Windows 1.0

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Windows logo and wordmark - 1985.png
Windows1.0.png
Windows 1.01'den bir görünüm
Geliştirici(ler) Microsoft
İşletim sistemi ailesi Windows
Website http://windows.microsoft.com
Kaynak türü Kapalı kaynak
Platform desteği

PC

İlk Yayınlanma 20 Kasım 1985 (32 yıl önce) (1985-11-20)
Son kararlı sürümü 1.04 / 8 Nisan 1987 (31 yıl önce) (1987-04-08)[1]
Ardılı Windows 2.0
31 Aralık 2001 tarihinde son verildi.

Windows 1.0,Microsoft'un MS-DOS adlı işletim sistemi üzerinde oluşturduğu grafik arayüz (GUI) içeren işletim sistemi ailesi Windows'un ilk sürümüdür. 1986'da Avrupa'da piyasaya sürüldüğünde çok fazla satmamıştır.

İlk sürümün verdiği imkânlar akıcı bir çalışmaya imkân vermediği için kısa zamanda unutulmuştur. Microsoft'un Apple işletim sistemine rakip olması amacıyla tasarlanan grafiğe dayalı işletim sistemi gerek grafik kartların gerekse farenin (mouse) günün şartlarına göre çok pahalı olması sebebi ile tutulmadı.

Büyük bir yenilik olarak lanse edilen Taskswitsch (aynı anda birkaç yazılımın paralel çalışması) ise sınırlı ölçülerde mümkün olabildi. Bir dosyayı yazıcı ile basarken diğer fonksiyonlar beklemek zorunda kalıyorlardı.

Ürün; MS-DOS dosya yönetim programı, bir takvim, kart dosyası, not defteri, hesap makinesi, saat ve iletişim programlarından oluşan, kullanıcıların günlük etkinliklerini yönetmelerinde yardımcı olan bir grup masaüstü uygulaması içeriyordu. Diğer verilen programlar Windows Hesap makinesi, Windows Takvim, Windows Pano Görüntüleyicisi, Saat, Microsoft Notepad, Microsoft Paint, Reversi, Cardfile (Kart dosyası), Terminal emülatörü ve Microsoft Write (WordPad tarafından değiştirildi) idi.

Bill Gates'in, Apple'ın yaratıcılarından Steve Wozniak'a Apple'ın merkezine yaptığı ziyaretinde daha gizli Macintosh üzerindeki Mac Os'u görüp küplere bindiği bilinmektedir.[kaynak belirtilmeli]

16 bitlik Windows, NT 3.5 e sürümlerine kadar sadece DOS üstü bir grafiksel çalışma masası olarak görev yapabildi.

1.0'dan sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha sonra geliştirilen ilk sürümle, 2.0 sürümleri piyasada Apple'in Mac OS una karşı ciddi bir rakip olamadı. Bu durum 1990 da 3.0 sürümünün piyasaya sürümü ile son buldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Windows sürüm geçmişi". Microsoft. Erişim tarihi: 13 Mart 2015.