Fandango (güreşçi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fandango
Fandango (Kasım 2013)
Doğum adıCurtis James Hussey
Doğum22 Temmuz 1981 (42 yaşında)
Standish, Maine, ABD
Profesyonel güreş kariyeri
Takma ad(lar)ıFandango
Johnny Curtis
Jonathan
Jonathan Curtis
Boyu1,93 m (6 ft 4 in)
Kilosu111 kg (245 lb)
Eğitildiği yerBoston, Massachusetts
Westbrook, Maine
EğitenKiller Kowalski
Deep South Wrestling
Bill DeMott
Florida Championship Wrestling
Lewis Hotchin
BaşlangıçEylül 1999

Curtis Jonathan Hussey ya da bilinen adıyla: Fandango (d. 22 Temmuz 1981), Amerikalı profesyonel güreşçi. Günümüzde WWE güreşçisidir.[1]

Profesyonel güreş kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağımsız Federasyonlar (1999–2006)[değiştir | kaynağı değiştir]

Hussey (Fandango), ilk görünüşünü 1999 yılında yaptı. Kendisi Yeni İngiltere’nin (Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzeydoğu köşesine verilen isim) çeşitli indy şirketlerinde boy gösterdi. Kendisi Power League Wrestling’ de 2000 ve 2003 yılları arasında mücadele etti ve PLW New England Championship kemerini kazandı. Chris Blackhart’ı Power-fest 2002 şovunda yenerek 1 yıllık bir kemer süreci izlettirdi. Aynı zamanda Premier Wrestling Federation’da da mücadele etti ve Kenn Phoenix ile birlikte takım olarak PWF Northeast Tag Team Championship kemerini kazandı. 1 ay gibi bir süre içinde Paiva ve Kid Mikaze’e kemerleri kaybettiler. Hussey ve Phoenix three-way TLC maçını kazandılar ve kemerleri tekrar ellerine geçirdiler. 4 Nisan günü menajerleri Dean Ripley, sakatlananan Hussey’in yerine maçta bulundu ve kemerleri Storm Brothers’a kaybettiler. Hussey (Fandango) TNA, Chaotic Wrestling ve NWA Wildside gibi çeşitli federasyonlarda da güreşti.

World Wrestling Entertainment/WWE[değiştir | kaynağı değiştir]

Deep South Wrestling (2006–2008)[değiştir | kaynağı değiştir]

2006 yılında Curtis,WWE ile kontrat imzaladı ve hemen ardından gelişmesi için Deep South Wrestling’e yollandı. Curtis Kasım ayında ilk görünüşünü gerçekleştirdi ve David Heath’a mağlup oldu. Bu mağlubiyetten birkaç hafta sonra DSW’deki ilk galibiyetini Robert Anthony ile birlikte The Headliners’ı yenerek aldı. Curtis Anthony ile birlikte olmaya birkaç galibiyet serisi ile devam etti ve DSW Tag Team şampiyonluğuna gözlerini diktiler. Team Elite ile DSW Tag Team Championship maçına çıktılar fakat başarısız oldular. Bunun ardından Curtis tek takılmaya başladı ve art arda iki mağlubiyet aldı. DSW’deki son maçında Frankie Coverdale’i mağlup etti ve DSW defterini kapattı.

Florida Championship Wrestling (2008–2010)[değiştir | kaynağı değiştir]

DSW’nin ardından Curtis,yeni kurulan FCW’ye transfer oldu. Curtis, FCW debutunda eski takım arkadaşı Robert Athony’i mağlup etti. Bunun ardından Curtis, Chris Gray’i mağlup ederek Southern Heavyweight Championship kemerine aday oldu. Ted Dibiase Jr’a mağlup olarak kemer şansını tepti. Ocak 2008’de Curtis, Smackdown’ın reklamlarındaki ilk görünüşünü gerçekleştirdi.

Aralık 2008’de Curtis, Tyler Reks ile takım olup The New Hart Foundation’u yenerek FCW Florida Tag Team Championship’i kazandı. Curtis ve Reks başarılı bir görüntü sergilediler ve kemerlerini birkaç mücadelede korudular. Caylen Croft ve Trent Baretta ile aralarında bir çekişme başladı ve kemerlerini bu ikiliye karşı korumakta başarısız oldular.

