Edge (güreşçi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Edge
Adam Copeland, 2012.jpg
2012 yılında Edge
Doğum Adam Joseph Copeland
30 Ekim 1973 (1973-10-30) (43 yaşında)
Orangeville, Ontario, Kanada
İkâmet Asheville, North Carolina
Diğer ad(lar)ı Adam Copeland[1]
Adam Impact[2]
Conquistador Uno[3]
Damon Striker[2]
Edge[4]
Sexton Hardcastle[5]
Eğitim Humber College
Meslek Profesyonel güreşçi ve aktör
Etkin yıllar 1992-2011 (güreşçi)
2000-günümüz (aktör)
Boy 6 ft 5 in (1.96 m)[4]
Kilo 241 lb (110 kg)[4]
Evlilik(ler) Alanah Morley (e. 2001-04)
Lisa Ortiz (e. 2004-05)
Partner(ler) Beth Phoenix (2012–günümüz)[6]
Çocuk(lar) Lyric Copeland (d. 2013)
Ebeveyn(ler) Judy Copeland

Adam Joseph Copeland[7] (d. 30 Ekim 1973; Ontario, Kanada)[8] WWE'deki kariyeri ile tanınan Kanadalı emekli profesyonel güreşçi. 1996-2000 arası Christian'la takım kurmuş, zamanla takımlı ve tekli kariyeri boyunca birçok başarıya imza atmıştır. 2012'de WWE Şeref Kürsüsü'ne seçilmiştir.[9]

Çocukluğu ve gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

30 Ekim 1973'te, Orangeville, Ontario, Kanada'da doğan Copeland'ın annesi Judy Copeland, oğlunu yetiştirmek için iki ayrı işte çalışmış bekar bir anne idi. Copeland, babası ile hiç tanışmamış, bir fotoğrafını bile görmemiştir. Mr. Perfect, Randy Savage, Hulk Hogan, Ricky Steamboat, Shawn Michaels ve Bret Hart en sevdiği güreşçilerin arasındadır. 18 yaşına geldiğinde profesyonel güreşçi olma isteği ile ilgili bir kompozisyon yarışmasını kazanan Copeland, ödül olarak Sully's Gym'de ücretsiz güreş eğitimi teklifi aldı. Kazanması sonucunda Toronto'da Sweet Daddy Siki ve Ron Hutchinson tarafından eğitildi. Güreş isteklerini bir kenara bırakarak faturalarını ödemeye yardımcı olan Copeland, güreş dışında çeşitli işlerde çalışmış ve Humber College'dan radyo yayıncılığı konusunda diploma alarak mezun olmuştur.

Profesyonel güreş kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Erken kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1990'lara doğru Copeland, Sexton Hardcastle adı altında Ontario ve ABD'nin Büyük Göller yöresi'ndeki çeşitli bağımsız alanlarda yer aldı. Joe Legend ile Sex and Violence (Seks ve Şiddet) bağ takımının bir parçası olmuştur. 1997'de Sex and Violence; Christian Cage (Copeland'ın çocukluk arkadaşı Jason Reso), Bill Skullion ve Rhino Richards'ı da alarak Thug Life adında bir takıma dönüşmüştür. Bu bağımsız kariyeri boyunca Legend ile ICW/MWCW Ortabatı Birleştirilmiş Bağ Unvanı'nı kazanmıştır.

Hardcastle ve Cage ikilisi The Suicide Blondes öncesi Hard Impact olarak tanınıyorlardı. Japonya'da Canadian Rockers adıyla da çalışmışlardır. Copeland'ın ayrıca kısa bir süre Damon Striker adıyla WCW'da çalıştığı olmuştur. Sonraları Damon Stryker'ın şimdiye kadar kullandığı en kötü isim olduğunu söylemiştir.

Copeland 1996'da günümüzde WWE olarak bilinen World Wrestling Federation'da (WWF) bir maça çıkmayı istemiştir. Kanadalı meslektaşı Bret Hart tarafından farkedilen Copeland, Hart sayesinde 1997'de WWF ile gelişimsel bir sözleşme imzalamıştır. Tesadüfen, Copeland WWF'ye Hart'ın şirketi bırakmasından sonra Sexton Hardcastle adıyla giriş yapmıştır.

WWE Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Edge ilk dönemleri ve Brood (1996–1999)[değiştir | kaynağı değiştir]

