BlackBerry 10

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
BlackBerry 10
Blackberry Logo.svg
BlackBerry 10 öntanımlı uygulamalar
BlackBerry 10.1.x sürümünün ekran görüntüsü
Şirket/Geliştirici: BlackBerry
IS Ailesi: QNX (Unix türevi)
Kaynak Modeli: Kapalı kaynak
Son kararlı sürüm: 10.3.1.2576 (OS sürümü) / 17 Mart 2015
Desteklediği dil(ler): 34 dil
Paket Yöneticisi: BlackBerry World / BAR, Amazon Appstore / APK
Desteklenen Platformlar: ARM
Çekirdek türü: Gerçek zamanlı Mikrokernel çekirdek
Varsayılan kullanıcı arayüzü: Grafiksel kullanıcı arayüzü
Lisans: Sahipli

BlackBerry 10 ya da yaygın kullanılan şekliyle BB10, 30 Ocak 2013 tarihinden itibaren piyasaya sürülmekte olan yeni nesil BlackBerry cihazlarda kullanılmak üzere geliştirilen mobil platformun adıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

BlackBerry 10 platformunun tabanını oluşturulan QNX'i geliştiren QNX Software Systems firması, 2010 yılında Research In Motion tarafından satın alındı. QNX tabanlı geliştirileceği duyurulan BlackBerry 10'in ilk ekran görüntüleri, 2012 yılının nisan ayında, ABD'nin Orlando kentinde düzenlenen BlackBerry World zirvesinde geliştiricilerle paylaşıldı. Bu etkinliği takiben RIM firması, dünyanın 40'tan fazla farklı ülkesinde 100'ü aşkın şehirde düzenlenen BlackBerry 10 Jam etkinlikleriyle yeni platformunu yaygınlaştırmaya ve geliştiricilere tanıtmaya başladı.

İlk BlackBerry 10 tabanlı telefon modelleri Z10 ve Q10, 30 Ocak 2013 tarihinde tanıtıldı.[1].

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

BlackBerry World Konferansı'nda ilk kez tanıtılan BlackBerry 10 mobil işletim sistemi, ekran üzerinden kaydırmalı (gesture) bir kullanıcı arayüzü, yeni akıllı sanal klavye ve TimeShift (Zaman Kaydırma) özelliğine sahip kamera gibi özelliklerle kullanıcıların karşısına çıktı.

Kullanıcının aynı anda 8 farklı uygulamanın küçültülerek ekrana sığmasını sağlayan "Active Frames" özelliği, uygulamaların arka tarafta çalışarak kullanıcıya gerçek zamanlı olarak bilgi akışını ekrana taşıyor. "Hub" adı verilen özellikse, işletim sisteminin tüm telefon çağrısı, e-posta, SMS, Twitter, Facebook, Linkedin ve diğer sosyal ağlardan gelen iletileri tek bir ekranda sunmasını sağlıyor.

Geliştirme araçları[değiştir | kaynağı değiştir]

BlackBerry, yazılım geliştiricilerin mevcut uygulamalarını BB10 platformuna taşımalarını kolaylaştırmak adına, 28 Nisan-1 Mayıs 2012 tarihleri arasında Florida'nın Orlando kentinde düzenlenen BlackBerry 10 Jam Konferansı sırasında geliştiricilere prototip bir cihaz dağıttı. "BlackBerry 10 Alpha Device" adı verilen bu cihaz, geliştiricilere üzerinde uygulama testlerini yapabilmeleri için fiziki bir ortam sağlamaktadır.

Java tabanlı BlackBerry OS 6.0 ve 7.x sürümlerine kıyasla, BlackBerry 10 platformu uygulama geliştiricilere daha geniş bir yazılım geliştirme dil seçeneği ve araç zenginliği sunmaktadır.

BlackBerry 10 platformu için duyurulan, başlıca geliştirme dil ve araçları aşağıdaki gibidir:

  • BlackBerry NDK (C/C++)
  • BlackBerry WebWorks (HTML5)
  • Adobe Air (Action Script)
  • Cascades (Qt)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]