Nintendo DSi sistem yazılımı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nintendo DSi sistem yazılımı
Nintendo DS Logo.svg
Geliştirici(ler) Nintendo, Nintendo SDD
İlk yayınlanma 1 Kasım 2008 (12 yıl önce) (2008-11-01)
Kararlı sürüm 1.4.5 / 11 Aralık 2012 (7 yıl önce) (2012-12-11)
Platform Nintendo DSi
Resmî sitesi Sitesi

Nintendo DSi sistem yazılımı, bir dizi güncellenebilir bellenim sürümü ve Nintendo DSi (XL modeli de dahil) video oyun konsolunda bir yazılımdır. Nintendo 3DS sistem yazılımının öncülüdür. Sistemin İnternet bağlantısı üzerinden indirilen güncellemeleri, Nintendo'nun özellikler ve yazılım ekleyip kaldırmasına izin verir. Tüm güncellemeler ayrıca önceki güncellemelerdeki tüm değişiklikleri de içerir.

Teknoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcı arayüzü[değiştir | kaynağı değiştir]

Nintendo DSi'nin kullanıcı arayüzü, Nintendo DS ve Nintendo DS Lite'dan yeniden tasarlandı. DSi'nin kullanıcı arayüzü, kaydırılabilir tek bir simge satırıdır. Programlar arasında gezinmek oldukça kolaydır ve çoğu dokunmatik ekran kalemi yerine parmakları kullanarak gezinmeye izin vermek için yeni dokunmatik ekranda yeterince büyüktür. Kullanıcılar DSi'yi ilk kez yüklediklerinde, sistem yüzlerinin bir fotoğrafını çeker. Yüzleri daha sonra ana menüdeyken tüm üst ekranı doldurur.[1] Ana menüden, omuz düğmelerine basarak herhangi bir zamanda resim çekebilirler. Kullanılacak kamera da seçilebilir. Programların içinden, güç düğmesi bir Giriş düğmesi olarak işlev görür ve bunları yazılım sıfırlamasıyla ana ekrana geri getirir.

Nintendo DSi, bazı yerleşik uygulamalar sunar. Başlangıçta, kullanıcılar aşağıdaki programlara ana menüden erişebilir: DSi Kamera, DSi Ses, DSi Mağazası, PictoChat ve İndirme Oynatma. DSi'nin menüsü, Nintendo Wii'nin Kanal arayüzüne benzer; çünkü yeni programlar indirilebilir ve arayüze eklenebilir. DSi Kamera uygulaması fotoğraf çekiminden daha fazlasını yapabilir. Kullanıcıların fotoğraf çekmesi için her tür zany, gerçek zamanlı filtreye sahiptir. Ancak, gerçek kameraların (0.3MP) düşük çözünürlüğüne tabidir. Ek olarak, program bir kullanıcının düzenleme için diğer dijital fotoğraf makinelerinde çektiği çekimleri tanıyamamaktadır.[2] DSi Ses uygulaması, ses kaydedici ve editör olarak görev yapan (düşük bit hızlı bir AAC müzik çalarla birlikte) DSi Kamera'ya tematik olarak benzer. Excitebike ve Starfox temalı ekolayzırlar ve kullanıcının sesini bir robot veya muhabbet gibi ses çıkartan modülatörler gibi burada kayda değer özellikler var. DSi Mağazası, Wii Mağazası Kanalının DS versiyonu olarak görev yapır.

