Profesyonel güreş maç türleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Amerikan güreşi, Türkiye dışında daha çok profesyonel güreş olarak bilinir. Bir spor türüdür ve dövüş ve güreş ögeleri içerir. Sonucu önceden belirlenmiş olan güreş tarzını belirtmek için kullanılır. Modern amerikan güreşi bir tür gösteri formudur. Katılımcıların amacı, ring içinde önceden planlanmış fiziksel bir güreş maçı sunarak izleyicileri eğlendirmektir. Güreşteki gerçekliğin derecesi ülkesine ve federasyonuna göre değişmektedir.Amerikan güreşinde sonuçlar önceden belirlenir ama bunu sadece o maçtaki güreşçiler ve hakemler bilir. Hareketlerin güreşçiler üzerindeki etkisi asla abartılmaz. Birçok kişiye göre Amerikan güreşi bir şov olarak kabul görür ve "sahte" kelimesi tercih edilmez. Birçok güreş hareketi gerçek acı doğurabilir ve yanlış uygulanırsa sakatlıkla sonuçlanabilir.Maçlarının sonucunun ve genel gidiş önceden bellidir. Genelde maçlar face olarak tanımlanan iyi karakterli güreşçiler ve heel olarak bilinen kötü adamlar arasında gerçekleşir. Bir güreşçi kariyeri boyunca hikâyeler gereği hem iyi hem de kötü adam durumuna geçebilir.En büyük federasyonları WWE ve TNA dır.

Teke tek maçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Teke tek maç, tüm profesyonel güreş maçlarının temelini oluşturur. İki rakip birbirleriyle karşılaşmaktadır. Kazanan tuş, pes ettirme, saydırma, nakavt veya diskalifiye ile belirlenmektedir.

Teke tek maç türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kemer için yapılan şampiyonluk maçları, diskalifiye veya nakavt gibi sonuçlarla biterse kemer maç sonucuna bakılmaksızın şampiyonda kalmaktadır. Meydan okuyan güreşçinin şampiyonu yenebilmesi için maçı tuş veya pes ettirme yoluyla kazanması gerekmektedir. Daha önceki hikâyelerde kötü karakterli şampiyonların diskalifiye veya nakavt gibi sonuçlarla yenilip kemerini koruduğu olmuştur.

Teke tek maçlar bazen kurallarla kısıtlanmış ve çeşitli maçlar ortaya çıkmıştır. Sadece tuşun olduğu Pinfall maçı, sadece pes ettirmenin olduğu pes ettirme maçı vb. Başka bir maç türü de belli bir süre geçince veya bir güreşçinin yenmesiyle sonuçlanan Zaman Sınırı maçıdır. Önceki etkinliklerde yapılan bu tür maçlarda kazanan çeşitli yöntemlerle (seyirci tepkisi, yargılar veya rövanş maçı) belirlenmiştir. Zaman Sınırı maçı fikri, maçlar çok uzun (bazı maçlar saatlerce) sürdüğünde profesyonel güreşin vodvil günlerinde bulunmuştur.

Teke tek yapılabilen aşağıdaki maçların kendine ait maddesi vardır:

Takım maçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım maçları, genelde iki veya daha fazla takım arasında yapılmaktadır. Çoğunlukla takımların ikişer üyesi maçta yer almaktadır.

Takım maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğu kez, takımın bir üyesi ringde yer alırken diğer üye(ler) iplerin arkasında bekler. Güreşçiler, genelde ellerini çak yaparak pozisyonlarını değiştirirler. Buna "tag" denir. Bazen tag yapmak isteyen takımın bunu yapmasının engellendiği görülür. Bunu genelde kötü karaktere sahip olan takımlar yapar. Normal takım maçlarında standart güreş kuralları uygulanır. Maç tuş, pes ettirme, nakavt veya diskalifiye ile sona erer.

Tornado takım maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

Takımın tüm üyelerinin ringde olduğu maçlar tornado takımı maçı olarak adlandırılır. Maç, standart kurallara sahip olabilirken üstü açık kafeste veya merdiven maçı olarak da yapılabilir.

