Kevin Owens

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kevin Owens
2023'te Owens
Doğum adıKevin Yanick Steen
Doğum7 Mayıs 1984 (39 yaşında)
Marieville, Québec, Kanada
Eş(ler)iKarina Elias (e. 2007)
Çocuk(lar)2
Profesyonel güreş kariyeri
Takma ad(lar)ıSuper Dragon
Kevin Steen
Kevin Owens
Boyu1,83 m (6 ft 0 in)
Kilosu120 kg (260 lb)
Eğitildiği yerMarieville, Québec, Kanada
EğitenCarl Ouellet
Jacques Rougeau
Serge Jodoin "LeRoux"
Başlangıç7 Mayıs 2000
Kevin Owens WWE Universal Champion

Kevin Steen (d. 7 Mayıs 1984; Marieville, Québec, Kanada), Kanadalı profesyonel güreşçi. Şu an WWE'de Kevin Owens olarak güreşmektedir WWE Universal Şampyonluk Kemerini Finn Balor'un sakatlanması üzerine kemeri Fatal-4 Way maçında Triple H'in yardımıyla kazanmıştı. Fastlane'de Goldberg'e kaptırdı. Ayrıca, önceki ring adı olan Kevin Steen olarak da bilinir. 20 Eylül 2015 tarihli Night Of Champions şovunda Ryback'ı yenerek WWE Intercontinental Champion da olmuştur. (WWE Kıtalararası şampiyinluğu) Daha sonra kemeri Zack Ryder'a WrestleMania 32'de kaptırmıştır. 5 Mayıs 2017 tarihinde Goldberg'e 21 saniyede yenilerek kemerini kaybetmiştir.

Profesyonel güreş kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Erken kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Steen, WrestleMania 11'de gerçekleşen Shawn Michaels vs Diesel maçını izledikten sonra, profesyonel güreşe ilgi duymaya başladı. Üç yıl sonra, ailesi Québec merkezli, Serge Jodoin ile güreşçilik eğitimine başlandı. Ertesi yıl, Jacques Rougeau ile eğitime başladı. Aynı zamanda Terry Taylor onun "ana eğitmen" denilen kişiydi. Steen on altıncı doğum gününde, 7 Mayıs 2000'de L'Assomption Quebec merkezli yerde ilk maçını yaptı.

Combat Zone Wrestling[değiştir | kaynağı değiştir]

Kevin Steen CZW debutunu 10 Eylül 2004’te High Stakes şovunda yaptı. Fatal 4 Way maçında El Generico, Excess ve SeXXXy Eddy’e kaybetti. Ardından CZW’da El Generico ile birlikte takım maçlarına çıktı. 14 Mayıs 2005’te Steen, “CZW Best of the Best Turnuvası”na katıldı. Finallerin ilk turunda Kenny the Basterd’ı, ikinci tutunda Chris Hero’yu yendi. Fakat büyük finalde 4-Way maçında kaybetti. Turnuvanın galibi Mike Quackenbush oldu.

Ağustos’dan sonra Steen CZW’daki ilk şampiyonluğunu kazandı. Franky the Mobster’i yenerek CZW Iron Man Championship’i kazandı. Kemerini, Nate Webb, El Generico, Chris Sabin, Super Dragon gibi kişilere karşı korudu. Ayrıca Necro Butcher, D.J. Hyde ve B.J. Whitmer gibi isimlerin de bulunduğu bir maçta kemerini korumayı başardı. CZW Trapped şovunda Steen kemerini bir bayan olan LuFisto’ya kaybetti. Sonrasında Dragon Gate ile turlara çıktı ve Şubat 2008’e kadar CZW’da görünmedi. 1 seferlik yaptığı dönüşünde Vordell Walker ile karşılaştı. Maç No-Contest bitti.

14 Mayıs 2005 tarihinde, Steen "CZW Turnuvasının En İyisi" ödülünde yer aldı ve ilk turda Kenny Bastard ile maç yapıp yenmiştir. İkinci turda Chris Hero ile yaptığı maçı da yendi. Finalde ölümcül dört yönlü maçta, kupayı elde edemedi.