Multimedya özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Nintendo'nun Nintendo DS ve Nintendo DS Lite gibi eski taşınabilir konsollarından farklı olarak, Nintendo DSi müzik çalma desteği sağlamıştır. DSi Müzik programı iki moda bölünmüştür: ses kaydı ve müzik çalma. Her ikisi de Nintendo'nun içerdiği araçlar ve göstergeler nedeniyle bol miktarda eğlence değeri sunuyor. Kayıt modu, kullanıcıların maksimum 10 saniye uzunluğunda en fazla 18 klip kaydetmelerini sağlar. Bir klip kaydettikten sonra, çeşitli şekillerde onunla oynayabilirler.[3] Örneğin, kullanıcılar klibin geriye veya ileriye oynatılmasını sağlayabilir, A-B yinelemesini kullanarak küçük bölümleri izole edebilir ve bir imleci 2B grafik üzerinde sürükleyerek hızı ve tonu değiştirebilir. Ayrıca, sesi dönüştürmek için kullanılabilen klibe 12 efekt uygulayabilirler. Müzik çalma modunda ayrıca birçok çalma seçeneği vardır. Bir şarkı yüklendikten sonra, kullanıcılar kayıt modundaki gibi hızı ve tonu değiştirebilir. Ayrıca, kayıt modunda yapılan kayıtları istediğiniz noktada şarkılara yerleştirebilirler. Ek olarak, Nintendo, ekran kalemi kullanılarak hızlıca seçilebilen, daha sonra omuz düğmeleri kullanılarak serbestçe yerleştirilebilen bir dizi ses efekti sağladı.

DSi tarafından oluşturulmamış herhangi bir dosyayı okumayan yerleşik DSi Kamera uygulamasının aksine, DSi Müzik uygulamasının dosya ve dizin yapısı söz konusu olduğunda bu kısıtlamaya sahip değildir. Dosyalar çok seviyeli bir dizin yapısında SD kartın kök dizinine kaydedildiğinde, DSi anında aralarında ayrıştırılır ve hızlı erişim için tüm dahili dizinleri görüntüler. Oynatma sırasında, kullanıcılar yönlendirme, geri sarma ve ses seviyesi kontrolleri gibi özelliklere erişebilirler. Nintendo, muhtemelen DSi Müziği'ni gerçek bir müzik çaların yerini tutacağını düşünüyordu. Ancak, DS Music uygulamasının önemli bir dezavantajı var, yani popüler MP3 formatını desteklemiyor.[4] Bunun yerine, oynatıcı yalnızca .mp4, .m4a veya .3GP dosya adı uzantılarına sahip AAC biçimini destekler. Ayrıca, Sony PlayStation Portable ile karşılaştırıldığında, sistemde bir USB bağlantı noktası olmadığı için DSi'yi bir PC ile arayüzlendirmek daha zordur. Müzik ve podcast'leri aktarmak için kullanıcıların SD Kartı çıkarmaları ve doğrudan PC'lerine takmaları gerekir.

İnternet özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Nintendo DSi'nin Nintendo DS hattına getirdiği önemli güncellemelerden biri de tam ağ bağlantısıdır. Yalnızca minimum ağ bağlantısı özelliği sunan orijinal Nintendo DS ve Nintendo DS Lite'in aksine, indirme içeriği ve ürün yazılımı güncellemeleri, Wii ve Sony PlayStation Portable konsollarına benzer şekilde DSi deneyiminin merkezinde yer alıyor. Örneğin, kullanıcılar sistemi ilk açtıklarında ve ana menüden DSi Shop simgesine tıkladığında, hemen bir ürün yazılımı güncellemesi yapmaları istenir.[5] Nintendo DSi, WEP, WPA (AES / TKIP) ve WPA2 (AES / TKIP) kablosuz şifrelemeyi destekler; yalnızca yerleşik destekli yazılımlar, son iki şifreleme türünü DS tarafından desteklenmediği için kullanabilir.

DSi Shop uygulaması ile kullanıcılar çeşitli DSiWare ünvanlarını satın alabilirler. Sevimli müzik ve bloklu arayüzü biraz Wii meslektaşına benzer. Kullanıcılar, satın alma ödüllerini takip etmek için Club Nintendo hesaplarıyla kalıcı olarak giriş yapabilirler ve ana alışveriş arayüzü de kullanıcıların DSi Puanlarını eklemesine ve DSi alışveriş kılavuzunu okumasına izin verir. Donanım yazılımı güncellemelerinde olduğu gibi, DSi alışveriş deneyimi Wii'ninkiyle oldukça benzer, ancak DSi Alışverişi ile ilgili büyük bir yavaş hızdadır.