Elemeli takım maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

Elemenin olduğu takım maçlarında yenilen güreşçi maçtan çıkar. Takımın diğer üyeleri maça devam eder.

Özellikle WWE'de düzenlenen Survivor Series izle ve öde etkinliklerinde bu tarz maçlar yapılmıştır. Takımlar daha çok dörde dört veya beşe beş yer alırken bu sayının yediye çıktığı da görülmüştür. Standart kurallar takım maçlarında olduğu gibi elemli takım maçlarında da geçerlidir. Maçlarda yer alan takımlardan bazıları kurulmuş olsa da bazen diğer takımın güreşçi toplaması gerekebilir.

Lucha libre tanıtımlarında, Torneo cibernetico adlı takımlar arası bir maç türünde sekize kadar güreşçi önceden belirlenen bir sırayla ringe girer.

Kazanan Tümünü Alır maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazanan Tümünü Alır maçında iki güreşçinin (veya takım) sahip olduğu kemerler ortaya konur. Maçı kazanan iki kemeri de alır.[1][2]

WWE'de Kazanan Tümünü Alır maçlarının listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

# Maç Ortaya konan Etkinlik Tarih ve yer Süre
1 Santino Marella ve Beth Phoenix, Kofi Kingston ve Mickie James'i yendi. Kingston'ın WWE Intercontinental Championship ve James'in WWE Women's Championship kemerleri. SummerSlam (2008) 17 Ağustos 2008
Indianapolis, Indiana
05:35
2 Seth Rollins, John Cena'yı yendi. Rollins'in WWE World Heavyweight Championship ve Cena'nın WWE United States Championship kemerleri. SummerSlam (2015) 23 Ağustos 2015
Brooklyn, New York
20:44

Boş Arena maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

Boş Arena maçı, taraftarların olmadığı bir arenada iki veya daha fazla güreşçi arasında yapılan bir hardcore maçı. Rakiplerin yanında yalnızca hakem, yorumcular ve kameraman yer alabilir. Maç ya canlı yayınlanır ya da kamereya alınıp sonra gösterilir. Örneğin WWF'in 31 Ocak 1999 tarihindeki Super Bowl yarı zamanlı gösterisinde The Rock ve Mankind, Boş Arena maçı yapmıştır. Bilinen en eski boş arena maçı 1981 yılında Memphis, Tennessee'deki Mid South Coliseum'da Jerry Lawler ve Terry Funk arasında yapılmıştır.[3] Boş arena maçları nadiren, kiralanan ve bilet satımının olmadığı arenalarda yapılmaktadır.

Falls Count Anywhere maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

Falls Count Anywhere maçı, sadece ringin içinde tuşlanmanın olduğu standart kuralların aksine arenanın herhangi bir yerinde tuşlanmanın olduğu bir maçtır.[4] Ayrıca "nakavt" kuralı kullanılmaktadır. "Falls Count Anywhere" maçlarına hemen hemen her zaman diskalifiye edilmeme şartı konarak bir hardcore maçına çevrilmektedir. Güreşçilerin herhangi bir yerde buldukları malzemeleri kullanması serbest olmaktadır.[5]

Daha farklı kuralların uygulandığı Falls Count Anywhere maçında bir tuş ringin dışında gerçekleştikten sonra hakem 10 veya 30'a kadar saymaya başlar. Eğer güreşçi ringe dönemezse maçı kaybeder. Ringe geri dönmeyi başarırsa maç devam eder. Ancak bu kurallar altında yapılan maçta tüm tuşlanmalar ringin dışarısında yapıldığı için bu maç artık teknik olarak falls count anywhere maçı sayılmamaktadır.[6] Bazen, maça belli bir bölgede tuşlanmanın olduğu bir şart konur (Ör: eyalet, ilçe veya maçın yapıldığı yer).[7]

Ayrıca bu maça benzer olarak her yerde pes ettirmenin olduğu (Submissions Count Anywhere) maçlar da yapılmıştır. Bu maç ilk kez WWE Breaking Point'te D-Generation X ve The Legacy arasında yapılmıştır.