Pro Wrestling Guerilla[değiştir | kaynağı değiştir]

CZW’da güreşirken Steen ayrıca PWG’de maçlara çıkıyordu. Mayıs 2005’te PWG’deki ilk feuduna dahil oldu. Excalibut’un Super Dragon’u Guerilla Warfare maçında yenmesine yardım etti. Sahte Super Dragon olarak gelip orijinaline saldırdı. 6 Ağustos 2005’te Steen, PWG Championship kemerini AJ Styles’ı yenerek kazandı. Steen kemerini 4 ay kadar tuttu ardından Chanukah Chaos’da kemerin Joey Ryan’a maça Super Dragon’un katılmasıyla kaybetti. Ardından 16 Aralık 2005’te Dragon ile olan feudu Astonishing X-Mas şovunda bitti. Steen maçı Guerilla Warfare türünde kaybetti. 2006’da Steen, El Generico ile takım oldu ve takım kemerlerinin peşinde mücadele ettiler. Giant Sise Annual #4 şovunda 29 Temmuz 2007’de Steen ve Generico, PAC ve Strong’u yenerek kemerleri aldılar. Kemerleri 3 ay boyunca başarıyla koruduktan sonra Davey Richards ve Super Dragon ikilisine kemerleri İngiltere’de yapılan European Vacation II turunda kaybettiler. Ertesi gece Steen, PAC ile takım oldu ve kemerleri Dragon ve Davey Richards ekibinden almaya çalıştılar. Maçtan önce Steen, eğer kaybederse PWG’den ayrılacağını söyledi ve maçı kaybetmelerinin ardından Steen PWG’den ayrıldı.

Steen PWG’ye geri döndü ve El Generico ile birlikte kemerleri tekrar kazandılar. Kemerleri Joey Ryan ve Scott Lost ikilisinin oluşturduğu The Dynasty takımından aldılar. Steen ve Generico, PWG’nin Dynamite Duumvirate TT Title Turnuvasının galibi olan Jack Evans ve Roderick Strong ikilisine kemerleri kaybettiler ve 2. kemer taşıma serüvenleri sona erdi.

Steen BOLA 2009'dan

11 Aralık 2010’da Steen, Akira Tozawa’yı yendi. Ardından WrestleReunion şovunda Chris Hero’ya kaybetti. Sonrasında 2011 DD4 turnuvasının galibi olan the RockNES Monsters takımına saldırdı. 2 Şubat 2011’da Steen, bir turnuvaya katıldı ve takım arkadaşı olarak Akira Tozawa’yı seçti. İkili ilk turda Nightmare Violence Connection takımını yendiler. Ardından Briscoe Brothers ve ROH Takım kemerlerinin sahibi Kings of Wrestling takımını da yenerek finale yükseldiler ancak finalde Young Bucks takımına kaybettiler. Steen, PAC’i yendikten bir hafta sonra CIMA ile takım olup PWG WTT kemerlerinin sahibi olan The Young Bucks takımını kemerlerin ortada olmadığı bir karşılaşmada mağlup etmeyi başardılar. Claudio Castagnoli, Chris Hero’yu yenip PWG World Championship kemerini koruduktan sonra Steen onu yenerek PWG World Championship kemerini 2. defa kazandı. 20 Ağustos’da Steen 2011 Battle of Los Angeles turnuvasında Dave Finlay ve Eddie Edwards’ı mağlup etti ve finale çıktı. Steen finallerde El Generico’yu yenerek şampiyon oldu. Steen 10 Eylül’de ilk kemer korumasını eski şampiyon Davey Richards karşısında yaptı. 22 Ekim’de Steen kemerini El Generico’ya bir merdiven maçında kaybetti. Steen’in kaybetmesinde maça karışan The Young Bucks takımın etkisi oldu. Maçtan sonra Super Dragon 3 yıl aradından sonra ringlere dönerek Steen’i ikilinin elinden kurtardı. İkili Appetite for Destruction takımı adı altında mücadelelere çıktılar.İkili Young Bucks takımını yenerek PWG World Tag Team kemerlerini aldılar. 17 Mart 2012’de ise Steen, El Generico ve Eddie Edwards’ı 3-Way maçında mağlup ederek PWG World Championship kemerini 3. defa aldı. Kemerini Open Challenge’da Sami Callihan’a karşı korudu. 25 Mayıs’ta da Brian Cage-Taylor’ı yendi. Aynı gece Steen ve Dragon PWG World TT kemerlerini kaybettiler. 21 Temmuz’da Threemendous III şovunda Steen kemerini Willie Mack karşısında korumayı bildi. 1 Eylül BOLA şovunda Ricochet tarafından elendi. 27 Ekim'de üçlü maçta kemerini Ricochet ve Michael Elgin'i yenerek korudu. 1 Aralık'ta Battle of Los Angeles kazananı Adam Cole ile karşı karşıya geldi maçı Cole kazandı ve kemerin yeni sahibi oldu. 2013 Dynamite Duumvirate Tag Team Title Tournament'a katılacaklarken arkadaşı El Generico yani şimdiki adıyla Sami Zayn WWE ile anlaştı bu sebepten dolayı turnuvadan çekildiler. Bir süre Steen normal maçlara çıktı ardından heel turn yaptı ve PWG Dünya Şampiyonu Adam Cole ve PWG Dünya Takımlar Şampiyonları Young Bucks ile The Mount Rushmore of Wrestling adlı stable'ı kurdular. 26 Temmuz 2014'te Steen, Trevor Lee ile son PWG maçına çıktı.

