İçeriğe atla

Microsoft Office Mobile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Microsoft Office Mobile
Geliştirici(ler)Microsoft
İlk yayınlanmaNisan 2000 (24 yıl önce) (2000-04)
Güncel sürüm15.0 / Şubat 2015 (9 yıl önce) (2015-02)
İşletim sistemiWindows 10, Windows 10 Mobile, Windows Phone, iOS, Android, Chrome OS
PlatformAkıllı telefon ve Tablet bilgisayar
ErişilebilirlikÇokdilli
TürYaratıcılık yazılımı
LisansÖzel mülk yazılım:
Windows 10 Mobile ve Windows Phone: Built-in
Başkaları: Ücretsiz yazılım Shareware ile
Resmî sitesiTürkçe Sitesi

Microsoft Office Mobile Microsoft tarafından Windows 10, Windows 10 Mobile, iOS, Android ve Chrome OS için geliştirilen yaratıcılık yazılımı mobil uygulamalarıdır.[1] Çekirdek uygulamalar Word, Excel, PowerPoint ve OneNote'dur.[2] Office Sway, Skype for Business (Microsoft Lync) ve SharePoint gibi diğer Office uygulamaları, desteklenen cihazlar ve platformlardaki mobil uygulama mağazasından indirilebilir.[3][4]

Bunların ofis paketinin masaüstü sürümleriyle uyumlu olması amaçlanmıştır. Uygulamaların paketi, 26 cm'den (10,1 inç) daha küçük cihazlara sahip tüketiciler için ücretsizdir, ancak ticari müşterilerin pakette büyük ekranlarda tam olarak yararlanmak için bir Office 365 aboneliği satın alması gerekir.

Microsoft Office mobile Windows Phonede

İlk olarak 1996'da Windows CE v1.0 El bilgisayar'larinda Pocket Office olarak piyasaya sürülerek Windows Mobile ve Symbian'a taşınmışlardı. Word, PowerPoint ve Excel daha önce Windows Phone için Office Hubu kapsamında ücretsiz olarak sunuldu; OneNote Windows Phone için bağımsız bir uygulamaydı

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlangıçta "Pocket Office" olarak gönderilen Office Mobile, 1996'da Microsoft tarafından Windows CE 1.0 işletim sistemi ile piyasaya sürüldü. Bu sürüm özellikle Windows Mobile Smartphone ve Cep bilgisayarı donanım özellikleri henüz piyasaya çıkmadığı için Handheld PC donanım platformu için idi. Pocket Word ve Pocket Excel'den oluşuyordu; PowerPoint, Access ve Outlook daha sonra eklendi. Windows Mobile'nın daha sonraki sürümlerinde istikrarlı güncellemelerle Office Mobile, Windows Mobile 5.0 işletim sisteminin piyasaya sürülmesinden sonra geçerli adı olarak yeniden markalaştırıldı.[5] Office Mobile'ın bu sürümü aynı zamanda ilk kez PowerPoint Mobile'ni da içeriyordu. Microsoft OneNote 2007'nin piyasaya sürülmesine eşlik ederek, Office Mobile program dizisine yeni isteğe bağlı bir ek, OneNote Mobile olarak piyasaya çıktı. Windows Mobile 6.0 Standard sürümüyle birlikte Office Mobile, Smartphone donanım platformu için kullanıma girdi, ancak Windows Mobile'nin Professional ve Classic sürümleri için Office Mobile'nın aksine, yeni belgeler oluşturulması ek bir özellik değildir. Popüler bir çözüm, Office'in masaüstü sürümünde yeni bir boş belge oluşturmak, onu aygıtla eşitlemek ve daha sonra düzenlemek ve Windows Mobile aygıtında saklamaktır.

Microsoft Haziran 2007'de ofis paketi Office Mobile 2007'nin yeni bir sürümünü duyurdu. 26 Eylül 2007'de "Windows Mobile 5.0 ve 6 kullanıcılarına ücretsiz yükseltme indirmesi olarak" Office Mobile 6.1" olarak piyasaya çıktı. Bununla birlikte, "Office Mobile 6.1 Yükseltme", 14847'den daha eski yapılar çalıştıran Windows Mobile 5.0 ile çalışan aygıtlarla uyumlu değildir. Bu, Windows Mobile 6 aygıtlarının sonraki sürümlerinde önceden yüklenmiş bir özelliktir. Office Mobile 6.1, masaüstü eşdeğeri gibi Office Open XML spesifikasyonu ile uyumludur. 12 Ağustos 2009'da Office Mobile'nın Microsoft ve Nokia arasındaki ortak bir anlaşma olarak Symbian platformu için de piyasaya sürüleceği açıklandı.[6] Nokia Eseries akıllı telefonlarında ilk görünen uygulama, Microsoft Office Communicator idi. Şubat 2012'de Microsoft, Symbian için OneNote, Lync 2010, Belge Bağlantısı ve PowerPoint Yayını'nı piyasaya sürdü.[7] Nisan ayında Word Mobile, PowerPoint Mobile ve Excel Mobile Office Suite'ye katıldı.