Genelde Falls Count Anywhere maçı, maçın bulunduğu arena içerisinde sınırlandırılmaktadır. Ama St. Valentine's Day Massacre: In Your House programında yapılan bir maçta Hardcore Holly, Al Snow'u Mississippi Nehri'nin kıyısında tuşlamıştır.

Bayrak maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrak maçı, esasen bayrak yakalama oyununun profesyonel güreş versiyonudur. Karşı karşıya ringin iki köşesinde bayraklar yer alır. Belli bir takımı temsil eden veya kişisel olarak mücadele eden güreşçiler rakibinin bayrağını almaya çalışır.[8] Bayrak maçının bir benzeri olan Marş maçında, Olimpiyatlardaki madalya kutlamalarına benzer şekilde kazanan güreşçi veya takımın ülkesinin milli marşı okunur.

WWE'deki bayrak maçları[değiştir | kaynağı değiştir]

# Maç Etkinlik Tarih ve Yer Notlar
1 Hulk Hogan, Nikolai Volkoff'u yendi. Saturday Night's Main Event 3 Ekim 1985
East Rutherford, NJ
-
2 Nikolai Volkoff, Corporal Kirchner'ı yendi. Saturday Night's Main Event 4 Ocak 1986 (19 Aralık 1985 tarihinde banda alındı)
Tampa, Florida
02:05
3 Corporal Kirchner, Nikolai Volkoff'u yendi. WrestleMania 2 7 Nisan 1986
Rosemont, Illinois
02:05
4 Jim Duggan, Boris Zuhkov'u yendi. Saturday Night's Main Event 26 Kasım 1988 (16 Kasım 1988 tarihinde banda alındı)
Sacramento, California
-
5 Team Canada (Bret Hart, Owen Hart ve The British Bulldog); Team USA'yi (Stone Cold Steve Austin, Dude Love ve The Undertaker) yendi. WWE Raw 21 Temmuz 1997
Halifax, Nova Scotia
-
6 Bret Hart ve The British Bulldog, Vader ve The Patriot'ı yendi. Badd Blood: In Your House 5 Ekim 1997
St. Louis, Missouri
25:07
7 Jim Duggan, Daivari'yi yendi. WWE Raw 17 Eylül 2007
-
8 Ted DiBiase, Hunico'yu yendi. WWE Smackdown 20 Ocak 2012
Las Vegas, NV
-
9 Rusev, Jack Swagger'ı nakavt ile yendi. SummerSlam (2014) 17 Ağustos 2014
Los Angeles, Kaliforniya
09:01

Sedye maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sedye (Stretcher) maçında ringin biraz uzağında bir çizgi, ringin iki tarafında da sedyeler bulunur. İki güreşçiden biri rakibini sedyeye yatırıp belirlenen çizgiye sürerek maçı kazanmaya çalışır. Eğer sedye ile rakibinin çizgiyi geçmesini sağlarsa maçı kazanır. Tuş, pes ettirme, saydırma veya diskalifiye yoktur. Bu maça örnek olarak Brock Lesnar - Big Show, Edge - Kane, Finlay - Rey Mysterio, Randy Orton - Rob Van Dam, Batista - Shawn Michaels, Matt Hardy - Jeff Hardy, Randy Orton (Ted DiBiase ve Cody Rhodes ile) - Triple H (Three Stage of Hell'in parçası olarak) ve John Cena - Kane maçları gösterilebilir.[9]

WWE'deki sedye maçları[değiştir | kaynağı değiştir]