Ring of Honor[değiştir | kaynağı değiştir]

El Generico ile takım ve Feud (2007-2009)[değiştir | kaynağı değiştir]

17 Şubat 2007’de Steen, Ring of Honor’da El Generico ile birlikte Briscoe Brothers takımıyla mücadele ettiler. Nisan 14'te Mark Briscoe, ikilinin, Jay ve Erick Stevens’a karşı çıktığı maçta geri döndü. Mark, Steen ve Generico ikilisinin saldırısına uğradı ve Package Piledriver ile tuş ederek maçı kazandı. 11 Mayıs’ta Steen ve Generico ikilisi Jason Blade ve Eddie Edwards takımını yendi. Respect is Earned şovunda Steen ve El Generico ikilisi bir TT Scramble dark maçında Irısh Airborne, Pele Primau & Mitch Franklin, Jimmy Rave & Adam Pearce gibi takımları yendiler. Aynı gece Steen ve El Generico ikilisi Mark Briscoe’nun sakatlandığı bir kavga yaşadılar Briscoe’larla. Driven şovunda Briscoe Brothers, Steen ve El Generico’yu yenerek ROH World TT kemerlerini aldılar. Steen ve Generico, Briscoe takımına 3 defa üst üste yenildi. Bunlardan ilki Caged Rage şovunda Steel Cage maçında oldu. İkincisi Manhattan Mayhem II şovunda 2 out of 3 Falls maçında, üçüncüsü ise Man Up’da merdiven maçında oldu. Death Before Dishonor V şovunda ise ikili Boston Street Fight maçında kemerlerin ortada olmadığı maçta Briscoe Brothers’ı yendi.

6 Haziran 2008’de Steen ve Generico, yeni ROH World TT kemerlerinin sahibini belirleyen turnuvaya katıldılar. Go Shiozaki ve Nigel McGuiness ikilisini yendiler. 2. turda da Chris Hero ve Adam Pearce karşısında galip geldiler ancak finalde Jimmy Jacobs ve Tyler Black ikilisine kaybettiler. 27 Temmuz’da Dayton, Ohio’da Steen ve Generico ikilisi Age of the Fall ekibinden Tyler Black ve Joey Matthews’u yendiler. Steen, Matthews’u bir Package Piledriver’ın sonunda tuş etti. Ertesi gün Chicago’da Steen ve Generico, AOTF üyelerinden Black ve Necro’ya yenildiler. Necro, Steen’i tuş ederek kazandı. Steen, ROH World Champion Nigel McGuiness ile Kanada’da karşılaştılar. Fakat maçı Steen kaybetti. Boston’daki 19 Eylül’de yapılan PPV’da Steen ve Generico, AOTF takımını yenerek ROH World Tag Team kemerlerini en sonunda kazandılar. Fakat kemerleri 10 Nisan 2009’da American Wolves ikilisine kaybettiler.

19 Aralık 2009’da yapılan ROH’un ilk canlı PPV’u olan Final Battle 2009’da The Young Bucks’a kaybedince Steen, El Generico’ya saldırarak Heel oldu. Steve Corino ile takım olmaya başladılar. Ertesi PPV olan The Big Bang’de Generico ve Colt Cabana, Steen ve Corino’yu Steen, eski takım arkadaşına sandalyeyle vurunca diskalifiye ile kazandılar. 19 Haziran’daki DBD VIII şovunda Steen, El Generico’yu mağlup etti. 11 Eylül’de yapılan Glory By Honor IX şovunda ise Generico ve Cabana, Steen ve Corino’yu Double Chain maçında yendiler. Cabana, Corino’yu pes ettirerek maçı takımına kazandırdı. Maçtan sonra Steen, Generico’ya saldırıp maskesini çıkarttı. 18 Aralık’ta Final Battle 2010’da Steen ve Generico Fight Without Honor maçında karşılaştılar. Steen ortaya kariyerini koyarken Generico maskesini koydu. Maç sonunda Generico kazanarak Steen’i ROH’dan göndermeyi başardı.

