Nintendo 3DS sistem yazılımı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nintendo 3DS sistem yazılımı
Nintendo 3ds logo.svg
Geliştirici(ler) Nintendo
İlk yayınlanma 26 Şubat 2011 (11 yıl önce) (2011-02-26)
Güncel sürüm

11.10.0-43

11.11.0.43 (EUR) / Mart 27, 2019 (3 yıl önce) (2019-03-27)
Platform Nintendo 3DS
Resmî sitesi Sitesi

Nintendo 3DS sistem yazılımı, Nintendo, Nintendo IRD, Nintendo SPD, Nintendo SDD tarafından yaratılan, Nintendo 3DS video oyun konsolları ailesinde bulunan bir dizi güncellenebilir ürün yazılımı sürümü ve yazılımıdır. Nintendo DSi sistem yazılımının ardılıdır. Sistemin İnternet bağlantısı üzerinden indirilen güncellemeler, Nintendo'nun özellikler ve yazılım ekleyip kaldırmasına izin verir. Tüm güncellemeler ayrıca önceki güncellemelerdeki tüm değişiklikleri de içerir.

Ana Menü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana Menü, Nintendo DSi Menüsü, Nintendo 3DS ve Nintendo 2DS sistemleri için Wii U Menüsüne benzer bir grafik kabuktur. Nintendo DS ve Nintendo 3DS Oyun Kartlarında depolanan yazılımı, bir SD kartta yüklü uygulamaları ve sistemin dahili belleğinde kurulu DSiWare oyunlarını başlatmak için kullanılır.[1] Uygulama simgeleri, dokunmatik ekran veya D-pad ile gezinilebilir bir ızgarada ayarlanır ve sürükle-bırak yöntemiyle yeniden düzenlenebilir. Sütun başına simge sayısı da 1 simge ile 6 arasında değişebilir. Menü, 120 uygulama karosu görüntüleyebilir. Üst ekranda, her bir uygulama için özel bir 3B animasyonlu logo ve ayrıca kablosuz sinyal gücü, tarih ve saat ve batarya ömrü gibi sistem bilgileri, alt ekranda ise uygulama simgeleri görüntülenir. Menüdeyken ekranın parlaklığını değiştirmek de mümkündür. Ana Sayfa düğmesini kullanarak, kullanıcılar İnternet Tarayıcı ve Miiverse gibi belirli çoklu görev uygulamalarını başlatabilecek şekilde çalışan ve Ana Menüyü görüntüleyen mevcut yazılımı askıya alabilir.[2]

Nintendo DSi'ye benzer şekilde, menü yükseltilebilir bellenime sahiptir. Menüdeyken oyun kartları da çalışırken değiştirilebilir. Güç düğmesi, kullanıcının konsolu uyku moduna geçirmesini veya kapatmasını ister.

25 Nisan 2012'de, bir sistem güncellemesi bir klasör sisteminin tanıtımını getirdi. En fazla 60 klasör oluşturulabilir. Uygulamalar taşımak için bir klasörün üzerine sürüklenebilir ve o andan itibaren, aynı prosedürle klasör başına 60 uygulamaya kadar klasöre daha fazla uygulama eklenebilir. Klasör için bir başlık oluşturma sırasına göre otomatik olarak oluşturulur ("1" den "60" a kadar), ancak kullanıcı tarafından da düzenlenebilir. Başlığın sadece ilk karakteri klasörün simgesinde gösterilecektir.[3] Klasörlerin içindeki uygulamalar StreetPass veya SpotPass bildirimlerini aldığında, klasörün üstünde bir bildirim simgesi belirecektir.

20 Haziran 2013 tarihinde, bir sistem güncellemesi Veri Yedeklemeyi Kaydet özelliğinin tanıtımını getirdi. Bu özellik, kullanıcının indirilebilir Nintendo 3DS yazılımından ve çoğu Sanal Konsol oyunundan tasarruf verilerini yedeklemesini sağlar. Bir kaydetme veri yedeği oluşturmak, kullanıcıların kaydetme verilerini kaybetmeden yazılımı SD karttan silmesine izin verir.[4] Kullanıcı Nintendo eShop'tan yazılımı yeniden indirdiğinde oluşturulan yedekleme otomatik olarak geri yüklenir. Bir seferde toplam 30 tasarruflu veri yedeklemesi kaydedilebilir. Nintendo 3DS yazılımının, DSiWare'in ve Game Boy Advance yazılımının perakende sürümlerinden tasarruflu verileri yedeklemek mümkün değildir.