# Maç Şart Etkinlik Tarih ve Yer Süre
1 Andre The Giant, Killer Khan'ı yendi. House Show 14 Kasım 1981
Philadelphia, PA
9:57
2 Brock Lesnar, Big Show'u yendi. WWE Championship Judgment Day (2003) 18 Mayıs 2003
Charlotte, NC
15:27
3 Edge, Kane'i yendi. WWE Raw 25 Temmuz 2005
Cleveland, OH
12:00
4 Rob Van Dam, Randy Orton'ı yendi. One Night Stand (2007) 3 Haziran 2007
Jacksonville, FL
14:31
5 Rey Mysterio, Finlay'ı yendi. Cyber Sunday (2007) 28 Ekim 2007
Washington, DC
9:41
6 Batista, Shawn Michaels'ı yendi. One Night Stand (2008) 1 Haziran 2008
San Diego, CA
17:00
7 Matt Hardy, Jeff Hardy'i yendi. WWE SmackDown! 7 Nisan 2009
Austin, TX
13:59
8 Randy Orton, Triple H'i yendi. WWE Championship için yapılan Three Stages of Hell maçının üçüncü ve son turu The Bash (2009) 28 Haziran 2009
Sacramento, CA
21:23
9 John Cena, Kane'i yendi. WWE World Heavyweight Championship eleme maçı WWE Raw 16 Haziran 2014
Cleveland, OH
16:47

TNA'deki sedya maçları[değiştir | kaynağı değiştir]

# Maç Etkinlik Tarih ve Yer Süre
1 Trinity, Desire'ı yendi. NWA TNA Weekly PPV #31 23 Haziran 2004
11:18
2 Awesome Kong, Velvet Sky'ı yendi. TNA Impact 7 Mayıs 2009
Orlando, Florida
3 Awesome Kong, Cute Kip'i yendi. TNA Impact 14 Mayıs 2009
4 Bobby Lashley, Rhino'yu yendi. TNA Impact 15 Ekim 2009
5 Eric Young, Kurt Angle'ı yendi. TNA Impact 1 Mayıs 2015

Handikap maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

Handikap maçı, ikiye bir veya üçe iki vb. gibi bir güreşçi veya güreşçi takımının kendisine sayıca üstünlük sağladığı takımla karşılaştığı maçlardır. Genelde iyi karakterli güreşçiler, kendisinden sayıca üstün olan kötü karakterli güreşçilerle dövüştüğü olmuştur.[10] İkiye bir handikap maçlarında iki kişiden oluşan takım, takım maçı kurallarına göre hareket eder. Bir kişiye karşı takımdan biri ringde bulunur. Tornado takım maçı benzeri olan handikap maçlarında tüm rakipler aynı anda ringde bulunur.[11] 1980'ler ve 1990'larda handikap maçlarında King Kong Bundy, Big Van Vader ve Yokozuna gibi yüksek profilli kötü karakterli güreşçiler, birden fazla rakibe karşı maçta yer alır ve sayısal üstünlüğe rağmen maçı domine ederdi.

Kasım 2010'da yapılan Survivor Series'de Lay-Cool, 2'ye 1 handikap maçında Natalya'ya yenilerek Divalar Şampiyonluğu kemerini kaybetti.

Iron Man maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Iron Man maçı

Iron Man (Demir Adam) maçı, belirlenmiş bir süre içerisinde gerçekleşen bir maç türü. Yaptığı tuş, pes ettirme, diskalifiye ve dışarıda saydırma gibi hareketlerle puan kazanan güreşçiler arasında maçın sonuna kadar en yüksek puana ulaşan maçı kazanır.

Kadınlar arasında yapılan ilk Iron Man maçı, NXT TakeOver: Respect etkinliğinde Bayley ve Sasha Banks arasında gerçekleşmiştir. 30 dakika süren kemer maçının sonunda, Bayley NXT Kadınlar Şampiyonluğu kemerini korumuştur.

Oduncu maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

1995 yılında yapılan oduncu maçı esnasında, temaya uygun olarak flanelden yapılmış kıyafetiyle 1–2–3 Kid.

Oduncu (lumberjack) maçı, maça doğrudan katılmayan güreşçilerin ringin etrafını kuşattığı normal bir maçtır.[12] Maç esnasında oduncu (lumberjack) olarak adlandırılan bu güreşçiler (kadın güreşçiler bazen İngilizce "lumberjills" olarak adlandırılır), maçtaki güreşçilerin ringden kaçmasını engeller.[12] Oduncu grubu, tipik olarak iyi ve kötü karakterli güreşçiler olarak ayrılır. Genelde oduncuların maça karıştığı ya da oduncuların kendi arasında kavga ettiği görülür. İlk zamanlarda yapılan oduncu maçlarında, güreşçiler temaya uygun olarak oduncu kıyafeti giyerlerdi.

