İçeriğe atla

Google Takvim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Google Calendar
Geliştirici(ler)Google
Programlama diliJava
İşletim sistemiSunucu: Linux
TürElektronik takvim
LisansÜcretsiz yazılım
Resmî sitesigoogle.com/calendar

Google Calendar (Türkçe: Google Takvim), 13 Nisan 2006 tarihinde Google tarafından hizmete sokulan, kullanıcılar için takvim ve ajanda hizmeti sunan servistir.

Bu hizmetten internet kullanıcılarının yararlanması için Google'a üye olmaları (Google Account) gerekmektedir. Google Calendar’da doğal olarak ajax uygulamaları mevcuttur. Takvime eklenen bir olayın vakti geldiğinde ya da bir süre öncesinde e-posta ya da sms ile kullanıcılar uyarılmaktadır.

İçerik erişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Olaylar çevrimiçi olarak saklanır; neticesinde takvim internet erişimi olan herhangi bir konumdan görüntülenebilir. Sabit diskinde sorun yaşayabilecek kullanıcılar için bu aynı zamanda veri kaybı olmayacağı anlamına gelir. Uygulama Microsoft Outlook takvim dosyalarını (.vcs) ve iCalendar dosyalarını (.ics, the de facto açık takvim dosya biçimi) içeri aktarabilir. Birden fazla takvim eklenebilir ve paylaşılabilir, bu da kullanıcıların çeşitli izin seviyelerine sahip olabilmelerini sağlar. Bu gruplar arasında iş birliğini ve çizelgelerin paylaşımını mümkün kılar. Herhangi bir hesaba içeri aktarılabilecek kullanılabilir genel takvimler arasında çeşitli ülkelerin milli gün ve tatilleri yer alır. Kullanıcılar aynı zamanda düzenli olarak güncelleme yapan "canlı" iCalendar URL'ler de ekleyebilir.[1]

Takvimleri paylaşma[değiştir | kaynağı değiştir]

Google Takvim birden fazla takvimin oluşturulabilmesini ve aynı görünümde gösterilebilmesini sağlar. Her biri salt okunur ya da tam düzenleme denetimli olarak ve belirli kişiler ya da herkesle (genel takvimler) paylaşılabilir. 2009 yılı Şubat ayında Google, "Genel Olayları Ara" düğmesini kaldırarak genel takvimlerde arama seçeneğini kaldırdı. Google ayrıca genel takvim galerisini de,[2] bakım ve kullanılabilirlik konularını göstererek devre dışı bıraktı. Şirket takvimleri, "İlginç Takvimler" özelliği, bilinen takvim URL'leri veya arkadaşlara gönderilecek e-posta istekleriyle eklemelerini öneriyor. Günlük "Yapılacak İşler" görevleri hâlen kullanıcılar arasında paylaşılamıyor.

Cihaz senkronizasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hâlen Google Takvim birçok mobil cihazla senkronize edebilmek için Google Sync'i kullanıyor (örneğin, BlackBerry, Palm, iPhone, Pocket PC) veya üçüncü taraf yazılımıyla PC uygulamalarıyla (örneğin, Microsoft Outlook) ve yerleşik olarak Apple'ın iCal (iCal 3.x için ve iCal 4.x ile tam fonksiyonellik için ince ayar gerekmekte).[3] Google Takvim Android-tabanlı akıllı telefonlar ve tabletlerde, webOS-tabanlı Palm Pre gibi cep telefonlarında ve iPhone gibi iOS cihazlarda yerel olarak desteklenmektedir.[4] Olay anımsatıcıları e-posta aracılığıyla gönderilebileceği gibi seksenden fazla ülke ve bölgede SMS ile cep telefonlarına gönderilebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Westfall, Jon. "Add Facebook Friend's Birthdays to your Calendar Automatically". JonWestfall.Com. 9 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2012. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Mart 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2015. 
  3. ^ "Google Sync for your phone". Google.com. 5 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2012. 
  4. ^ Google Calendar for iPhone. It's about time. 23 Nisan 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Google. March 10, 2015.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]