Arnold Schwarzenegger

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arnold Schwarzenegger
38. Kaliforniya Valisi
Görev süresi
8 Ocak 2003 – 2 Kasım 2011
Yerine geldiği Gray Davis
Yerine gelen Jerry Brown
Kişisel bilgiler
Doğum Arnold Alois Schwarzenegger
30 Temmuz 1947 (1947-07-30) (75 yaşında)
Graz, Avusturya
Vatandaşlığı  Avusturya
(1947–günümüz)
 ABD (1983–günümüz)
Çocuk(lar) 5 (Katherine ve Patrick dahil)
Mesleği
İmzası

Arnold Alois Schwarzenegger (30 Temmuz 1947, Graz), Avusturya doğumlu Amerikalı sporcu, aktör ve politikacı. Schwarzenegger 2003-11 yılları arasında California Eyaleti Valisi olarak görev yapmıştır. Sinema kariyerinde özellikle Terminatör filmleriyle ünlenmiştir.

Schwarzenegger, 35. ABD Başkanı John F. Kennedy'nin yeğeni ve 1972 Demokratik başkan yardımcısı adayı ve 1986'da eski Fransa Büyükelçisi Sargent Shriver'ın kızı Maria Shriver ile evlendi. 1997 yılında, evinin hizmetçisi kadından olan bir çocuğunun babalığını kabul ettikten sonra 2011'de eşiyle ayrıldı;[1] boşanma 2017 yılında sonuçlandı.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Schwarzenegger'in doğum yeri

Avusturya'da yerel bir polis şefi olan Gustav Schwarzenegger (1907-1972) ile Aurelia Jadrny'nin (1922-1998) tek çocuğu olarak Avusturya'da, Thal'de, Steiermark'ın başkenti Graz kenti sınırındaki bir köyde doğdu ve Arnold Alois Schwarzenegger olarak vaftiz edildi.[2] Babası gönüllü olarak 1938 yılında Nazi Partisi'ne[3], 1 Mayıs 1939 tarihinde ise Nazi Partisi'nin paramiliter kanadı Sturmabteilung (SA)'a katılmıştır. II. Dünya Savaşı'nda, Leningrad kuşatması da dahil olmak üzere Polonya, Fransa ve Sovyetler Birliği'nin işgallerinde askeri polis olarak görev yaptı ve Feldgendarmerie'de (Askeri Polis gücü) Hauptfeldwebel (Başçavuş) rütbesine yükseldi.[3][4] Stalingrad Savaşı'nda yaralandı[5] ve bir sıtma nöbeti sonrasında 1943'te ordudan terhis oldu. Holokost bilgini Michael Berenbaum'a göre, Gustav Schwarzenegger, "vahşetin işlendiği savaş sahnelerinde" görev yaptı. Gustav'ın geçmişi, Schwarzenegger'in vali seçildiği 2003 Kaliforniya valiliği seçimleri sırasında basında geniş ilgi gördü.[6]

Annesi ile babası savaştan sonra, 20 Ekim 1945 tarihinde evlendiler. Gustav Schwarzenegger, 38 ve eşi 23 yaşındaydı. Schwarzenegger'e göre, ebeveynleri çok katıydı: "O zamanlar Avusturya'da çok farklı bir dünyaydı [...] kötü bir şey yaparsak ya da ebeveynlerimize itaat etmezsek, çabuk kurtulamazdık." şeklinde konuşmuştur.[7] Schwarzenegger Katolik bir ailede büyüdü.[8] Schwarzenegger, babasının "sorunlarını dinlemeye veya anlamaya tahammülü olmadığını" söyledi.[8] Ölene kadar temas halinde olduğu annesiyle iyi bir ilişkisi vardı.[9]

Babası 1947 yılında polis kariyerine devam etti. Annesinin önceki evliliğinden Meinhard adında bir üvey abisi vardı. Çocukken kısaca Arnie diye de anılan Schwarzenegger, II. Dünya Savaşı sonrası diğer çocuklar gibi fakir ve travmatik bir toplumda gözlerini açmıştır. Schwarzenegger'in vücut geliştirme antrenmanlarında vücudunun verdiği olumlu tepki kısa sürede ciddi mesafe kat etmesini sağlamış, dönemin önde gelen sporcu ve antrenörleri tarafından müsabakalara katılması için teşvik edilmiştir.