Microsoft, 21 Ekim 2010'da Office Mobile 2010'u Windows phone 7 ile piyasaya sürdü.[8] Windows Phone'de kullanıcılar, doğrudan bir SkyDrive (OneDrive) veya Office 365 hesabının dışındaki belgelerine özel bir Ofis hub'una erişebilir ve bunları düzenleyebilir. İşletim sistemine önceden kurulmuş Office Hub, Word, PowerPoint ve Excel içerir. İşletim sistemi, Office Hubunun bir parçası olmasa da OneNote'ni da içerir.[9] Lync dahil değildir, ancak Windows Phone Store'dan ücretsiz olarak bağımsız uygulama olarak indirilebilir. Ekim 2012'de Microsoft, Windows Phone 7.8, Windows Phone 8 ve Windows Phone 8.1 için Microsoft Office Mobile'nin yeni bir sürümünü yayımladı. Bunu, 14 Haziran 2013'te iPhone için Office Mobile'nin ve 31 Temmuz 2013'te Android telefonlar için Office Mobile'nin piyasaya sürülmesi takip etti.[10]

27 Mart 2014'te Microsoft, tablet bilgisayarlar için Office'nin ilk özel sürümü olan iPad için Office'ni başlattı. Buna ek olarak, şirketin Office Mobile'ni ticari kullanım için kullanması için Office 365 aboneliği gerektirmesine rağmen, Microsoft, Office Mobile'nin Android ve iOS sürümlerini telefonlarda 'ev kullanımı için' ücretsiz hale getirdi. 6 Kasım 2014'te, Office daha sonra IPad'de kişisel kullanım için telefonlara ek olarak ücretsiz hale getirildi. Bu duyurunun bir parçası olarak Microsoft, iPhone'taki tek "Office suite" uygulamasını Word, Excel ve PowerPoint için ayrı ayrı bağımsız uygulamalara ayırdı. iPhone için Office Mobile'nin yenilenmiş bir sürümünü piyasaya sürdü, Dropbox ile doğrudan bütünleşmeyi ve diğer platformlar için Office'in önümüzdeki sürümlerini önizleme ekledi.

Android tabletleri için Office, başarılı bir iki aylık önizleme dönemini takiben 29 Ocak 2015 tarihinde piyasaya çıktı.[11] Bu uygulamalar, kullanıcıların iPad sürümlerinde olduğu gibi premium özelliklerin kilidini açmak ve uygulamaların ticari kullanımı için gerekli olmasına rağmen, ekran boyutları 10.1 inç veya daha küçük cihazlarda ücretsiz düzenleme ve doküman oluşturma imkânı sunar. Ekran boyutları 10.1 inçten daha büyük olan tabletler de desteklenir, ancak başlangıçta iPad sürümünde olduğu gibi düzenleme ve belge oluşturma işlemini etkinleştirmek için geçerli bir Office 365 aboneliği kullanılmadığı sürece belgeleri yalnızca görüntüleme ile sınırlandırılmıştır.[12] 21 Ocak 2015'te "Windows 10: Sonraki Bölüm" basın toplantısı sırasında Microsoft, Windows 10 için Office, Android'in Windows Runtime bağlantı noktalarını ve Office Mobile paketinin iOS sürümlerini açıkladı. Akıllı telefonlar ve tabletler için optimize edilmiş bu cihazlar hem Windows, hem de Windows Phone için çalışabilen ve benzer temel kodları paylaşan evrensel uygulamalardır. Pakete Outlook'un basitleştirilmiş bir versiyonu da eklendi.[13] Bunlar Windows 10 mobil aygıtlarla birlikte verilir ve Windows 10'un PC sürümü için Windows Mağazasından edinilir. Çoğu düzenleme için önizleme sürümleri ücretsiz olsa da, yayın sürümleri büyük Android tabletlerde olduğu gibi daha büyük tabletlerde (ekran boyutu 10.1 inçten daha büyük) ve masaüstlerinde düzenleme için bir Office 365 aboneliği gerektirecektir.[14] Daha küçük tabletler ve telefonlar çoğu düzenleme özelliğine sahip oldu.

24 Haziran 2015 tarihinde Microsoft, Word, Excel ve PowerPoint'i Android telefonlar için Google Play'de bağımsız uygulamalar olarak, bir ay önizleme sonrasında yayınladı. Bu uygulamalar ayrıca, Microsoft'un kendilerinin ve Skype'nin Android platformuyla ilgili patent lisans sözleşmelerine dağıtılması sonucunda büyük OEM'lerin Android cihazlarıyla birlikte gönderildi.