Edge kolejden mezun olduktan sonra meslektaşı Bret Hart sayesinde fark edilmiş ve 1996 Yılında WWF ile kontrat imzalanmıştır. Burada kendisini geliştirmesi için alt federasyonlara gönderilen Edge, 1997 yılında düzenlenen bir Saturday Night Shotgun programında Christian Cage ile bulunmuştur. İlk ring içi görünüşünü 16 Haziran 1998 tarihinde gerçekleştirilen RAW şovunda yapmıştır ve Jose Estrada Jr. ile karşılaşmıştır. İlk maçında ring dışına doğru yaptığı sert Somersault Senton ile rakibini boynundan sakatlamıştır ve iyi bir sükse yaratmıştır. Sable ile Marc Mero arasındaki hikayeye dahil olduktan sonra ilk PPV maçını SummerSlam 1998'de Sable'ın gizli partneri olarak yapmıştır ve Jacqueline & Marc Mero ikilisini bir Intergender Tag Team maçında yenmişlerdir. Bir süre yenilmez olarak güreştikten sonra In Your House : BreakDown şovunda Owen Hart ile karşılaşmış ve ilk yenilgisini almıştır.[10] Gangrel ile kısa bir feud yaşadıktan sonra Edge, Gangrel ve Christian'a Kane ile olan bir maçında yardım ederek Heel Turn geçirmiştir. Üç kişi takılan ekip kendilerine The Brood adı vermiştir ve hikayede vampir olan bu üçlü , rakiplerini kan duşuna sokarlardı. Capital Carnage şovunda Tiger Ali Singh ile karşılaşan Edge, ona mağlup olmuştur.

Rock Bottom: In Your House, şovunda The Brood , The J.O.B. Squad ekibini yenmeyi başarmıştır. Ardından Royal Rumble maçına katılan Edge, burada başarı yakalayamaz ve Road Dogg tarafından elenir. Brood bundan sonra The Ministry Of Darkness'e dahil olmuştur ve Ken Shamrock gibi isimlere saldırmışlardır. Bu , Mayıs 1999'a kadar sürer ve Undertaker'ın Christian'a maçını kaybettiği için işkence uygulamasından sonra Brood , Ministry'den ayrılır ve onlarla feuda girerler. BackLash 1999'da Bradshaw , Faarooq ve Mideon ile karşılaşırlar ve mağlup olurlar. King Of The Ring 1999 şovunda Hardy Boyz ile WWF Tag Team Kemerlerine contenderlik kapmak için kapışırlar fakat maçı kaybederler.

İlk Kıtalararası Şampiyonluğu ve Edge & Christian ekibi (1999-2001)

Edge 22 Temmuz 1999'da gerçekleştirilen bir House Show'da Jeff Jarrett'ı yenerek ilk tekli kemeri olan Kıtalararası Şampiyonluğunu kazanmıştır. Ünvanı sadece üç gün tutabilmiş ve Fully Loaded şovunda Gangrel'ın maça karışması yüzünden kemerini kaybetmiştir. Ardından Gangrel ile kısa bir feudu olmuş ve RAW şovunda gerçekleştirilen BloodBath maçını Christian'ın yardımı ile kazanarak feuda noktayı koymuştur. SummerSlam 1999 da gerçekleştirilen Turnoil maçına katılmışlardır ve New Brood (Matt & Jeff) , Mideon & Viscera ve Droz & Albert ekiplerini sırasıyla elemişlerdir fakat Acolytes onları elemiştir. Unforgiven 1999'da New Age Outlaws ile WWF Takım Kemerleri için maça çıkmışlardır fakat kemeri alamamışlardır.

Ardından ikili kendilerini yeni bir hikayede bulmuşlardır. The Hardy Boyz ile takım olan Gangrel , ikilinin adını New Brood olarak değiştirmiştir. Feudun sonucunda No Mercy 1999 şovunda bir Merdiven maçı yapılmıştır ve kazanan 100.000 $ ile Terri Runnels'ın menajerliğini kazanacaktır. Jeff ve Matt bu maçı kazanmayı başarmıştır. Survivor Series şovuna gelindiğinde Hardyler ve Edge & Christian takım olup Too Cool ve Hollylere karşı 4'e 4 takım maçı yapmıştır. Maçı karşı taraf kazanmıştır. Armageddon 1999 şovunda Tag Team Battle Royal'e katılsalar da Acolytes maçı kazanan ekip olmuştur. Edge yine Royal Rumble maçına katılmasına rağmen elenmiştir. No Way Out 2000 şovunda Hardy Boyz'u yenerek WWF Takım Kemerlerine bir numaralı aday olmuşlardır. WrestleMania 2000'de (16) Hardy Boyz ve Dudley Boyz'u bir Triangle Ladder Maçında yenerek WWF Takım Şampiyonları olmuşlardır. İlk kemer korumalarını Backlash 2000 şovunda D-Generation X'i temsil eden X-Pac ve Road Dogg'a karşı korumuşlardır. Kurt Angle ile yakınlaşmaya başlamışlardır. Judgment Day şovunda Six Man Tag maçına çıkmışlardır Too Cool ile karşılaşan ekip , maçı kaybetmiştir. Bundan 8 gün sonra da Takım kemerlerini aynı ekibe kaybetmişlerdir. King Of The Ring şovunda Four Corners maçında takım kemerlerini geri almışlardır. Fakat çok tutamadan Fully Loaded şovunda Acolytes Protection Agency (APA) onlardan kemeri almıştır. SummerSlam 2000 şovunda WrestleMania'nın rövanşı niteliğinde olan TLC maçında kemerleri geri almışlardır. Unforgiven şovunda ise Jeff ve Matt Hardy onları bir kafes maçında yenerek yeni takım şampiyonları olmuştur. No Mercy şovunda maske takıp kendilerine Los Conquistadores adını vermişlerdir ve kemerleri geri almışlardır. fakat ertesi gece de Los Conquistadores onları yenerek kemerleri almıştır ! Hardyler bu sefer onları taklit ederek kemerleri geri almayı başarmıştır. Armageddon şounda bir Four Corners maçını kazanarak yeniden şampiyon olmuşlardır. Royal Rumble 2001 de Dudleyler onlardan kemerleri almıştır. No Way Out şovunda kemerleri alamadılar ve WrestleMania 17 şovunda geçen senenin rövanşı niteliğinde bir maç yapıldı ve Edge ile Christian yeniden kemerleri aldılar. Fakat çok tutamadan Kane ile Undertaker onları yenerek şampiyon olmuşlardır. Bundan sonra da Chris Jericho ve Chris Benoit ile feud yaşasalar da bu son alışları olmuştur.

