Yazılım hatası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bug, mana olarak böcek demektir. Sosyal hayatta türemiş kökeninde (böcek) doğal olarak kullanılır.

Daha çok kullandığı alan programlamadır. Böceğin ufak yapısı ve delik oyuk benzeri yerlere çabuk, görünmeden girmesi üzerine bu terim bilgisayar alanında kullanılmıştır.

Bug genel olarak bilgisayar programlarındaki ve sistemlerindeki hataları, beklenmeyen sonuçları veya sistemin alışılmadık biçimlerde çalışmasına neden olan oluşumları tanımlamak için kullanılır. Bugların büyük bir kısmı program geliştiricilerin dizayn veya kaynak koddaki hatalarından geri kalan kısmı da derleyicilerin hatalı kod üretmesinden kaynaklanır. Bir program çok sayıda bug içeriyorsa ya da buglar çalışmasını ciddi şekilde aksatıyorsa programa buglu (buggy) denir. Buglar hakkında bizi ayrıntılı şekilde bilgilendiren raporlara bug raporları (bug reports), hata raporları (fault reports), problem raporları (problem reports) vb. denir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağır olup büyük odaları kaplayan bilgisayarlarda böceğin görünmesi üzerine günümüze kadar geçerliliğini korumuştur. Bilgisayar teknolojilerinde; hata, arka planda çalışan gizli uygulama, hata sayesinde yönetimi ele geçirmek gibi ufak açıklar için sıkça kullanılır.