İçeriğe atla

S/MIME

Vikipedi, özgür ansiklopedi

S/MIME (Secure/Multipurpose Internet Mail Extensions, Güvenli/Çok Amaçlı İnternet Posta Uzantıları) e-postalarınızı şifrelemenizi sağlayan bir teknolojidir. S/MIME, e-postalarınızı istenmeyen erişimden korumak için asimetrik şifrelemeye dayanmaktadır. Ayrıca, mesajın meşru göndericisi olarak sizi doğrulamak için e-postalarınızı dijital olarak imzalamanıza olanak tanır ve bu da onu birçok kimlik avı saldırısına karşı etkili bir silah haline getirir.[1] S/MIME, IETF standartlarındadır ve bir dizi belgede tanımlanmıştır. En önemlileri ise RFC 3369, 3370, 3850 ve 3851'dir.[2][3][4][5] Başlangıçta RSA Data Security Inc. tarafından geliştirilmiştir.[6] S/MIME işlevselliği modern e-posta yazılımının çoğuna yerleştirilmiş ve ve bu işlevsellik çalışan yazılımların arasında karşılıklı olarak çalışmaktadır.

S/MIME'ın İşlevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

S/MIME, elektronik mesajlaşma uygulamaları için aşağıdaki kriptografik güvenlik hizmetlerini sağlar:

S/MIME zarflanacak(şifrelenecek) veri için MIME türünü application/pkcs7-mime olarak belirler.[7]

S/MIME Sertifikaları[değiştir | kaynağı değiştir]

S/MIME'ın yukarıdaki uygulamalardan herhangi birinde kullanılmadan önce, kişinin kendi sertifika otoritesinden (CA) veya bir genel CA'den kendine has bir anahtar/sertifika edinmesi ve yüklemesi gerekir. Kabul edilen en iyi yöntem, imza ve şifreleme için ayrı gizli anahtarlar (ve ilgili sertifikalar) kullanmaktır çünkü bu yol, imza anahtarının inkâr edememezlik özelliğine zarar vermeden şifreleme anahtarının güvenli bir şekilde tutulmasını sağlar. Şifreleme, alıcı tarafın sertifika deposundaki sertifikasına sahip olmayı gerektirir (genellikle geçerli bir imzalama sertifikasına sahip taraflardan bir ileti alındığında bu işlem otomatiktir). Dijital olarak imzalamak için kendi sertifikası olmadan (sadece hedef taraf sertifikasını kullanarak) şifrelenmiş bir mesaj göndermek teknik olarak mümkün olsa da, pratikte şifreleme için önce kendi sertifikalarını yüklemesi gereklidir. Tipik bir temel ("sınıf 1") kişisel sertifikası sahibin "kimliğini" ve gerçekten o göndericiden geldiğini doğrular. Kişinin adını veya işletme adını doğrulamaz. Gönderici, kendi kimliğini doğrulamak (yani aldığı sertifikanın kendi adını veya kurumunun adını taşıdığını göstermek) için e-posta alıcılarını etkinleştirmek istiyorsa,göndericinin daha kapsamlı bir kimlik doğrulama işlemi yürüten bir CA'dan bir sertifika ("sınıf 2") alması gerekir ve bu, gerek duyulması halinde sertifika sahibi ile ilgili sorular sormayı(kaynak ile ilgili sorular) gerektirir.

CA'nın politikasına bağlı olarak, sertifika ve tüm içeriği referans ve doğrulama için herkese açık olarak yayınlanabilir. Bu politika, adın ve e-posta adresinin herkes tarafından görülebilmesi ve aranabilmesi için erişilebilir ve kullanılabilir olmasını sağlar. Diğer CA'lar, yalnızca kişisel bilgileri içermeyen seri numaraları ve iptal durumlarını (bkz. certificate revocation) yayınlar. İkincisi, en azından, açık anahtar altyapısının bütünlüğünü korumak için zorunludur.