Kanada'da yapılan oduncu maçlarında, deri kayışların olduğu Extreme kurallarla yapılmaktadır ve TNA'in "Taraftarın İntikamı" oduncu maçında deri kayış takan taraftarlar yer alır ve güreşçileri kırbaçlarlar.[13]

Strip maçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tarz maçlarda güreşçi tuş veya pes ettirmeyle değil rakibinin kıyafetlerini çıkararak kazanır.[14] Tarihte yapılan bu tür maçlara, güreş yeteneği eksikliği nedeniyle menajerler itiraz etmişlerdir. Ancak Attitude Era'da kadın güreşçiler (eski adıyla Divalar) kendi istekleriyle bu maçlara girmişlerdir.

Madde maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

Genelde güreşçi veya güreşçi olmayan iki kadın arasında gerçekleştirilen bu maçlar, çamur havuzundan çikolatalı süte kadar her şeyi içerebilen maddelerin olduğu maçlardır. Bazen, özel olarak belirli günlerde, örn. Şükran Günü'ne özel et suyu veya Noel'e özel yumurta sosunu içeren havuzların olduğu maçlar yapılmıştır.

Çok rakipli maç çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı durumlarda, bir maçta ikiden fazla güreşçi veya takım olması gerekebilir.

Temel elemesiz maçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tarz elemesiz maçların en yaygın örneği, üç güreşçi arasında standart kuralların döndüğü Üç Yönlü maçtır (WWE'de Üçlü Tehdit maçı, WCW'da Üçgen maçı olarak bilinir). Güreşçilerden biri tuş veya pes ettirmeyle maçı kazanır. Teke tek maçlardan farklı olarak genelde diskalifiye kuralı ihmal edilir. Ayrıca dört güreşçinin mücadele ettiği Dört Yönlü maçlar (WWE'de Ölümcül 4 Yönlü maç olarak bilinir) da buna örnektir. ABD bağımsız promosyonlanlarından USA Xtreme Wrestling'de (USA Pro Wrestling) 8-12 güreşçinin olduğu 8 Ball Challenge yapılır. Birden fazla kemer adayı olması durumunda bu tarz maçlara başvurulabilir. Bu duruma örnek olarak WrestleMania XXX'da 14 kadın güreşçi arasında yapılan maç örnek verilebilir. Bu maçta ilk tuşlayan/pes ettiren AJ Lee, maçı kazanarak Divas Championship kemerini korumuştur.

Bazı durumlarda, çok dövüşçülü maçlar takım maçı olarak düzenlenebilir. İki rakip güreşçi maça başlarken diğer takım üyeleri ringin dışında bekler. Kenardaki güreşçi, genelde kuşkusu olmayan bir güreşçiye dokunarak içeri girme hakkı elde eder. Ring of Honor'da bu tarz maçların benzeri olarak Four Corners Survival ve Six-Man Mayhem maçı yapılır. Bu maçlarda güreşçinin konumunu terk edip ringin dışındaki güreşçilere saldırmasına izin verilir.

Şampiyona Mücadelesi[değiştir | kaynağı değiştir]

WWE'de bazen elenmenin olmadığı Championship Scramble (Şampiyona Mücadelesi) adlı maçlar düzenlenir. Beş katılımcının olduğu maça iki güreşçi başlar ve her beş dakikada bir diğer güreşçilerden biri ringe girer. Son güreşçi maça katıldıktan sonra önceden belirlenen bir zaman sınırı başlar. O süre içinde güreşçi tuş ve pes ettirme yapar. Süre dolmadan önce son tuş veya pes ettirmeyi yapan güreşçi, maçı kazanır. WWE'de yapılan en son Championship Scramble, 2009 yılındaki The Bash'te yapılmıştır. Tommy Dreamer; Christian, Jack Swagger, Mark Henry ve Finlay'yi yenerek ECW Şampiyonluğu kemerini korumuştur.

