Windows Server 2012

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Windows Server 2012
Geliştirici(ler)Microsoft
Kaynak türüKapalı kaynak
LisansSahipli yazılım, ücretli
Çekirdek türüHybrid
Güncelleme yöntemiWindows Update Windows Server Update Services
İlk Yayınlanma 1 Ağustos 2012 (11 yıl önce) (2012-08-01)
Genel durumu 4 Eylül 2012 (11 yıl önce) (2012-09-04)
Son kararlı sürümü R2 6.3 (Build 9600) 17 Ekim 2013 (10 yıl önce) (2013-10-17)
Platform desteğix64
ÖncülüWindows Server 2008 R2
ArdılıWindows Server 2012 R2
Web sitesiWindows Server 2012
Temel desteğin sona ermesi 9 Ocak 2018
Genişletilmiş desteğin sona ermesi 10 Ocak 2023

Windows Server 2012, Microsoft tarafından sunulan Windows Server serisinin bir sürümüdür. 4 Eylül 2012 tarihinde tam sürümü yayınlanmıştır, deneme sürümü ise 9 Eylül 2011 tarihinde MSDN kullanıcılarına sunulmuştur. Bu sürümün en avantajlı yanı Özel Bulut sistemine entegre olmuş olmasıdır. Windows Server 2008 R2-nin ardılı, Windows Server 2012 R2-nin öncülü olarak tanıtılmıştır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Server 2012 pek çok yeniliği beraberinde getirmektedir. Bunlardan birkaçı:

 • Microsoft'un Genel Bulutların oluşturulması ve işletilmesinden elde ettiği deneyimi kullanarak veri merkezleri ve Özel Bulutlar için güvenli, dinamik ve kullanılabilir bir sunucu platformudur.
 • Kullanıcılar kişisel iş ortamlarına istedikleri neredeyse her yerden ve her cihazdan bağlanabilme şansına sahiptirler. Bunlara şubeler ve genel (public) bağlantı hizmetleri dahildir.
 • Esnek depolama özelliği ile bir yandan sektör standardı donanımdan yararlanırken bir yandan da performans, etkinlik ve yenilik getiren çok çeşitli depolama seçenekleri sunar. RDS SmartCache, havuz (pooled) VDI senaryoları için doğrudan eklenen depolamanın avantajlarından faydalanır.
 • Dengeli Dağıtımlı (Fair Share) Oturum Sanallaştırma, oturum sanallaştırmada kaynakların eşit dağıtımı yoluyla yüksek yoğunluklara olanak tanır ve artışlara karşı koruma ihtiyacını en aza indirir.
 • Sürekli kullanılabilirliği sayesinde yüksek kullanılabilirliğe sahip ve geniş kapsamlı birçok sorun senaryosu karşısında koruma sağlar.
 • Yönetim verimliliği sayesinde daha çok yönetim görevini otomatikleştirir, büyük iş yüklerinin dağıtımını basitleştirir ve tam otomasyona bir yol oluşturur (Windows PowerShell komut satırı ara birimi ve komut dosyası dili gibi araçlar ile).
 • Merkezi denetim ve erişim ilkeleri sayesinde uzak kullanıcıların veri ve kurumsal kaynaklara erişimlerinde güçlü kimlik, veri sınıflandırma kontrolü ve daha kolay yönetim imkânları sağlamaktadır.
 • Hyper-V ile birden fazla işletim sisteminin paralel olarak aynı sunucu üzerinde çalıştırılmasını sağlamaktadır.

Windows Server 2012 sürümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Windows Server 2012 Datacenter yüksek derecede sanallaştırılmış Özel Bulut ortamları içindir.
 2. Windows Server 2012 Standart fiziksel veya az derecede sanallaştırılmış ortamlar içindir.
 3. Windows Server 2012 Essentials en fazla 25 kullanıcı ve 50 aygıta sahip küçük işletmeler için idealdir.
 4. Windows Server 2012 Foundation en fazla 15 kullanıcı için Windows Server deneyimi sunar.

Sanal Masaüstü Altyapısı (VDI)[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Server 2012 Remote Desktop Services, sanal masaüstlerinin, uzak masaüstü oturumlarının ve RemoteApp programlarının yapılandırılması ve yönetimi için birleşik bir yönetim deneyimi sunar. Yöneticilere yönelik dağıtım ve yapılandırma iyileştirilmelerinin yanı sıra, Remote Desktop Services ayrıca uzak kullanıcılara iyileştirilmiş uzak grafik ve video deneyimi, geniş bir aygıt desteği ve kaydedilebilen kişiselleştirilmiş ayarlar sunmaktadır.

 • RemoteFX Donanım GPU – Performanstan ödün vermeden yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik elde etmek için birçok sanal masaüstünün, ayrı bir ana bilgisayar GPU'sunu paylaşabilmesidir.
 • RemoteFX Yazılım GPU – Bir Windows 8 İstemci sanal masaüstünde Microsoft, ana bilgisayar sisteminde fiziksel bir GPU gerektirmeyen, bunun yerine GPU'yu taklit etmek için bir yazılım kullanan bir yazılım GPU'su sağlar.

