OpenZaurus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
OpenZaurus
Openzaurus-logo.png
Güncel sürüm 3.5.4.1 / 6 Temmuz 2006 (16 yıl önce) (2006-07-06)
İşletim sistemi Unix benzeri
Platform ARM mimarisi
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı
Resmî sitesi opie.sourceforge.net

OpenZaurus Sharp Zaurus kişisel mobil araç PDA'ları için açık kaynaklı gömülü bir işletim sistemidir. Unix benzeri ailesine aittti. ARM mimarisi için yaratıldı. Monolitik çekirdek olan Linux çekirdeğine sahiptir.[1] Lisansı GNU Genel Kamu Lisansıdır. Komut satırı, X Pencere Sistemi, GPE, OPIE varsayılan arayüzleri vardır. 26 Nisan 2007'de OpenZaurus projesinin bittiği açıklandı. Gelecekteki geliştirme çabaları, gömülü sistemler için Ångström dağıtımına odaklanmaktır.

Orijinal formunda, proje Zaurus'un ürettiği çekirdek ve kök dosya sistemi görüntüsü olan SharpROM'un yeniden paketlenmesi idi.[2] Zaurus'un işletim sistemini yazılım geliştirici topluluğunun ihtiyaçlarına daha yakın hale getirmek ve paketi daha açık hale getirmek için SharpROM, hata düzeltmeleri, yazılım eklemeleri ve hatta kaldırma işlemleri ile değiştirildi.

OpenZaurus projesi tamamen yenilenerek Debian tabanlı kaynaktan inşa edildi. Yön değişikliğinden dolayı OpenZaurus, iPAQ için Familiar Linux gibi diğer yerleşik Debian tabanlı dağıtımlara oldukça benzer hale geldi. Mevcut haliyle OpenZaurus, kullanıcıların kendi özel resimlerini oluşturmaları için kolay bir yöntemi kolaylaştırıyor.[3] Diğer yerleşik Linux projeleri ile birlikte Openzaurus'un çabaları, şimdi bu projeler için ortak çerçeve sağlayan OpenEmbedded Project'e entegre edildi.[4]

Donanım desteği[değiştir | kaynağı değiştir]

OpenZmedia meta verilerini kullanarak özel bir OpenZaurus görüntüsü oluşturmanın yanı sıra, OpenZaurus dağıtımı her bir sürüm sürümü için üç varyasyon halinde edinilebilir.

  • Bootstrap: Çalışan bir kök dosya sistemine sahip en az konsol tabanlı bir görüntü ve SSH, Wireless LAN, Bluetooth veya USB üzerinden ağ. Daha büyük, X11 sistemini önyükleme için uygundur.
  • GPE: Bootstrap görüntüsünün içerdiği her şeyin yanı sıra X Pencere Sistemi ve GTK+ tabanlı GPE Palmtop Ortamı.
  • OPIE: Bootstrap görüntüsündeki her şey ve Qt çalışma alanı tabanlı OPIE Palmtop Entegre Ortamı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2017. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2017. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2017. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]