UIQ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

UİQ UIQ Technology'nin, Symbian OS üzerine kurulu bir yazılım platformudur.[1] Aslında bu, üçüncü taraf uygulamaları yoluyla genişletilmiş özelliklere açık zengin özelliklere sahip cep telefonlarının geliştirilmesini sağlamak için çekirdek işletim sistemine ek bileşenler sağlayan bir grafik kullanıcı arabirimi katmanıdır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

7 Kasım 2006 tarihinde Sony Ericsson, (şimdiki Sony Mobile) Symbian Ltd.'den UIQ satın alıp ayrı bir iştiraki olarak çalışmaya karar verdiklerini açıkladı.[2] UIQ ürünleri "açık olarak kullanılabilir, tüm lisans sahiplerine eşit koşullarla lisanslanır. Satış birkaç ay içinde "düzenleyici onay bekleyen ve alışılagelmiş kapanış koşulları" altında tamamlandı. Satın alma Şubat 2007'de tamamlandı.[3]

Sony Ericsson ve Motorola, 15 Ekim 2007'de UIQ Technology'nin ana şirketi olan UI Holdings BV'ye% 50 oranında bir satın alma sözleşmesi imzaladığını açıkladı. İki şirket birlikte çalıştı ve UIQ'nun geliştirilmesine ortak yatırım yaptı.[4]

UIQ Technology, İsveç'teki Ronneby'de kuruldu ve Soft Center Science & Research Park'ta bulunuyordu. İlk Genel Müdür Peter Molin ve Martin Hill ilk Ürün Müdürü idi. Johan Sanderg 2000 yılında Genel Müdür olarak atanmıştır.

Durdurulma[değiştir | kaynağı değiştir]

Symbian Vakfı'nın 2008'de kurulması ile UIQ'nun varlığı sona erdi. S60 , Symbian Foundation'ın UI seçimiydi; UIQ varlıklarını vakfa katkıda bulunmuştur. Sony Ericsson'dan Patrick Olsson, 21 Ekim 2008'de Londra'daki Smartphone Show 2008'de UIQ'un başaramadığını açıkladı; başarısızlığı durdurmak için gereken operatör, üretici veya tüketici ilgisini çekmedi. UIQ Technology, Ocak 2009'un başında iflas başvurusunda bulundu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]