Bada

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bada
Geliştirici(ler)Samsung
Kaynak türüMixed: open source and proprietary
Çekirdek türüRTOS or Linux kernel
Programlama diliC (core),[1] Java (UI), C++, Flash
Kullanıcı arayüzüGrafik arayüz
Web sitesibada.com

Bada, (Korece: 바다), akıllı telefon ve tablet bilgisayar gibi mobil cihazlar için Samsung Electronics tarafından geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Adı, Korece'de "okyanus" veya "deniz" anlamına gelen "바다 (bada)" kelimesinden türemiştir. Orta ve yüksek kaliteli akıllı telefonlara kadar çeşitlilik gösterir.

Bada OS'nin benimsenmesini teşvik etmek için, 2011'den beri Samsung'un kaynak kodunu açık kaynak lisansı altında yayınlamayı ve cihaz desteğini Smart TV'leri içerecek şekilde genişletmeyi düşündüğü bildirildi. Samsung, Haziran 2012'de Bada'yı Tizen projesiyle birleştirmeyi planladığını duyurdu; ama bu arada akıllı telefonları için Google Android OS ve Microsoft Windows Phone ile paralel olarak kendi Bada işletim sistemini kullanacağını duyurdu.

Bada işletim sistemine sahip olan telefonlar Wave adı altında markalandı.

25 Şubat 2013'te Samsung, Bada'yı geliştirmeyi bırakacağını ve bunun yerine Tizen üzerinden devam edeceğini duyurdu. Hata bildirimi Nisan 2014'te sona erdirildi.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bada yüklü ilk telefon olan Samsung Wave 8500, 2010 yılının şubat ayında Barselona'daki Dünya Mobil Konferansı'nda tanıtıldı. İlk tanıtımın ardından Twitter, EA, Capcom, Gameloft ve Blockbuster gibi önemli mobil yazılım ve içerik sağlayıcıları, uygulamalarının Bada sürümlerini duyurarak bu yeni platforma destekleri açıkladılar.

Samsung Wave S8500 ile Bada 1.0 duyuruldu. Bada sosyal ağ entegrasyonu ile dikkat çeken bir işletm sistemiydi. Daha sonra Bada 1.1'e güncellendi.

Samsung Wave S8530 ile Bada 1.2 duyuruldu. Bu sürümde sistem arayüz ve kullanım açısından birçok değişiklik ve iyileştirmeler içeriyordu. Kullanıcı arayüzünde menü ve ekranlarda fazla değişim olmasa da klavyedeki iyileştirmeler arayüzde farklılıklar yaratmıştır. Klavyeye Swype özelliği eklenmiştir.

Samsung Wave S8600 ile Bada 2.0 duyuruldu ve bada ilk büyük güncellemesini almış oldu. Kullanıcı arayüzü tamamen güncellendi, web tarayıcısı yeni web teknolojilerinde uygun hale getirildi ve Flash Lite 4 ile sitelerdeki birçok Flash 10.1 içeriği yürütebilir oldu. Bada 2.0 ile tam anlamıyla çoklu görev desteği gelmiş oldu. Eski sürümlerdeki gibi yalnızca önyüklü gelen uygulamalar değil tüm uygulamalar arka planda çalışabilir hâle geldi. Aynı zamanda sonradan eklenen uygulamalarda anlık bildirim desteği geldi. Skype ve Viber gibi VoIP uygulamalarına izin geldi.

Samsung daha sonra Tizen işletim sistemi için çalışmalara başladı ve Bada işletim sistemini tamamen (App market, destek, güncelleme vb.) kapattı.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bada ilk çıktığı zamanlarda sosyal entegrasyonu en iyi işletim sistemlerinden biriydi. Sosyal ağ entegrasyonu hala aynı şekilde devam etmektedir. Rehberdeki kişiler sosyal ağlar ile entegre edilebilir ve kişilerin birçok bilgisi sosyal ağlardan çekilebilir. Kişilere sosyal ağlar üzerinden mesaj atmak için direkt olarak rehber kullanılabilir.

Bada T9 ve Swype destekleyen Samsung klavyesi kullanır. Samsung Bada 2.0 ile beraber anlık mesajlaşma uygulaması ChatOn'u da kullanıma sunmuştur. ChatOn bada'nın yanında iOS, Android, Blackberry OS gibi platformları da destekler.

Bada 2.0 ile kilit ekranı da değiştirilebilir olmuştur. Kilit ekranı ve arka plana etkileşiimli ve aktif flash içerikler yerleştirilebilir olmuştur.

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsung Bada'yı kullanan 3 ana cihaz ve ihtiyaçlara göre birçok ara model vardır. Ara modellere tam QWERTY kaydır klavye, NFC destekli bir ara model bile vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Lextrait, Vincent (Ocak 2010). "The Programming Languages Beacon, v10.0". 21 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2010.