Schwarzenegger'in erkek kardeşi Meinhard, 20 Mayıs 1971'de bir araba kazasında öldü. Sarhoş şekilde araba kullanıyordu ve anında öldü. Schwarzenegger cenazesine katılmadı. Meinhard, Erika Knapp ile nişanlıydı ve Patrick adında üç yaşında bir oğulları vardı. Schwarzenegger, Patrick'in eğitimi için para ödedi ve onun ABD'ye taşınmasına yardım etti. Babası Gustav, 13 Aralık 1972'de felç geçirerek öldü.

İlk eğitim yılları ve vücut geliştirmeye başlaması[değiştir | kaynağı değiştir]

2004'te Fortune'a verdiği bir röportajda Schwarzenegger, babasının elinde "artık çocuk istismarı olarak adlandırılacak" olayı nasıl yaşadığını anlatmıştı: "Saçlarım çekildi, kemerle sıkıldı. Komşu çocuğu da öyle. Sadece böyleydi. Gördüğüm çocukların çoğu, Alman-Avusturya zihniyeti olan ebeveynleri tarafından kırıldı. Bir birey yaratmak istemediler. Her şey uyum sağlamakla ilgiliydi. Ben uymayan, iradesi kırılamayacak biriydim. Bu nedenle isyancı oldum. Ne zaman dayak yesem ve ne zaman biri 'Bunu yapamazsın' dese, 'Bu daha uzun sürmeyecek çünkü buradan taşınacağım' dedim. Zengin olmak istiyorum. Önemli kimse olmak istiyorum.

Schwarzenegger 1965'te 18 yaşındaki Avusturyalı erkeklerin tümü için gereken bir yıllık hizmeti yerine getirmek için Avusturya Ordusu'nda görev yaptı. Askerliği sırasında Junior Mr. Europe yarışmasını kazandı. Temel eğitim sırasında yarışmaya katılabilmek için firar etti ve ardından bir hafta askeri hapishanede geçirdi: "Yarışmaya katılmak benim için o kadar önemliydi ki sonuçlarını dikkatlice düşünmedim." Graz'da Steirerhof Hotel'de ikinci olduğu bir başka vücut geliştirme yarışmasına katıldı. "Avrupa'nın en iyi yapılı adamı" seçildi ve bu da onu vücut geliştirme çevrelerinde ünlü yaptı. "Bay Universe unvanı benim bir yıldız olup zengin olabileceğim fırsatlar ülkesi Amerika'ya biletimdi." Schwarzenegger ilk uçak yolculuğunu 1966'da Londra'daki NABBA Bay Universe yarışmasına katılarak yaptı. Bay Universe yarışmasında ikinci oldu, Amerikan galibi Chester Yorton'un kas tanımına sahip değildi.

1966 yarışmasının jüri üyelerinden Charles "Wag" Bennett, Schwarzenegger'den etkilendi ve ona koçluk yapmayı teklif etti. Schwarzenegger'in çok az parası olduğu için, Bennett onu Londra'daki Forest Gate'deki iki spor salonundan birinin üzerindeki kalabalık aile evinde kalmaya davet etti. Yorton'un bacak tanımı üstün olarak değerlendirilmişti ve Schwarzenegger, Bennett tarafından tasarlanan bir eğitim programı kapsamında, bacaklarındaki kas tanımını ve gücünü geliştirmeye odaklandı. Londra'nın Doğu Yakasında kalmak, Schwarzenegger'in zayıf İngilizcesini geliştirmesine yardımcı oldu.[10] Bennett'lerle yaşamak onu bir insan olarak da değiştirdi: "Onlarla birlikte olmak beni çok daha sofistike yaptı. Sen benim o zamanlar olduğum yaştayken, her zaman onay, sevgi, ilgi ve ayrıca rehberlik arıyorsun. O zamanlar, bunun gerçekten farkında değildim. Ama şimdi geriye dönüp baktığımda, Bennett ailesinin tüm bu ihtiyaçları karşıladığını görüyorum. Özellikle dünyanın en iyisi olma ihtiyacım var. Tanınmak ve benzersiz ve özel hissetmek. Benim bu özene, ilgiye ve sevgiye ihtiyacım olduğunu gördüler.”[11]

