Triple H

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Triple H
Triple H at WM30.jpg
Doğum Paul Michael Levesque
27 Temmuz 1969 (1969-07-27) (46 yaşında)
Amerika Birleşik Devletleri New Hampshire, ABD
İkâmet Greenwich, Connecticut
Diğer adı Triple H
Terra Ryzing
The Game
HHH
Hunter Hearst Helmsley
Etkin yılları 1987-günümüz
İşveren WWE
Meslek Profesyonel güreşçi
Maaş $1.5 milyon (2013)
Net değer artış $25 milyon (2011)
Boy 1,93 m (6 ft 4 in)
Kilo 116 kg (260 lb)
Ebeveyn(ler)i Patricia Levesque
Eşi Stephanie McMahon (2003-günümüz)
Çocukları Aurora Rose Levesque (d. 2006)
Murphy Claire Levesque (d. 2008)
Vaughn Evelyn Levesque (d. 2010)

Paul Michael Levesque (d. 27 Temmuz 1969) Amerikalı profesyonel güreşçi ve aktör. Ring adı Triple H. World Wrestling Entertainment (WWE) RAW brandinde güreşmektedir. 1995'den beri WWE'dedir. Takımlar şampionasında Shawn Michaels ile birlikte D-Generation X (DX) takımını oluştururlar.

WWE'e katılmadan önce 1993 yılında Dünya Güreş Şampionasında (WCW) Terra Ryzing adı altında ilk kez halkın karşısına çıkan Paul Michael Levesque, Hunter Hearst Helmsley adıyla Dünya Güreş Federasyonu'a (WWF) katıldı. Daha sonrada istikrarlı bir görüntü çizdi ve adını değiştirerek Triple H adını aldı. Bireysel şampionluklar kazanarak olay güreşçi haline geldi. X-Pac ile DX takımını kurduktan sonra X-Pac'in güreşi bırakmasıyla Shawn Michaels ile DX'i tekrar bir araya getirdiler. Olay adam Triple H WWE başkanı Mr.McMahon'un kızı Stephanie McMahon ile evlendi. Kısacası Triple H ve DX WWE'de istikrardan oluşan devrim niteliğinde yenilikler yaptı.

Genel olarak, Levesque üç kez WWE Championship ve beş kez World Heawyweight Championship'i kazandı. Ayrıca Levesque 1997'de King of the Ring'i 2002'de Royal Rumble'ı kazandı ve Grand Slam Şampiyonası birincisi oldu.

Levesque güreş dışında film, dizi, tv programı ve reklam filmlerinde de oynamaktadır.Wrestlemania 26`da ekip arkadaşı Shawn Michaels`in kaybetmesi ve kariyerinin sonlanması ile DX dağıldı. Shawn Michaels, 2011`de Wrestlemania 27 için geri döner ve Triple H, Shawn Michaels ve Undertaker arasında bir konuşma geçer. Michaels, Triple H'e Undertaker karşısında hiç şansı olmadığını söyler. Fakat Triple H Michaels'i dinlemez ve Undertaker'ın maç teklifini kabul eder. Wrestlemania 27'de No Holds Barred maçında Undertaker Triple H'i Hell's Gate adlı kilit hareketiyle pes ettirerek Triple H'i yener. Bu ikili bir de Wrestlemania 28'de Hell in a Cell maçında karşılaşır. Bu maçın hakemi Shawn Micheals'tır. Maçın bir arasında Shawn Micheals, Undertaker'a bir Sweet Chin Music yapar. Bunun ardından birde Triple H'ten Pedigree yiyen Undertaker yine de tuş olmaz. En son Undertaker'ın yaptığı sert Tombstone ile Triple H tuş olur ve yenilir böylece seri 20-0 olur.Öte yandan sonra bir süre ortalarda görünmeyen Triple H Raw 1000. yayında geri döner ve Paul Heyman'ı hırplar öte yandan Paul Heyman'ın adamlarında Brock Lesnar Triple H No Way Out'ta maç teklif eder Triple H maçı kabul eder ve No Way Out'a maçı kaybeder burada hafif bir sakatlık geçiren Triple H Brock Lesnar'a karşı sakat halde Summerslam'de maç teklif der maçı kaybetmesi halinde Brock Lesnar'ı kovacağını söyler Paul Heyman yardımıyla Summerslam'de Triple H yenen Brock Lesnar Triple H 'in kolunu kırar.Triple H 6 ay sonra Wrestlemania 29'da geri döner ve Brock Lesnar ile maç yapar ve maçı Triple H kazanır sonra Exterme Rules'da Brock Lesnar yine kariyerini ortaya koyduğu Stell Cage maçta Paul Heyman yardım eder ve Brock Lesnar maçı kazanır.Summerslam 2013'te geri dönen Triple H John Cena ve Daniel Bryan arasındaki maça özel hakemlik yapar maçı Daniel Bryan kazanır ancak sonra Money İn The Bank kazananı Randy Orton ringe gelerek Daniel Bryan'a meydan okur sonra Triple H Daniel Bryan'a Pedigree çekerek Heel turn gerçekleştirir sonra bir süre Daniel Bryan'a kan kusturan Triple H Wrestlemania 30 gecesi Daniel Bryan ile yaptığı maçı Daniel Bryan kazanır gecenin sonunda WWE World Heayweight Şampiyonluğunu kazanan Daniel Bryan ile maç yapan Triple The Shield ile feuda girer Randy Orton Batista ile birlikte Evulition günlerine geri dönen takım The Shield'a kaybetmesiyle ve Batista'nın gruptan ayrılmasıyla 2 ay içinde dağılır fakat aynı gece Triple H'te The Shield'ı dağıtır ve Seth Rollins , Dean Ambrose ve Roman Reigns'e saldırır böylece Rollins otoritenin yeni elemanı olur.