Güreşin en kötü kâbusu (2011-2014)[değiştir | kaynağı değiştir]

Steen ROH’a 26 Haziran 2011’de Best in the World 2011 şovunda döndü. Corino tarafından tanıtıldı. Corino, Steen’in şirketten gitmesiyle face olmuştu. ROH hakemleri Steen’in gitmesini söylediler ancak Steen orada kaldı. Corino, Michael Elgin’i yendikten sonra maça House of Truth takımı karışıp Corino’ya saldırınca Steen, Corino’yu kurtardı. Sonrasında Jim Cornette, Steen’in bir daha ROH’da güreşemeyeceğini söyledi. Senaryo 22 Temmuz’da Steen’in ROH’un yazı bölümünü ele geçirerek PWG’yi öven şeyler yazmasıyla devam etti. 15 Eylül’de bu sefer Steen bir görüntü yayınladı ve DBD IX’da şova çıkacağını belirtti. PPV’da Steen, El Generico ve Jimmy Jacobs arasındaki maça karıştı. Jacobs’a apron üzerinde Powerbomb yaptı ve Cornette & ROH başkanı Cary Silkin tarafından durdurulmaya çalışıldı. Steen, Package Piledrive denerken güvenlik tarafından arenadan çıkartıldı. ROH’un 5 Kasım bölümünde Steen, OVW’da güreşen Christian Mascagni ile göründü. Mascagni, Steen’in avukatı olarak gözüktü. Steen ve Corino, Final Battle 2011’de karşılaştılar. Şovda Steen, Corino’yu yenerek ROH kariyerini geri kazanmayı başardı. Sonrasında Jimmy Jacobs’a ve El Generico’ya saldırılarda bulundu.

Kevin Steen'in 2013 yılından kalma fotoğrafı

Davey Richards’a sataştı ve 2012 yılında şampiyon olacağını söyledi. 4 Mart 2012’de 10th Anniversary şovda Steen, Jacobs’ı No Holds Barred maçında yendi ve Davey’e göz dağı verdi. Steen galibiyet serisine Showdown in the Sun şovunda Generico’yu LMS maçında yenerek devam etti. Ardından 31 Mart’ta da Eddie Edwards’ı yendi. 12 Mayıs’taki Border Wars şovunda Steen, Davey Richards’ı yenerek amacına ulaştı ve yeni ROH World Champion oldu. Steen böylece bu kemeri alan ilk Kanadalı oldu. Steen ilk kemer koruma maçında Eddie Edwards’ı yendi. 24 Haziran’da Best in the World 2012 şovunda Davey Richards’ı yenerek kemerini korudu. Ertesi şovda Boilling Point’de Steen, Chikara Grand Champion Eddie Kingston karşısında kemeri korudu. Boiling Point'te olanların ardından Kevin Steen, SCUM'ın gerek fikir gerek ring içinde lideri olarak ilerlemeye devam etti. Death Before Dishonor şovunda Edwards'ı yenerek contender olan Rhino ile karşılaştı ve o maçı kazanmaya başladı Kevin Steen. Steen bu galibiyet sonrasında Killer Instinct şovunda Jay Lethal ile mücadele etti New Jersey'de. Maç sırasında Steen ring dışında kendisine Jay Lethal'in su döken ebeveynlerine tükürünce maç kontrolden çıktı ve Steen no contest biten maç sonunda kemerini korumaya devam etti. Glory By Honor XI şovundan önce Steen şirketi bu şovda Elgin ile yapacağı maça çıkmamakla tehdit etti ve dava açacağını söyledi. Ardından ROH'ten yeni taleplerde bulundu. Taleplerin arasında yeni bir kemer, Package Piledriver'ın yeniden legal olması gibi şeyler vardı ve talepler kabul gördü. Steen Glory by Honor'da maçı kazandı ve maçtan sonra Nigel McGuinness ona sürpriz bir paket sundu. Paketin içinden çıkan El Generico maskesi şampiyona hayatının şokunu yaşatmıştı. Steen bunun üzerine daha sakin ve daha ciddi bir adama dönüştü. Bunda Jim Cornette'in yokluğunun da payı vardı. Steen'e karşı Generico, PPV gününe kadar hiç gözükmedi. PPV günü geldiğinde Kevin Steen, El Generico'yu Ladder War IV'de mağlup ederek kemerini korumaya devam etti. Steen'in önündeki adaylar teker teker azalmaktayken Steve Corino da buna değiniyordu. Senenin ilk PPV'una giderken Steen'in SCUM içindeki davranışları değişmişti ve 11th Anniversary yolunda SCUM üyelerinin düşman olduğu Lethal ile mücadele etme çabalarında yanlarında olmuyordu. Rhino'nun Gore hareketinin dahi önüne geçmişti kendisi. 11th Anniversary'de Lethal'i de yendi Steen. Maç sonundaki büyük kavgada SCUM'a pek çok üye dahil oldu ama kavgaya katılmadı Steen. Sondaki sevince de. Steen ve SCUM arasında iplerin koptuğu gün Supercard of Honor şovu oldu. Steen, kendine yardım etmeye çalışan SCUM üyesi Hardy'e tekme atınca Steen, Jay Briscoe tarafından mağlup edildi ve 300'ü aşan reigni sona erdi güreşçinin. Steen ve Corino & SCUM arasındaki konuşmada Steen, Matt Hardy'den olan şikayetini dile getirdi gayet sert bir şekilde, daha sonra Steen, SCUM'ın saldırısına uğradı. Gruptan atılmış oldu. Steen'in bundan sonraki durumu SCUM yanında değil SCUM karşısındaydı. SCUM'a karşı Border Wars'ta geri dönerek Elgin ile bir olup mücadele etti. Fakat Package Piledriver denemesinde Roll-up'a alınıp tuş olunca bu çabası sonuçsuz kaldı. Steen ayrıca ROH TV'de de SCUM'ın yardımıyla Adam Cole'a da kaybetti. Steen, Border Wars döneminin ardından Nigel McGuinness'ten ROH World Title fırsatı talebinde bulundu. Gerekirse her SCUM üyesiyle karşılaşabileceğini söyledi. Birkaç Live Event galibiyetinden sonra Best in the World'de Matt Hardy'e yenildi ve bu kapı da onun için kapandı. Steel Cage Warfare'da bulunmak için Nigel'dan talepte bulundu PPV'dan sonraki şov.

