Familiar Linux

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Familiar Linux
FamiliarLinux GPE Screensot.png
Geliştirici(ler) Linux
İlk yayınlanma Mayıs 2000 (23 yıl önce) (2000-05)
Güncel sürüm v.0.8.4 / Mart 2007 (16 yıl önce) (2007-03)
Tür Linux dağıtımları
Resmî sitesi familiar.handhelds.org/ Bunu Vikiveri'de düzenle

Familiar Linux, iPAQ makineleri ve diğer kişisel dijital asistanlar (cep bilgisayarı) için bir Linux dağıtımıdır. OPIE veya GPE Palmtop Ortamını grafiksel kullanıcı arabirimi olarak kullanabilir. Bu makinelerde Windows CE'nin yerini aldı. Familiar Linux pek çok uygulama içeren eksiksiz bir işletim sistemiydi.[1]

Mayıs 2000'de Alexander Guy, Compaq programcıları tarafından üzerinde çalışılan bir çekirdeği aldı, etrafında komple bir Linux dağıtımı yaptı ve Familiar (v0.1 )'in ilk sürümünü yayınladı.[2] Dağıtım, Python ve XFree86 ile kenar yumuşatma yazı tipleri olan, Blackbox pencere yöneticisini kullanan hafif bir paketti. Carl Worth tarafından "ipkg" olarak adlandırılan ve kullanıcı uygulamalarının kurulmasına ve kaldırılmasına izin veren, Debian'ın dpkg'sine benzer yeni bir paketleme sistemi içeriyordu.

Bu sonraki sürüm, Compaq ekibinin inşa ettiklerinin ötesinde bir şeydi; kendi dağıtımlarını bırakıp Familiar'ı yeni referans olarak kabul etmeye karar verdiler.

Familiar Linux 8 Mart 2007'den beri güncellenmemiştir ve bu nedenle abandonware olarak sınıflandırılabilir.[3] Katkıda bulunanların çoğu çabalarını Angstrom dağıtımı veya OpenEmbedded'a kaydırdı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ github.com/amatus/familiar-linux
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2017. 
  3. ^ http://familiar.handhelds.org/handhelds.org/moin/moin.cgi/HandheldsPeople[ölü/kırık bağlantı]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]