Yine 1966'da, Bennett'in evindeyken Schwarzenegger, arkadaşı ve akıl hocası olan çocukluk idolü Reg Park ile tanışma fırsatı buldu.[11][12] Eğitim işe yaradı ve 1967'de Schwarzenegger ilk kez unvanı kazanarak 20 yaşında olan en genç Bay Universe oldu. Üç kez daha unvanı kazanmaya devam edecekti. Schwarzenegger daha sonra Münih'e uçtu ve burada bir işletme okuluna gitti ve bir sağlık kulübünde çalıştı (Rolf Putziger'in spor salonu, burada 1966'dan 1968'e kadar çalıştı ve eğitim aldı), 1968'de Londra'ya dönerek bir sonraki Bay Universe unvanını kazandı. O zamanlar Münih'teki İngiliz antrenörü ve arkadaşı Roger C. Field'a sık sık "Ben en büyük aktör olacağım!" diyordu.[13]

10 yaşından beri ABD'ye taşınmanın hayalini kuran ve vücut geliştirmeyi bunun için bir yol olarak gören Schwarzenegger,[14] Ekim 1968'de 21 yaşındayken çok az İngilizce bildiği halde Amerika Birleşik Devletleri'ne taşınarak hayalini gerçekleştirdi. Orada, Joe Weider'ın gözetimi altında, California'da, Venice, Los Angeles'taki Gold's Gym'de eğitim aldı. Schwarzenegger'in vücut geliştirme antrenmanlarında vücudunun verdiği olumlu tepki kısa sürede ciddi mesafe kat etmesini sağlamış, dönemin önde gelen sporcu ve antrenörleri tarafından müsabakalara katılması için teşvik edilmiştir. 1970'ten 1974'e kadar, Schwarzenegger'in ağırlık antrenman ortaklarından biri, 1973'te orijinal Gold's Gym logosunu tasarlayan profesyonel bir güreşçi olan Ric Drasin'di.[15] Schwarzenegger ayrıca profesyonel güreşçi Superstar Billy Graham ile iyi arkadaş oldu. 1970 yılında, 23 yaşında, New York'ta ilk Mr. Olympia unvanını kazandı ve toplam yedi kez bu unvanı kazanmaya devam edecekti.

Göçmenlik hukuku firması Siskind & Susser, Schwarzenegger'in vize koşullarındaki ihlaller nedeniyle 1960'ların sonlarında veya 1970'lerin başlarında bir noktada yasadışı bir göçmen olabileceğini belirtti.[16] LA Weekly daha sonra 2002'de Schwarzenegger'in Amerika'nın en ünlü göçmeni olduğunu, "kalın bir Avusturya aksanının üstesinden gelen ve vücut geliştirmenin olası arka planını aşarak 1990'larda dünyanın en büyük film yıldızı haline gelen" diyecekti.

1977'de, Schwarzenegger'in otobiyografi/ağırlık antrenmanı rehberi Arnold: The Education of a Bodybuilder büyük bir başarıya ulaştı. 1977'de gey dergisi After Dark için poz verdi.[17][18] 1979'da Wisconsin-Superior Üniversitesi'ne uzaktan eğitim öğrencisi olarak kaydoldu, derslerinin çoğunu yazışma yoluyla tamamladı ve profesörlerle tanışmak ve final sınavlarına girmek için Superior'a gitti.

Mayıs 1980'de resmi olarak mezun oldu ve işletme ve pazarlama alanında lisans derecesini aldı. Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığını 1983'te aldı.[19]

Arnold Schwarzenegger 1966'da önce Almanya ve aynı yıl Avrupa şampiyonu olduktan sonra kariyerindeki ilk amatör Uluslararası Vücut geliştirme şampiyonluğunu N.A.B.B.A Mr. Universe yarışması ile 1967 yılında İngiltere'de kazandı. O yıllarda bilinen en büyük organizasyonda 5 kez şampiyon oldu. Ancak onu hem vücut geliştirme sporunda zirveye oturtan hem de "Modern" dünyaya ikon olarak tanıtan yarışma Amerikalı bir serbest girişimci ve spor malzemeleri taciri olan Joe Weider'ın düzenlediği ve daha sonra vücut geliştirmenin Oscar'ı olarak kabul edilen I.F.B.B (International Federation of BodyBuilding) Mr. Olympia 1970 olmuştur. Bu yarışmada kendi standartlarında olan Mike Mentzer, Sergio Oliva, Frank Zane gibi proporsiyonu tam, oranları birbirine çok yakın dönemin elit vücutçularıyla yarışma serüveni devam etti. Müthiş devamlılığı ile o dönemdeki estetik algıların gelişmişlik düzeyi sayesinde 6 kez Mr. Olympia unvanını aldığında günümüz deyimiyle artık bir Star Profil'di ve dolayısıyla yaptığı her şey artık halk tarafından beğeniyle izleniyordu. 1979 yılında Wisconsin Üniversitesi İşletme ve Ekonomi bölümünden mezun oldu. Arnold, 1986'da ABD'nin eski başkanı John Kennedy'nin kızkardeşi Eunice Kennedy Shriver'in kızı olan Maria Shriver ile evlendi ve bu evliliğinden 4 çocuk sahibi olmuştur.