Jay Briscoe’nun sakatlanması ile Steel Cage Warfare’de boşluğun oluşması ile o boşluğa geçen Kevin Steen bir bakıma Steve Corino ile kurduğu takımı onunla beraber tarihe gömdü! Finalde kafesin içinde Jimmy Jacobs’ı tuş eden Kevin Steen SCUM’ı sonsuza kadar ROH’tan yolladı. 3 Ağustos’ta ise Steen boşta kalan ROH Dünya Şampiyonluğu turnuvasına katıldı ve ilk maçında Brian Kendrick’i yendi. 17 Ağustos’ta ise yarı finalde Roderick Strong’u! Devamında Death Before Dishonor XI’de Steen Michael Elgin’e yenilerek turnuvadan elendi. İlerleyen günlerde Steen Michael Bennett ile feuda girdi. Bu feud daha çok “Kimin Piledriver’ı daha iyi?” üzerine kuruluydu ve ikili Glory By Honor XII’de karşılaştı ama Bennett kazandı. 14 Aralık Final Battle 2013’te ise ikili Stretcher maçında karşılaştı. Kaybedenin Piledriver yapmayı bırakacağı maçta Steen Bennett’i yenerek Hammerstein’ı HammerSTEEN’e çevirdi! Daha sonra 8 Şubat 2014'te Jay Lethal, Michael Elgin ve Tommaso Ciampa’yı Four-Way maçında yenerek ROH Dünya Şampiyonluğu için bir numaralı aday oldu.ROH’ten gitmeden önce ikinci kez ROH Dünya Şampiyonu olacağını söyleyen Steen bunun üzerine New Japan Pro Wrestling ile Ring of Honor arasındaki ortaklaşa şovda ROH Dünya Şampiyonu Adam Cole ile karşılaştı ama yenildi. Ertesi hafta War of the Worlds’de de Shinsuke Nakamura’ya yenilen Steen maçtan sonra ayrılık konuşması yaparken bir anda Silas Young ringe gelip onu adamlığını yitirmekle suçladı. İkili arasındaki kavga Best In The World 2014 PPV’sine taştı ve o PPV’de Steen Silas’ı yendi. Maçtan sonra ROH ile 1,5 aylık kontratı kalan ve yenilemeyeceğini söyleyen Steen herkese teşekkür etti. Kevin Steen ROH'da son maçını Steve Corino ile çıkardı ve kazanarak ROH'den ayrıldı.