D-Generation X[değiştir | kaynağı değiştir]

Shawn Michaels ile bir gruptu. Bu grup Undertaker'in, Shawn Michaels'yı WrestleMania XXVI'da mağlup edip; Shawn Michaels'nın kariyerine son vermesiyle dağılmıştır.

Şampiyonlukları ve Başarıları:

 • Independent Wrestling Federation

IWF Heavyweight Championship (1 kez)

 • Pro Wrestling Illustrated

PWI Feud of the Year (2000) vs. Kurt Angle PWI Feud of the Year (2004) vs. Chris Benoit PWI Match of the Year (2004) vs. Shawn Michaels and Chris Benoit at WrestleMania XX PWI Most Hated Wrestler of the Year (2003–2005) PWI ranked him #1 of the top 500 singles wrestlers in the PWI 500 in 2000 and 2009 PWI ranked him #139 in the PWI Years in 2003 PWI Wrestler of the Year (2008) PWI Most Hated of the Decade (2000–2009) PWI Wrestler of the Decade (2000–2009)

 • World Wrestling Federation / World Wrestling Entertainment

WWF/E Championship (8 kez) World Heavyweight Championship (5 kez) WWF/E Intercontinental Championship (5 kez) WWE Tag Team Championship (1 kez) – Shawn Michaels (1) WWF/E World Tag Team Championship (2 kez) – Steve Austin (1), ve Shawn Michaels (1) WWF European Championship (2 kez)

 • King Of the Ring (1997)
 • Royal Rumble (2002)
 • Second Grand Slam Championship
 • Slammy Award for Best Hair (1997)
 • Seventh Triple Crown Champion
 • Wrestling Observer Newsletter
 • Feud of the Year (2000) vs. Mick Foley
 • Feud of the Year (2004) vs. Shawn Michaels ve Chris Benoit
 • Feud of the Year (2005) vs. Batista
 • Most Overrated (2002–2004, 2009)
 • Readers' Least Favorite Wrestler (2002, 2003)
 • Worst Feud of the Year (2002) vs. Kane
 • Worst Feud of the Year (2006) wit Shawn Michaels vs. Vince and Shane McMahon
 • Worst Worked Match of the Year (2003) vs. Scott Steiner at No Way Out
 • Worst Worked Match of the Year (2008) vs. Vladimir Kozlov and Edge at Survivor Series
 • Wrestler of the Year (2000)
 • Wrestling Observer Newsletter Hall of Fame (Class of 2005)
 • Best Match Of The Year (Triple H VS Undertaker Hell in A Cell Special Referee Shawn Michaels,Wrestlemania 28)(2012)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]