Vücut geliştirme sporunu bırakan Arnold Schwarzenegger dergilerde, reklamlarda ve beyaz perdede boy göstermeye başladı. En büyük rakibi Mike Mentzer ile 5 yıl aradan sonra 7. ve son kez katıldığı 1980 Mr. Olympia'ya kadar yıllar boyu kıyasıya bir mücadele içindeydiler. Mike Mentzer bu sefer kazanmak istiyordu ve son yılların en iyi formunu yakalamış Arnold Schwarzenegger'in yokluğunda şampiyon olmuştu fakat Arnold Schwarzenegger ismi ve şöhretiyle sanki kendi adına düzenlenmiş bir veda gecesi havasında geçen yarışmada ona hiçbir zaman geçilmedi. Bunun doğrultusunda Amerika'da profesyonel spor hayatını sürdürdüğü yıllarda Hollywood Stüdyoları tarafından işlenmeye hazır elmas muamelesi gördü ve fiziğine uygun rollerde sinema izleyicisinin karşısında boy göstermeye başladı.

Kaliforniya valiliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Arnold Schwarzenegger ılımlı bir Cumhuriyetçidir. Mali açıdan muhafazakâr ve sosyal açıdan liberal olduğunu söylemektedir. Kürtaj konusunda, kendisini seçim yanlısı olarak nitelendiriyor, ancak küçükler için ebeveyn bildirimini ve kısmi doğum kürtajını yasaklamayı desteklemektedir. Yerel ortaklıklar gibi eşcinsel haklarını destekledi.

Bir Cumhuriyetçi olarak, Schwarzenegger ilk olarak 7 Ekim 2003 tarihinde Vali Gray Davis'in yerine özel bir geri çekilme seçiminde seçildi. Davis'in görev süresinin geri kalanına hizmet etmek için 17 Kasım'da yemin etti. Daha sonra 2006 Kaliforniya valilik seçimlerinde vali olarak görev yapmak üzere yeniden seçildi. 2011 yılında vali olarak ikinci görevini tamamladı ve oyunculuk kariyerine geri döndü.

Schwarzenegger, Amerika Birleşik Devletleri'nde doğuştan bir vatandaş olmadığı için ABD Başkanı için yarışamaz. Schwarzenegger 1983'ten beri çifte Avusturya ve Birleşik Devletler vatandaşıdır. Avusturyalı ve böylece Avrupalı olarak, 2006’da Kaliforniya Küresel Isınma Çözümleri Yasası ile iklim değişikliğine karşı önlem almak için yılın 2007 Avrupa Sesli Kampanyasını kazandı ve diğer ABD ülkeleri ve muhtemelen Avrupa Birliği ile birlikte bir emisyon ticareti planı getirmeyi planlamıştır.

Schwarzenegger oyunculuk kariyerinden yaptığı kişisel serveti nedeniyle, yıllık 175.000 dolar valilik maaşını kabul etmedi.

Arnold Schwarzenegger, 24 Nisan 2004 tarihinde, 19-26 Nisan tarihleri arasındaki haftayı, sözde "Ermeni soykırımını anma günü" ilan etti. İstanbul'dan "Konstantinopolis" diye söz eden Schwarzenegger, Kaliforniya'nın 700 bin Ermeni' yi barındırdığını, Ermenistan dışında en büyük Ermeni topluluğunun Kaliforniya'da bulunduğunu belirtti.

