Christian (güreşçi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Christian
Christian Feb 2020.jpg
Christian (2020)
Doğum adı William Jason Reso
Doğum 30 Kasım 1973 (1973-11-30) (48 yaşında)
Kitchener, Ontario, Kanada
Yaşadığı yer Tampa, Florida, ABD
Eş(ler)i
 • Denise Hartmann
 • (e. 2001)
Çocuk(lar) 1
Profesyonel güreş kariyeri
Takma ad(lar)ı The Canadian Rage
Christian[1]
Christian Cage
Conquistador Dos
The Suicide Blonde
Boyu 1,85 m (6 ft 1 in)
Kilosu 96 kg (212 lb)
Eğiten Dory Funk Jr.
Ron Hutchinson
Başlangıç 1995
Emeklilik 2014

William Jason "Jay" Reso (d. 30 Kasım 1973), Kanadalı profesyonel güreşçi ve aktör. Günümüzde AEW'de çalışmaktadır. WWE'deki Ring adıyla Christian, WWE'de 2 kere WWE World Heavyweight Championship, dört kere WWE Intercontinental Championship, 9 kere World Tag Team Championship, 2 kere ECW World Heavyweight Championship, bir kere WWF Hardcore Championship, bir kere de WWF Light Heavyweight Championship kemerini kazandı. Ayrıca Total Nonstop Action Wrestling'de de Christian Cage olarak güreşti. Burada iki kere NWA World Heavyweight Championship kemerini kazandı ve TNA'de bu kemeri tutan son kişi oldu.

Profesyonel Güreş Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk zamanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Eylül 1994'te Reso, Ron Hutchinson'ın yürüttüğü Sully's Gym güreş okuluna kayıt oldu. Reso daha sonra Christian Cage ismini kullanmaya başladı. Bu isim Christian Slater ve Nicolas Cage'in isimlerinin kombinasyonuydu. Christian'ın güreş kariyeri Haziran 1995'te başladı ve Zakk Wyld ile yaptığı maç berabere bitti. 1997'de THUG Life adlı gruba katıldı. Bu grupta Joe E. Legend, Bloody Bill Skullion, Zakk Wyld, Rhino Richards ve Sexton Hardcastle vardı. Bağımsız federasyonlarda Copeland ve Reso "High Impact" ve "The Suicide Blondes" olarak bilindiler. Birçok federasyonda takım kemerleri kazandılar. Reso, Copeland ile takım kemerlerini tutarken aynı zamanda East Coast Wrestling Association Championship kemerini de kazandı.

Adam Copeland (Edge) World Wrestling Federation (WWF)'den deneme maçı için teklif aldığında Reso'da onunla gitti. Reso ve Copeland ana şovdan önce yayınlanan maçta karşılaştılar ve maçı Copeland kazandı. Denemeden sonra Copeland, WWF ile kontrat yaptı. WWF ile tur yapmaya başladığı sıralarda Copeland, Reso hakkında iyi sözler söyleyince 1998'de WWF'ye bağlı Dory Funk, Jr.’ın “Funkin’ Conservatory" eğitim kampına katıldı. Burada eğitimini tamamladıktan sonra WWF ile kontrat yaparak tam gün çalışan oldu.

World Wrestling Federation/Entertainment[değiştir | kaynağı değiştir]

The Brood (1998–1999)[değiştir | kaynağı değiştir]

Reso, WWF'e geldiğinde ring ismini Christian olarak kısalttı. Reso televizyonda ilk görünüşünü Eylül 1998'deki In Your House: Breakdown'da yaptı ve Edge'in dikkatini dağıtarak Owen Hart'a yenilmesine sebep oldu. Kendi başına birkaç başarı elde etti, ilk maçında WWF Light Heavyweight Championship kemerini Taka Michinoku'yu yenerek aldı. Ama gerçek başarısı takım maçlarıyla geldi. Christian'a vampir karakteri verildi ve Gangrel ve Edge ile The Brood grubunu oluşturdular. Brood, The Undertaker'ın Ministry of Darkness grubu ile çekişme yaşadı ama daha sonra bu gruba katıldı. Christian gruptan ayrılınca Edge ve Gangrel'da onunla birlikte Ministry of Darkness'tan ayrıldı.

