Edge (güreşçi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Edge
Adam Copeland, 2012.jpg
Doğum Adam Joseph Copeland
30 Ekim 1973 (1973-10-30) (42 yaşında)
Orangeville, Ontario, Kanada
İkâmet Asheville, North Carolina
Diğer adı Adam Copeland[1]
Adam Impact[2]
Conquistador Uno[3]
Damon Striker[2]
Edge[4]
Sexton Hardcastle[5]
Eğitim Humber College
Etkin yıllar 1992-2011 (güreşçi)
2000-günümüz (aktör)
Meslek Profesyonel güreşçi ve aktör
Boy 6 ft 5 in (1.96 m)[4]
Kilo 241 lb (110 kg)[4]
Ebeveyn(ler) Judy Copeland
Evlilik(ler) Alanah Morley (e. 2001–04)
Lisa Ortiz (e. 2004–05)
Partner(ler) Beth Phoenix (2012–günümüz)[6]
Çocuk(lar) Lyric Copeland (d. 2013)

Adam Joseph Copeland[7] (d. 30 Ekim 1973; Ontario, Kanada)[8] WWE'deki kariyeri ile tanınan Kanadalı emekli profesyonel güreşçi. 1996-2000 arası Christian'la takım kurmuş, zamanla takımlı ve tekli kariyeri boyunca birçok başarıya imza atmıştır. 2012'de WWE Şeref Kürsüsü'ne seçilmiştir.[9]

Çocukluğu ve gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

30 Ekim 1973'te, Orangeville, Ontario, Kanada'da doğan Copeland'ın annesi Judy Copeland, oğlunu yetiştirmek için iki ayrı işte çalışmış bekar bir anne idi. Copeland, babası ile hiç tanışmamış, bir fotoğrafını bile görmemiştir. Mr. Perfect, Randy Savage, Hulk Hogan, Ricky Steamboat, Shawn Michaels ve Bret Hart en sevdiği güreşçilerin arasındadır. 18 yaşına geldiğinde profesyonel güreşçi olma isteği ile ilgili bir kompozisyon yarışmasını kazanan Copeland, ödül olarak Sully's Gym'de ücretsiz güreş eğitimi teklifi aldı. Kazanması sonucunda Toronto'da Sweet Daddy Siki ve Ron Hutchinson tarafından eğitildi. Güreş isteklerini bir kenara bırakarak faturalarını ödemeye yardımcı olan Copeland, güreş dışında çeşitli işlerde çalışmış ve Humber College'dan radyo yayıncılığı konusunda diploma alarak mezun olmuştur.

Profesyonel güreş kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Erken kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1990'lara doğru Copeland, Sexton Hardcastle adı altında Ontario ve ABD'nin Büyük Göller yöresi'ndeki çeşitli bağımsız alanlarda yer aldı. Joe Legend ile Sex and Violence (Seks ve Şiddet) bağ takımının bir parçası olmuştur. 1997'de Sex and Violence; Christian Cage (Copeland'ın çocukluk arkadaşı Jason Reso), Bill Skullion ve Rhino Richards'ı da alarak Thug Life adında bir takıma dönüşmüştür. Bu bağımsız kariyeri boyunca Legend ile ICW/MWCW Ortabatı Birleştirilmiş Bağ Unvanı'nı kazanmıştır.

Hardcastle ve Cage ikilisi The Suicide Blondes öncesi Hard Impact olarak tanınıyorlardı. Japonya'da Canadian Rockers adıyla da çalışmışlardır. Copeland'ın ayrıca kısa bir süre Damon Striker adıyla WCW'da çalıştığı olmuştur. Sonraları Damon Stryker'ın şimdiye kadar kullandığı en kötü isim olduğunu söylemiştir.

Copeland 1996'da günümüzde WWE olarak bilinen World Wrestling Federation'da (WWF) bir maça çıkmayı istemiştir. Kanadalı meslektaşı Bret Hart tarafından farkedilen Copeland, Hart sayesinde 1997'de WWF ile gelişimsel bir sözleşme imzalamıştır. Tesadüfen, Copeland WWF'ye Hart'ın şirketi bırakmasından sonra Sexton Hardcastle adıyla giriş yapmıştır.