Özel yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Vatandaşlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Schwarzenegger, Avusturya/Amerika Birleşik Devletleri çifte vatandaşlığına sahiptir.[20] Doğuştan Avusturya vatandaşlığına sahip olup, 1983 yılında Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığı almıştır. Avusturya vatandaşlığı hakkını tutabilmek için Avusturya makamlarından izin istedi. Avusturya, genellikle çifte vatandaşlığa izin vermemektedir. İsteği kabul edilmiş ve Avusturya vatandaşlığı muhafaza edilmiştir.

Evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Schwarzenegger, 26 Nisan 1986'da Massachusetts, Hyannis'te Maria Shriver ile evlendi.[21] John Baptist Riordan töreni St. Francis Xavier Katolik Kilisesi'nde gerçekleştirdi. Dört çocuğu var: Katherine Eunice Schwarzenegger (13 Aralık 1989 doğumlu), Christina Maria Aurelia Schwarzenegger (23 Temmuz 1991 doğumlu),[22] Patrick Arnold Shriver Schwarzenegger (18 Eylül 1993 doğumlu)[23] ve Christopher Sargent Shriver Schwarzenegger (27 Eylül 1997'de doğdu).[24] Çocuklarının tümü Los Angeles'ta doğdu.[25] Aile, Los Angeles, California, Brentwood semtinde, Sun Valley, Idaho ve Hyannis Limanı, Massachusetts'teki tatil evleri ile 11.000 metrekarelik bir evde yaşadı.11.000-fit-kare (1.000 m2) Monica'nın Katolik Kilisesi'ne katıldılar.[26]

Boşanması[değiştir | kaynağı değiştir]

9 Mayıs 2011'de, Shriver ve Schwarzenegger, 25 yıllık evliliğin ardından ilişkilerini sona erdirdi ve Brentwood konağından ayrıldı.[27][28][29] 16 Mayıs 2011'de, Los Angeles Times, Schwarzenegger'in daha evvel evinde çalışan Mildred Patricia "Patty" Baena isimli bir hizmetçi çalışandan çocuğu olduğunu açıkladı.[30][31][32] Schwarzenegger, The Times'a verdiği demeçte, "Valilik görevinden ayrıldıktan sonra, on yıldan uzun bir süre önce gerçekleşen bu olayı karıma anlattım" dedi. Baena, Guatemala kökenlidir. Aile'nin yanında 20 yıl çalıştı ve Ocak 2011'de emekli oldu.[33] Baena hamile olarak evde çalışırken, Shriver çiftin dört çocuğunun en küçüğüne hamileydi.[34]

Baena'nın Schwarzenegger'den olan oğlu Joseph Baena, 2 Ekim 1997'de doğdu,[35] ve Maria Shriver birkaç gün önce, 27 Eylül 1997'de Christopher'ı doğurdu.[36] Schwarzenegger, Baena'dan bir çocuk babası olduğunu öğrenmesinin yedi veya sekiz yıl aldığını söyledi. Schwarzenegger, çocuğa karşı “başından beri destek ve destek vermeye devam” konusunda mali sorumluluk üstlendi. Baena, Joseph'in doğumundan birkaç ay sonra kocası Rogelio'dan ayrıldı. 2008 yılında boşanma davası açtı.[37] Eski kocası Rogelio, çocuğun doğum belgesinin tahrif edildiğini ve Kaliforniya'da ciddi bir suç olan kamuya açık bir belgeyi tahrif etmekten ve komplo kurmaktan Schwarzenegger'ı dava etmeyi planladığını söyledi.[38]

Skandaldan sonra, Danimarkalı-İtalyan aktris Brigitte Nielsen öne çıktı ve Shriver'la bir ilişki içindeyken Schwarzenegger ile de bir ilişkisi olduğunu söyledi.[39]

Ocak 2014'te kendisine sorulduğunda, "Ünlü olduğun şeylerden ... hangisiyle pişmanlık duyuyorsun?" şeklindeki soruya Schwarzenegger, “Ailemin acısına neden olan ve bizi ayırdığı için yaptığım hatalardan pişmanım” dedi.[40]

Temmuz 2015 itibarıyla, Schwarzenegger 40 yaşındaki fizik terapisti Heather Milligan ile yeni bir ilişki yaşıyordu.[41]

Kamusal yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Schwarzenegger, 2016 yılında Kuveyt'teki Camp Buehring'de

