Lava International

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lava International
Tip Gizli
Endüstri Telekomünikasyon
Kurucu Hari Om Rai, Sunil Bhalla, Shailendra Nath Rai, Vishal Sehgal
Genel merkezi
Ürün

Cep telefonları Dizüstü Akıllı telefonlar Tablet bilgisayarlar 3G veri kartı Mobil telefon

Yazılım
Gelir artış$2.1 billion (2016)
Çalışan sayısı 650
Website Sitesi

Lava International Ulusal Başkent Bölgesi'nde Noida'da bulunan Hint merkezli bir mobil cep telefonu şirketidir.[1].

2009 yılında şirket Lava International olarak yeniden adlandırıldı. Şirket, dünyanın ilk Intel tabanlı çip tabanlı akıllı telefonu piyasaya sundu. Hari Om Rai, Sunil Bhalla, Shailendra Nath Rai ve Vishal Sehgal tarafından kuruldu.

Ürünleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2012'de çip imalatçısı Intel, Lava International ile Hindistan'da XOLO markası altında ilk Intel destekli akıllı telefonu duyurmak üzere anlaşdı.[2] Aynı yıl, Lava E-Tab Z7H ile tablet sektörüne girdi. 2014 yılında Lava, amiral gemisi akıllı telefonu Iris Pro 30'u piyasaya sürdü ve Iris Pro serisinde birincil oldu.

Lava Iris X1, Hindistan'da Android KitKat işletim sistemini kullanan ilk akıllı telefonlar arasında yer aldı. Aralık 2014'te şirket Microsoft ile işbirliği yaptı ve ilk Windows Phone akıllı telefonu Iris Win1'i piyasaya sundu.[3] Temmuz 2016'da, şirket, Android Lollipop'da çalışan X50 smartphone'u başlattı. Şubat 2017'de şirket, ilk Lava 4G Connect M1 telefonunu sundu

Lava, ürünlerini tasarlamak ve geliştirmek için Çin'de komple bir şirket içi araştırma ve geliştirme tesisini kurdu. Bu tesis, Lava Iris Pro 30 ve ayrıca Google Play Store'da bulunan "Fusion App" gibi telefonlar üretti.[4].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]