WWE Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Parlamaya başladığı 1998'li yıllardan itibaren güreşe ortak ilgi duydukları lise arkadaşı Christian'la tam 7 kere Tag Team kemeri kazanmıştır. Sonra hikâye gereği Christian Edge'e saldırmıştır. Edge bundan sonra tek başına başarı göstermeye çalışmış Rey Mysterio, Hulk Hogan, Chris Benoit gibi isimlerle takım olmuş ve önemli başarılara imza atmıştır. Eylül 2004'de geçirdiği sakatlıktan dolayı Intercontinental Title'ı bırakmak zorunda kalmış, sakatlık sonunda iyi adam rolü tutmadığı için o da Rated R Superstar[7] olmuştur. Ekim 2004 başlarında takım arkadaşları Chris Benoit ve Shawn Michaels'a saldırmıştır.

2006-2007 yılında 6 kişilik maçta galip gelememesine rağmen Money in the Bank'ı kazanan Mr.Kennedy ile maça çıkar ve Money in the Bank çantasını ondan alır daha sonra Undertaker ve Batista'nın kafes maçının berabere bitmesi üzerine yorgun Undertaker'a Mark Henry saldırınca zaten yorgun olan Undertaker iyice biter bunun üzerine Edge ringe girer Money in the Bank çantasıyla hemen Undertaker'la bir maç yapar bitkin Undertaker'ı hemen tuş etmeye çalışır fakat Undertaker kurtulur. Sonra Edge Undertaker'a bir spear yapar tuşa gider ve kariyerindeki ilk ağırsiklet kemerini kazanır. Edge Nisan 2011'de WWE'den emekli olduğunu açıklamıştır.[10]

La Familia (2007-2009)[değiştir | kaynağı değiştir]

2007-2008 yıllarında o zaman ki Smackdown genel müdür Vickie Guerrero ile aşk yaşamış ve Batista, The Undertaker, Triple H gibi unvan sahipleri ile bütün PPV'lar da unvan maçına çıkmıştır. İlk olarak Batista'dan Vickie'nin planları sayesinde kemeri almıştır. WrestleMania 24 de gogoplata ile Undertaker'a yenilir ve unvanı kaybeder. Backlash'te The Undertaker'a gogoplata hareketi ile yenilir ve ringden sedyeyle çıkarılır. 1 hafta sonra Vickie Guerrero The Undertaker'ın hareketi olan gogoplata'yı yasaklar ve kemeri Undertaker'dan alır. Daha sonra, Vickie eski ve yeni şampiyonların katıldığı 6 Man Battle Royal'i düzenler. Kazanan Judgement day'de Undertaker ile boşta kalan unvan için dövüşçektir. Batista, Big Show, Matt Hardy, MVP, Finlay ve Kane'i eler ve gong çalar. Batista galibiyetini kutlarken Vickie Edge'in güreşe dönme izni aldığını açıklar ve Edge baygın Batista'ya spear yaparak onu ringden atar ve maçı kazanır. 3 hafta sonra Over The Top'ta Edge count out'la elenir. Undertaker kemeri alacakken Vickie hakem Charles Robinson'un yanlış karar verdiği düşüncesiyle kemeri The Undertaker'a vermez. 4 hafta sonra o.n.s. de TLC maçına çıkar.bu maçta kemer vardır ve Undertaker kaybederse atılacaktır. Undertaker tırmanan Edge'e bir last ride yapar ve iki masa kırılır. Sonra Undertaker alacak iken la familia (Curt Hawkins, Zack Ryder, Chavo Guerrero, Bam Neely) hep birden saldırır. Undertaker onları dövüp ringden atar ve merdivene tırmanır. Ama Edge Undertaker'ı düşürür ve kemeri alır.

Ertesi hafta Batista maç teklifi yapar Vickie ise Night of Champions'da dövüşmesi için tek şartın o akşam ki maçı kazanması gerektiğini söyler. Tag Team Maçı: la familia vs. Batista,c. delaney,funaki,nunzio dur. Batista, Chavo ve Curt'e spear, Edge'e spinebuster, Zach'e Batista Bomb yapar ve maçı kazanır. 3 hafta sonra Night of Champions'da Batista ile unvan maçına çıkar. Özel hakem Chavo Guererro'nun yardımıyla Edge maçı kazanır. 2 hafta sonra draft'ta Batista RAW'a gider. Edge ise RAW'ı ziyaretinde CM Punk tarafından birden alt edilir. Money in the bank sahibi CM Punk hakkını kullanması sayesinde yeni şampiyon olur ve Edge ve Vickie küser. Ama önce vickie, Edge vs. Triple H WW şampiyonluğu için The Great American Bash'te maç ayarlar. 1 hafta sonra Big show vs. Edge maçınca edge sandalye yiyecekken vickie atlar ve barışırlar.ama The Great American Bash'de Edge, Vickie'ye yanlışlıkla spear yapar. Triple H ise Edge'e bir Pedigree yapar ve maçı alır. Edge'e kızan Vickie, Undertaker'ı WWE'ye geri alır ve Summerslam'da bir Hell in a Cell maçı ayarlar. Edge Undertaker'la yapacağı maç öncesi Mick Foley'den yardım istemiş ancak Mick Foley geri çevirmiş ve Edge kendine güvenirse kazanır diyerek geçiştirince Edge ona saldırır. Edge vs. Undertaker maçında Edge kaybeder. Maçın ardından Edge bir süre maçlara çıkamadı. Survivor Series'de Triple H ve Vladimir Kozlov'un maçında Vickie Guerrero gelir ve maçın bir Triple Threat maça dönüştüğünü açıklar. Edge bu maçla geri dönüş yapar. Edge Triple H'e bir spear çektikten sonra Jeff Hardy gelir, ilk önce Edge'ye saldırıp dışardan sandalye alır, Vladimir Kozlov'a sandalye vurur, ardından da Edge'ye sandalyeyle vurmak ister ama Edge eğilir ve Jeff Hardy yanlışlıkla Triple H ye vurur, Jeff Hardy arkasını döndüğünde Edge bir spear çeker ve yeni WWE Şampiyonu olur.

