İçeriğe atla

My Windows Phone

Vikipedi, özgür ansiklopedi
My Windows Phone
Geliştirici(ler)Microsoft
İlk yayınlanma21 Ekim 2010 (13 yıl önce) (2010-10-21)
Güncel sürüm8.0 "Apollo" / 29 Ekim 2012 (11 yıl önce) (2012-10-29)
Geliştirme durumuAktiv
İşletim sistemiWindows Phone
Türİnternet servisi
Resmî sitesiSitesi

My Windows Phone (önceki Windows Phone Live) Windows Phone mobil platformu için Microsoftun ücretsiz online arkadaşı hizmetidir. 21 Ekim 2010 tarihinde Windows phone 7 sürümü ile birlikte piyasaya hizmete girdi.[1] Bu, kablosuz olarak İnsanlar, Outlook.com Takvim ve Microsoft OneDrive dahil olmak üzere bir çeşitli sıkıca entegre olan Windows Live hizmetleri ile kişileri, takvim randevularını, fotoğrafları ve Microsoft OneNote not defterlerini senkronize ederek ücretsiz bir cep telefonu yedekleme çözümü sağlıyor.[2] Kullanıcılar, Microsoft Account kullanarak bir parola korumalı çevrimiçi portal üzerinden kendi Windows Phone cihazlarında saklanan kendi bilgilerine erişe ve onları yönetebilirler. Hizmet ayrıca Internet üzerinden veya mesajlar tarafından kayıp ya da çalıntı telefonun izlemesini kolaylaştıran "Find My Phone" hizmetini içerir. Çeşitli adlar altında benzer telefon bulucu hizmetleri de diğer akıllı telefon aileleri için kullanılabilir.[3]

My Windows Phone hizmeti Windows Mobile mobil platformunda kullanılan "My Phone" hizmetinin ardılıdır. Microsoft yeni sisteminde My Phonenin yerine aynı fonksiyonları gerçekleştiren "My Windows Phone" hizmetini sunmuştur.

Hizmet, Windows Phone 7.5 "Mango" güncelleme sürümü ile birlikte 27 Eylül 2011 tarihinde güncellendi. Bu, uygulamanın satın alma geçmişi ve Windows Phone Storeden uygulama yeniden yükleme görüntülemesi dahil olmak üzere, Microsoft Scrapbook ve hesap yönetimi özellikleri için destek ekledi. Windows Phone 8 "Apollo" güncellemesi ile, My Windows Phone-ye "My Family" (Benim Ailem) özelliği eklendi, bu ebeveynlere Windows Phone 8 çalıştıran çocuklarının hesaplarını yönetmek için izin verir. Şubat 2015'te, Microsoft Windows Phone sitesinden "Find My Phone" özelliğini Windows 10 için hazırlamada Microsoft Account web sitesine taşıdı.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

My Windows Phone aşağıdaki özellikleri sunar:

Özellikler Açıklama
My Phone
 • Kişiler - İnsanlar hubunda tüm kişilerin Microsoft Accountuna Otomatik senkronizasyonu, Facebook, Twitter, LinkedIn ve Sina Weibo gibi diğer hizmetlerden eklenen kişiler dahil.
 • Takvim - Outlook.com Takvim ile tüm takvim randevuların ve görevlerin otomatik senkronizasyonu.
 • Posta - Outlook.com ile tüm e-postaların otomatik senkronizasyonu.
 • OneDrive - OneDrive üzerinde telefonda çekilen herhangi bir fotoğraf ve videoların yedek olması yanı sıra, tüm Ofis belgelerin otomatik senkronizasyonu. Kullanıcılar ayrıca Microsoft OneNote üzerinde kendi kişileri ile paylaşmayı ve ortak çalışmayı seçebilir.
 • Mesajlar - Bulut üzerine tüm SMS ve MMS mesajlarının yedeklemesi ve otomatik senkronizasyonu.Skype ve Messenger yoluyla gönderilen veya alınan tüm iletiler ayrıca Outlook.com aracılığıyla erişilebilir ve yedeklenebilir.
 • Ayarlar - Otomatik cihazda yüklü Windows Phone Store uygulamalar listesinin (ancak uygulamanın kendisi veya uygulama ile ilgili herhangi bir veri) yanı sıra, arama tarihi, tema rengi, hesapları kurma, Internet Explorer favorileri ve diğer telefon ayarlarının buluta yedeklemesi .
Find My Phone (Telefonumu bul)[4]
 • Map It (Haritalama) - Telefonun mevcut GPS konum verilerini ya da mobil şebeke kulelerinin nirengi üzerinden kullanarak bir harita üzerinde telefonun mevcut konumunu göstermektedir.
 • Ring It (Çalma) - Uzaktan sessiz veya titreşim moduna ayarlanmış olsa bile 60 saniye boyunca yüksek sesle telefon çalar.
 • Lock It (Kilitleme) - Kullanıcılara uzaktan cihazı kilitlemek ve Find My Phone portalinden kişisel PIN ayarlamasını sağlar. Kullanıcılar ayrıca kilitli ekranda görüntülenecek bir "iade edin" mesajına girebilirler.
 • Erase It (Silmek) - Uzaktan telefonu siler ve fabrika varsayılan ayarlarına sıfırlar. Fonksiyon tüm kişiler, e-postalar, uygulamalar ve uygulama verileri de dahil olmak üzere tüm kişisel verileri silecektir.[5]
My Family (Ailem) Microsoft Aile Güvenliği (Microsoft aile özellikleri, ebeveyn denetiminin türü) ile bütünleşir. Bu, kullanıcılara Windows Phone 8 çalıştıran (18 yaşın altındaki bir doğum tarihi ile birlikte) çocuklarının Microsoft hesaplarını yönetmek için izin verir. Bu, Windows Phone Store'den uygulamaları indirmek için çocuğun hesabını kısıtlama, mağazadan indirilen herhangi bir oyun için oyun derecelendirme ayarı ve çocuğun adına herhangi bir şart ve koşulları kabul etme içerir.
Hesap ve satın alma geçmişi Kullanıcılara Windows Phone Storede uygulama satın alma geçmişini ve Windows Phone cihazı için uygulamaları yeniden yüklemeni görüntülemek için izin verir. Kullanıcılar ayrıca, kendi Microsoft hesabının ödeme ve fatura bilgilerini düzenleyebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2016. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2016. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2016. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2016. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]