İçeriğe atla

Microsoft Fotoğraflar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Microsoft Photos
Windows 11'de Microsoft Fotoğraflar
Geliştirici(ler)Microsoft
İlk yayınlanma2012 (12 yıl önce) (2012)
İşletim sistemiWindows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11, Windows 10 Mobile
TürResim görüntüleyici, resim düzenleyici, raster grafik editörü ve resim paylaşımı
Resmî sitesiResmi sitesi

Microsoft Photos; Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 ve Windows 11 işletim sistemlerinde bulunan bir resim görüntüleyici, resim düzenleyici, raster grafik editörü ve resim paylaşımı uygulamasıdır. Uygulama Windows Fotoğraf Görüntüleyicisi için işlevsel bir yedek ve Windows Fotoğraf Galerisi için kısmi bir yedek olarak geldi.[1] İlk kez sistemden kaldırılabilen Windows 8'deki birçok Metro uygulamasından biri olarak dahil edildi. Windows 10'da, işletim sistemi ile daha derine entegre olup üçüncü parti yazılımlar olmadan kaldırılamaz. Fotoğraflar, büyük bant dışı özellik güncellemelerini alan Windows Store uygulamasıdır. Fotoğraflar Office Sway entegrasyonuna sahiptir ve seçilen fotoğrafları "Sway" oluşturmak için bir kaynak olarak kullanabilir.[2] Fotoğraflar ayrıca OneDrive, Facebook, Twitter, Instagram, GroupMe ve e-postalara yükleyerek fotoğraf paylaşımına izin verir. Fotoğraf Galerisi'nin aksine, Fotoğraflar'ın Windows Movie Maker ile entegrasyonu yoktur ve doğrudan etkileşimde bulunamaz. Fotoğraflar, iki arabirim, bir yönetim arabirimi ve bir görüntüleme arabirimi içerir.

Windows 10'da Microsoft Fotoğraflar

Fotoğraf yönetimi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Fotoğraflar'ın yönetim arabirimi yalnızca tek bir pencerenin açık olmasını sağlar. Fotoğraflar, fotoğrafları seçip albüme göre düzenlemeyle, galeri görünümünde dijital fotoğraf koleksiyonu düzenleme olanağı tanır. Varsayılan görünüm, tarihe göre sıralanmış Koleksiyon'dur.[3] Kullanıcılar öğeleri Albüm veya Klasör görünümü ile de görüntüleyebilir. Albüm görünümü hem otomatik olarak oluşturulmuş hem de kullanıcı tarafından oluşturulan albümleri gösterir. Klasör görünümü, dosyaları Dosya Gezgini içindeki konumlarına göre görüntüler. Kullanıcılar istedikleri klasörleri görüntüleyeceklerini seçebilir.[4] Kullanıcılar hangi klasörlerin görüntüleneceğini ve hangi dosyaların albümlere yerleştirileceğini seçebilir. Ayrica kullanilan OneDrive alanini Ayarlar bölümünde de görebilirler.

Fotoğraf düzenleme

[değiştir | kaynağı değiştir]

Fotoğraflar, fotoğrafların pozlamaya veya renk düzeltmeye göre düzenlenmesini sağlar. Ayrıca, yeniden boyutlandırma (Rötuş), kırpma ve kırmızı göz azaltma gibi diğer temel fotoğraf düzenleme işlevlerini de sağlar.[5][6] Kullanıcılar fotoğrafın gölgelerini, vurgulamalarını ve keskinliğini ayarlamalarını sağlayan bir dizi radyal arama denetimini ayarlayabilirler. Ayrıca, Fotoğraflar aynı zamanda leke giderici ve gürültü azaltma gibi düzenleme araçlarını da içerir. Fotoğraflar aynı zamanda kullanıcıların videoları düzeltme, yavaşlama ve kaydetme imkânı tanır.[7] Microsoft Research tarafından geliştirilen, Panoramik dikiş, Görüntü birleştirme, Fotoğraf Sigortası ve Otomatik Çerçeve dahil olmak üzere fotoğraf düzenleme teknolojileri Fotoğraflara dahil olacakdır. Tek bir işlemle birden çok fotoğrafın boyutlandırılabileceği veya videoları döndürebilen yeteneği toplu olarak toplama özelliği de mevcuttur. Otomatik olarak düzenlemeleri kaydeden Fotoğraf Galerisi'nin aksine, Fotoğraflar yalnızca kullanıcı Kaydet düğmesini tıkladığında kaydedilir. Buna ek olarak, Fotoğraflar kullanıcıların orijinal dosyayı kaydedilmemiş değişikliklerdeki dosyayla karşılaştırmasına ve fotoğrafı farklı bir ad ve yere kaydetmesine olanak tanır.[8]

