BlackBerry OS

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
BlackBerry OS
Web sayfası: blackberry.com
Şirket/Geliştirici: BlackBerry
IS Ailesi: Mobil işletim sistemleri
Kaynak Modeli: Kapalı kaynak
Son kararlı sürüm: 7.1.0.2930 / Kasım 2013
Desteklediği dil(ler): Almanca, Arapça, Baskça, Çekce, Çince, Endonezce, Flemenkçe, Fransızca, Galiçyaca, İbranice, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Katalanca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rusça, Tayca, Türkçe
Desteklenen Platformlar: BlackBerry marka akıllı telefonlar
Çekirdek türü: Java tabanlı
Varsayılan kullanıcı arayüzü: Grafiksel kullanıcı arayüzü
Lisans: Sahipli yazılım

BlackBerry OS, 1999-2013 yılları arasında Java tabanlı BlackBerry marka akıllı telefonlar için geliştirdiği mobil işletim sistemidir.

Sürümler[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk sürümü 1999 yılının Şubat ayında yayınlanan BlackBerry OS, bugüne dek 7 ana sürüm ve pek çok güncelleme yayınladı. Mayıs 2011 tarihinde RIM, Java tabanlı BlackBerry işletim sisteminin yedinci nesil üyesi olan OS 7.0'ı duyurdu. 2011 yılının sonunda NFC, internet paylaşımını sağlayan Mobile Hotspot, BlackBerry Tag gibi yeni özellikleri destekleyen OS 7.1 güncellenmesi yayınlandı.

2013'ün ilk çeyreğinden itibaren piyasaya sürülen tüm cihazlarda BlackBerry OS yerini, Unix tabanlı QNX platformuna dayanan yeni nesil BlackBerry 10 mobil işletim sistemine bıraktı. OS 7.1 sürümü ile birlikte, Java tabanlı BlackBerry OS'un geliştirilmesi -güvenlik güncelleştirmeleri ve küçük iyileştirmeler dışında- tamamen durduruldu.

Geliştirme araçları[değiştir | kaynağı değiştir]

BlackBerry, BlackBerry OS 6.0 ve 7.x geliştiricilerine, uygulamalarını Windows ve Mac OS X platformlarında kodlayabilecekleri çeşitli yazılım geliştirme kitleri ve emülatörleri sunmaktadır. Eclipse gibi pek çok bağımsız IDE, Java tabanlı BlackBerry uygulama geliştirme süreçlerinde kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]