Kıtalararası Şampiyonluğu ve çeşitli feudlar (2001-2003)[değiştir | kaynağı değiştir]

Edge ile Christian artık tekli alanda yükselmek istemiştir. Bunun için ikisi de King Of The Ring turnuvasına katılmıştır. Edge turnuvayı kazanan isim olmuştur. Invasion hikayesine dahil olduktan sonra Lance Storm ile feuda girmiştir ve Christian'ın hamlesi ters tepse de onu yenip Intercontinental Şampiyonu olmuştur. Ardından Edge ile Christian'ın arası onu kıskanması yüzünden bozulmuştur ve Christian taraf değiştirmiştir. Unforgiven 2001 şovunda Christian Edge'i yenip kemeri almıştır. No Mercy şovunda bir Ladder maçı yapılmıştır ve Edge kemerini geri almıştır. Rebellion şovunda kemerini bir kafes maçında koruyup feuda noktayı koymuştur. Ardından Test ile United States Championship feuduna girmiştir ve onu yenerek iki kemerin sahibi olmuştur. Ardından William Regal ile feuda girmiştir. Vengeance 2001 şovunda onu yense de Royal Rumble 2002 şovunda Regal muşta kullanarak kemeri almıştır. No Way Out şovunda muştanın köşede asılı olduğu bir maçta karşılaşmışlardır fakat hile ile yine kaybetmiştir. Ardından Booker T ile feuda giren Edge , onu WrestleMania 18'de yener. Edge Draft Lottery ile SmackDown brandına geçer Ardından Kurt Angle ile Saça saç feuduna girmiştir ve bu feuddan üstün çıkıp onun saçlarını kaybetmesine neden olmuştur. 4 Haziran 2002'de Hulk Hogan'ın gizli ortağı olarak çıkar ve WWE Takım şampiyonu olurlar. Ardından kemeri Vengeance şovunda kaybettikten sonra Eddie Guerrero ile feuda girer ve onu SummerSlam şovunda yener. Unforgiven şovunda rövanşı kaybeden Edge , SmackDown şovundaki No DQ maçını kazanarak feuda noktayı koyar. Bundan sonra yeniden takım divizyonuna yönelen Edge , Rey Mysterio ile takım olarak yeni yaratılan WWE Tag Team Championship turnuvasında finale kadar ilerlerler. No Mercy 2002 şovunda karşılaşırlar ve maçı Kurt Angle ile Chris Benoit ikilisine kaybederler. Bu maç yılın maçı seçilmiştir. 7 Kasım tarihli SmackDown şovunda kemerleri alırlar ve Survivor Series 2002 şovunda Los Guerreros'a kaybederler.

Edge Royal Rumble 2003'e katılır ve iyi bir performans göstermesine rağmen Chris Jericho tarafından elenir. Ardından Chris Benoit ile takım olur ve Team Angle ile mücadele eder ve No Way Out 2003 şovunda sakatlandığı için şovdan çekilir. Boynundan ciddi bir sakatlık geçiren Edge , arka alanda sakatlanmış gibi gösterilir ve 1 sene boyunca ortadan kaybolur.

Sakatlıktan geri dönüşü ve yükselişi (2004-2006)[değiştir | kaynağı değiştir]

Edge 25 Mart 2004 tarihli Draft Lottery'de RAW'a geçiş yapar ve geri dönüşünde Eric Bischoff'a Spear geçirir. Ardından Bischoff ona rakip olarak Kane'i verir ve Backlash 2004 şovunda karşılaşırlar. Edge maçı kazanır. Ardından Benoit'nın Evolution ile olan çekişmesine ona yan destek çıkar ve ertesi gece olan RAW şovunda Benoit ile takım olur ve Ric Flair ile Batista'yı yenerek World Tag Team Şampiyonları olurlar. Ardından da kemerleri korurlar ve Edge , Benoit'nın rakibinin belirleneceği Battle Royal maçına katılır fakat elenir. 31 Mayıs 2004 tarihli RAW şovunda ise Rob Conway ve Sylvain Greiner'a kemerleri kaybederler. Kemerleri Bad Blood 2004 şovunda almak isterler fakat maç DQ ile biter. Ardından Edge , Randy Orton ile feuda girer. Vengeance 2004 şovunda karşılaşırlar ve Orton'u yenerek yeni Intercontinental Şampiyonu olur. İyi bir ivme yakalayan Edge , ertesi gün Batista'yı yener. Ardından da World Title Contenderlik için yapılan Battle Royal maçında bulunur ama Jericho onu eler ve maçı Orton kazanır. Edge ise SummerSlam şovunda kemerini Batista ve Jericho karşısında başarılı şekilde korur. Ardından kısa bir sakatlık geçiren Edge , kemerini bırakmak zorunda kalır.