Schwarzenegger, eski kayınvalidesi Eunice Kennedy Shriver tarafından kurulan Special Olympics'e (Özel Olimpiyatlar) katıldı.[42] 2007 yılında Schwarzenegger, Çin'in Şangay kentinde düzenlenen Özel Olimpiyatların resmi sözcüsü idi. Schwarzenegger, normalde bunlara erişemeyen çocuklara kaliteli okul fırsatlarının sunulması gerektiğine inanmaktadır. 1995 yılında gençlere kültürel, eğitimsel ve topluluk zenginleştirme programları sağlayan Şehir İçi Oyunlar Vakfı'nı (ICG) kurdu. ICG, ülke genelinde 15 şehirde faaliyet göstermektedir ve ülke genelinde 400'den fazla okulda 250.000'den fazla çocuğa hizmet vermektedir. Ayrıca Okul Sonrası All-Stars'a katıldı ve 2002'de Los Angeles şubesini kurdu.[43] ASAS, gençleri sağlık, zindelik ve beslenme konusunda eğiten bir okul sonrası program sağlayıcısıdır.

12 Şubat 2010'da Schwarzenegger, Vancouver Olimpiyat Meşalesi rölesinde yer aldı.

Schwarzenegger bir ömür boyu destekçisi olduğu "İsrail'in dostudur" ve L.A.'nin İsrail yanlısı mitinglerine[44] katılmıştır.[45]

Schwarzenegger, Eylül 2017'de Avusturya Şansölyesi Christian Kern ile birlikte

Schwarzenegger, Eylül 2017'de o zamanki Avusturya Başbakanı Christian Kern ile bir araya gelerek, 2003’teki Irak'ın işgaline destek verdiğini söylemiş,[46] Schwarzenegger ayrıca 2011'de Libya'daki askeri müdahaleye de destek verdiğini belirtmiştir.[47]

Arnold Schwarzenegger George Bush ile (Kasım 2003)

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

     başrolde olduğunu gösterir

Film Yıl Rolü Yönetmen(ler) Notlar
Hercules in New York 1969 Hercules Arthur Allan Seidelman Adı-soyadı "Arnold Strong" olarak tanıtıldı.[48]
The Long Goodbye 1973 Augustine'nin ofisindeki Hood Robert Altman
Happy Anniversary and Goodbye 1974 Rico Jack Donohue
Stay Hungry 1976 Joe Santo Bob Rafelson
Pumping Iron 1977 Kendisi
The Villain 1979 Handsome Stranger Hal Needham
Scavenger Hunt 1979 Lars Michael Schultz
The Comeback 1980 Kendisi Geoff Bennett Belgesel
Conan the Barbarian 1982 Conan John Milius
Conan the Destroyer 1984 Conan Richard Fleischer
The Terminator 1984 Terminator/T-800 James Cameron
Red Sonja 1985 Kalidor Richard Fleischer
Commando 1985 John Matrix Mark L. Lester
Raw Deal 1986 Mark Kaminsky, aka Joseph P. Brenner John Irvin
Predator 1987 Binbaşı Alan "Dutch" Schaeffer John McTiernan
The Running Man 1987 Ben Richards Paul Michael Glaser
Red Heat 1988 Yüzbaşı Ivan Danko Walter Hill
İkizler 1988 Julius Benedict Ivan Reitman
Gerçeğe Çağrı 1990 Douglas Quaid/Hauser Paul Verhoeven
Kindergarten Cop 1990 Dedektif John Kimble Ivan Reitman
Terminator 2: Judgment Day 1991 Terminator/T-800 James Cameron
Last Action Hero 1993 Jack Slater / Kendisi John McTiernan
Dave 1993 Kendisi Ivan Reitman Küçük rolde
Gerçek Yalanlar 1994 Harry Tasker James Cameron
Ufaklık 1994 Dr. Alex Hesse Ivan Reitman
Eraser 1996 U.S. Marshal John 'Silici' Kruger Chuck Russell
Jingle All the Way 1996 Howard Langston Brian Levant
Batman and Robin 1997 Mr. Freeze Joel Schumacher
End of Days 1999 Jericho Cane Peter Hyams
The 6th Day 2000 Adam Gibson/Klon Adam Gibson Roger Spottiswoode
Collateral Damage 2002 Yüzbaşı Gordon Brewer Andrew Davis
Terminator 3: Rise of the Machines 2003 Terminator/T-850 Jonathan Mostow
The Rundown 2003 Bar Patronu Peter Berg Küçük rolde[49]
Around the World in 80 Days 2004 Prens Hapi Frank Coraci
The Expendables 2010 Trench Sylvester Stallone Küçük rolde
The Expendables 2 2012 Trench Simon West
Geçit Yok 2013 Şerif Ray Owens Kim Ji-woon
Kaçış Planı[50] 2013 Swan Rottmayer Mikael Håfström
Sabotage 2014 John 'Breacher' Wharton David Ayer
The Expendables 3 2014 Trench Patrick Hughes
Terminatör: Genisys 2015 Terminator/T-800 Model-101 Alan Taylor
Terminatör: Kara Kader 2019 Terminator/T-800 Model-101 Tim Miller
Kung Fury 2 2022 Başkan