World Wrestling Entertainment (WWE)[değiştir | kaynağı değiştir]

NXT[değiştir | kaynağı değiştir]

Kevin Owens, 2015 Mart'tan Kalma Bir Fotoğraf

Mayıs başlarında WWE’nin 6 haftalık Performance Center kampına katılan Steen burada başarıya imza attı ve WWE’nin ona sunduğu kontrata evet dedi. 12 Ağustos 2014'te de WWE, Steen ile resmen anlaştığını duyurdu. Daha sonra kendisine Kevin Owens ismi verildi WWE tarafından ve WWE kendisine dair 20 Kasım'da promolar yayınlamaya başladı. Promolarda Kevin Steen, yeni adıyla Kevin Owens geçmişte karşılaştığı arkadaşlarının buraya geldiğinden, bu işi 14 yıldır yaptığından ama WWE'nin önce onları seçtiğinden bahsediyordu. Şimdiyse sıra ona gelmiş ve Owens, bu iş için herkesle kavga edebilirmiş.

NXT Takeover: R Evolution etkinliğinde Kevin Owens debutunu gerçekleştirdi ve CJ Parker'ı yendi. Gecenin ilerleyen dakikalarında Owens ve Zayn zaman zaman aynı karede görüldüler. Gecenin sonunda Sami Zayn, eski adıyla El Generico, Neville'i mağlup ederek NXT Championship kemerini kazandı. Maçtan sonra onu tebrik etmeye geldiği düşünülen Owens bir anda Zayn'ı yere yıktı. Daha sonra Apron Powerbomb vurarak ilk gecesinde heel turn gerçekleştirmiş oldu. 18 Aralık tarihinde Owens bir önceki NXT şampiyonu Adrian Neville ile karşılaştı ve maç double count out ile bitti. Maçtan sonra Neville de Apron Powerbomb'dan nasibini aldı. Owens dayağa devam edecekken Sami Zayn müdahale etti. Zayn daha sonra Owens ile karşılaşmak istedi şampiyon kendisi olmasına rağmen. Owens ise bunu reddetti çünkü kemerin ortada olmadığı takdirde onunla güreşmeyeceğini söyledi. Bunun üzerine Zayn şartı kabul etti ve ikili soluğu NXT Takeover: Rival şovunda aldı. 11 Şubat'taki şovda Owens debutundan yaklaşık 2 ay sonra kemeri kazanmayı başardı. Maç içinde Zayn'e 5 defa Powerbomb yaptı Owens. Bunun üzerine de hakemlere başka seçenek kalmadı ve maç durduruldu Owens hem kazanan hem kemerin yeni sahibi ilan edildi. Owens'ın yeni şampiyonluğundan sonra ilk rakibi Finn Balor oldu. Owens, Balor'ı 25 Mart şovunda mağlup etmeyi başardı ve ilk kemer savunmasını yaptı. Owens bu süreç içerisinde bir dönem de NXT spikerlerinden Alex Riley ile çekişme yaşadı ve o çekişmeden de üstün ayrılmayı başardı. Sami Zayn daha sonra NXT Takeover: Unstoppable'da rövanş hakkını kullanmak istedi. Maç sırasında Owens yine sakat durumdaki Zayn'i çok feci biçimde dövünce hakemler maçı durdurmak zorunda kaldı. Owens dayağı sürdürecekken onu çok sürpriz bir isim; birkaç ay önce TNA'den ayrılan eski dünya şampiyonu Samoa Joe böldü. Owens Japonya'da gerçekleşen The Beast in the East şovunda kemerini Finn Balor'a kaybetti. Kendisi ana rostera çıksa da NXT ile de hâlen bağlantıları var kendisi NXT Takeover: Brooklyn şovunda Finn Balor ile NXT kemeri için maça çıktı. Ladder türündeki bu maçı kaybeden Owens, böylece NXT ile işini tamamen bitirmiş oldu.

Ana kadroya geçiş[değiştir | kaynağı değiştir]