Geri dönüşünde World Heavyweight Title için mücadeleye girişen Edge , Triple H'in rakibini seçecek oylamadaki üç adaydan birisi olur. Taboo Tuesday 2004 şovunda ise Shawn Michaels seçilen isim olur. Edge Michaels'a küfreder ve Benoit ile ona ayarlanan takım kemeri maçına çıkmaz. Fakat Benoit kemerleri tek başına kazanır ! 1 Kasım 2004 tarihli RAW şovunda rövanş ayarlanır ve Edge Benoit'e saldırarak kemerleri kaybettirir. Ardından ikili , Orton ve HHH feuduna dahil olurlar ve Survivor Series'de karşı taraflarda yer alırlar. Edge Orton tarafından elenir. Benoit ile Edge kafes maçında karşılaşırlar ve Benoit maçı kazanır. Ertesi hafta olan Battle Royal maçında ikisi ortak galip çıkarlar. Ve o günün sonunda Triple H ile olan World Heavyweight Title maçına eklenirler , ve maç esnasında Benoit Crossface bağlarken Edge onun omuzunu yere yatırır ve tuş sayılırken pes eder ! Böylece ikisi de ortak şampiyon olurlar. Edge senenin son RAW şovunda Eugene'yi yenerek New Years Revolution 2005 için olacak Elimination Chamber maçına eklenir. Hakem Shawn Michaels ona Superkick geçirince Edge elenir ve şansını kaybeder.

Ardından HBK ile feuda girer ve Royal Rumble 2005 şovunda onu Roll Up ile hileli şekilde yener. Maçta da bulunur fakat elenir. Ardından da Japonya'da gerçekleştirilen RAW şovunda Triple H ile World Heavyweight Title için karşılaşır ama kaybeder. WrestleMania için duyurulan Money In The Bank maçına eklenir ve çantayı alarak istediği zaman Cash In şansı yakalar. Backlash 2005 şovunda Chris Benoit ile karşılaşır. Onu Last Man Standing maçında yenerek feuda noktayı koyar. Ardından Gold Rush turnuvasına katılır ve finalde Lita'nın Kane'e ihanet etmesi ile maçı kazanarak Batista'ya rakip olur. Maça Christian ile Tomko karışmasına rağmen Batista onu yener ve kemerini korur.

Kane ile hikayesi başlar ve Lita üzerine kurulu olan hikayede Kane Edge'i Vengeance 2005 şovunda yener. 25 Temmuz 2005'de Edge Kane'i bir Stretcher maçında yener ve feud biter. Ardından olaya Lita'nın eski sevgilisi Matt Hardy dahil olur. (Gerçek hayatta sevgili olan ikili , sonradan dağıldı tabii ve Lita ile Edge beraberdi. Sırf bu yüzden Matt arka alanda olay çıkardığı için bir süreliğine kovulmuştu ama Vince McMahon onu geri döndürüp kayfabeyi iyicene coşturmuştur ve gerçek hayatta düşman olan ikili ekranlarda da düşman olarak lanse edilmiştir.) Matt seyircilerin arasından gelir ve Edge'e saldırır. Vince McMahon ise Matt Hardy'e işini geri verir ve SummerSlam 2005 için maç ayarlar. Edge Matt'i yener. 29 Ağustos 2005 tarihli RAW şovunda Street Fight maçı ayarlanır ve girişte kabloların olduğu kısıma doğru Matt , Edge'e Side Effect geçirir ve maç sonuçsuz biter. Unforgiven 2005 için bir Steel Cage maçı ayarlanır ve kafesin tepesinden Leg Drop geçiren Matt , maçı kazanır. Feudun iyice uzaması üzerine Eric Bischoff 3 Ekim 2005 tarihli RAW Homecoming şovuna özel bir maç duyurur. MITB çantasının ortada olduğu ve kaybedenin RAW'dan ayrılacağı bir maç. Maç baya heyecanlı geçer ama Edge çantasını korur , Matt ise SmackDown'a geçer ve feud biter.

Edge bundan sonra pek ortalarda gözükmez ve sene sonunda Intercontinental Şampiyonu Ric Flair ile feuda girer. Edge şöyle bir iddiada bulunur , eğer şampiyon olursa seyircilerin gözü önünde Lita ile seks yapacaktır. New Years Revoluion 2006 şovunda maç DQ ile biter ve kemeri alamaz. Fakat gecenin sonunda John Cena'ya Cash In yaparak yeni WWE Şampiyonu olur.

