İçeriğe atla

Microsoft Silverlight

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Microsoft Silverlight
Geliştirici(ler)Microsoft
Güncel sürüm5.1.31211.0[1] / 12 Aralık 2014
Geliştirme durumuGeliştirilmiyor
İşletim sistemiWindows
Mac OS X
Symbian[2]
TürAğ Yazılımı
LisansEULA
Microsoft Public License
Resmî sitesiSilverlight

Microsoft Silverlight, ağ uygulamaları için animasyon, vektör, 3D grafik ve görüntü oynatma imkânları sağlayan zengin internet uygulamaları geliştirme düzlemidir.

12 Ekim 2021 tarihinden itibaren geliştirilmesi durdurulmuştur.[3]

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Silverlight, WPF türevi görsel yazılımlama tekniğiyle çokluortam, çizgi (grafik), animasyon ve interaktif uygulamaların tek eklenti üzerinden yürütülmesini sağlıyor. Esas amacı ağ tabanlı zengin interaktif uygulamaların hazırlanabilmesi için bir teknoloji düzlemi oluşturmak olan Silverlight özellikle Microsoft'un .NET tabanlı dillerine desteği ile dikkati çekiyor. .NET Framework ile beraber gelen CLR'ın bir kısmını taşıyan Silverlight böylece istemci tarafında düzlem bağımsız olarak MultiThread ve MultiCore desteğine sahip oluyor.

Veri ve İş Uygulamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Silverlight 2.0 sürümü itibarı ile veri ve iş uygulamalarının tarayıcı içerisinde geliştirilebilmesi için Socket Programlama ve ağ hizmetleri desteği ile görsel denetimler bazında UI sanallaştırmayı da destekliyor. 2.0 sürümü içerisinde bulunan DataGrid denetimine ek olarak 3.0 sürümünde genel DataForm gibi yeni veri denetimleri ve RIA Services yapısı iş uygulamalarının geliştirilebilmesini kolaylaştırma.

Video Uygulamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Silverlight, WMV ile VC-1 türü videoları ve WMA, MP3 formatlı ses içeriklerini desteklenen tüm tarayıcılarda oynatılmasını, çalıştığı sistemde Windows Media Player veya ActiveX eklentilerine ihtiyaç duymadan sağlıyor. Silverlight 3.0 sürümü ile beraber yazılım geliştiricilerin kendi video codeclerine ait decoder'ları uygulamalarına entegre etmeleri de sağlanıyor.

Uyumluluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Microsoft Silverlight, Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003, Windows Vista Windows 7 ve Windows 8.1 Mac OS 10.4.8 (veya üstü) Intel üzerinde Internet Explorer 6.0, 7.0, 8.0, Opera, Chrome, Safari ve Mozilla Firefox 2, 3 tarayıcılarıyla çalıştırılıyor. Linux için sosyal topluluklar tarafından ilerletilen Moonlight projesi ile Silverlight 1.0 desteği verilmektedir. 2.0 ve sonraki sürümler için Linux desteğinin gelmesi sosyal toplulukların gönüllü çalışmalarına dayanıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Microsoft Silverlight 5 Aralık 2014 güncelleştirmesi". Microsoft. 21 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2015. 
  2. ^ Sarah Perez (22 Mart 2010). "Silverlight for Symbian Plugin Now Available". Channel 9. 20 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ocak 2015. 
  3. ^ "Silverlight Destek Sonu". support.microsoft.com. 16 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]