Edge ve Christian (1999–2001)[değiştir | kaynağı değiştir]

Edge ve Christian

Edge ve Christian, Jeff Hardy ve Matt Hardy ile The New Brood grubunu kuran Gangrel ile yollarını ayırdı. Edge ve Christian, Hardy Boyz ile çekişmeye başladı ve iki takım No Mercy 1999'da karşı karşıya geldi. Maçı kazanan hem $100,000 hem de Terri Runnels'ın menajerliğini kazanacaktı. Maçı Hardy Boyz kazandı. WrestleMania 2000'de, Edge ve Christian, Dudley Boyz ve Hardy Boyz'u üçlü merdiven maçında yenerek ilk takım kemerlerini kazandılar.

Bu zaferin ardından Christian ve Edge, kötü adamlar olmaya başladılar. Bu karakterleriyle 6 kere daha takım kemerlerini kazandılar. SummerSlam'de Hardy Boyz ve Dudley Boyz'a karşı takım kemerlerini Tables, Ladders, Chairs (Masalar, merdivenler, sandalyeler) maçında korudular. Royal Rumble 2011'de kemerlerini Dudley Boyz'a kaybettiler. No Way Out kemerlerini geri almak için uğraştılar ancak bu amaçlarına WrestleMania 17'de ulaşabildiler. Kemerlerini 19 Nisan 2001 SmackDown'da Brothers of Destruction'a (The Undertaker ve Kane) kaybettiler.

Kemerleri kaybettikten sonra ve Edge, King of the Ring turnuvasını kazandıktan sonra takım bozulmaya başladı. Ayrıca Edge, Invasion hikâyesi ile birlikte iyi adam olmaya başladı. Bir süre Edge'in Intercontinental kemeri için çekiştiler, Christian bu kemeri Ağustos 2001'de kazandı ve kemer birkaç kez daha el değiştirdi.

Tekli Başarıları (2002–2004)[değiştir | kaynağı değiştir]

Christian, Ekim 2001'de Bradshaw'ı yendi ve European kemerini kazandı. Daha sonra bu kemeri Ocak 2002'de Diamond Dallas Page'e kaybetti. Bundan sonra Christian, maç kazanamadığı için ringde sinir krizleri geçirmeye başladı. Bu hikâyede Christian, bir türlü maç kazanamadığı için WWF'den ayrılacağını açıkladı. DDP, onu WWF'den ayrılmaması için ikna etti. Christian ve DDP'nin araları bozuldu ve iki isim European kemeri için WrestleMania X8'de karşı karşıya geldi, maçı DDP kazandı. WrestleMania X8'den sonra Christian, Lance Storm ve Test, The Un-Americans'ı kurdular. Daha sonra Chris Jericho'ya maçlarında yardım etmeye başladı ve iki isim 14 Ekim 2002'de takım kemerlerini kazandılar. Kemerlerini aralık ayındaki Armageddon'da dört takımın katıldığı eliminasyon maçında Booker T ve Goldust'a kaybettiler.

Christian ve Lance Storm, The Un-Americans, takım şampiyonlarıyken

2003 yılında, Christian, The Rock'ın kendine has hareketlerini taklit etmeye başladı. Taraftarlarına "The Peeps" demeye başladı (The Rock'ın "The People" demesine benzer) ve The Rock'ın zafer pozunu kullanmaya başladı. Kendine "The New People's Champion" bile dedi. Judgment Day'de boştaki Intercontinental kemerini kazandı. Sonraki gece yapılan Raw 'da Jericho'nun The Highlight Reel'ına yeni saç stili ve güreş kıyafetleri ile katıldı. 7 Temmuz 2003'te kemerini Booker T'ye kaybetti ama bir house show programında Booker T sakatlandığı için kemeri geri aldı.

Ayrıca 2003 yılında, Christian ve Jericho, Trish Stratus ve Lita ile yakınlaşmaya başladı. Ama bu kimin daha önce kendi sevgilisiyle yatabileceği üzerine Kanada doları için yapılmış bir iddiaydı. İddia bittikten sonra da Jericho, Stratus ile ilişkisine devam etti ve bunun sonucunda Christian ve Jericho'nun araları bozuldu. 20 Mart 2004 WrestleMania 20'de Christian, Jericho ile karşılaştı. Bu maçta Stratus, Jericho'nun tarafındaydı ama Christian'ın maçı yenmesine yardım etti. Böylece Stratus, Christian'ın (hikâyede) kız arkadaşı oldu. 10 Mayıs 2004'te Jericho ile yaptığı kafes maçında Christian sakatlandı ve dört ay güreşemedi. 30 Ağustos'ta döndü ve Jericho'ya saldırdı.