İlk ana kemeri , Rated RKO ve World Heavyweight Title (2006-2007)[değiştir | kaynağı değiştir]

Edge , Royal Rumble şovunda 3 hafta sonra WWE Şampiyonluğunu John Cena'ya geri kaybeder. Kemerini geri almak istese de bir süre başarısız olur. Ardından da Mick Foley ile Hardcore üzerine kurulu bir feuda girer. WrestleMania 22 şovundaki Hardcore maçında yanan masaya Foley'i Spear ile geçirir ve tuşu bularak maçı kazanır. O gece ise John Cena , kemerini Triple H karşısında korumuştur. Ertesi RAW şovunda Edge ile Triple H birer rövanş talep ederler. Bu maç Backlash 2006 için duyurulur. O gün geldiğinde bayağı kanlı geçer , maçın sonunda John Cena Roll Up ile tuşu bulur ve kemeri korur. Edge ise gene istediğini alamaz ve üstüne Triple H'in saldırısına maruz kalır. Ertesi gün ise Mick Foley ile feuduna devam eder , asıl Hardcore Şampiyonu olduğunu iddia eder Edge. Tommy Dreamer da olaya dahil olur. ECW One Night Stand geldiğinde Edge ile Foley güçlerini birleştirirler. Ve şov günü geldiğinde yanlarında Lita ile Tommy Dreamer , Terry Funk ve  Beulah McGillicutty'i yenerler. Maçın sonunda Beulah'a Spear uygulayan Edge , cinsel pozisyona girermiş gibi bir şekilde tuşu bularak dikkat çekti.

Aynı gece sonunda John Cena ile Rob Van Dam arasında gerçekleşen WWE Championship maçında Cena'ya Spear uygular ve RVD yeni şampiyon olur. Edge kemer için maç hakkı kazanır ve Rob Van Dam ile Vengeance 2006 şovunda karşılaşır. Hakem yerde kalır ve Lita ona yardım eder ama ters teper ve Van Dam kemerini korur. İki hafta sonra Rob Van Dam , John Cena ve Edge arasında bir üçlü maç ayarlanır. Bu maçı Edge kazanır ve kemeri alır.

Saturday Night's Main Event şovunda John Cena ile Edge karşılaşırlar ve Edge DQ ile kemerini korur. SummerSlam şovunda rövanş ayarlanır ve şart şudur , Edge DQ olursa kemerini kaybedecektir. Hakemin yerde kalması ile Cena'ya muşta ile saldıran Edge , kemerini korur. Ertesi gece olan RAW şovunda ise Spinner Belt'i Lita denize atar. Edge kendi tasarımı olan Rated R kemerini kullanmaya başlar. Cena Edge'e bir anlaşma ile gelir , Unforgiven şovuna bir TLC maçı ister ve kaybederse SmackDown'a draft olacaktır. Edge kabul eder. Cena merdivenin tepesinden Edge'i üst üste kurulu iki masaya Attitude Adjustment ile geçirir ve Edge kemerini kaybeder.

La Familia (2007-2009)[değiştir | kaynağı değiştir]

2007-2008 yıllarında o zaman ki Smackdown genel müdür Vickie Guerrero ile aşk yaşamış ve Batista, The Undertaker, Triple H gibi unvan sahipleri ile bütün PPV'lar da unvan maçına çıkmıştır. İlk olarak Batista'dan Vickie'nin planları sayesinde kemeri almıştır. WrestleMania 24 de gogoplata ile Undertaker'a yenilir ve unvanı kaybeder. Backlash'te The Undertaker'a gogoplata hareketi ile yenilir ve ringden sedyeyle çıkarılır. 1 hafta sonra Vickie Guerrero The Undertaker'ın hareketi olan gogoplata'yı yasaklar ve kemeri Undertaker'dan alır. Daha sonra, Vickie eski ve yeni şampiyonların katıldığı 6 Man Battle Royal'i düzenler. Kazanan Judgement day'de Undertaker ile boşta kalan unvan için dövüşçektir. Batista, Big Show, Matt Hardy, MVP, Finlay ve Kane'i eler ve gong çalar. Batista galibiyetini kutlarken Vickie Edge'in güreşe dönme izni aldığını açıklar ve Edge baygın Batista'ya spear yaparak onu ringden atar ve maçı kazanır. 3 hafta sonra Over The Top'ta Edge count out'la elenir. Undertaker kemeri alacakken Vickie hakem Charles Robinson'un yanlış karar verdiği düşüncesiyle kemeri The Undertaker'a vermez. 4 hafta sonra o.n.s. de TLC maçına çıkar.bu maçta kemer vardır ve Undertaker kaybederse atılacaktır. Undertaker tırmanan Edge'e bir last ride yapar ve iki masa kırılır. Sonra Undertaker alacak iken la familia (Curt Hawkins, Zack Ryder, Chavo Guerrero, Bam Neely) hep birden saldırır. Undertaker onları dövüp ringden atar ve merdivene tırmanır. Ama Edge Undertaker'ı düşürür ve kemeri alır.

Ertesi hafta Batista maç teklifi yapar Vickie ise Night of Champions'da dövüşmesi için tek şartın o akşam ki maçı kazanması gerektiğini söyler. Tag Team Maçı: la familia vs. Batista,c. delaney,funaki,nunzio dur. Batista, Chavo ve Curt'e spear, Edge'e spinebuster, Zach'e Batista Bomb yapar ve maçı kazanır. 3 hafta sonra Night of Champions'da Batista ile unvan maçına çıkar. Özel hakem Chavo Guererro'nun yardımıyla Edge maçı kazanır. 2 hafta sonra draft'ta Batista RAW'a gider. Edge ise RAW'ı ziyaretinde CM Punk tarafından birden alt edilir. Money in the bank sahibi CM Punk hakkını kullanması sayesinde yeni şampiyon olur ve Edge ve Vickie küser. Ama önce vickie, Edge vs. Triple H WW şampiyonluğu için The Great American Bash'te maç ayarlar. 1 hafta sonra Big show vs. Edge maçınca edge sandalye yiyecekken vickie atlar ve barışırlar.ama The Great American Bash'de Edge, Vickie'ye yanlışlıkla spear yapar. Triple H ise Edge'e bir Pedigree yapar ve maçı alır. Edge'e kızan Vickie, Undertaker'ı WWE'ye geri alır ve Summerslam'da bir Hell in a Cell maçı ayarlar. Edge Undertaker'la yapacağı maç öncesi Mick Foley'den yardım istemiş ancak Mick Foley geri çevirmiş ve Edge kendine güvenirse kazanır diyerek geçiştirince Edge ona saldırır. Edge vs. Undertaker maçında Edge kaybeder. Maçın ardından Edge bir süre maçlara çıkamadı. Survivor Series'de Triple H ve Vladimir Kozlov'un maçında Vickie Guerrero gelir ve maçın bir Triple Threat maça dönüştüğünü açıklar. Edge bu maçla geri dönüş yapar. Edge Triple H'e bir spear çektikten sonra Jeff Hardy gelir, ilk önce Edge'ye saldırıp dışardan sandalye alır, Vladimir Kozlov'a sandalye vurur, ardından da Edge'ye sandalyeyle vurmak ister ama Edge eğilir ve Jeff Hardy yanlışlıkla Triple H ye vurur, Jeff Hardy arkasını döndüğünde Edge bir spear çeker ve yeni WWE Şampiyonu olur.

La Familia Sonrası (2009)[değiştir | kaynağı değiştir]

Edge Armageddon'da Jeff Hardy ve Triple H ile karşılaşır, Edge maçta kemerini Jeff Hardy'ye kaybeder. Edge Royal Rumble 2009'da Jeff Hardy ile rövanş maçına çıktı. Matt Hardy'nin yardımıyla Edge kemerini geri almayı başardı. No Way Out 2009 maçında WWE Kemerini korumak için Elimination Chamber maçına çıkıcağını öğrenen Edge, Dünya Ağırsiklet Kemeri için olan maçtaki üyelerden biri olan Kofi Kingston'a saldırır ve Dünya Ağırsiklet Kemeri için maça çıkmaya hak kazanır. No Way Out'un sonunda Triple H yeni WWE, Edge ise yeni Ağırsiklet Şampiyonu olmuştur.WrestleMania 25th Aniversary'de Edge'nin rakibini Big Show olarak belirleyen Vickie Guerrero,Edge'i kuşkulandırmıştır.Edge ile Big Show maçın anlaşmasını imzalarken John Cena gelip herkese saldırır ve Vickie Guerrero'nun kulağını birşeyler fısıldar.Edge ile Big Show tekrar anlaşma imzalarken işe Vickie Guerrero karıştı ve John Cena'nın maça dahil olduğunu açıkladı ve Edge küplere biner.Daha sonra Edge Vickie Guerrero ile Big Show'un ilişkide olduğunu öğrenir.WrestleMania 25th Aniversary'de Edge,John Cena ve Big Show'la yaptığı maçta kemeri John Cena'ya kaptırır.

Backlash'ta Edge ile John Cena Last Man Standing maçına çıkar.Maça Big Show'un karışıp John Cena'ya spot ışıklarına doğru Chokeslam yapar,böylece Edge yeni Ağırsiklet Şampiyonu olur.Judgment Day'da Jeff Hardy ile maça çıkar Matt Hardy'de karışınca Edge kemerini korur.Extreme Rules/One Night Stand'ta Jeff Hardy'yle Ladder Matchta kaybetti ve kemerini kaybetti.Jeff Hardy'de maçın hemen ardından kemeri Cm Punk'a kaybeder. Edge genel müdürlükten istifa eden Vickie Guerrero'ya hakaret edip "Bu bir çıkar ilişkisiydi!" dedi. Edge Theodore Long'tan kendisini Ağırsıklet Kemeri maçına çıkarmasını istiyordu. Fakat genel müdür onu Chris Jericho ile Tag Team Championship'e katıldı ve kemeri kazandı. Ardından Jeff Hardy ile maç yaptığı bir House Show'da sakatlanmış olan Edge ameliyat oldu.