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Marcus, Emily (2 Kasım 2017). Peros, Jennifer (Ed.). "Arnold Schwarzenegger: Cheating on Maria Shriver Was a 'Major Screw-up'". US Magazine. ISSN 1529-7497. 8 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2018. 
 2. ^ "Time of His Life". Schwarzenegger.com. 6 Nisan 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2007. 
 3. ^ a b "Arnie: 'I was abused as child'". The Scotsman. Edinburgh. 4 Ağustos 2004. 23 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2008. 
 4. ^ Tracy Wilkinson; Matt Lait (14 Ağustos 2003). "Austrian Archives Reveal Nazi Military Role of Actor's Father". Los Angeles Times. 15 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 5. ^ "Surprised by Russia: 5 things that charmed Arnold Schwarzenegger in Moscow". Russia Beyond. 20 Şubat 2018. 18 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2018. 
 6. ^ "Records: Arnold's father was member of Nazi storm troops". USA Today. 24 Ağustos 2003. 22 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2017. 
 7. ^ "Ask Arnold". Schwarzenegger.com. 2000. 23 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2008. 
 8. ^ a b Andrews, Nigel (2003). True Myths of Arnold Schwarzenegger. Bloomsbury. ISBN 978-1-58234-465-2. 
 9. ^ "Arnold Schwarzenegger: Mr. Olympia – 1970-1975, 1980". BodyBuild.com. 21 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2008. 
 10. ^ McIntosh, Lindsay (2 Ekim 2008). "Wag Bennett bodybuilder who helped Arnold Schwarzenegger". The Times. Londra. 25 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2008. 
 11. ^ a b "An Austrian hick in London: Arnie's early years". The Telegraph. 22 Mart 2017. 13 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2018. 
 12. ^ "A tribute by Arnold Schwarzenegger". Regpark.net. 14 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2011. 
 13. ^ "Summer of '68: Mit Schwarzenegger durch Schwabing". Der Spiegel (Almanca). 8 Ekim 2007. 16 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2013. 
 14. ^ Bradley, Bill (20 Kasım 2002). "Mr. California". LA Weekly. 16 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2008. 
 15. ^ Jennings, Randy (October 21, 2003). "Ric Drasin: Arnold's lifting partner!" The Arnold Fans Website. Retrieved December 16, 2009.
 16. ^ Bland, Siskind (4 Eylül 2007). "Schwarzenegger May Have Violated Terms Of Non-Immigrant Visa". VISALAW.COM. 20 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2008. 
 17. ^ "Arnold Schwarzenegger A name to be reckoned with". Rotten.com. 19 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2016. 
 18. ^ Paslay, Christopher (1 Eylül 2011). The Village Proposal: Education as a Shared Responsibility. R&L Education. s. 146. ISBN 9781610480611. 21 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2016. 
 19. ^ "Campus Connection: Superior list of famous alumni?". Wisconsin State Journal. 11 Kasım 2009. 7 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2012. 
 20. ^ "BBC News: Schwarzenegger 'damages Austria'". BBC News. 22 Ocak 2005. 8 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2008. He said Mr Schwarzenegger, who has dual nationality... 
 21. ^ "Maria Owings Shriver Wed To Arnold Schwarzenegger". The New York Times. 27 Nisan 1986. 28 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2008. 
 22. ^ Pace, Eric (24 Temmuz 1991). "Chronicle". The New York Times. 18 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2008. 
 23. ^ Brozan, Nadine (21 Eylül 1993). "Chronicle". The New York Times. 18 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2008. 
 24. ^ "Arnold Schwarzenegger and Maria Shriver's Children Face Trauma, Say Experts". ABC News (İngilizce). 27 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2019. 
 25. ^ Brozan, Nadine (30 Eylül 1997). "Chronicle". The New York Times. 18 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2008. 
 26. ^ "Maria Shriver Ends Her Silence On Husband's Campaign". NBC. 8 Eylül 2003. Erişim tarihi: 18 Nisan 2008. [ölü/kırık bağlantı]