Uygulamalar ve özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Office mobil paketi çekirdek uygulamaları, Microsoft Word, Microsoft Excel ve Microsoft PowerPoint'in mobil sürümlerini içerir. Bu uygulamalar, Kasım 2014 tarihine kadar Windows Phone ve Android telefonlarda ve ayrıca iPhone'larda "Ofis Hubu" nda birlikte paketlenir.[15] Yalnızca daha yeni Office dosya biçimlerini (.docx, .xlsx, .pptx) düzenlemeyi desteklerler ve yalnızca eski dosya biçimlerini (.doc, .xls, .ppt) görüntüleyebilir, ancak düzenleyemez. Android tabletleri ve Windows 10 Office, eski Office ve ODF dosyalarını (.ppt, .xls, .odp, .ods, .odt) çevrimiçi düzenlemek için çevrimiçi olarak işleyebilir. Microsoft OneNote ayrıca Windows Phone ile birlikte gelir, ancak Windows Phone 8'den bu yana Office Hub'tan ayrı olarak tek başına bir uygulama olmuştur. Office Mobile, Microsoft'un Bulut Depolama Hizmeti olan OneDrive ve Dropbox ile bütünleşir. Office Mobile programlarından düzenlenen tüm belgeler otomatik olarak OneDrive'ye kaydedilir ve OneDrive'ye kaydedilen yeni belgelerin listesi Office Hubunun ana ekranında görünür. Office Mobile, OneDrive hesabına kaydedilen Word, PowerPoint veya Excel dosyalarına gözatmak için kullanılabilen bir dosya yöneticisi de içerir. Buna ek olarak, Office Mobile bir Office 365 hesabında kayıtlı belgeleri açabilir ve düzenleyebilir.

Word[değiştir | kaynağı değiştir]

Word Mobile görüntüsü

Word Mobile, belgeler oluşturmanıza ve düzenlemenize olanak tanıyan bir kelime işlemcidir. Cesur yazma, yazı tipi boyutunu değiştirme ve renkleri değiştirme (kırmızı, sarı veya yeşil renk gibi) gibi temel biçimlendirmeyi destekler.[16] Yorum ekleyebilir, ancak izlenen değişikliklerle birlikte belgeleri düzenleyemezsiniz. Parola korumalı belgeleri açamaz, yazı tipini, metin hizalamasını veya stilini değiştiremez. Word Mobile, bir belgede çalışırken dipnot, son not, sayfa üstbilgisi, sayfa üstbilgisi, sayfa sonunu, listelerin belirli girintilerini ve bazı yazı tiplerini görüntüleyemez veya ekleyemez; orijinal belgede varsa bunları korur. 2013 sürümünün özelliklerine ek olarak, Windows Mobile'daki 2007 sürümü belgeleri Zengin Metin Biçiminde kaydetme ve eski PSW'yi (Pocket Word) açma olanağına da sahiptir. Ayrıca, bir yazım denetleyicisi, sözcük sayımı aracı ve "Bul ve Değiştir" komutu içerir. 2015'te Word Mobile, Windows Store'da Windows 10 ve Windows 10 Mobile için kullanıma sunuldu

Excel[değiştir | kaynağı değiştir]

Excel Mobile görüntüsü

Excel Mobile, XLSX dosyalarını düzenleyebilen bir elektronik hesap tablosu programıdır. Hücrelerdeki metni düzenleyebilir ve biçimlendirebilir, formülleri hesaplayabilir, elektronik tablo içerisinde arama yapabilir, satırları ve sütunları sıralayabilir, bölmeleri dondurabilir, sütunları filtreleyebilir, yorumlar ekleyebilir ve çizelgeler oluşturabilir.[17] Dokümanın kenarında bulunmayan sütun veya satır ekleyemez, sütunları veya satırları yeniden düzenleyemez, satırları veya sütunları silemez veya e-tablo sekmeleri ekleyemez. 2007 sürümü, sınırlı ekran çözünürlüğünü ele almak için tam ekran modunu ve aynı anda bir çalışma sayfasının farklı bölümlerini görüntülemek için bölünmüş bölmeleri kullanma olanağına sahiptir. Koruma ayarları, yakınlaştırma ayarları, otomatik filtreleyici ayarları, belirli grafik formatı, gizli sayfalar ve diğer özellikler Excel Mobile'da desteklenmez ve bir çalışma kitabı açıldığında ve kaydedilirken değiştirilir. 2015 yılında Excel Mobile, Windows Store'da Windows 10 ve Windows 10 Mobile için kullanıma sunuldu.