Taraf değişiklikleri, Ağırsiklet Şampiyonluğu ve Emekliliği (2010-2011)[değiştir | kaynağı değiştir]

Edge'nin Royal Rumble Kazandı an

Edge uzun süre sakat kaldıktan sonra Royal Rumble 2010'a 29. sıradan dönmüş ve Chris Jericho ile John Cena'yı eleyerek galibiyete ulaşmıştır. Burada kazandığı ana unvan hakkını Wrestlemania 26'da Chris Jericho üzerinde kullanmaya karar vermiştir. Daha sonra Wrestlemania'da Chris Jericho'ya yenilmiştir. Edge daha sonra Raw'a draft edilmiştir, burada Randy Orton'la biraz çekişmiş ama daha sonra Over the Limit maçında maç No Contest bitmiştir. Edge devam eden günlerde çıktığı çeşitli maçlarda fazla çekişmeye girmemiştir. Nexus'un kendisine saldırmasıyla John Cena ile birlikte SummerSlam (2010)'da 7'ye 7 bir maça çıkmıştır. Night of Champions (2010)'ta WWE şampiyonluğu için beş kişiyle (Randy Orton, Sheamus, John Cena, Wade Barrett, Chris Jericho) çekişmiş, ancak başaramamıştır. Kısa bir süre sonra Edge, John Cena ile yaptığı maç sırasında maçı kazanmış, ancak kendisi alehine kararlar alan kimliği gizli Raw Genel Müdürü'nün tuş esnasında John Cena'nın ayağının ring dışında olduğu söyleyip maçı devam ettirmesi ve devamında Edge'in maçı STF ile kaybetmesine sinirlenip Genel Müdür'ün mesajlarını gönderdiği dizüstü bilgisayar'ı parçalamıştır. Bu davranışından dolayı Genel Müdür tarafından SmackDown'a CM Punk karşılığında takas edilir.

Smackdown'a transfer edilmesinden sonra, Dolph Ziggler'ı yenerek Bragging Rights (2010)'da Smackdown takımında dövüşmeye hak kazanarak bu maçı Rey Mysterio ile birlikte kazanır. Survivor Series (2010)'da Kane ile şampiyonluk için güreştiği maçta Spear yapmış fakat tuş esnasında rakibinin üstüne elini koymadığı için hakem maçı berabere ilan etmiştir. Ancak şampiyonluğu TLC: Tables, Ladders & Chairs (2010)'da Alberto Del Rio ve Rey Mysterio'nun da dahil olduğu dörtlü masa-merdiven-sandalye maçında kazanarak altıncı dünya ağırsıklet şampiyonluğu ile toplam onuncu dünya şampiyonluğunu elde eder. 2011'de yayınlanan ilk Smackdown'da, Kane ile unvan için en son ayakta kalan maçına çıkıp con-chair-to hareketi ile Kane'i yenmiştir.

Bundan sonra Kıtalararası şampiyonluğu'nu Kofi Kingston'a yeni kaybeden Dolph Ziggler ile bir çekişmesi olur. Genel Müdür Theodore Long'un geçirdiği travma sonucu yerine geçen Vickie Guerrero da Dolph'un tarafında olarak, ayarladığı her unvan maçında Edge'e spear'i yasaklasa da başarılı olamamamıştır. Bunun sonucu olarak Guerrero, Edge'i kovarak unvanın yeni sahibini Ziggler ilan etse de; Edge, travmadan taburcu olarak dönen Theodore Long'un düzenlediği maçı kazanarak unvanını geri alır.

WrestleMania XXVII öncesi düzenlenen Royal Rumble (2011)'ın kazananı Alberto Del Rio, ödül olarak elde ettiği ana unvan maçı hakkını dünya ağırsıklet şampiyonluğu üzerinde kullanacağını açıklamıştır. Elimination Chamber (2011)'daki aynı adı taşıyan maçta en son Rey Mysterio'yu eleyerek unvanını koruyan Edge, Alberto tarafından saldırıya uğrasa da, geçirdiği kas yırtılmasındaki iyileşmenin ardından dönen yakın arkadaşı Christian sayesinde kurtulur.

Edge, WrestleMania XXVII'de Christian ile, ağırsıklet unvanını korumasından sonra rakibi Alberto Del Rio'nun aracına zarar verir iken

Emekliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

WrestleMania maçında unvanını korumasından sonra herhangi bir maçta bulunmayan Edge, MR raporu'nun verdiği sonuç gereği 11 Nisan 2011'de yayınlanan Raw'da emekliliğini açıklamıştır. Raporda Edge'in geçirdiği sakatlıkları, uyuşmaları ve özellikle 2003'te geçirdiği boyun ameliyatı'nın ardından oluşan omurga incelmesinin; felç, hatta ölüme sürükleme riski olduğu belirtilmiştir. Dolayısıyla Dünya Ağırsıklet Şampiyonluğu unvanı, Extreme Rules (2011)'taki merdiven maçında, Christian'ın Alberto karşısındaki galibiyetine kadar boşta bırakılmıştır. Maçta Edge, Alberto'yu oyalayarak Christian'ın unvan sahibi olmasında katkıda bulunmuştur.

Emeklilik sonrası 31 Mart 2012'de Christian tarafından WWE Şeref Kürsüsü'ne takdim edilmiştir. Nisan 2012 sonlarında da John Cena'ya; WrestleMania XXVIII'da başarısız olan Cena ile yıllar önce masa-merdiven-sandalye unvan maçında Edge'i merdivenden masaya atarak unvanı kazanan Cena'nın aynı olmadığını ve Extreme Rules'da Brock Lesnar'a karşı uyanması gerektiği konusunda telkinde bulundu.

Şampiyonluk ve başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Edge, Dünya Ağırsıklet Şampiyonluğu'nu ilk tutuşunda.

1   Won during the Invasion storyline.
2   Won the 2007 Money in the Bank contract when he defeated the then–Money in the Bank holder, Mr. Kennedy, on Raw.

 • WrestleSlam Awards
  • Superstar of the Year (2010)

Lucha de Apuesta kayıdı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ortaya konulan Kazanan Kaybeden Yer Tarih Notlar
Saç Edge Kurt Angle Nashville, Tennessee 02002-5-19 Mayıs 19, 2002 Judgment Day'de saç vs saç maçı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c "Bodyslamming profile". 4 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20130604004417/http://bodyslamming.com/wwe/edge.html. Erişim tarihi: 2010-02-03. 
 2. ^ a b c d Online World of Wrestling. "Edge Profile". 11 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20120911181650/http://www.onlineworldofwrestling.com:80/profiles/e/edge.html. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2008. 
 3. ^ "World Wrestling Federation Entertainment Drops The "F" To Emphasize the "E" for Entertainment". World Wrestling Entertainment. 2002-05-06. 9 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20141009100729/http://corporate.wwe.com/news/2002/2002_05_06.jsp. Erişim tarihi: 2008-07-13. 
 4. ^ a b c "Edge's WWE Profile". World Wrestling Entertainment. http://www.wwe.com/superstars/edge. Erişim tarihi: October 5, 2010. 
 5. ^ Copeland, Adam (Kasım 2004). Adam Copeland on Edge. WWE Books. s. 74. ISBN 0-7434-8347-2. 
 6. ^ "Edge video: Edge/Adam Copeland talks new child with Beth Phoenix, including selecting the name". 18 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151018034531/http://www.pwtorch.com/artman2/publish/Other_News_4/article_76184.shtml. Erişim tarihi: 1 Ocak 2015. 
 7. ^ "IGN: Edge (WWE) Biography". IGN. http://stars.ign.com/objects/142/14209482_biography.html. Erişim tarihi: 2008-01-01. 
 8. ^ Copeland, Adam. On Edge (p.16)
 9. ^ "Edge's Title History". World Wrestling Entertainment. 18 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151018034531/http://www.wwe.com/superstars/smackdown/edge/titlehistory. Erişim tarihi: 2007-12-17. 
 10. ^ "SmackDown results - May 11, 2007". Online World of Wrestling. 6 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150906084643/http://www.onlineworldofwrestling.com/results/smackdown/070511.html. Erişim tarihi: 2007-08-24. 
 11. ^ Copeland, Adam (November 2004). Adam Copeland on Edge. WWE Books. s. 104. ISBN 0743483472. 
 12. ^ a b c d "Edge's Title History". World Wrestling Entertainment. 2010-04-05 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/5olXGYvfn. Erişim tarihi: 2009-12-14. 
 13. ^ "World Tag Team Championship history". World Wrestling Entertainment. 10 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20120310122121/http://www.wwe.com:80/inside/titlehistory/worldtagteam. Erişim tarihi: 2009-02-28. 
 14. ^ "Edge and Rey Mysterio's WWE Tag Team Championship title reign". World Wrestling Entertainment. 8 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20120308070934/http://www.wwe.com:80/inside/titlehistory/wwetag/330018. Erişim tarihi: 2007-11-09. 
 15. ^ "Edge's WWE title history". World Wrestling Entertainment. 2007-11-11 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20071111223540/http://www.wwe.com/superstars/smackdown/edge/titlehistory. Erişim tarihi: 2007-11-09. 
 16. ^ "Slammy Award Winners". World Wrestling Entertainment. 2008-12-08. 6 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151106214110/http://www.wwe.com/shows/raw/slammyawards08/. Erişim tarihi: 2009-02-05. 
 17. ^ "RAW Results December 13, 2010". World Wrestling Entertainment. http://www.wwe.com/shows/raw/archive/16558124/mainarticle. Erişim tarihi: 2010-12-13. 
 18. ^ a b c d Meltzer, Dave (January 26, 2011). "Biggest issue of the year: The 2011 Wrestling Observer Newsletter Awards Issue". Wrestling Observer Newsletter (Campbell, CA): 1–40. ISSN 1083-9593.