6 Ekim 2014'te, 9.0 sistem güncellemesi, çoklu görev uygulamaları dışında tüm Ana Menünün bir yenilenmesini getirirken, aynı zamanda temalara destek ekleyerek kullanıcıların Ana Menü'lerini yeni arka planlar ve değişiklikler ekleyen bir tema ile daha da özelleştirmelerini sağladı. Klasör simgeleri, arka plan müziği ve temayla eşleştirmek için ses efektleri eklendi. Aralık 2014'te Japonya'da ve Kasım 2015'te Amerika ve Avrupa'da piyasaya sürülen Nintendo Badge Arcade adlı yeni bir uygulama, ücretli bir vinç oyununda kazanılan rozetleri kullanarak Menü'yü daha da özelleştirmeye olanak tanıyor; bu rozetlere daha sonra, oyun yüklendikten sonra yüklenen ve normal yazılım simgeleri / klasörleri gibi yerleştirilen Ana Menü içindeki ek bir menü aracılığıyla erişilebilir ve kullanılabilir.[5] Bazı rozetler, StreetPass Mii Plaza gibi önceden kurulmuş uygulamalara erişmek için kısayollar gibi davranır.

Nintendo 3DS Kamera[değiştir | kaynağı değiştir]

"Nintendo 3DS Camera", entegre medya galerisi ve fotoğraf düzenleme işlevine sahip yerleşik bir fotoğraf ve video kaydedicidir. Bu uygulama, 3B fotoğraflar çekmek için sistemin iki ön kameraını ve 2B fotoğraflar çekmek için kullanıcının kamerasını kullanır. Tüm fotoğraflar 640 × 480 piksel (VGA) veya 0,3 megapiksel çözünürlükte çekilir. Manuel kayıt kontrollerine ek olarak, zamanlayıcılar "Al" düğmesine bastıktan üç veya on saniye sonra veya "Tamam!" Gibi sesli komutlarla fotoğraf çekecek şekilde ayarlanabilir.[6] Fotoğraf çekmek istediğinde SD Kartlar yaklaşık 3.000 fotoğrafa kadar tutabilir. Fotoğraf veri boyutu değişebileceğinden, sayı iki katına düşebilir veya hiç düşmeyebilir.

Fotoğraf çekerken veya video kaydederken çeşitli seçenekler ve filtreler vardır. "Normal" moduna ek olarak, karanlık ışık koşullarında fotoğraf çekerken ve video kaydederken yararlı olan "Düşük Işık" seçeneği de vardır. Diğer seçenekler, renk türü (normal, siyah beyaz, sepya, negatif veya solarizasyon), netlik, kontrast ve parlaklık gibi manuel kontrolleri içerir. Fotoğrafa hareketli yıldızlar ekleyen "Sparkle", fotoğrafa rüya gibi parlak bir ışık ekleyen "Dream", ekranın merkezini aydınlatan ve koyulaşan "Pinhole", fotoğraflara rastgele bir bitiş katan kenarlar ve "Mystery" gibi gerçek zamanlı fotoğraf filtreleri de mevcuttur.[7] Ayrıca, kullanıcının iç kameraya bakan bir fotoğrafını çeken ve fotoğrafı dış kameralara bakan birinden birleştiren "Birleştirme" adı verilen özel bir mod vardır.

7 Aralık 2011 tarihinde, bir sistem güncellemesi üç özel kayıt seçeneği boyunca 3-D video kaydetme özelliğini ekledi. "Aralıklı Çekim", hızlandırılmış fotoğrafçılık oluşturmak için görüntülerin kısa süreli aralıklarla kaydedilmesini sağlar; "Frame Pick", durağan hareket animasyonu oluşturmak için hareketsiz görüntüleri bir araya getirir; ve "Montaj", kullanıcının kaydı sorunsuz bir şekilde duraklatmasını ve sürdürmesini sağlar. Videolar 10 dakikaya kadar kaydedilebilir. SD Kartta yeterli alan yoksa, mevcut çekim süresi kısalır. Bununla birlikte, tüm kayıt modları yalnızca tek bir videonun on dakika uzunluğunda olmasına izin verir.[8]

Selefinden daha gelişmiş olmasına rağmen, yazılım selefi Nintendo DSi Kameradan daha az özelliğe sahiptir. SD Kartta yeterince boş alan olsa bile, toplamda en fazla 3.000 fotoğraf ve video tutabilir.

Nintendo 3DS Sound[değiştir | kaynağı değiştir]

"Nintendo 3DS Sound" yerleşik bir MP3 çalar ve ses kaydedicidir. Desteklenen ses kodekleri arasında MP3 sesi (.mp3 dosya adı uzantılarıyla birlikte) ve AAC sesi (.mp4, .m4a ve .3gp dosya adı uzantılarıyla birlikte) bulunur. Ses dosyaları, üst ekranda görüntülenen görsellerle birlikte bir SD karttan çalınabilir. Konsol kulaklık Uyku Modundayken, TRS konnektörü kullanarak müzik dinlenebilir.[9] Birlikte verilen mikrofonlu ve düğmeli kulaklık kullanırken, düğme oynat / duraklatabilir ve sonraki ve önceki parçaya geçebilir. Birkaç ses filtresinin yanı sıra bir dizi ses manipülasyon seçeneği mevcuttur. On saniyelik ses kayıtları da kaydedilebilir, ses filtreleriyle düzenlenebilir ve modülasyon ve oynatma hızı ile değiştirilebilir. Kullanıcılar konsolun hafızasında 18’e, SD kartta ise 180’e kadar kaydedebilir ve değiştirebilir. Bunlar daha sonra Swapnote gibi diğer uygulamalar boyunca kullanılabilir.