Captain Charisma ve Ayrılışı (2004–2005)[değiştir | kaynağı değiştir]

Christian'ın karakteri, kendini beğenmiş ve kendine güvenen heel olmaya başladı. 6 Aralık 2004'te süper kahraman kostümü ile güreşti. Bu bir gecelik genel menajer olan Chris Jericho'nun fikriydi. Daha sonra Tyson Tomko isimli bir güreşçi ona maçlarında yardım etmeye başladı. Bir şovda The Hurricane ile takım olarak güreştiler ("The Heroes", sonraki hafta ise The Hurricane ile karşılaştılar (Battle of the heroes). Süper kahraman gimmicki bittikten sonra Christian, "Captain Charisma" takma adını kullanmaya devam etti. 2004'ün sonları ve 2005'in başlarında Edge ile birkaç defa ortak çalıştı. Taraftarlarına "Peeps", "Peepulation" (Populaiton kelimesinden) ve "Christian Coalition" (Daha sonra TNA'de Tomko ile birlikte kurduğu grubun adı oldu) demeye başladı.

Royal Rumble 2005'te, John Cena'ya rastladı ve Cena'dan daha iyi rapçi olduğunu söyledi. Sonraki aylarda Christian, Cena hakkında birçok promo kesti ve onun numaracı olduğunu söyledi. Bu promolarda Christian'a destek geldi ve en sonunda main eventer olabileceği düşünüldü. Cena, Vengeance 2005'te, WWE kemerini Christian ve Jericho'nun bulunduğu maçta korudu. WrestleMania 21'de Money in the Bank maçına çıktı ama kaybetti. "WrestleMania Goes Hollywood" için çekilen "Basic Instinct" parodilerinde de rol aldı. 30 Haziran'daki SmackDown'da, SmackDown'a draft oldu. Yeni SmackDown şampiyonunun belirleneceği 6 kişilik eliminasyon maçında Big Show'un yerini aldı, maçı John "Bradshaw" Layfield kazandı. Christian, promolarında SmackDown'a draft olmayı umduğunu çünkü şovun bir Kanadalı ihtiyacı olduğunu söyledi. Christian Raw ve SmackDown aynı hafta main event'e çıktığı için övündü. Ayrıca SmackDown'da "The Peep Show" adında programını sundu.

31 Ekim 2005'te, Reso'nun WWE ile olan kontratı sona erdi. Dave Meltzer, WWE'nin ona yeni kontrat önerdiğini ama onun kontratı kabul etmediğini bildirdi. Son maçını 4 Kasım'da çekilen SmackDown'da yaptı. Ayrılmasına rağmen Raw ve Taboo Tuesday'de gözüktü, Edge ve Chris Masters' ın rakibi olabilecek beş SmackDown güreşçisinden biriydi. Ağustos 2006' da, WWE, Reso' nun "Captain Charisma" takma adını kullanmasına itiraz etti. Çünkü bu Reso WWE'de çalışırken bulunmuştu ve hepsi WWE' ye ait olmalıydı.

2007'nin başlarında, Reso kendine Instant Classic demeye başladı. Televizyon dışı görünüşlerinde ise Captain Charisma takma adını kullanmaya devam etti.

Bağımsız federasyonlar (2006)[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart 2006'da, Cage, Birleşik Krallık'ta All or Nothing şovunun parçası olarak One Pro Wrestling federasyonunda üç kere mücadele etti. İlk görünüşünde 4 Mart'ta Doncaster, İngiltere'de Rhino'yu yendi. Cage, All or Nothing şovunun ikinci gecesine katılmadı. Daha sonra 1PW ve Cage'in önceden anlaştığı ve Cage'in Kanada'ya yeni film projesi için gittiği duyuruldu. Cage, öğleden sonra yapılan şovda Abyss tarafından sakatlanmış olarak gösterildi, bu da onun şova katılmama sebebi olarak kullanıldı. İkinci ve üçüncü görünüşlerini Know Your Enemy şovunda gerçekleştirdi. İlk gecede Steve Corino'yu yendi, ikinci gecede Corino ve Abyss'in de bulunduğu 1PW Heavyweight kemeri için yapılan üçlü maçı kaybetti.

Mayıs 2006'da, Ring of Honor federasyonunda iki kez gözüktü. İlk görünüşü 12 Mayıs'ta, Long Island, New York'ta yapılan "How We Roll" şovundaydı. Cage, Colt Cabana ile takım olup Ring of Honor dünya şampiyonu Bryan Danielson ve Christopher Daniels' ı, Cage'in Daniels'ı tuş etmesiyle yendiler. İkinci görünüşünde ise tekli maçta Christopher Daniels'a yenildi. Daniels onu Angel's Wings ile pinledi.

Total Nonstop Action Wrestling[değiştir | kaynağı değiştir]

Instant Classic (2005–2006)[değiştir | kaynağı değiştir]

Christian Cage TNA'deki ilk görünüşü sırasında

Reso, Total Nonstop Action Wrestling'de ilk görünüşünü, orijinal ismi Christian Cage ile Genesis programında yaptı. Uzun süredir arkadaşı olan Scott D'Amore ve Team Canada ile ittifak kurmuş gibi gözüktü ama gecenin sonunda D'Amore'a Unprettier yaptı, Team 3D ile Jeff Jarrett'ı masaya geçirdiler. Cage'in TNA'de ilk görünüşü, arkadaşı Eddie Guerrero'nun vefat ettiği güne denk geldi. Bu yüzden Cage onun anısına Frog Splash hareketini kullanmaya başladı.

Cage, 19 Kasım'da ise TNA Impact'de ilk görünüşünü gerçekleştirdi, Monty Brown ile ilk olarak sözlü olarak kavga etti, daha sonra da birbirlerine saldırdılar. Cage, TNA'deki ilk maçını Team Canada üyesi Robert Roode ile yaptı ve kazandı. Turning Point'de Monty Brown'ı yenerek NWA World Heavyweight kemeri için bir numaralı aday oldu. Final Resolution'da, Cage, dönüşünü yapan Sting ile takım olup, Monty Brown ve Jeff Jarrett'ı yendiler. 12 Şubat 2006'da, Against All Odds'ta, Cage, Jeff Jarrett'ı yenerek ilk dünya şampiyonluğunu, NWA World Heavyweight kemerini kazandı.

Abyss ve James Mitchell (hikâye olarak) Cage'in evine girdikleri ve karısını takip ettikleri videolar yayınlandıktan sonra, 2 Nisan'da, Cage ve Abyss çekişmeye başladılar. Lockdown'a kadar çekiştiler ve Lockdown'da, Cage kemerini başarıyla korudu ama maçtan sonra Abyss ona saldırıp kemerini aldı. Sacrifice'a kadar birbirlerine karşı olmaya devam ettiler, Sacrifice'da, Cage, Full Metal Mayhem maçında kemerine tekrar kavuştu.

Cage NWA World Heavyweight kemerini Slammiversary'de Abyss, Ron Killings, Jeff Jarrett ve Sting'e karşı King of the Mountain maçında korumaya çalıştı. Larry Zbysko ve Earl Hebner, maçın bitimi sırasında Jeff Jarrett'ın kazanmasına yardım ettiler, bu yüzden maçın resmi olmadığı açıklandı ve Jim Cornette kemeri boşta ilan etti. Jim Cornette, 29 Haziran Impact'de toplantı yaptı ve kemeri Jeff Jarrett'a geri verdi, Victory Road'da yapılacak, Cage, Scott Steiner, Samoa Joe ve Sting'in bulunduğu, kazananın onun rakibi olacağı dörtlü maçı ayarlandı.

Değişik Feudlar (2006–2007)[değiştir | kaynağı değiştir]

Christian 2007'de TNA şovunda

Hard Justice'da, Cage, Jeff Jarrett ve Sting arasındaki maçı izledi ve Sting'in kenarında yer aldı. Birçok kez Sting'e yardım etmeye çalıştıktan sonra, ona gitar ile vurdu. Bu olaydan sonra Rhino onu sorguladı. Bu ikisinin yüzleşmesini sağladı ve Cage ona saldırıp con-chair-to yaptı. No Surrender'da, Cage, Rhino'yu çelik sandalye üzerine yaptığı Unprettier ile yendi. Bound for Glory'de, Cage, Rhino'ya karşı başka bir zafer daha kazandı, onu 8 Mile Street Fight maçında yendi. Bu maçta, merdiven, kırık masa, birkaç sandalye, sokak tabelası altında bulunan Rhino'ya con-chair-to yaparak tuş etti. Impact! 'in ilk prime time şovunda, Cage ve Rhino, TNA'deki ilk Barbed Wire Six Sides of Steel maçında karşı karşıya geldiler. Rhino, kafes kapısının önünde duran Cage'e şiddetli bir Gore yaptı, kafesin kapısı açıldı ve Cage dışarı düştü, böylece maçı kazandı.

Bir sonraki hafta yapılan Impact şovunda, Cage ve Sting karşı karşıya geldiler. Tomko bu maçta TNA'deki ilk görünüşünü yaptı ve Sting'e saldırdı. Böylece Cage ve Tomko tekrar birleşmiş oldular. Bu olay Cage kendisine "The Instant Classic" demeye başladıktan kısa bir süre sonra meydana geldi. Final Resolution'da, Cage, üç kişilik elinimasyon maçında şampiyon Abyss ve Sting'i yenerek ikinci kez NWA World Heavyweight kemerini kazandı.

8 Şubat Impact şovunda, Scott Steiner, Kurt Angle, Samoa Joe ve Rhino'ya saldırdı. Bu olay Cage ve Styles takımının, Angle ve Joe takımı ile karşılaştığı maç sonrasında meydana gelmişti. Cage ikinci defa kazandığı kemerini ilk kez korumak için, bir önceki yıl ilk kemerini kazandığı şov Against All Odds'ta, Angle ile karşı karşıya geldi, kemerini Tomko ve Steiner'ın yardımıyla korudu. 6 Mart Impact 'de, Cage, Angle ve Joe, Tomko ve Steiner'ın onun ailesi olduğunu söyledi ve kendilerinden Christian Coalition olarak bahsetti. Destination X'de, Cage, yanında takımı olmadan (Tomko Japonya'ya gitmişti ve Steiner, Angle ile yapacağı maça konsantre olmuştu) Joe'yu, Joe'nun yapacağı Coquina Clutch hareketini engelleyip, ipleri de kullanarak tuşa çevirip yendi. Lockdown'da, Cage, Abyss, Tomko, Steiner ve A.J. Styles'tan oluşan takım, Angle, Sting, Joe, Rhino ve Jarrett takımına, Sting'in, Abyss'i tuş etmesiyle yenildi. Bu şovdan sonra, Abyss takımdan atıldı, Steiner takımı kardeşiyle birlikte bıraktı, böylece geriye Cage, Styles ve Tomko kaldı. Lockdown maçında tuşu bulan Sting, Cage'in NWA World Heavyweight kemeri için Sacrifice'da mücadele etmeye hak kazandı. 3 Mayıs Impact 'de, Sting ve Angle, Styles'ı aynı anda pes ettirdiler ve Sacrifice'daki maç üçlü maça dönüştü.

13 Mayıs'ta, NWA Yönetim Müdürü Robert K. Trobich, Cage'den NWA World Heavyweight Championship kemerini aldı, çünkü NWA, TNA ile ilişkilerini bitirmişti. Buna rağmen Cage, NWA World Heavyweight şampiyonluğunu korudu (NWA kemerini kullanarak) ve kaybetti. Maçta, Sting, Cage'i pinlerken, Angle'da Sting'i Ankle Lock ile pes ettirdi. Sacrifice sonrası Impact 'de, üç güreşçi de kendilerinin şampiyon olduğunu iddia etti. Jim Cornette ringe gelip üçünün de şampiyon olmadığını, yeni TNA World Heavyweight şampiyonunun Slammiversary'de yapılacak King of the Mountain maçında belirleneceğini açıkladı. Cage, Abyss'i diskalifiye ile yenerek maça çıkmaya hak kazandı. Slammiversary'deki maçı, merdivendeyken Harris'in ona spear yapması ile kaybetti ve ikisi çekişmeye girdiler.

Christian (sağda), Tomko ile

Cage, Victory Road'da Harris'i, dönüşünü yapan Dustin Rhodes'ın yardımıyla yendi. Victory Road'dan sonra, Christian's Coalition, Abyss ve Sting ile olan çekişmesine tekrar başladı. Impact şovunda, Cage ve Styles takımı, Abyss ve Sting takımı ile karşılaştı. Bu maçın özelliği, Abyss ya da Sting tepedeki kontratı alırsa, Hard Justice'da yapılacak maçın türünü kontratı alan güreşçi seçecekti. "The Punisher" Andrew Martin bu maçta ilk görünüşünü yaptı ve Abyss'in kontratı almasına yardım etti. TNA Today 'de, Abyss'in Doomsday Chamber of Blood maçını seçtiği açıklandı, maç sırasında Cage maç bitmeden kafesten ve maçtan kaçtı. Maçta Abyss, Styles'ı pinledi ve TNA World Heavyweight kemeri için bir numaralı aday oldu. 16 Ağustos Impact 'de, Cage ve Abyss, First Blood maçında karşılaştılar, maçta Abyss'in TNA World Heavyweight kemeri adaylığı da ortadaydı. Cage, Joe'nun ona sandalye ile saldırması sonucu kanamaya başladı ve kaybetti.

Cage ve Joe, No Surrender'da karşılaştılar ve Joe hakemlere saldırıp, Cage'e yaptığı Coquina Clutch hareketini bırakmayınca, Cage diskalifiye ile maçı kazandı. Bound for Glory'de, Cage, Joe'ya, Coquina Clutch hareketine pes edip yenildi. Böylece Cage'in 23 buçuk aylık yenilmezlik serisi (hiç tuş olmamıştı ve pes etmemişti) sona erdi. Ayrıca bu TNA'deki en uzun yenilmezlik serisiydi. Fight for the Right turnuvasının finalinde, Cage ve Kaz, Genesis'te merdiven maçında karşı karşıya geldiler, Styles ve Tomko, Cage'in emirlerine uymayıp onun dikkatini dağıtınca, Kaz maçı kazandı. Dakikalar sonra, Kurt Angle'ın, TNA World kemerini, Kevin Nash, Sting ve federasyondaki ilk gecesi olan Booker T'ye karşı korumasına yardım ettiler ve Angle Alliance'a katıldılar. Christian, Booker T'nin WWE'den TNA'e kendi yerini çalmak için geldiğini iddia etti, Turning Point'de, Cage ve Roode takımı, Booker T ve Kaz takımına yenildiler.

Christian's Coalition (2007–2008)[değiştir | kaynağı değiştir]

Christian, 2008

20 Aralık Impact 'de, Christian, bir hediye paketinin içinden çıktı ve Kurt Angle'a saldırdı. Bu, Final Resolution'da, Cage ve Angle'ı TNA World Heavyweight kemeri için karşı karşıya getirdi. Bir sonraki hafta, A.J. Styles'tan Angle Alliance ve Christian's Coalition'dan birini seçmesini istedi. Styles cevap veremeden Impact sona erdi, Impact 'den sonra Styles'ın, Tomko'yu bulmak için koştuğu gösterildi. 3 Ocak'a yapılan Impact şovunda, Tomko Angle Alliance ve Christian's Coalition'dan ayrıldı. Final Resolution'da yapılan maçı Ange, Styles'ın yardımıyla kazandı ve Christian TNA World Heavyweight kemerini alamadı. Christian kemeri kazanmak için bir şans daha yakaladı ve Angle ile Against All Odds'ta, Samoa Joe'nun Special Guest Enforcer olduğu maçta karşılaşacağı açıklandı. Against All Odds'tan önceki son Impact 'de, Angle ve Styles, Cage'e saldırdı ama Tomko onu kurtardı ve onun arkasında olduğunu söyledi. Against All Odds'ta, Styles, Joe'yu meşgul ederken, Tomko, Cage'e ihanet etti ve torture rack neckbreaker yaparak kemeri kazanmasına engel oldu.

Bundan sonra, Angle Alliance'a (Angle, Styles ve Tomko) karşı, Cage, Kevin Nash ve Samoa Joe, Unlikely Alliance adında grup oluşturdular. Destination X'de, Unlikely Alliance, altı kişilik takım maçında Angle Alliance'ı yendi. Lockdown'da yapılan Lethal Lockdown maçında, Cage, Matt Morgan, Kevin Nash ve eski dostları Rhino ve Sting'den oluşan takım, Tomko ve takımını yendi. Sacrifice'da, Cage ve Rhino takım olup Deuce's Wild turnuvasına katıldılar, yarı finalde Team 3D'ye, Brother Devon'ın, Rhino'ya kendo stick ile vurup pinlemesi sonucu elendiler. 26 Haziran'da, Team 3D, Cage'i üzerinde camların bulunduğu bir masaya attılar. Hard Justice'da, Cage ve Rhino, Team 3D'yi New Jersey Street Fight maçında yenerek çekişmelerini bitirdiler. Daha sonra Cage, Styles'ı yenerek, No Surrender'da, şampiyon Samoa Joe, Kurt Angle ve Booker T ile kemer için karşılaşmaya hak kazandı. Booker T, kasırga nedeniyle şova gelemedi, Joe, dönüşünü yapan Jeff Jarrett'ın yardımıyla kemerini korudu. Bound for Glory IV'te, Cage, Booker T ve A.J. Styles üçlü maçta karşılaştılar, maçı Booker T kazandı. Turning Point'te, Christian, Booker T ile TNA Legends kemeri için karşılaştı, Booker T maçı kazandı ve Christian The Main Event Mafia'ya katılmak zorunda kaldı. 13 Kasım 2008'de Impact şovunda, The Main Event Mafia, Cage'e ona saldırdı ve sakatladı. Bu, Cage'in TNA'deki son görünüşü oldu. Reso'nun, Ocak 2009'un başlarında TNA ile olan kontratı sona erdi ve profili TNA'in sitesinden kaldırıldı.

WWE'ye dönüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

Reso'nun TNA ile olan kontratı bittikten sonra, federasyonun başkanı Dixie Carter, Reso'nun World Wrestling Entertainment'a geri döndüğünü bildirdi. 10 Şubat'ta, Reso WWE'ye dönüşünü ECW on Sci Fi'da, face olarak, "Christian" adı altına yaptı. Aynı gece, ECW şampiyonu Jack Swagger'ı kemerin ortada olmadığı maçta yendi.

24 Şubat ECW on Sci Fi'da, Christian, Swagger ile ECW kemeri için karşılaştı ama kemeri almayı başaramadı. 10 Mart'ta ECW'da, 15 kişilik, üç brandin güreşçilerinin katıldığı battle royal'i kazandı ve WrestleMania XXV'teki Money in the Bank ladder maçına katılma fırsatı yakaladı fakat maçı kazanan CM Punk oldu. Elimination chase turnuvasını kazandıktan sonra, Christian tekrar ECW kemeri için bir numaralı aday oldu ve Backlash'de Swagger'ı yenerek ECW Championship kemerini kazandı. Judgment Day'de kemerini Swagger'a karşı korudu. Extreme Rules da yapılan Swagger'ın da bulunduğu üçlü maçta kemerini Tommy Dreamer'a kaybetti.Sonra yapılan şovda Tommy Dreamer'dan kemeri geri aldı ve birçok kez kemeri korudu. Surviver Series şovunda Kofi Kingston'ın takımında Randy Orton'ın takımına karşı maç yapanlardan birisi oldu ve Kofi'nin takımı maçı kazandı. Edge'in 11 Nisan 2011'da emekliliği ile Dünya Ağırsıklet unvanı'nı bırakmasından sonra, 1 Mayıs'taki Extreme Rules'ta Edge'in yardımı ile Christian Cage Alberto Del Rio ile yaptığı merdiven maçını kazanarak unvanın yeni sahibi oldu. Alberto Del Rio ile bir maçında boynuna yediği tekme ile sakatlanmış ve 2014 yılında kariyerine son vermiştir. 7 yıl sonra ilk defa ringlere dönüp 2021 Royal Rumble PPV'ına katılım sağladıktan sonra WWE ile yollarının ayrıldığı öğrenildi.

All Elite Wrestling serüveni (2021-devam ediyor)[değiştir | kaynağı değiştir]