La Familia Sonrası (2009)[değiştir | kaynağı değiştir]

Edge Armageddon'da Jeff Hardy ve Triple H ile karşılaşır, Edge maçta kemerini Jeff Hardy'ye kaybeder. Edge Royal Rumble 2009'da Jeff Hardy ile rövanş maçına çıktı. Matt Hardy'nin yardımıyla Edge kemerini geri almayı başardı. No Way Out 2009 maçında WWE Kemerini korumak için Elimination Chamber maçına çıkıcağını öğrenen Edge, Dünya Ağırsiklet Kemeri için olan maçtaki üyelerden biri olan Kofi Kingston'a saldırır ve Dünya Ağırsiklet Kemeri için maça çıkmaya hak kazanır. No Way Out'un sonunda Triple H yeni WWE, Edge ise yeni Ağırsiklet Şampiyonu olmuştur.WrestleMania 25th Aniversary'de Edge'nin rakibini Big Show olarak belirleyen Vickie Guerrero,Edge'i kuşkulandırmıştır.Edge ile Big Show maçın anlaşmasını imzalarken John Cena gelip herkese saldırır ve Vickie Guerrero'nun kulağını birşeyler fısıldar.Edge ile Big Show tekrar anlaşma imzalarken işe Vickie Guerrero karıştı ve John Cena'nın maça dahil olduğunu açıkladı ve Edge küplere biner.Daha sonra Edge Vickie Guerrero ile Big Show'un ilişkide olduğunu öğrenir.WrestleMania 25th Aniversary'de Edge,John Cena ve Big Show'la yaptığı maçta kemeri John Cena'ya kaptırır.

Backlash'ta Edge ile John Cena Last Man Standing maçına çıkar.Maça Big Show'un karışıp John Cena'ya spot ışıklarına doğru Chokeslam yapar,böylece Edge yeni Ağırsiklet Şampiyonu olur.Judgment Day'da Jeff Hardy ile maça çıkar Matt Hardy'de karışınca Edge kemerini korur.Extreme Rules/One Night Stand'ta Jeff Hardy'yle Ladder Matchta kaybetti ve kemerini kaybetti.Jeff Hardy'de maçın hemen ardından kemeri Cm Punk'a kaybeder. Edge genel müdürlükten istifa eden Vickie Guerrero'ya hakaret edip "Bu bir çıkar ilişkisiydi!" dedi. Edge Theodore Long'tan kendisini Ağırsıklet Kemeri maçına çıkarmasını istiyordu. Fakat genel müdür onu Chris Jericho ile Tag Team Championship'e katıldı ve kemeri kazandı. Ardından Jeff Hardy ile maç yaptığı bir House Show'da sakatlanmış olan Edge ameliyat oldu.

Taraf değişiklikleri, Ağırsiklet Şampiyonluğu ve Emekliliği (2010-2011)[değiştir | kaynağı değiştir]

Edge uzun süre sakat kaldıktan sonra Royal Rumble 2010'a 29. sıradan dönmüş ve Chris Jericho ile John Cena'yı eleyerek galibiyete ulaşmıştır. Burada kazandığı ana unvan hakkını Wrestlemania 26'da Chris Jericho üzerinde kullanmaya karar vermiştir. Daha sonra Wrestlemania'da Chris Jericho'ya yenilmiştir. Edge daha sonra Raw'a draft edilmiştir, burada Randy Orton'la biraz çekişmiş ama daha sonra Over the Limit maçında maç No Contest bitmiştir. Edge devam eden günlerde çıktığı çeşitli maçlarda fazla çekişmeye girmemiştir. Nexus'un kendisine saldırmasıyla John Cena ile birlikte SummerSlam (2010)'da 7'ye 7 bir maça çıkmıştır. Night of Champions (2010)'ta WWE şampiyonluğu için beş kişiyle (Randy Orton, Sheamus, John Cena, Wade Barrett, Chris Jericho) çekişmiş, ancak başaramamıştır. Kısa bir süre sonra Edge, John Cena ile yaptığı maç sırasında maçı kazanmış, ancak kendisi alehine kararlar alan kimliği gizli Raw Genel Müdürü'nün tuş esnasında John Cena'nın ayağının ring dışında olduğu söyleyip maçı devam ettirmesi ve devamında Edge'in maçı STF ile kaybetmesine sinirlenip Genel Müdür'ün mesajlarını gönderdiği dizüstü bilgisayar'ı parçalamıştır. Bu davranışından dolayı Genel Müdür tarafından SmackDown'a CM Punk karşılığında takas edilir.

Smackdown'a transfer edilmesinden sonra, Dolph Ziggler'ı yenerek Bragging Rights (2010)'da Smackdown takımında dövüşmeye hak kazanarak bu maçı Rey Mysterio ile birlikte kazanır. Survivor Series (2010)'da Kane ile şampiyonluk için güreştiği maçta Spear yapmış fakat tuş esnasında rakibinin üstüne elini koymadığı için hakem maçı berabere ilan etmiştir. Ancak şampiyonluğu TLC: Tables, Ladders & Chairs (2010)'da Alberto Del Rio ve Rey Mysterio'nun da dahil olduğu dörtlü masa-merdiven-sandalye maçında kazanarak altıncı dünya ağırsıklet şampiyonluğu ile toplam onuncu dünya şampiyonluğunu elde eder. 2011'de yayınlanan ilk Smackdown'da, Kane ile unvan için en son ayakta kalan maçına çıkıp con-chair-to hareketi ile Kane'i yenmiştir.

Bundan sonra Kıtalararası şampiyonluğu'nu Kofi Kingston'a yeni kaybeden Dolph Ziggler ile bir çekişmesi olur. Genel Müdür Theodore Long'un geçirdiği travma sonucu yerine geçen Vickie Guerrero da Dolph'un tarafında olarak, ayarladığı her unvan maçında Edge'e spear'i yasaklasa da başarılı olamamamıştır. Bunun sonucu olarak Guerrero, Edge'i kovarak unvanın yeni sahibini Ziggler ilan etse de; Edge, travmadan taburcu olarak dönen Theodore Long'un düzenlediği maçı kazanarak unvanını geri alır.

WrestleMania XXVII öncesi düzenlenen Royal Rumble (2011)'ın kazananı Alberto Del Rio, ödül olarak elde ettiği ana unvan maçı hakkını dünya ağırsıklet şampiyonluğu üzerinde kullanacağını açıklamıştır. Elimination Chamber (2011)'daki aynı adı taşıyan maçta en son Rey Mysterio'yu eleyerek unvanını koruyan Edge, Alberto tarafından saldırıya uğrasa da, geçirdiği kas yırtılmasındaki iyileşmenin ardından dönen yakın arkadaşı Christian sayesinde kurtulur.

Edge, WrestleMania XXVII'de Christian ile, ağırsıklet unvanını korumasından sonra rakibi Alberto Del Rio'nun aracına zarar verir iken

Emekliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

WrestleMania maçında unvanını korumasından sonra herhangi bir maçta bulunmayan Edge, MR raporu'nun verdiği sonuç gereği 11 Nisan 2011'de yayınlanan Raw'da emekliliğini açıklamıştır. Raporda Edge'in geçirdiği sakatlıkları, uyuşmaları ve özellikle 2003'te geçirdiği boyun ameliyatı'nın ardından oluşan omurga incelmesinin; felç, hatta ölüme sürükleme riski olduğu belirtilmiştir. Dolayısıyla Dünya Ağırsıklet Şampiyonluğu unvanı, Extreme Rules (2011)'taki merdiven maçında, Christian'ın Alberto karşısındaki galibiyetine kadar boşta bırakılmıştır. Maçta Edge, Alberto'yu oyalayarak Christian'ın unvan sahibi olmasında katkıda bulunmuştur.

