İçeriğe atla

Phablet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Samsung Galaxy serisi phabletler.
Samsung Galaxy serisi phabletler.

Phablet (Phonelet, Tabphone veya Fablet olarak da bilinir), akıllı telefon ile tablet bilgisayarların birleşimi için kullanılan bir kelimedir.[1] Şu an mobil aygıtların en son form faktörlerinden biri olarak kabul ediliyor. Phabletler genellikle 5.5-6.9 inç arasında ekran boyutlarına sahiptir. Mobil web taramalara ve multimedya içeriklere elverişlidir. Bu yüzden genellikle iş insanları veya multimedya içeriklerle ilgilenen kişiler tarafından tercih edilir.

Phabletler yazımı, çizimi, not almayı ve açıklama girmeyi kolaylaştırmak için kalemle kullanıma karşı optimize edilir (veya Stylus Kalem adı verilen dokunmatik ekran kalemi cihaz ile birlikte gelir). Benzer formdaki cihazlar 1993'ten beri üretse de phablet akımı Samsung Galaxy Note öncülüğünde 2011 yılında başlamıştır.

Günümüzde ise Galaxy Note 3, Galaxy Note 8.0, Galaxy Tab 3 8.0, Xperia Z Ultra, Xperia T2 Ultra, Nokia Lumia 1520 gibi cihazlar phablet cihazlar olarak üretilmekte ve satışa sunulmaktadır. Galaxy Mega kalemle kullanımı desteklemediği için kullanıcı kitlesi tercihini Galaxy Note'dan yana yapmıştır.

Phabletler, az yer kaplaması, daha hafif oluşu ve işlevselliğinden ötürü tablet ve bilgisayarlara tercih edilmektedir.

Bir tablet ve phablet.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Enter the Phablet: A History of Phone-Tablet Hybrids - Slideshow from PCMag.com". web.archive.org. 2 Temmuz 2014. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2024. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]