Bunun ardından Tyler Reks ana kadroya çağrıldı, Curtis ise ismini Jonathan Curtis olarak değiştirdi ve heel bir görünüm sergiledi. Florida Championship için bir maça çıktı fakat başarısız oldu. Temmuz ayında Florida Championship için üçlü bir maça çıktı fakat yine başarısız oldu. Gelişen olaylardan sonra Jonathan Curtis olan ismini, Johnny Curtis olarak değiştirdi. 2010 yılının başlarında Raw brandının house showlarında boy gösterdi. İlk maçında Evan Bourne’a karşı mağlup oldu. Curtis’in ilk dark maçında rakibi Kung Fu Naki idi. O maçı da kaybederek kariyerine devam etti. Ağustos 2010’da Curtis, Derrick Bateman ile takım olarak FCW Florida Tag Team Championship kemerini ele geçirdi. 3 aylık kemer taşıma sürecinin ardından Xavier Woods ve Wes Brisco’ya mağlup olarak bu tatlı rüya son bulmuş oldu.

NXT (2010–2012)[değiştir | kaynağı değiştir]

Curtis, NXT dördüncü sezonunun bir parçası oldu. R-Truth, Curtis’in akıl hocasıydı. Jacob Novak’ı mağlup ederek ilk maçında ilk galibiyetini elde etti. Bir sonraki hafta, Curtis "Karaoke" yarışmasında başarısız oldu. Fakat tekerleklerin üzerinden geçme oyununda birinci oldu. Bunun ardından bir yumruk atma yarışı gerçekleşti ve yumruk makinesinde en yüksek puanı alan birinci olacaktı. Curtis bu yarışmayı da kazanarak yoluna devam etti. Ocak ayında bir fatal four-way maçı düzenlendi. Bu maç Brodus Clay, Derrick Bateman, Bryon Saxton ve Curtis arasındaydı. Bu maçı Brodus Clay kazandı ve Curtis başarısız oldu. NXT’de yarışmalar devam ediyordu ve bilek güreşi yarışmasını kazanan Curtis oldu fakat "Talk the Talk" yarışmasını kaybetti. Bunun ardından R-Truth ile takım olup Daniel Bryan ve Derrick Bateman’a karşı kaybetti. Curtis birkaç yarışmada daha başarısız olurken "Grace Under Pressure Physical" yarışmasını kazandı. Mart ayında NXT dördüncü sezon finali gerçekleşti ve Brodus Clay’e karşı galibiyet alarak NXT dördüncü sezonu kazanmayı başardı.

Çeşitli dark matchlerin ardından Curtis SmackDown şovunda tuhaf bir arka alan promosuyla gözüktü. Çeşitli kelime oyunları yaptı, süt döktü, resim çizdi, pasta üzerindeki mumları üfledi ve en sonunda bir tahta üzerinde "JOHNNY CURTIS DEBUTS NEXT WEEK ON SMACKDOWN" yazısı gözüktü. İlk maçında Mark Henry’e karşı mağlup oldu. Ardından NXT’nin beşinci sezonuna heel olarak geri döndü ve Derrick Bateman ile çekişti. İlerleyen günlerde Michael McGillicutty ile takım oldu fakat başarılı bir görüntü sergileyemediler. Ardından Team Hell No’ya karşı bir maça çıktılar fakat yine kaybettiler. Bu, Curtis’in NXT’deki son maçı oldu ve NXT’deki defterini kapattı.

Şampiyonluk Takipçiliği (2012–2013)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekim 2012’de SmackDown’da Hussey, balo salonu dansçısı olarak tanıtıldı. Aylar sonra Fandango karakteri 1 Mart 2013’te SmackDown’da ilk görünüşünü gerçekleştirdi. Fandango, izleyicilere yaygaracı, gösterişli, ateşli bir karakter olarak tanıtıldı. Başlarda yanında dansçı olarak Andrea Lynn verildi. Sonrasında Summer Rae onun yerini aldı. Fandango, isminin telaffuzuna önem veren bir isimdi. Chris Jericho arka alan promosunda Fandango ismini yanlış telaffuz etti ve Fandango ile arasında olacak bir feuda ateş yaktı. Fandango ilk maçında Wrestlemania 29’da Chris Jericho ile karşılaştı ve şaşırtıcı bir galibiyetle kariyerine önemli bir galibiyet ekledi. Bir sonraki gece Fandango ilk Raw maçında Kofi Kingston ile karşılaştı ve DQ ile galibiyet aldı. DQ ile kazanmasının sebebi, Chris Jericho’nun ona saldırmasıydı. Fandango’nun müziği büyük bir sempati alıyordu. Müziğinin iTunes’a çıktığı ilk gece binlerce indirme aldı ve "Fandango-ing" akımı ortaya çıktı. Extreme Rules’da Chris Jericho ile bir maça daha çıktı ve mağlup oldu. Fandango kariyerine Intercontinental kemeri çevresinde devam etti. Orijinal planlar Payback şovunda Fandango’nun IC kemerini Wade Barrett ve The Miz’e karşı kazanması yönündeydi fakat Fandango talihsiz bir sakatlık yaşayarak maça çıkamadı ve onun yerine Curtis Axel kemeri kazandı. Bu sakatlık, Fandango’nun artık hiçbir zaman eski momentumunu yakalayamayacağının işaretiydi.