Her iki RemoteFX uygulama seçeneği de ayrıntıları aşağıda verilen diğer geliştirmelerle birleştirilebilir:

 • 'RemoteFX Uyarlamalı Grafikler', sanal masaüstü ve RemoteApp programlarının sorunsuz bir şekilde çalıştırılmasına olanak tanıyan gelişmiş grafik işleme, sınırlı bant genişliği ve yüksek düzeyde gecikmeli ağlar için gelişmiş bir Windows Aero ve 3-D deneyimi sağlar.
 • WAN için RemoteFX, WAN ağlarından bağlanıldığında kullanıcı deneyimini zenginleştiren çok sayıda teknik geliştirme sağlar. Bu, özellikle bant genişliği düşük bağlantıları olan yerlerde önemlidir.
 • RemoteFX Çoklu Dokunmalı (Multi-touch), dokunma ve hareket özellikli uygulama kullanıcılarının, uzak masaüstü ortamlarında bu çözümlerden faydalanmalarını sağlar.
 • RemoteFX USB Yönlendirme, yerel ve fiziksel bir istemci aygıtına takılan bir USB aygıtı kullanılarak bağlanılan merkezi masaüstü kullanıcılarına fayda sağlar. RemoteFX USB Yönlendirme ile USB aygıtı, masaüstü ve uygulamaların her birini yerel ve birleşik kaynaklar olarak görüntüler. Bu özellik, çok çeşitli USB aygıtlarını destekler.
 • RemoteFX Medya Yönlendirme, düşük bant genişliği ve gecikme sorunları bulunan ağlarda bir multimedya deneyimi sağlamak için tasarlanmış olan bir özelliktir.
 • ^Metro Stili Uzak Masaüstü Uygulaması, dokunmatik aygıt kullanıcılarının uygulamalara erişim sağlaması için yeni bir uzak masaüstü istemci arabirimidir.
 • Kullanıcı Profili Diskleri, kullanıcı profili ayarlarını havuza alınmış Sanal Masaüstü Altyapıları (VDI) veya oturum sanallaştırma ortamlarında depolamak için kullanılır. Bu özellik ile kullanıcı durumu değişimleri diskte depolanır. Kullanıcı, konumu veya aygıtından bağımsız olarak bir sonraki oturumda bu değişiklikleri anında kullanabilir.

Sistem gereksinimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Server 2012 32-bit (IA-32) veya Itanium (IA-64) işlemcileri desteklememektedir. Diğer gereksinimler ise ayrıntılı olarak açıklanmamıştır, bilinenler deneme sürümünden elde edilmiştir. Bu gereksinimler tabloda belirtilmiştir.

Windows Server 2012 Deneme Sürümü için Minimum Sistem Gereksinimleri
Mimari 64-bit
İşlemci 1.4 GHz
RAM 512 MB
HDD boş alan 32 GB (16 GB RAM veya üstü var ise daha fazla)

Sürümleri Karşılaştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Server 2012'nin sadece 4 farklı sürümü olacak (Foundation, Essentials, Standard ve Datacenter), Windows Server 2008 R2'deki Enterprise, Small Business Server, Web ve HPC editions bulunmayacaktır.

Özellikler Foundation Essentials Standard Datacenter
Dağıtım Sadece OEM Retail, volume licensing, OEM Retail, volume licensing, OEM Volume licensing ve OEM
Lisanslama Modeli
Server başına
Server başına
Her İşlemci çifti + CAL
Her İşlemci çifti + CAL
İşlemci Limiti 1 2 64 64
Kullanıcı Limiti 15 25 Sınırsız Sınırsız
Dosya Servisleri 1 standalone DFS root 1 standalone DFS root Sınırsız Sınırsız
Network İlkeleri ve Erişim Servisleri 50 RRAS bağlantısı ve 10 IAS bağlantısı 250 RRAS bağlantısı, 50 IAS bağlantısı ve 2 IAS Server Grubu Sınırsız Sınırsız
Uzaktan Masaüstü Servisi 20 Uzaktan Masaüstü Servisi bağlantısı ile sınırlı 250 Uzaktan Masaüstü Servisi bağlantısı ile sınırlı Sınırsız Sınırsız
Sanallaştırma Hakları Yok 1 VM veya 1 fiziksel sunucu 2 VM Sınırsız
DHCP Evet Evet Evet Evet
DNS server Evet Evet Evet Evet
Fax server Evet Evet Evet Evet
UDDI Servisi Evet Evet Evet Evet
Yazdırma ve Doküman Servisleri Evet Evet Evet Evet
Web Servisi (Internet Information Services) Evet Evet Evet Evet
Windows Yayılma Servisi Evet Evet Evet Evet
Windows Server Güncelleme Servisi Evet Evet Evet Evet
Active Directory Lightweight Directory Services Evet Evet Evet Evet
Active Directory Rights Management Services Evet Evet Evet Evet
Application server role Evet Evet Evet Evet
Server Manager Evet Evet Evet Evet
Windows Powershell Evet Evet Evet Evet
Active Directory Domain Services Must be root of forest and domain Must be root of forest and domain Evet Evet
Active Directory Certificate Services Certificate Authorities only Certificate Authorities only Evet Evet
Active Directory Federation Services Evet Hayır Evet Evet
Server Core modu Hayır Hayır Evet Evet
Hyper-V Hayır Hayır Evet Evet

Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2'den yapılan yükseltmeler desteklenirken, daha önceki sürümlerden yapılan yükseltmeler desteklenmemektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]