# Maç Falls Şartlar Etkinlik Tarih ve Yer Süre
1 Matt Hardy; Mark Henry (ş), The Miz, Chavo Guerrero ve Finlay'yi yendi. 5 ECW Şampiyonluğu için Şampiyona Mücadelesi Unforgiven (2008) 7 Eylül 2008
Cleveland, Ohio
20:00
2 Triple H (ş); Jeff Hardy, The Brian Kendrick, Shelton Benjamin ve Montel Vontavious Porter'ı yendi. 6 WWE Şampiyonluğu için Şampiyona Mücadelesi Unforgiven (2008) 7 Eylül 2008
Cleveland, Ohio
20:00
3 Chris Jericho; John "Bradshaw" Layfield, Batista, Rey Mysterio ve Kane'i yendi. 3 Dünya Ağırsiklet Şampiyonluğu için Şampiyona Mücadelesi Unforgiven (2008) 7 Eylül 2008
Cleveland, Ohio
20:00
4 Tommy Dreamer (ş); Jack Swagger, Christian, Mark Henry, ve Finlay'yi yendi. 5 ECW Şampiyonluğu için Şampiyona Mücadelesi The Bash 28 Haziran 2009
Sacramento, Kaliforniya
14:46

Temel elemeli maçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İkiden fazla güreşçinin yer aldığı eleme maçlarıdır. Tüm güreşçiler ringdeyken veya belirli aralıklarla aşamalı şekilde maç başlar.

Bu tarz maçlardan çoğunlukla üç yönlü dans adlı maç yapılır. İlk tuşlayan veya pes ettiren güreşçi maçı kazanır. Extreme Championship Wrestling'de ünlenen Üç Yönlü Dans maçı. Bunun dışında dört yönlü maç yapılır ve genelde bu maça ölümcül dört yönlü eleme maçı denir. Bazı promosyonlarda bu tarz maçlar takım maçı olarak da düzenlenir. Rakip iki güreşçi ringdeyken maç başlar ve diğer güreşçiler dışarıda yer alır. Ayrıca toplam dört güreşçinin dışarıda, iki güreşçinin içeride olduğu six-pack challenge da bu maçlara örnektir.

Çift Tehlike maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

Double Jeopardy (Çift Tehlike) maçı, güreşçilerin çift halinde ayrıldığı ve sadece birbirlerini eleyebildiği dört yönlü eleme maçı türüdür. İki güreşçi elendikten sonra, kalan iki güreşçi karşılaşmaya devam eder.

Battle Royal[değiştir | kaynağı değiştir]

Sadece bir kişi kalana kadar elemenin olduğunu bir çoklu güreşçi maçıdır. Tipik Battle Royals maçları 20 veya daha fazla katılımcıyla başlar. Güreşçi, rakiplerini iplerin üstünden atıp elemeye çalışır. Her iki ayağı da ringin dışındaki yere dokunan kişi elenir (Shawn Michaels, 1995 Royal Rumble maçında iplerin üzerinden atıldıktan sonra yalnızca bir ayağı yere değdiği için maça devam etmiştir. Bu yüzden bu kural bazen "Shawn Michaels kuralı" olarak ifade edilir). Ayrıca TNA'de "Reverse Battle Royal" adlı bir maç türü vardır.

Hell In A Cell[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Hell in a Cell

Bu maçta güreşçilerin üstüne 6.096 metrelik ve 5 tonluk üstü kapalı bir kafes indirilir.Diskalifiye yoktur.Kafesin üstünde bir kapak vardır.Bu kafesin kapısı yoktur.Çıkmak için kafesin duvarlarını kırmak veya pin (tuş) gerekir.Kafesin duvarları ile ring arasında 1.5 metrelik boşluk bulunur.

Tables Ladders and Chairs(TLC)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: TLC maçı

Ringin etrafında masa, sandalye ve merdivenler bulunur. Kazanmak için kurallar duruma göre değişebilir. Örneğin; bazı TLC maçlarında,maçı kazanmanın tek yolu masa kırmaktır. Bazılarında tuş, bazılarında da bir ip yardımıyla çatıdan aşağı sarkıtılmış olan kemer,zarf ya da Money in the Bank çantasını almaktır.