PowerPoint[değiştir | kaynağı değiştir]

PowerPoint Mobile, Windows Mobile 5.0 ile birlikte geldi. Yazma yetenekleri, not ekleme, metin düzenleme ve slaytları yeniden düzenlemeye sınırlı olmakla birlikte, Microsoft PowerPoint sunumlarını okuyup düzenleyebilen bir sunum programıdır. Yeni sunumlar oluşturamaz. Windows Phone 7 için PowerPoint Mobile sürümleri, Internet'ten akan sunum yayınlarını da izleyebilir. 2015 yılında Microsoft, Windows 10 için PowerPoint Mobile'ni evrensel bir uygulama olarak yayınladı. PowerPoint'in bu sürümünde, kullanıcılar yeni sunumlar oluşturabilir ve bunları düzenleyebilir, sunabilir ve PowerPoint belgelerini paylaşabilir.

OneNote[değiştir | kaynağı değiştir]

Microsoft OneNote Mobile ilk Windows Mobile 6'da piyasaya sürülmüştür. Microsoft OneNote Mobile, Windows phone 7'deki "Office Hub"'una dahil edilmiştir, ancak Windows Phone 8'de tek başına bir uygulama haline gelmiştir.[18] Beyaz tahtaları, tahtaları, dijital kopyaları ve belgeleri kâğıt parçalarına çekebilen ve bunları Microsoft OneNote Mobile'da düzenlemesine izin veren bir uygulama olan Office Lens ile entegrasyona sahiptir.[19] Her notaya otomatik olarak zaman damgası vurulur ve kelimeler, resimler ve kaydedilmiş seslerle doldurulabilir. "Yapılacaklar listeleri" gibi özellikleri içerir, ancak yalnızca biçimlendirme ve mizanpajlar için sınırlı bir seçeneği vardır ve ek font içermez. OneNote sonunda Windows 10'a dahil edildi ve Windows Storede kullanıma sunuldu.

Outlook[değiştir | kaynağı değiştir]

Outlook Mobile kişisel bir bilgi yöneticisidir. Eski adıyla Acompli, Nisan 2014'te serbest bırakıldı. Aralık 2014'te, Microsoft tarafından satın alındı ve Outlook Mobile olarak yeniden adlandırıldı. Android, iOS, Windows 10 Mobile ve Windows 10 üzerinde çalışır. Outlook Mobile, e-posta istemcisi, takvim uygulaması, adres defteri ve dosya paylaşım uygulaması hizmetindedir. OneDrive, iCloud, Dropbox ve Google Drive dosya barındırma hizmetlerinin yanı sıra Gmail, Outlook.com, Yahoo! Mail ve Microsoft Exchange Server posta hizmetlerini destekler.

Outlook Groupları[değiştir | kaynağı değiştir]

Outlook Groupları görüntüsü

Outlook Grupları, Windows Phone, Windows 10 Mobile, Android, iOS için bir grup işbirliği uygulamasıdır.[20] Kullanıcıların grup oluşturmasına, iletişim kurmalarına, Office belgelerini OneDrive aracılığıyla paylaşmasına ve birlikte çalışmasına ve bir e-posta görüşmesine katılmasına olanak tanıyan "Office 365 Grupları" adı verilen bir hizmetin istemci uygulamasıdır. Outlook Grupları uygulaması şimdi Windows 10 Mobile ve Windows Phone 8.1 için kullanılabilir. Uygulama ayrıca bulma ve diğer Outlook Gruplarına katılma olanağı sağlar.[21] Outlook Grupları ücretsiz indirilebilir, ancak bir Office 365 aboneliği gerekiyor. Mobil kullanıcılar, Microsoft Outlook 2016, OneDrive for Business 2016, Business for Skype 2016, Power BI ve Microsoft Dynamics CRM'ye sahip masaüstü bilgisayar kullanıcılarıyla da işbirliği yapabilir. Kullanıcılara grup oluşturma, kişi gönderme, OneDrive aracılığıyla Office belgelerini paylaşma ve birlikte çalışmalarına ve bir e-posta görüşmesine katılmalarına olanak tanır.[22]

Diğer uygulamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Microsoft Lync'in mobil bir sürümü, Google Play, App Store ve Windows Phone Store'den indirilebilir.[23] SharePoint, App Store, Windows Phone Store ve Windows Store'da (Windows 8 için) indirilebilir, ancak Android için kullanılamaz.[24] 29 Ocak 2015'te, Aralık 2014'te Microsoft tarafından satın alınan ve iOS ve Android için bir mobil kişisel bilgi yöneticisi uygulaması olan Acompli, Outlook Mobile olarak yeniden markalandırıldı.[25] iOS için Office Sway'in mobil bir sürümü mevcuttur. Windows Phone ve Android için uygulamalar geliştirilme aşamasındadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 10. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 11. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 12. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 13. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 14. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 15. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 16. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 17. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2008. 
 18. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 19. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 20. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 21. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 22. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 23. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 24. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
 25. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Logoları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]