Fandango geri döndüğü ilk maçta Sheamus’a karşı count-out ile mağlup oldu. Money in the Bank’de çanta maçına giren Fandango başarısız oldu. Ardından Fandango büyük bir mağlubiyet serisi yakaladı fakat şeytanın bacağını R-Truth’u mağlup ederek kırdı. Hell in a Cell’de Fandango ve Summer Rae ikilisi Natalya ve Khali’yi yenerek yollarına devam ettiler. Fandango, Dolph Ziggler’i yenerek IC kemer mücadelesine katılmaya hak kazandı fakat Big E’ye boyun eğdi.

Değişik Feudları ve Dostlukları (2014–günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

Wrestlemania 30’un ardından gerçekleşen Raw’da Fandango ve Summer Rae, Emma ve Santiona Marella’ya karşı mağlup oldu ve Summer Rae sakatlandı. Bir sonraki hafta Layla, Summer Rae’nin yerini aldı. 19 Mayıs günü, Summer Rae, Layla’ya saldırarak geri dönüş yaptı.

Aylar sonra Fandango yeni bir gimmick ile karşımıza çıktı. Yeni bir müzik ve yeni dans partneri olan Rosa Mendes ile geri döndü. Survivor Series’te Justin Gabriel’i mağlup etti. Fakat bu gimmicki de tutmadı. 2015 Nisan’da Fandango, Stardust’a mağlup olduktan sonra mikrofonu aldı ve spiker masasının üstüne çıkarak Rosa Mendes’i bıraktığını duyurdu, eski müziği arenayı inletti. Bunun ardından Fandango face turn gerçekleştirdi ve Superstars-Main Event kısmında maçlara çıktı. Ara sıra Raw ve Smackdown şovlarında da boy gösterdi. Uzun bir süre sonra tekrar karşımıza çıktı. Bu sefer rakibi, Wrestlemania’da mağlup ettiği isim Chris Jericho idi. Fandango, Chris Jericho’ya mağlup oldu. Ardından ringe AJ Styles geldi ve Jericho ile sözleştiler.

Aylar sonra Fandango, yanında yeni menajeri Rosa Mendes ile gözükmeye başladı. Her zamankinden farklı bir karakter ile gözüküyordu fakat bu çok uzun sürmedi. 13 Nisan 2015 tarihli RAW şovunda Fandango, Stardust ile çıktığı maçı kaybetti ve sonrasında ise face turn yaptı. Face turn yaptıktan sonra Superstars HD ve Main Event şovlarında sıkça gözüktü. Aradan çok uzun zaman geçtikten sonra Fandango kısa süreliğine Goldust'ın takım arkadaşı oldu ve takımın ismini GoldDango yaptılar, fakat bu dostluk çok uzun sürmeden 12 Mayıs 2016 tarihli SmackDown şovunda Fandango, Tyler Breeze ile birlikte heel turn geçirip takım arkadaşı Goldust'a ve Tyler Breeze'in takım arkadaşı R-Truth'a saldırdı. Bu ikili "Breezango" isminde bir takım kurdu, brand ayrımlarında ise SmackDown Live brandına geçtiler.

Güreşte[değiştir | kaynağı değiştir]