Uygulamaya yerleşik bir StreetPass işlevi var. Kullanıcı StreetPass’ın, aynı zamanda StreetPass’ı da etkin kılan biri olduğunda, her iki kullanıcı da şarkının adı, sanatçı, albüm, yayın yılı ve kaç kez çalındığı gibi şarkı verilerini değiştirir. İlgili kullanıcılar arasında bir uyumluluk çizelgesi de vardır. Her iki kullanıcıdan gelen eşleşen şarkıların miktarına bağlı olarak,% 0 ile% 100 arasında değişen bir puan gösterilecektir, ikincisi en uyumlu olanıdır.[10]

Selefinden daha gelişmiş olmasına rağmen, yazılım selefi Nintendo DSi Sesi'nden daha az filtre ve tema içeriyor.

Nintendo 3DS, ağa bağlanmak için orijinal Wii'ye çok benzeyen bir Nintendo Wi-Fi Connection Friend Code sistemi kullanıyor, her konsol için yalnızca bir kod gereklidir. Bu, oyuncuların İnternet üzerinden birbirleriyle etkileşimde bulunmalarını çok daha kolay ve daha esnek hale getirir. Bundan bağımsız olarak, 18 Kasım 2012 itibarıyla, bazı Nintendo Network servisleri Nintendo eShop ve Miiverse gibi erişebilmek için bir Nintendo Network ID hesabı gerektirir.[11] Bu hesap bir Wii U ve Nintendo Switch ile paylaşılabilir. Nintendo Network yönetim ekibi, Miiverse gibi hizmetlerinden uygunsuz içeriği kaldırmak için personel konusunda moderatörlere sahiptir.

StreetPass Mii Plaza[değiştir | kaynağı değiştir]

StreetPass Mii Plaza, her Nintendo 3DS sistemine önceden yüklenmiş olarak gelen bir StreetPass uygulamasıdır. İçinde, oyuncular diğer oyuncuların StreetPass üzerinden Miis'leri ile Nintendo Network üzerinden çevrimiçi olarak tanışır ve onlarla etkileşime girer. Bu uygulamada, oyuncunun Mii'si, kısa bir özelleştirilebilir mesaj ve diğer bilgilerle birlikte mini oyunlardan kazanılan şapkalarla özelleştirilebilir.[12] Yeni Mii karakterleri sistem tarafından karşılaştığında, plaza kapısında görünürler. Daha sonra daha fazla Mii karakteri ile karşılaşmadan önce, oyuncu bunları çeşitli mini oyunlar oynamak için kullanabilir. Aynı Mii karakterlerini defalarca karşılamak, kişiselleştirilmiş mesajlar ve puanlama yeteneği gibi ekstra işlevsellikler katar. Uygulama üç mini oyunla birlikte gelirken, isteğe bağlı olarak başka mini oyunlar satın alınabilir.[13]

Nintendo Zone Viewer[değiştir | kaynağı değiştir]

Nintendo Zone Viewer, sertifikalı SpotPass noktaları tespit eden ve kullanan yerleşik bir uygulamadır. Bir sıcak nokta tespit edildiğinde, sistemin Ana Menüsünde bir bildirim görünecektir. Bu uygulamada, kullanıcılar oyun fragmanlarını, oyun ekran görüntülerini görebilir, oyun demolarını indirebilir ve güncel ve gelecek Nintendo 3DS başlıkları hakkındaki bilgileri görebilirler.[14] Müzikçalar etkin noktadan ayrıldıktan sonra, hiçbir içeriğe erişilemese de, uygulama Nintendo 3DS sisteminde kalır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2019. 
 2. ^ https://www.nintendo.co.uk/Nintendo-3DS-Family/Download-Content/HOME-Menu-Themes/HOME-Menu-Themes-923157.html
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2019. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2019. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2019. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2019. 
 7. ^ https://www.nintendo.co.uk/Nintendo-3DS-Family/Instant-Software/Nintendo-3DS-Camera/Nintendo-3DS-Camera-115344.html
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2019. 
 9. ^ https://www.nintendo.co.uk/Nintendo-3DS-Family/Instant-Software/Nintendo-3DS-Sound/Nintendo-3DS-Sound-115638.html
 10. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2019. 
 11. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2019. 
 12. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2019. 
 13. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2019. 
 14. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Microsoft'tan diğer oyun platformları:

bu nesil: den diğer oyun platformları

yedinci nesil diğer oyun platformları: