BlackBerry Tablet OS

Vikipedi, özgür ansiklopedi
BlackBerry Tablet OS
Blackberry Logo.svg
Geliştirici(ler) BlackBerry
İşletim sistemi ailesi QNX (Unix türevi)
Paket yöneticisi BlackBerry World / BAR
Kaynak türü Kapalı kaynak
Lisans Sahipli
Çekirdek türü Gerçek zamanlı Mikrokernel çekirdek
Platform desteği ARM
Kullanıcı arayüzü Grafiksel kullanıcı arayüzü
Pazarlama hedefi BlackBerry PlayBook

BlackBerry Tablet OS, BlackBerry PlayBook tabletlerde kullanılan mobil platformun adıdır.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gerçek zamanlı (real-time) bir çekirdeğe dayanan bir Unix türevi olan QNX'i taban olarak alan BlackBerry Tablet OS, 2.0 sürümünden itibaren Android 2.3 API'lerinin de büyük bir kısmının doğal olarak (native) desteklenmesini sağlayan bir uyumluluk katmanına (compatibility layer) sahiptir. Bu destek sayesinde, 2012 Şubat'ında nihai sürümü duyurulan BlackBerry PlayBook tabletler, hali hazırda 35 bin kadar Android uygulamasını çalıştırmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

BlackBerry 10 platformunun yayınlanmasını takiben, 2013 yılının ilk yarısında BlackBerry Tablet OS yüklü tüm cihazların BlackBerry 10 sürümüne güncelleneceği, BlackBerry tarafından çeşitli vesilelerle sık sık duyurulmuştu[1]. BlackBerry Ortaklar Toplantısı'nda CEO Thorsten Heins, PlayBook'un 1 GB RAM'e sahip olması yüzünden kullanıcı deneyiminin kabul edilemeyecek seviyede kötü olması nedeniyle bu güncellemeden vazgeçtiklerini açıkladı[2][3]. BlackBerry kullanıcı topluluğunun öfkelenmesine yol açan bu gelişmenin hemen sonrasında BlackBerry'nin hisseleri %9 oranında düştü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hutchinson, Lee. "BlackBerry PlayBook tablet will get BlackBerry 10 update". 21 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2013. 
  2. ^ Velazco, Chris. "BlackBerry CEO Confirms No BB10 Update For The Aging PlayBook Tablet". 30 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2013. 
  3. ^ Cheng, Roger. "BlackBerry CEO axes planned BB10 for PlayBook tablet". 4 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2013.