Emeklilik sonrası 31 Mart 2012'de Christian tarafından WWE Şeref Kürsüsü'ne takdim edilmiştir. Nisan 2012 sonlarında da John Cena'ya; WrestleMania XXVIII'da başarısız olan Cena ile yıllar önce masa-merdiven-sandalye unvan maçında Edge'i merdivenden masaya atarak unvanı kazanan Cena'nın aynı olmadığını ve Extreme Rules'da Brock Lesnar'a karşı uyanması gerektiği konusunda telkinde bulundu.

Şampiyonluk ve başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Edge, Dünya Ağırsıklet Şampiyonluğu'nu ilk tutuşunda.

1   Won during the Invasion storyline.
2   Won the 2007 Money in the Bank contract when he defeated the then–Money in the Bank holder, Mr. Kennedy, on Raw.

 • WrestleSlam Awards
  • Superstar of the Year (2010)

Lucha de Apuesta kayıdı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ortaya konulan Kazanan Kaybeden Yer Tarih Notlar
Saç Edge Kurt Angle Nashville, Tennessee 02002-5-19 Mayıs 19, 2002 Judgment Day'de saç vs saç maçı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c "Bodyslamming profile". 4 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20130604004417/http://bodyslamming.com/wwe/edge.html. Erişim tarihi: 2010-02-03.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "Body" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış. (Bkz: Kaynak gösterme)
 2. ^ a b c d Online World of Wrestling. "Edge Profile". 11 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20120911181650/http://www.onlineworldofwrestling.com:80/profiles/e/edge.html. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2008. 
 3. ^ "World Wrestling Federation Entertainment Drops The "F" To Emphasize the "E" for Entertainment". World Wrestling Entertainment. 2002-05-06. 9 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20141009100729/http://corporate.wwe.com/news/2002/2002_05_06.jsp. Erişim tarihi: 2008-07-13. 
 4. ^ a b c Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; wwebio isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 5. ^ Copeland, Adam (Kasım 2004). Adam Copeland on Edge. WWE Books. s. 74. ISBN 0-7434-8347-2. 
 6. ^ "Edge video: Edge/Adam Copeland talks new child with Beth Phoenix, including selecting the name". 18 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151018034531/http://www.pwtorch.com/artman2/publish/Other_News_4/article_76184.shtml. Erişim tarihi: 1 Ocak 2015. 
 7. ^ a b "IGN: Edge (WWE) Biography". IGN. http://stars.ign.com/objects/142/14209482_biography.html. Erişim tarihi: 2008-01-01. 
 8. ^ Copeland, Adam. On Edge (p.16)
 9. ^ "Edge's Title History". World Wrestling Entertainment. 18 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151018034531/http://www.wwe.com/superstars/smackdown/edge/titlehistory. Erişim tarihi: 2007-12-17. 
 10. ^ "SmackDown results - May 11, 2007". Online World of Wrestling. 6 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150906084643/http://www.onlineworldofwrestling.com/results/smackdown/070511.html. Erişim tarihi: 2007-08-24. 
 11. ^ Copeland, Adam (November 2004). Adam Copeland on Edge. WWE Books. s. 104. ISBN 0743483472. 
 12. ^ a b c d "Edge's Title History". World Wrestling Entertainment. 2010-04-05 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/5olXGYvfn. Erişim tarihi: 2009-12-14. 
 13. ^ "World Tag Team Championship history". World Wrestling Entertainment. 10 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20120310122121/http://www.wwe.com:80/inside/titlehistory/worldtagteam. Erişim tarihi: 2009-02-28. 
 14. ^ "Edge and Rey Mysterio's WWE Tag Team Championship title reign". World Wrestling Entertainment. 8 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20120308070934/http://www.wwe.com:80/inside/titlehistory/wwetag/330018. Erişim tarihi: 2007-11-09. 
 15. ^ "Edge's WWE title history". World Wrestling Entertainment. 2007-11-11 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20071111223540/http://www.wwe.com/superstars/smackdown/edge/titlehistory. Erişim tarihi: 2007-11-09. 
 16. ^ "Slammy Award Winners". World Wrestling Entertainment. 2008-12-08. 6 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151106214110/http://www.wwe.com/shows/raw/slammyawards08/. Erişim tarihi: 2009-02-05. 
 17. ^ "RAW Results December 13, 2010". World Wrestling Entertainment. http://www.wwe.com/shows/raw/archive/16558124/mainarticle. Erişim tarihi: 2010-12-13. 
 18. ^ a b c d Meltzer, Dave (January 26, 2011). "Biggest issue of the year: The 2011 Wrestling Observer Newsletter Awards Issue". Wrestling Observer Newsletter (Campbell, CA): 1–40. ISSN 1083-9593.