 27. ^ Mark Z. Barabak (9 Mayıs 2011). "Arnold Schwarzenegger, Maria Shriver announce separation". Los Angeles Times. 13 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2019. 
 28. ^ Hendrix, Steve (10 Mayıs 2011). "Arnold Schwarzenegger and wife of 25 years, Maria Shriver, say they're separating". The Washington Post. Associated Press. 15 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2019. 
 29. ^ Dan Whitcomb (10 Mayıs 2011). "Arnold Schwarzenegger, wife Maria Shriver separate". Reuters. 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2019. 
 30. ^ Dillon, Nancy (17 Mayıs 2011). "Mildred 'Patty' Baena, 50, identified as the mother of Arnold Schwarzenegger's out of wedlock child: reports". Daily News. New York. 21 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2011. 
 31. ^ "Schwarzenegger Fathered Child With Household Staff Member". Fox. 17 Mayıs 2011. 18 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2019. 
 32. ^ "Mildred Patricia Baena, Mother of Arnold Schwarzenegger's Out of Wedlock Child Revealed (PHOTOS)". International Business Times. 18 Mayıs 2011. 16 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2011. 
 33. ^ Barabak, Mark Z.; Kim, Victoria (17 Mayıs 2011). "Schwarzenegger fathered a with child his mistress, longtime member of the household staff". Los Angeles Times. 19 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2019. 
 34. ^ Nagourney, Adam; Steinhauer, Jennifer (17 Mayıs 2011). "Schwarzenegger Whispers Become an Admission". The New York Times. 7 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2019. 
 35. ^ "Schwarzenegger's son with housekeeper born days after Shriver gave birth". Chicago Tribune. 17 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 36. ^ Duke, Alan (19 Mayıs 2011). "Arnold Schwarzenegger's two sons born days apart". CNN. 18 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2019. 
 37. ^ "Exhusband of Schwarzenegger's mistress speaks out". Daily Express. 25 Mayıs 2011. 6 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2011. 
 38. ^ Ex-husband of Schwarzenegger's lover plans to sue (AFP) May 29, 2011
 39. ^ Zervos, Cassie (4 Haziran 2011). "Love rat Arnold Schwarzenegger cheated on me: Brigitte Nielsen". Herald Sun. Australia. 25 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2011. 
 40. ^ Schwarzenegger, Arnold. "IamArnold. AMA 2.0". Reddit. 27 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2014. 
 41. ^ Lim, Kenneth (28 Ağustos 2015). "Arnold Schwarzenegger's 'Terminator Genisys' Rakes in $37.9 Million in China After Two Days of Screening". The Inquisitr News. 20 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2017. 
 42. ^ "Arnold Schwarzenegger Charity: Special Olympics, After-School All-Stars". Forbes. 28 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2012. 
 43. ^ "After-School All-Stars, Los Angeles". March 5, 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: March 22, 2012. 
 44. ^ "Governor Arnold Schwarzenegger at L.A.'s Pro-Israel rally". 30 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2013. 
 45. ^ Benhorin, Yitzhak. "Schwarzenegger: I love Israel". Ynet. 3 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2013. 
 46. ^ "Schwarzenegger rejects California vote on Iraq war". Reuters. 12 Eylül 2007. 17 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2019. 
 47. ^ "Arnold Schwarzenegger rallies to defence of David Cameron on Libya". The Guardian. 30 Mart 2011. 17 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2019. 
 48. ^ Arnold, Thomas K. (18 Ağustos 2003). "At the DVD polls, Arnold is the candidate to watch". USA Today. 4 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2009. 
 49. ^ Neal, Rome (30 Eylül 2003). "The Rock's Movie Smackdown". CBS News. 4 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2009. 
 50. ^ "Arnold Schwarzenegger Heads to Black Sands". ComingSoon.net. 28 Ekim 2011. 14 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]