Ayrıca, önceki Nintendo DS ve DS Lite gibi, Nintendo DSi de Opera tarayıcısının bir sürümü olan bir web tarayıcısı içerir. HTML5 canvas nesnesini ve CSS opaklığını destekliyor. Ancak, bu özellikler için bazı sınırlamalar vardır ve bu platformlardan herhangi birinde İnternette gezinmek iyi bir deneyim değildir. Yavaş indirme hızlarına ek olarak, tarayıcı sayfa oluşturmada zorluk çeker.[6] Örneğin, pek çok sayfa tamamen yüklenmez ve YouTube gibi multimedya içerik sitelerinde film dosyaları, müzik dosyaları veya Adobe Flash ile uyumlu değildir.

DSiWare ve geriye dönük uyumluluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Nintendo DSi'de, Nintendo DSi taşınabilir oyun konsolu için özel olarak tasarlanmış ve DSiWare olarak bilinen DSi Mağazası aracılığıyla indirilebilecek bir dizi oyun ve uygulama var. Bu oyunlar ve uygulamalar Nintendo DSi için özel olarak hedeflendiğinden, orijinal Nintendo DS veya Nintendo DS Lite konsollarıyla uyumlu değildir.[7] Nintendo DSi, Nintendo'nun ilk bölge kilitli el bilgisayarıdır; Orijinal Nintendo DS modellerinden farklı olarak, başka bir bölge için piyasaya sürülen bazı yazılımların kullanılmasını önler. Ancak Nintendo DS hattının bir üyesi olarak, Nintendo DSi, orijinal Nintendo DS oyunlarının çoğu ile geriye dönük olarak uyumludur ve orijinal DS oyunları, İnternet taraması ve fotoğraf paylaşımı dahil olmak üzere önceki modellerle uyumlu kartuş yazılımı, bölge kilitli değildir. Daha sonra, halefi olan Nintendo 3DS konsolları da bu yaklaşımı benimsedi ve sonuç olarak Nintendo DSi ve 3DS'e özgü oyunlar belirli bir bölgeye kilitlenirken, orijinal DS oyunları hala bölge içermiyor.[8] DSi'ye özel olan DSiWare'e ek olarak (daha sonra bir 3DS'de de çalışabilirler), ayrıca DSi'ye özel özellikleri içeren "DSi tarafından geliştirilmiş" oyunlar da vardır, ancak daha önceki Nintendo DS modelleriyle de oynanabilir. Orijinal DS oyunlarının çoğu DSi'de yayınlanabilse de, DSi, böyle bir yuvadan yoksun olması nedeniyle, Game Boy Advance (GBA) oyunları veya GBA yuvası gerektiren orijinal DS oyunları ile geriye dönük olarak uyumlu değildir. Bu eksiklikten dolayı DSi, Nintendo DS Rumble Pak gibi GBA yuvasını gerektiren aksesuarlarla geriye dönük olarak uyumlu değildir. Önceki DS modelleri için tasarlanan Homebrew flash kartlar, DSi ile uyumlu değildir, ancak DSi üzerinde DS yazılımı (veya hatta DSiWare) çalıştırabilen yeni kartlar mevcuttu. Kullanıcılar, Nintendo DSi konsollarında satın alınan DSiWare'i birimler arasında transfer edemeseler de, çoğu DSiWare, veri kaydedilmemiş olmasına rağmen, Nintendo 3DS'ye aktarılabilir. Nintendo DSi gibi, Nintendo 3DS de çoğu Nintendo DS ve Nintendo DSi yazılımıyla geriye dönük olarak uyumludur.[9]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2019. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2019. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2019. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2019. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 13 Nisan 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2019. 
  6. ^ https://www.nintendo.co.uk/Support/Nintendo-DSi-XL-/Basic-setup-and-use/Termination-of-Nintendo-Wi-Fi-Connection/Termination-of-Nintendo-Wi-Fi-Connection-859928.html
  7. ^ https://www.nintendo.co.uk/Nintendo-3DS-Family/Nintendo-3DS/Backwards-Compatible/Backwards-Compatible-115074.html
  8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2019. 
  9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Nintendo'dan diğer oyun platformları:

Sekizinci nesil video oyunu konsollarından diğer platformlar:

Yedinci nesil video oyunu konsollarından diğer platformlar: