Microsoft Research

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Microsoft Research Microsoft'un araştırma bölümüdür. 1991'de, akademik, hükûmet ve endüstri araştırmacılarıyla birlikte teknolojik yenilik yoluyla en son teknolojiyi ilerletmek ve zor dünya problemlerini çözmek amacıyla kuruldu.[1] Microsoft Research ekibi, Turing Ödülü sahibi, Fields madalyası kazanan, MacArthur Fellows ödülü ve Dijkstra ödülü sahibi olmak üzere 1.000'in üzerinde bilgisayar bilimcisi, fizikçi, mühendis ve matematikçiyi çalıştırmaktadır.[2] Microsoft Research, Barselona Süper Bilgisayar Merkezi, INRIA, Carnegie Mellon Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Sao Paulo Araştırma Vakfı (FAPESP), Sosyal NUI ve diğerleri için Microsoft Araştırma Merkezi'ndeki akademik kurumlarla çok yıllı işbirlikçi ortak araştırmalara yatırım yapmaktadır.

Microsoft Research, şirket başkan yardımcıları tarafından ortaklaşa yürütülür: Peter Lee (eski Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı büyük bir teknoloji bürosunun direktörü ve Carnegie Mellon Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölüm Başkanı) ve Jeannette Wing (Carnegie Mellon Üniversitesi'nde bilgisayar bilimleri profesörü ve NSF'de Bilgisayar ve Enformasyon Bilimi ve Mühendisliği Müdürlüğü müdür yardımcısı).[3] Lee, Microsoft Araştırma Yeni Deneyimler ve Teknolojileri (NExT) liderliğinden; Wing, kuruluşun ana araştırma laboratuvarlarından sorumludur.

Araştırma alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Microsoft araştırması aşağıdaki alanlara ayrılmıştır:

Araştırma laboratuvarları[değiştir | kaynağı değiştir]

Microsoft'un dünya genelinde araştırma laboratuvarları vardır:

 • Microsoft Research Redmond, 1991'de Microsoft Redmond kampüsünde kuruldu. Yaklaşık 350 araştırmacıya sahip olarak Eric Horvitz başkanlığındadır. Redmond, Washington kampüsündeki araştırmaların büyük kısmı, teori, yapay zeka, makine öğrenimi, sistemler ve ağ oluşturma, güvenlik ve gizlilik gibi araştırma alanlarına odaklanmaktadır. Ayrıca, HCI ve giyilebilir teknolojilere odaklanan aktif araştırmalar da vardır. Microsoft ürün ekiplerinin yakınında olmak, ilk günlerde değerli olduğunu kanıtladı ve bugün hala geçerliliğini koruyor.[4]
 • Microsoft Research Cambridge 1997 yılında İngiltere'de Roger Needham tarafından kuruldu ve Christopher Bishop başkanlığındadır. Cambridge laboratuvarı, makine öğrenimi, güvenlik ve bilgi alımı gibi çok çeşitli konularda temel bilgisayar bilim araştırmalarını yürütür ve Cambridge Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi Bilgisayar Laboratuvarı ile yakın bağlar kurar.
 • Microsoft Research Asia, Kasım 1998'de Pekin'de kuruldu. Microsoft Research Asia doğal kullanıcı arayüzleri, yeni nesil multimedya, veri yoğun bilgisayar, arama ve çevrimiçi reklamcılık ve bilgisayar bilimleri temellerini içeren 230'u aşkın araştırmacı, geliştirici, 300'den fazla ziyaret bilim insanı ve öğrencisi ile birinci sınıf bir araştırma laboratuvarı haline geldi.
 • Microsoft Research India Bangalore'da bulunur, Ocak 2005'te kuruldu. Laboratuvar, farklı alanlarda uzun vadeli temel ve uygulamalı araştırmalar yürütüyor: kriptografi, güvenlik ve algoritmalar; Dijital coğrafya; Hareketlilik, ağlar ve sistemler; Çok dilli sistemler; Titiz yazılım mühendisliği; Ve gelişmekte olan pazarlar için teknoloji. Microsoft Research India, bilimsel ilerlemeyi ve yeniliği desteklemek için Hindistan'daki ve ülkedeki araştırma kurumları ve üniversiteleriyle de yoğun şekilde iş birliği yapmaktadır.
 • Microsoft Research Station Q Kaliforniya Üniversitesi Santa Barbara'nın kampüsünde bulunur, 2005 yılında kuruldu. Station Q'nun işbirlikçileri geleneksel bit kuantum kuantumunu oluşturmak için teorik ve deneysel yaklaşımları keşfederler. Grubun başında, matematikteki en büyük onur olan prestijli Fields Madalyasını kazanan tanınmış bir matematikçi Dr. Michael Freedman vardır.
 • Microsoft Research New England, 2008'de Cambridge, Massachusetts, MIT kampüsünün bitişiğinde kurulmuştur. New England laboratuvarı, Microsoft'un daha geniş araştırma topluluğu ile iş birliği yapma taahhüdünde yer alır. Merkez geleceğin bilgisayar ve çevrimiçi deneyimlerini anlamak, modellemek ve etkinleştirmek için çekirdek bilgisayar bilimcileri ile sosyal bilimcilerini bir araya getiren yeni, disiplinler arası araştırma alanlarını sürdürür.[5]
 • Microsoft Research New York City, 3 Mayıs 2012'de kuruldu. Jennifer Chayes, bu konunun Genel Müdürü ve aynı zamanda New England laboratuvarında çalışıyor ve her iki laboratuvardan da araştırmacılar konsere giriyor. New York City laboratuvarı, bilgisayar ve davranışsal sosyal bilimler, hesaplamalı ekonomi ve tahmini pazarlar, makine öğrenimi ve bilgi alımı konularında sanatın durumunu geliştirmek için akademi ve diğer Microsoft Araştırma laboratuvarlarıyla iş birliği yapmaktadır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2017. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2017. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2017. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2017. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]