18 Mayıs'taki RAW şovunda John Cena her zamanki US Championship Open Challenge'larından birini yapmak için ringdeydi. Ona cevaben ringe çıkan isim sürpriz bir şekilde Kevin Owens oldu. Owens buraya kemer için gelmediğini çünkü kendisinin zaten bir şampiyon olduğunu söyledi uzun bir konuşma içerisinde. Owens daha sonra Cena'ya ani bir tekme atıp Pop Up Powerbomb yaptı ve daha sonra Cena'nın USC kemerine basıp kendi kemerini havaya kaldırdı. Ertesi hafta Cena, Open Challenge'da Zack Ryder'ı mağlup etti ve maç sonrası beklemediği bir şekilde çıkan Owens yine Cena'yı patates etti. İkili arasında Elimination Chamber'da gerçekleşecek maç duyrulmuştu bile. Owens daha sonra EC öncesi son Smackdown şovunda bulundu ve Michael Cole aracılığıyla Cena ve Zayn'e mesajlarını iletmekten geri kalmadı. Elimination Chamber gecesi geldiğinde de gayet kaliteli bir maçın sonunda Owens, Cena'yı Pop up Powerbomb sonrası temiz bir şekilde tuş ederek geceyi galip tamamlamayı başardı. Bu Owens'ın ana kadrodaki ilk maçıydı. İkili arasında şovdan hemen sonra MITB PPV'u için rövanş duyuruldu. Owens şovlarda yine Cena ile uğraşmaya devam etti Money in the Bank şovunda John Cena, Kevin Owens'ı yenmeyi başardı maçtan sonra onun elini sıktı fakat Owens ona saldırdı ve feud devam etti. Battleground şovunda yine ikili maça çıktılar ve Cena yine kazandı. Diğer şovlarda Owens yine Cena ile uğraşmaya devam etti ama bir anda Cesaro ile rekabete girmeye başladı. Cesaro ile rekabet içine girmiştir. Cesaro ile çekişmesinden sonra Ryback ile Kıtalarası Kemeri için rekabete girdi. İkili Night of Champions'da kemer için maça çıktılar. Kevin Owens bu maçı kazanarak ana kadrodaki ilk kemerini kazandı. Hell In A Cell şovunda Ryback karşısında kemerini başarıyla koruyan Owens, sonrasında WWE World Heavyweight Şampiyonluğunun boşa çıkması üzerine yapılan turnuvaya dahil oldu. Sırasıyla Titus O'Neil ve Neville'ı yenerek yarı finale çıktı. Survivor Series şovunda yarı final rakibi Dean Ambrose'a mağlup oldu ve elendi. Ardından Ambrose ile feuduna devam etti ve TLC 2015 şovunda Intercontinental Title için tekli bir maça çıkmak üzere anlaştılar. Owens, maç günü kemerini Roll Up ile Ambrose'a kaybetti. Ardından kemerini geri almak için çaba vermeye başladı ve bir dönem Dolph Ziggler da dahil oldu. SmackDown şovundaki Triple Threat maçını Ambrose kazandı. Royal Rumble 2016 şovunda Intercontinental Title için bir Last Man Standing maçı ayarlandı. Bayağı şiddetli geçen maçın galibi Ambrose oldu. Owens ayriyeten Rumble şovuna katılsa da AJ Styles'ı eledikten sonra ana kadroya geçen Sami Zayn tarafından elenerek varlık gösterememiştir.

15 Şubat 2016 tarihli RAW şovunda Authority, Dean Ambrose'un Intercontinental Kemerini Fatal 5 Way maçında koruyacağını duyurur. Owens, Ambrose, Stardust, Breeze ve Ziggler maça dahildir. Tyler Breeze'e Pop-Up Powerbomb geçirip tuşu bulan Owens, kemerini geri alır. Fastlane 2016 şovunda Dolph Ziggler'a karşı korur. Road To WrestleMania döneminde ise önce debutunu yapan Sami Zayn ile feuda girer. Ardından feud çoğullaşır ve Zack Ryder, Stardust, Dolph Ziggler, The Miz ve Sin Cara dahil olur. WrestleMania gecesinde aşırı keyifli geçen maçı Zack Ryder kazanır ve Owens ikinci kemer serüveninin sonuna gelir.

WrestleMania'nın ardından Sami Zayn ile feuduna devam eder ve Payback şovunda karşılaşırlar. Maçı Owens kazanır. Maçtan sonra da Intercontinental Title maçının spikerliğini yapar ve kemerini geri istediğinden bahseder, Sami Zayn ona tekrar saldırır ve ringin içine kadar dahil olan kavga sebebiyle The Miz beleş bir şekilde kemerini Cesaro karşısında korur. Extreme Rules şovu için bir Fatal 4 Way maçı duyurulur. O güne kadar çeşitli takım maçları yapılır ve şov günü geldiğinde The Miz kemerini korumayı başarmıştır. Zayn ve Owens feudlarına devam ederler. Sırada Money In The Bank vardır. Maça katılmak için AJ Styles'ı yener. Aynı zamanda Dean Ambrose, Sami Zayn, Cesaro, Alberto Del Rio ve Chris Jericho'nun da maça dahil olması ile birlikte bir sürü maç yapılır. Owens bu arada bahis sitelerinde Ambrose ile başa baş gitmektedir. Money In The Bank şovunda çantayı almaya çok yaklaşsa da Ambrose onu düşürür ve çantayı alır. Owens bundan sonra Sami Zayn ile bir maç için anlaşırlar. Battleground şovunda karşılaşırlar ve Zayn son maçı kazanarak noktayı koyar. O maç 4,5 yıldız almıştır.

