İçeriğe atla

.NET Compact Framework

Vikipedi, özgür ansiklopedi

.NET Compact Framework .NET Framework'ün bir versiyonudur. Kişisel dijital yardımcılar (PDA'lar), cep telefonları, fabrika denetleyicileri, alıcı kutuları gibi kaynak kısıtlı mobil ve gömülü cihazlarda çalışacak şekilde tasarlanmıştır. .NET Compact Framework, .NET Framework ile aynı sınıf kitaplıklarından bazılarını ve ayrıca .NET Compact Framework denetimleri gibi mobil aygıtlar için özel olarak tasarlanmış birkaç kitaplığı kullanır.[1] Ancak, kitaplıklar, .NET Framework'ün tam kopyaları değildir.

.NET Compact Framework ile Microsoft Visual Studio.NET 2003, Visual Studio 2005 ve Visual Studio 2008'de C Sharp veya Visual Basic .NET'te kullanan uygulamalar geliştirmek mümkündür. Basic4ppc ile geliştirilen uygulamalar da .NET CF için derlenir. Ortaya çıkan uygulamalar özel, mobil aygıtlı, yüksek performanslı bir JIT derleyicisinde çalıştırılacak şekilde tasarlanmıştır. Microsoft .NET Compact Framework 3.5 dosyası, ortak dil çalışma zamanı ve .NET Compact Framework için oluşturulan sınıf kitaplıklarını içerir.[2] Sürüm 3.5 desteğine ek olarak, sürüm 1.0 ve 2.0 için geliştirilen uygulamaları da destekler. .NET Compact Framework 3.5, Windows Communication Foundation, LINQ, SoundPlayer, yeni çalışma zamanı aracı desteği ve diğer pek çok özellik gibi yeni özellikler sağlar.[3]

UI geliştirme, .NET Framework'ün masaüstü sürümünde de bulunan Windows Forms'u temel alır. Kullanıcı arabirimleri, formlara düğmeler, metin kutuları gibi .NET Compact Framework denetimleri yerleştirerek Visual Studio ile kolayca oluşturulabilir. .NET CF için veri bağlama gibi özellikler de mevcuttur. Windows Forms'un temel aldığı masaüstü odaklı kullanıcı arabirimi kavramından kaynaklanmasına rağmen, özel denetime sahip bazı üçüncü taraf kitaplıkları mevcuttur.[4]

.NET Compact Framework tarafından desteklenen uygulamaları çalıştırmak için, platform Microsoft .NET Compact Framework çalışma zamanını desteklemelidir. .NET CF'yi içeren bazı işletim sistemleri Windows CE 4.1, Microsoft Pocket PC, Microsoft Pocket PC 2002, Smartphone 2003 ve Symbian^3 'dür. .NET Compact Framework uygulamaları masaüstü bilgisayarlarda tam .NET Framework ile çalışabilir, ancak kullanıcı arabirimi masaüstü bilgisayarlar için geliştirilen bir uygulamaya benzemeyecek şekilde her iki çerçevenin paylaşılan bölümlerine erişirler.

Xbox 360 konsolu için .NET Compact Framework'in bir sürümü de kullanılabilir. Normal .NET CF ile aynı çalışma süresine sahipken, sınıf kütüphanesinin yalnızca bir alt kümesi mevcuttur.[5] Bu sürüm, konsoldan yönetilen oyunları çalıştırmak için Microsoft XNA tarafından kullanılır. Diğer .NET CF sürümlerinden farklı olarak, Xbox 360 sürümü işlemci benzeşimini iş parçacıkları için ayarlamaya izin verir. İş parçacıkları, sistemin çoklu işlemci çekirdeğinde çalışan dört eşzamanlı iş parçacığı arasında planlanmıştır.

  1. ^ "What is the .NET Compact Framework (.NET CF)? - Definition from Techopedia". 3 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2017. 
  2. ^ "NET Compact Framework". 28 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2017. 
  3. ^ "visual studio - .NET Compact Framework SDK download - Stack Overflow". 25 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2017. 
  4. ^ "NET Compact Framework Reference for Device Projects | Microsoft Docs". 10 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2017. 
  5. ^ "XNA Game Studio 4.0 Refresh | Microsoft Docs". 22 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2017. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]