Engadget ve Gizmodo modern akıllı telefon işletim sistemi olarak önemli eksikliklerin büyük ölçüde Mango güncellemesi ile ele alınmış olduğunu düşündü. ZDNet sistemde sanal klavyeni övdü ve mükemmel dokunmatik hassasiyeti yanı sıra, güçlü otomatik düzeltme ve revizyon yazılım kaydetti. OS dokunmatik yanıt, kaydırma ve tutam gibi jestleri düzgünlüğü belirterek web tarama yakınlaştırma da evrensel yorumcular ve her üç siteler tarafından övüldü. PC World de bu hakda araştırmacı makale yayınladı. "Metro" UI (Modern Stil UI olarak da adlandırılır) ZDNet tarafından son derece özgün ve taze temiz bir görünüm gibi belirterek onun tarzı övüldü. Engadget ve ZDNet "Kişiler Hubu" içinden Facebook entegrasyonunu yanı sıra Windows Live gibi diğer yerleşik yetenekleri alkışladı.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone 7 sistemine bağımsız bir jüri tarafından "2011 Uluslararası Tasarım Mükemmeliyet Ödülleri"'nde "Etkileşimli Ürün Deneyimi"nde Altın, Araştırma üzere Gümüş ve Tasarım Stratejisi üzere Bronz olmakla üç ödül sunuldu. Ödül töreninde, Windows Phone 7 "kayda değer Halkın Seçimi Ödülü ve favori IDEA 2011 altın ödülü" de teslim edildi.

Windows Phone 7 versiyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone 7-in ilkinden başka, bu sistemin bazında daha 2 versiyon - 27 Eylül 2011 yılında Windows Phone 7.5 ve 1 Şubat 2013 yılında Windows Phone 7.8 versiyonları tanıtıltı. Her versiyonda farklı yenilikler ve özellikler mevcuttur.

Windows Phone 7[değiştir | kaynağı değiştir]

  Önceki   Geçerli   Önizleme

Windows Phone 7.5[değiştir | kaynağı değiştir]

2011 Mobil Dünya Kongresi'nde, Steve Ballmer, yılın sonuna doğru, Windows Phone 7 için büyük bir güncelleme - Windows Phone 7.5 Mango kod adlı güncelleme duyurdu. Yeni işletim sisteminin Internet Explorer 9'un mobil versiyonu da dahil olmak üzere, platformun birçok eksiklikleri aradan kaldıracağı, üçüncü taraf uygulamalar multitaskingi, masaüstü sürümüyle aynı web standartları ve grafik yeteneği destekleyeceği bildirildi. Kişiler Hubu ve Windows Live SkyDrive (sonraki isimleri SkyDrive ve OneDrive oldu) erişim için Twitter entegrasyonu oldu. Sistem 7.1 olarak kendini tanımlamasına rağmen, son kullanıcılar için yayınlanan tüm malzemelerde sürüm 7.5 olarak pazarlanmaktadır. Microsoft 27 Eylül 2011 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri ve Uluslararası pazarlara hem Windows Phone 7.5 yayımına başladı. Windows Phone 7.5 ile önceden yüklenmiş olarak gelen ilk telefonlar 2011 yılının son çeyreğinde serbest bırakıldı.

Tango güncelleştirmesi, diğer hata düzeltmeleri ile birlikte, "Tango" olarak bilinen 2012 yılında yayımlanan bir küçük güncelleştirmedir, Windows Phone çalıştırmak için 800 MHz CPU ve 256MB RAM cihazlar için izin vermek için donanım gereksinimlerini düşürür. Bazı kaynak-yoğun özellikleri de bu telefonlarda devre dışı bırakılır ve Windows Phone Store de zayıf donanım üzerinde kullanım için çok yoğun olduğu düşünülen uygulamaların yüklenmesini önleyecektir. Alt gereksinimleri özellikle Çin gibi gelişmekte olan piyasalar hedeflemek için, düşük maliyetli cihazların geliştirilmesi sağlamak amacıyla kabul edilmiştir.

  Önceki   Geçerli   Önizleme

Windows Phone 7.8[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha önce yayımlanan Windows Phone donanımları, Çekirdek gereksinimleri ve donanım özelliklerinin değişmesine bağlı olarak Windows Phone 8 yükseltmede aciz olurlar. Ancak, Microsoft Windows Phone 8'i etkinliğinde duyurdu ki, Windows Phone 7.x cihazlar Windows Phone 7.8 için ücretsiz yükseltme alacak. Microsoft Windows Phone 8 ile birlikte Windows Phone 7.8 duyurdu ve Ocak 2013 yılında cihazlara güncellemeni başladı. Buna, Windows NT'den Windows Phone 8 tabanlı bazı özellikler eklendi. Bu özellikler, güncellenmiş başlangıç ekranı dahil, kullanıcılara canlı fayans yeniden boyutlandırmak için izin verir, ek tema renkleri ve kilit ekranında güncelleme isteğe bağlı olarak otomatik olarak günlük Bing anasayfa resmini görüntüler. Windows Phone 7.8 USSD desteklemiyor.

  Önceki   Geçerli   Önizleme

Önce gelen:
Windows Mobile 6.5
Windows phone 7
21 Ekim 2010
Sonra gelen:
Windows Phone 8 "

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 31 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 9. ^ Tom Warren. "Windows Phone 7 "NoDo" update now available". WinRumors. 25 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 10. ^ Richard Adhikari (24 Mayıs 2011). "WP7 Visual Voicemail". TechNewsWorld. 18 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2011. 
 11. ^ Devereux, William (24 Mayıs 2011). "Bing on Windows Phone Mango Revolutionizes Mobile Search". Anything but iPhone. 16 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 12. ^ Bonnie Cha and Jessica Dolcourt (20 Haziran 2011). "Hands-on with Windows Phone 7.5 Mango technical preview". cNet. Erişim tarihi: 21 Haziran 2011. 
 13. ^ Joe Belfiore (Şubat 2012). "Get Ready for 60% More Potential Customers". Microsoft. 26 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 14. ^ Terry Myerson (Şubat 2012). "Windows Phone at Mobile World Congress 2012". Microsoft. 15 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]