Uygulamada S/MIME'nin dağıtımının önündeki engeller[değiştir | kaynağı değiştir]

 • S/MIME bazen web posta istemcileri aracılığıyla kullanım için uygun olarak kabul edilmez. Her ne kadar destek, bir tarayıcıda hacklenmeye uğrayabilse de, bazı güvenlik uygulamaları, gizli(private) anahtarın kullanıcı tarafından erişilebilir olmasını, ancak web posta sunucusundan erişilememesini ve webmail'in temel avantajını karmaşıklaştırmasını gerektirir: Her yerde erişilebilirlik sağlamak. Bu sorun tamamen S/MIME'a özgü değildir: webmail'i imzalamanın diğer güvenli yöntemleri de imzayı üretecek kodu çalıştırmak için bir tarayıcı gerektirebilir; istisnalar PGP Desktop ve GnuPG sürümleridir, bunlar webmail'den veri alır, bir pano yardımıyla imzalar ve imzalı verileri tekrar webmail sayfasına yerleştirir. Güvenlik açısından bakıldığında bu daha güvenli bir çözümdür.
 • S/MIME uçtan uca güvenlik için uyarlanmıştır. Mantıksal olarak, kötü amaçlı yazılım için e-posta denetleyen bir üçüncü partiye sahip olmak ve aynı zamanda uçtan uca güvenli iletişimlere sahip olmak mümkün değildir. Şifreleme sadece mesajları değil aynı zamanda zararlı yazılımları da şifreleyecektir. Böylece, postalar herhangi bir yerde kötü amaçlı yazılımlar için değil, bir şirketin ağ geçidi gibi uç noktalarda taranmazsa, şifreleme kötü yazılımları bulan ve engelleyen dedektörü bozar ve kötü amaçlı yazılımları başarılı bir şekilde teslim eder. Bunun tek çözümü, şifre çözme işleminden sonra son kullanıcı tarafında kötü amaçlı yazılım taraması yapmaktır. Diğer çözümler, kötü amaçlı yazılımları tespit etmek amacıyla üçüncü taraflarca paylaşılacak anahtarlar gerektirdiğinden, uçtan uca güven sağlamamaktadır. Bu tür risklerin örnekleri şunlardır:
  • Ağ geçidi sunucusundaki gizli(private) anahtarları saklayan çözümlerden dolayı, ağ geçidinde kötü amaçlı yazılım taramasından önce şifre çözme işlemi gerçekleşebilir. Bu şifrelenmemiş mesajlar daha sonra son kullanıcılara teslim edilir.
  • Kötü amaçlı yazılım tarayıcılarına gizli anahtarlar depolayan çözümler vardır. Böylece mesaj içeriği denetlenebilir. Şifreli mesaj daha sonra hedefine aktarılır.
 • Uygulama için bir sertifika gerekliliği nedeniyle, tüm kullanıcılar S/MIME'dan yararlanamaz, çünkü bazıları bir mesajı şifrelemek isteyebilir, örneğin, bir açık/gizli anahtar çifti ile, sertifikaların katılımı veya idari yükü olmadan.

S/MIME e-posta istemcisinin şifrelenmiş olarak depoladığı herhangi bir mesaj, ilgili anahtar çiftinin gizli anahtarı kullanılamıyorsa veya başka bir şekilde kullanılamazsa (örn. Sertifika silinmiş veya kaybolmuşsa veya gizli anahtarın parolası unutulmuşsa) şifresi çözülemez. Ancak, süresi dolan, iptal edilmiş veya güvenilmeyen bir sertifika, kriptografik amaçlar için kullanılabilir durumda kalacaktır. Şifreli mesajların açık metninin(şifrelenmemiş metin, clear text) indekslenmesi, tüm e-posta istemcileriyle mümkün olmayabilir. Bu olası ikilemlerin hiçbiri S/MIME'a özgü değildir, genel olarak şifrelenecek metinlerine has bir özelliktir. Bu çözümler sadece imzalanmış ve şifrelenmemiş S/MIME mesajlarına uygulanmaz. S/MIME imzaları genellikle "müstakil(birbirinden bağımsız) imzalar" dır. Yani imza bilgileri imzalı metinden ayrıdır. Bunun için MIME türü multipart/signed'dır.[8] İkinci kısım bir alt MIME türüne sahiptir. Bu alt tür ise application/(x-)pkcs7-signature'dır.[9] Mail listesi, bir mesajın metinsel kısmını değiştirmek ve böylece imzayı geçersiz kılmak için kötü bir yoldur; Ancak, bu sorun S/MIME'a özgü değildir ve dijital imza sadece imzalı içeriğin değiştirildiğini gösterir.

Ücretsiz S/MIME sertifika sağlayıcıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sadece kişisel kullanım için (ticari değil)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2018. 
 2. ^ rfc:3369
 3. ^ rfc:3370
 4. ^ rfc:3850
 5. ^ rfc:3851
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2018. 
 7. ^ rfc:2633
 8. ^ rfc:4134
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2018.