WWE Championship

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
WWE Championship
WWE World Heavyweight Championship.jpg
WWE Şampiyonluğu kemerinin varsayılan görünümü
(2014-günümüz)
Kemeri 5 kez alarak şampiyon olan Brock Lesnar
2 kez WWE Şampiyonu olan Seth Rollins

WWE Championship (WWE Şampiyonluğu), WWE'de iki dünya kemerinden biri olarak Raw'a ait şampiyonluk kemeri. Bu kemer 29 Nisan 1963 tarihinde, National Wrestling Alliance'tan (NWA) ayrılan World Wide Wrestling Federation (WWWF) için WWWF World Heavyweight Championship adıyla tasarlanmıştır. Kemer, şirket değişikliklerinden günümüze kadar birçok kez ad değiştirmiştir. WWE'de şu an aktif olan en eski kemerdir ve şirketin en prestijli kemeridir.[1] Kemerin şu anki sahibi, onu ilk kez alan Drew McIntyre`dır.

2002 ve 2013 yılları arasında WWE'nin Dünya Ağırsiklet Şampiyonluğu ile beraber iki dünya kemerinden biriydi. 2006 ve 2010 yıllarında bu kemerlere ECW Şampiyonluğu eklenmiştir. ECW kemerinin çıkarılmasıyla, bu kemer Dünya Ağırsiklet kemeriyle birleştirilmiş ve tekrar WWE'nin tek birincil kemeri olmuştur. SummerSlam'de yeni dünya kemeri olarak WWE Evrensel Şampiyonluğu ilk sahibini bulacağı için WWE'nin yine iki dünya kemerinden biri olmuştur.

Kemer sahipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

WWE Dünya Şampiyonluğu, ilk dünya şampiyonluğudur. Kemerin ilk sahibi Buddy Rogers'tır. 46 farklı güreşçi bu kemeri alırken, kemer 12 kez boşta kalmıştır.[1] Kemeri en uzun süre elinde tutan, Bruno Sammartino olmuştur. Sammartino, kemerini 17 Mayıs 1963 tarihinden 18 Ocak 1971 tarihine kadar koruyarak toplam 2.803 gün (7 yıl, 8 ay ve 1 gün) elinde tutmuştur. Ayrıca 4.040 gün boyunca kemere sahip olarak rekor kırmıştır.[2] En kısa süreyle kemer sahibi olan Andre The Giant, resmî olarak 1 dakika, 48 saniyeliğine dünya şampiyonu olmuştur.[3] Brock Lesnar, 25 yaşında kemeri alarak en genç şampiyon olurken 54 yaşındaki Vince McMahon, en yaşlı şampiyon olmuştur. John Cena, 13 kez dünya şampiyonu olmuş ve kemeri en çok alan güreşçi olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "WWE Championship Title History". WWE. 24 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2008. 
  2. ^ "Bruno Sammartino". WWE. 23 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2014. 
  3. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Andre isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]