Fotoğraflar'ın fotoğraf / video içe aktarma aracı, tarihe göre otomatik olarak gruplandırılan fotoğrafları seçip görüntüleme ve seçme olanağı sağlar ve dosyaların nerede kaydedileceğini seçer. Fotoğraflar bireysel resimleri gösterebilir, tüm resimleri bir slayt gösterisi olarak bir klasörde gösterebilir, onları 90 ° 'lik artışlarla yeniden yönlendirebilir ya da ayrıntı denetimi ile doğrudan çevrimiçi bir baskı hizmeti ile yazdırabilir, e-postayla gönderebilir ya da bir klasöre ya da diske kaydedebilir. Windows Photo Viewer, BMP, JPEG, JPEG XR (eski adıyla HD Photo), PNG, ICO, GIF ve TIFF, ICO, RAW, PANO ve TIFF dosya biçimindeki görüntüleri destekler.

Fotoğraflar, Windows Fotoğraf Galerisi ve Windows Fotoğraf Görüntüleyicisi'nden ayrı bir kod tabanından oluşturulmuştur. İlk önce Windows 8.0'da yer aldı ve her ikisi de uygulamaya yönelik Windows 8.1 güncellemesinde kaldırılan özelleştirilebilir bir arka plan ve bir Facebook fotoğraf görüntüleyici içeriyordu.[9] Ayrıca, sürükleyici PANO dosyalarını görüntüleme ve uygulamanın canlı karo veya Windows kilitleme ekranı olarak bir fotoğraf ayarlama olanağı tanıdı. Windows 8 için tasarlanan diğer çoğu uygulama gibi, kullanıcı sağ tıkladığında ekrandaki denetimleri gizler. Windows 10'da, Fotoğraflar fotoğraf yönetimi arabirimi için bir hamburger menüsünü kullanıyor, kullanıcılara temel denetimleri görüyor ve kullanıcıların bir fotoğrafı masaüstü arka planı olarak ayarlamalarına izin veriyor.[10] Fotoğraflar, özellikle Windows 10 için tasarlanmış çoğu Microsoft uygulamasının aksine, düzenleme için Windows 8'deki gibi yuvarlak düğmeleri kullanıyor. Kontrol kategorileri, uygulamanın sol tarafında düğmeler olarak listelenir ve belirli düzenleme seçenekleri, uygulamanın sağ tarafında düğmeler olarak listelenir.[11] Klasör görünümü ve kullanıcıların albümleri düzenleme becerisi, kullanıcının geri bildirimine yanıt olarak Windows 10'daki ilk sürümden sonra uygulamaya eklendi. Fotoğraflar, Windows Fotoğraf Görüntüleyicisinin tüm özelliklerini içerir ve ileride Fotoğraf Galerisi'nden daha fazla özellik kazanabilir.

Kullanıcı arayüzü, saatin tersi yönünde ve saat yönünde dönecek düğmeler içerir. Bu düğmeleri tıklattığınızda, uyarı yapmadan ve eylemi "geri al" seçeneğini kullanmadan görüntü dosyasının üzerine yazar.[12] Görüntüleme arabiriminde, fare belirli bir süre kapalı kalırsa, fotoğraflar arasında sola veya sağa hareket ettirme düğmeleri kaybolur. Fare uygulamada geri taşınmak, tekrar görünmesine neden olur. Fotoğraflar, diğer popüler fotoğraf editörlerinin sahip olduğu bazı özelliklerden yoksun olarak eleştirildi, ancak özellikler ve kararlılık eklemek için çeşitli güncellemeler aldı.

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2016. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2016. 
 3. ^ https://support.microsoft.com/tr-tr/instantanswers/1c8dce86-67d6-4bc2-9cbd-f3ae60b0c45a/what-s-new-in-the-photos-app [yalın URL]
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2016. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2016. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2016. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2016. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2016. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2016. 
 10. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2016. 
 11. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2016. 
 12. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2016. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]