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Fandango - WWE.com". WWE. 5 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2015. 
 2. ^ a b c d Trionfo, Richard. "COMPLETE WRESTLEMANIA 29 COVERAGE: CENA/ROCK II; TAKER/LESNAR; DID THE STREAK SURVIVE?; DID DOLPH CASH IN?; HOW ABOUT THAT MIXED TAG MATCH; AND MORE". PWInsider. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2013. 
 3. ^ a b Trionfo, Richard. "WWE SMACKDOWN REPORT: UNDERTAKER VERSUS AMBROSE; NO HOLDS BARRED MATCH; BATTLE OF BRITAIN; AND MORE". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2013. 
 4. ^ a b "Cagematch profile". 10 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2016. 
 5. ^ "7/8 FCW results in Gainesville, Fla.: Second detailed report on Morrison, Team Black vs. Team Moxley, FCW injury updates, no Melina". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2016. 
 6. ^ a b "PWF profile". Premier Wrestling Federation. 18 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2010. 
 7. ^ a b "FCW report on August 8, 2009". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2016. 
 8. ^ a b Namako, Jason. "WWE RAW Results – 8/5/13 (Six man tag main event)". WrestleView. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2013. 
 9. ^ Tedesco, Mike. "WWE Smackdown Results – 6/7/13 (Tag team main event)". WrestleView. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2013. 
 10. ^ "Tremendous Tirades 02.17.14: Monday Night Raw posted by Steve Cook on 02.17.2014". 7 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2016. 
 11. ^ "COMPLETE WWE EXTREME RULES PPV COVERAGE". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2013. Fandango nailed a slingshot legdrop into the ring for a two count. 
 12. ^ a b c Bishop, Matt (22 Aralık 2010). "WWE NXT: More fodder for the blooper reel". Slam! Sports. Canadian Online Explorer. 20 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Aralık 2010. 
 13. ^ Trionfo, Richard. "WWE SUPERSTARS REPORT: RYBACK GETS FED; USOS AND THE TEAM OF PRIMO AND EPICO SHOWCASE THE TAG TEAM DIVISION; AND MAHAL/RILEY ONE MORE TIME". PWInsider. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2013. 
 14. ^ Martin, Adam. "NXT Results – 3/1/11". Wrestleview. 4 Mart 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2011. 
 15. ^ Oglesby, Brooke. "WWE NXT Results (3/1/11) – Johnny Curtis is WWE's Next Breakout Star". Wrestling News World. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2011. 
 16. ^ "FCW TV REPORT 7/5: Tyler Reks FCW Title defense, Abraham Washington and his Presidential Cabinet, El Sicodelico debuts". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2016. 
 17. ^ Oglesby, Brooks. "WWE NXT Results (2/1/11) – Bateman and Bryan Gain Momentum". Wrestling News World. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2011. 
 18. ^ Oglesby, Brooks. "WWE NXT Results (2/8/11) – Byron Saxton is Eliminated". Wrestling News World. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2011. 
 19. ^ Trionfo, Richard. "WWE NXT REPORT: WE FOUND TRENT; OHNO SPARS; A THIRD GENERATION BACKSTAGE BRAWL; ROLLINS VS. VICTOR; DIVAS IN ACTION; USOS AND ASCENSION CONTINUE THEIR FEUD". PWInsider. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2013. 
 20. ^ a b c d "Johnny Curtis". Online World of Wrestling. 29 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2010. 
 21. ^ a b "PWF Northeast Tag Team Championship". Premier Wrestling Federation North East. 14 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2011. 
 22. ^ "April 29, 2010–Florida Championship Wrestling – TV Tapings (Airdate 5/23); Online World of Wrestling results". 22 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2016. 
 23. ^ Grash. "NXT Results – 4/18/12". Wrestleview. 5 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2012. 
 24. ^ "Dancer in the ring". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2020. 
 25. ^ "Summer Rae's WWE profile". 27 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2016. 
 26. ^ "Layla's WWE profile". 9 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2016. 
 27. ^ Martin, Adam. "NXT Results – 11/16/11". Wrestleview. 20 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2011. 
 28. ^ "WWE NEWS: Sat. Slam SPOILERS, indy star in pre-Smackdown dark match, Curtis debuts new gimmick". Pro Wrestling Torch. 23 Ekim 2012. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2012. 
 29. ^ "Fandango's entrance tune gets remixes". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2013. Equal parts dance mix and sports anthem, the ballroom brawler’s remixed tune includes a cameo by Fandango himself 
 30. ^ "Fandango's catchy entrance music shoots up the iTunes charts". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2013. Overseas, the ballroom brute’s music is skyrocketing to the top of the charts. 
 31. ^ "Fandango's catchy entrance music shoots up the iTunes charts". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2013. Eager for more after Raw went off the air and fans left New Jersey’s IZOD Center, the WWE Universe has flooded iTunes looking for the ballroom dancer’s signature song. 
 32. ^ a b "Fandango's catchy entrance music shoots up the iTunes charts". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2013. The dance expert sent out the following tweet: 
 33. ^ "WWE: ChaChaLaLa (Fandango) – Single". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2016. 
 34. ^ " "WWE:"Peña Flamenca (Fandango)- Single"". 
 35. ^ "Champions Roll Call". Florida Championship Wrestling. 5 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2011. 
 36. ^ "Breaking news from FCW's latest TV Tapings". Florida Championship Wrestling. 12 Ağustos 2010. 1 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2011. 
 37. ^ a b "Northeast Championship Wrestling championship histories". 13 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2016. 
 38. ^ "Johnny Curtis". Power League Wrestling. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2010. 
 39. ^ "Title History". Premier Wrestling Federation. 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2013. 
 40. ^ "Title History". Premier Wrestling Federation. 14 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2013. 
 41. ^ "Pro Wrestling Illustrated (PWI) 500 for 2013". The Internet Wrestling Database. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2013. 
 42. ^ "SCCW Lightweight Championship history". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2016. 
 43. ^ Bishop, Matt (2 Mart 2011). "WWE NXT: Will Clay or Curtis be crowned next breakout star?". Slam! Sports. Canadian Online Explorer. 30 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]