Team Jeri-KO ve Universal Şampiyonluğu (2016-2017)[değiştir | kaynağı değiştir]

Owens, Chris Jericho ile takım olmaya karar verir. İlk feudları Enzo & Cass ile gerçekleşir. SummerSlam 2016 şovunda onları yenerler. Ertesi gece RAW şovunda Universal Kemerinin boşa çıkması ile Owens, adaylık maçında Neville'ı yener. 29 Ağustos 2016 tarihli RAW şovunda Roman Reigns, Seth Rollins ve Big Cass ile karşılaşır. Son ikiye Triple H'in müdahalesi ile kalır ve Seth Rollins onu eleyecekken Triple H bir anda Rollins'e Pedigree geçirir! Owens tuşa gider ve yeni şampiyon olur. Şampiyon olarak çıktığı ilk maçta eski rakibi Sami Zayn'i yener. Ondan sonraki hafta maça dahil olmak isteyen Roman Reigns'i yener. Yenilgiyi hazmedemeyen Seth Rollins maç ister. Clash Of Champions 2016 şovunda kemerini şaibeli bir şekilde korur. RAW Genel Müdürü Mick Foley, Rollins'e sakatlığı iyileştikten sonra bir maç hakkı daha verir. 24 Ekim 2016 tarihli RAW şovunda Rollins, Owens ve Jericho'u Triple Threat maçta yener. Hell In A Cell şovunda Owens, Jericho'nun yardımı ile kemerini korur. Bundan sonra Team SmackDown Live ve Team RAW arasında yapılacak takım maçına Jericho ile ortak kaptan olurlar. Aynı gece ise takımın üyeleri arasında yapılan maçı biraz şans ile kazanmayı başarır. 14 Kasım tarihli RAW şovunda anlaşamadığı Roman Reigns ile takım olup, Cesaro ve Sheamus ekibini yendiler. 5 Mart 2017'de Fastlane'da WWE Universal Şampiyonluk kemerini Bill Goldberg'e kaptırdı.

Şampiyonluk ve başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Takma adları
  • "Mr. Wrestling"[18]
  • "The Anti-Christ of Pro Wrestling"[18]
  • "Wrestling's Worst Nightmare"[19]
 • Giriş Müzikleri
  • "Tear Away" by Drowning Pool (CZW/PWG/ROH)
  • "Word Up!" by Korn (IWA-MS)
  • "Now You're a Man" by DVDA (PWG)
  • "Better" by Guns N' Roses (C*4/IWS)
  • "Unsettling Differences" by Blue Smock Nancy (ROH)
  • "Fight" by CFO$ (NXT/WWE 28 Ocak 2015'ten beri)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Show results - 11/30 AAW in Berwyn, Ill.: Steen captures AAW Title, Finals of Allegiance Tag Tournament more". Pro Wrestling Torch. 1 Aralık 2013. 21 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2013. 
 2. ^ a b c "Cagematch title listing". 9 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2015.  Şablon:Verify credibility
 3. ^ "C*4 "Domination 2K11" Official Results". 13 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2015. 
 4. ^ "Historique du Titre Tag Team de la CRW". Combat Revolution Wrestling (Fransızca). 29 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2014. 
 5. ^ "CZW New Horror Champions". Combat Zone Wrestling. 6 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ekim 2010. 
 6. ^ a b Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; OWOW isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 7. ^ "Independent Wrestling Results – June 2004". Online World of Wrestling. 5 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2008. 
 8. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; PWGWorld2 isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 9. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; PWGWorld3 isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 10. ^ "Pro Wrestling Guerrilla World Champion: "Mr. Wrestling" Kevin Steen". Pro Wrestling Guerrilla. 8 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ekim 2010. 
 11. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Fear isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 12. ^ "Pro Wrestling Guerrilla World Tag Team Champions: El Generico & "Mr. Wrestling" Kevin Steen". Pro Wrestling Guerrilla. 8 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ekim 2010. 
 13. ^ "Pro Wrestling Guerrilla World Tag Team Champions: El Generico & "Mr. Wrestling" Kevin Steen (2nd Reign)". Pro Wrestling Guerrilla. 8 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ekim 2010. 
 14. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; BorderWars isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 15. ^ "Ring Of Honor Tag Team Championship". Ring of Honor. 28 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2010. 
 16. ^ "SoCal UNCENSORED Awards 2005". SoCal Uncensored. 22 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2010. 
 17. ^ "2CW Event results". The 2CW Fancast. 12 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2012. 
 18. ^ a b Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; ROH isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 19. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; ROH021812 isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)