WWE'den ayrılan Christian, sürpriz bir şekilde All Elite Wrestling (AEW) ile 7 Mart 2021 tarihinde AEW Revoluation'da kontrat imzaladı. Christian Cage ring adıyla 7 yıl sonraki ilk resmi karşılaşmasında 31 Mart 2021 tarihli AEW Dynamite bölümünde Frankie Kazarian'ı yendi. 30 Mayıs 2021 tarihli AEW Double or Nothing şovunun Casino Battle Royal karşılaşmasında sona kalmasına rağmen Jungle Boy tarafından mağlup edildi. Bu yenilgi tekli maçlarda yenilgi olarak sayılmadı ve Christian Cage, Angélico, Matt Hardy ve The Blade'i yenerek galibiyet serisini devam ettirdi. Namağlup şekilde AEW güç sıralamasında 1. sıraya yükselerek, Kenny Omega'nın elinde bulundurduğu AEW World Championship kemeri için bir numaralı aday oldu. AEW ile Impact Wrestling (TNA) arasındaki anlaşmadan dolayı Kenny Omega ayrıca Impact Championship kemerine de sahipti. Cage, Kenny Omega ile IWC için karşı karşıya geldi ve kemer maçı, AEW'nün yeni şovu olan AEW Rampage'de yapılacağı açıklandı. 13 Ağustos 2021 AEW Rampage'in ilk bölümünde Christian Cage, Impact World Championship kemerinin sahibi Kenny Omega'yı yendi ve yeni Impact World Championship kemerinin sahibi oldu. Impact World Championship kemerini elinde tutan Cage, ayrıca AEW World Championship kemerinin de bir numaralı adayı olduğu için AEW'nün 5 Eylül 2021 tarihli, pandemiden sonraki ilk eyalet dışı PPV'ü olan AEW AllOut'da Kenny Omega ile karşı karşıya geldi. Kenny Omega karşılaşmayı kazandı ve bu sonuç ayrıca Cage'in AEW'deki ilk mağlubiyeti oldu.

Diğer medya işleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart 2006'da, 7 Eylül 2007'de vizyona giren Shoot 'Em Up filminde rol aldı. Reso'nun rolü kısaydı ve filmde konuşması yoktu, Amerika Birleşik Devletleri Senatörünün koruması rolündeydi. 30 Ekim 2007'de gösterilmeye başlanan korku-komedi Dark Rising filminde ise 'Ricky' adında bir karakteri oynadı.

12 Nisan 2006'da, Spike TV'nin "Casino Cinema"'sında gözüktü.

Reso, 10 güreşçiyle birlikte güreş belgeseli Bloodstained Memoirs'te oynadı. Sahne 2006 yılında, İngiltere'de bağımsız tur sırasında kaydedildi.

Kişisel yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Reso, en iyi arkadaşı, profesyonel güreşçi Adam "Edge" Copeland ile birlikte Orangeville District Secondary okulundan mezun oldu. Reso ve Copeland görüşmelerini sürdürüyorlar ve hâlâ arkadaşlar. Ayrıca ikisi de Tampa, Florida'da yaşıyor. Reso, TNA güreşçisi Rhino ile de uzun yıllardır arkadaş.

Reso, Alman eşi Denise Hartmann ile 25 Mayıs 2001'den beri evli.

Güreşte[değiştir | kaynağı değiştir]

Şampiyonlukları ve Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Reso 2006 yılında NWA şampiyonuyken.
Reso ECW kemeriyle.
Christian IC kemeriyle.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Christian's bio". World Wrestling Entertainment. 17 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2010. 
 2. ^ "ICW Street Fight Tag Team Title". ProWrestlingHistory.com. 27 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2009. 
 3. ^ "IWA Tag Team Championship". Cagematch. 7 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2009. 
 4. ^ "Pennsylvania Championship Wrestling Heavyweight Title history". Solie.org. 10 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2009. 
 5. ^ a b "PWI Awards: Match of the year". Pro Wrestling Illustrated. 33 (3). 2012. s. 98. 
 6. ^ "Pro Wrestling Illustrated (PWI) 500 for 2007". Internet Wrestling Database in association with Pro Wrestling Illustrated. 4 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mart 2012. 
 7. ^ "ECW Championship history". World Wrestling Entertainment. 29 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2009. 
 8. ^ "World Heavyweight Championship history". World Wrestling Entertainment. 16 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2011. 
 9. ^ "WWE Hardcore Championship history". World Wrestling Entertainment. 24 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2009. 
 10. ^ Meltzer, Dave, "2000 Wrestling Observer Newsletter Awards", Wrestling Observer Newsletter, Campbell, CA, ss. 1-12, ISSN 1083-9593 
 11. ^ Meltzer, Dave (22 Ocak 2007), "2006 Wrestling Observer Newsletter Awards", Wrestling Observer Newsletter, Campbell, CA, ss. 1-12, ISSN 1083-9593 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]