Table Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazanmak için ringin çevresindeki masaları rakip ile kırmak gerekir bazı yöntemler şöyledir -Normal bir hareketi masa üstünde ya da masaya doğru yaparak masayı kırmak -Rakibi masaya yatırıp üstüne diving hareket yapmak. Ya da rakibi masanın üstüne atmak ya da masayı köşeye koyup rakibin üstüne koşarak masayı kırmaktır.Rakibi Masada kırmanın çeşitli yolları vardır.

Ladder Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Merdiven maçı

Kazanmanın tek yolu ringin üstüne bir merdiven kurarak tepede asılı olan kemeri ya da başka birşeyi bağlı olduğu yerden çıkartıp eline almaktır.

Chairs Match (Sandalye Maçı)[değiştir | kaynağı değiştir]

Maç normal bir maçın kurallarının aynısıdır. Yani dış sayım vardır, low blow (bel altına vurmak) yapılırsa yapan güreşçi diskalifiye olur. Sadece sandalye kullanmak serbesttir. Yani sopa, balyoz vb. kullanmak yasaktır.

İnferno Match (Cehennem Maçı)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ringin apron kısmı 500 fahrenheit (260° Celcius) sıcaklığa ulaşabilen alevle kaplıdır.Maçı kazanmak için rakibi ringden atmak gerekir.Ringden atılan güreşci yetkililer tarafından söndürülür.

Last Man Standing[değiştir | kaynağı değiştir]

Yere düşen ve hakemin sayacağı 10 sayım içinde ayağa kalkamayan güreşçi kaybeder.Bu maçlarda diskalifiye dahildir.

Extreme Rules Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Her şey serbesttir ring altından çıkarılacak binbir türlü obje ile rakibe saldırılabilir maç tuş veya pes ettirme ile biter.

Sumo Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Ringden ilk atılan güreşçi kaybeder.Bu maçta ringin ipleri yoktur.

Retirement Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaybeden güreşten emekli olur. Örnek Shawn Michaels

Loser Leaves Town Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaybeden güreşçi aynı güreş federasyonunda güreşemez başka bir federasyona geçer.

(Move) Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Belirlenen hareketi(Mesela Bodyslam Mark Henry vs Big Show gibi) ilk yapan kişinin kazandığı maç çeşididir.

No Hope Barbed Wire Deathmatch[değiştir | kaynağı değiştir]

İplerin çıkartılıp ipler yerine ringin dikenli teller ile çevirildiği maç türüdür.(bu maç sadece CZW için geçerlidir)

Falls Count Everywhere[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu maçta her yerde tuş yapmak serbesttir ki Jeff hardy vs. Umaga maçı ringin bulunduğu binanın dışında bitmiştir.

Casket Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu maçta apronun hemen altında bir tabut bulunur, bu maçta hakem yoktur. Rakibini tabuta ilk yerleştirip kapağını kapatan kazanır. (Bu maç türünü The Undertaker ortaya çıkarmıştır).

Elimination Chamber[değiştir | kaynağı değiştir]

Elimination Chamber maçlarının oynandığı ring.

Ringin üzerine en alçak kısmı ringin üst kısmı kadar ringi içine kapsayan 4 ucunda (sözde)kırılmaz camlardan oluşan kabinler bulunan büyük bir kafes indirilir.4 kabindede birer güreşçi bulunmak üzere 4 kişi kabinlerde 2 kişi ise ringdedir, belirlenen zaman aralıkları ile kabinler açılır ve güreşçiler tek tek dışarı çıkar, tuş ve pes ettirme ile 5 güreşçi elenir en son kalan güreşçi kazanır.

Gauntlet Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir güreşçi 3 rakibe karşı mücadele eder. İlk başta ilk rakibi gelir onunla güreşir eğer onu tuş veya pes ettirise diğer güreşçi ringe girer 1. güreşçi ringi terk eder. Yine onuda yenerse 3. güreşçi gelir ve maç böyle devam eder. Tag team Gauntlet Match'da olabilir. Diskalifiye vardır. Maçı kazanmak için sırayla 3 rakip ya tuş ettirilmeli ya da pes ettirilmelidir.

Ambulance Match (Ambulans Maçı)[değiştir | kaynağı değiştir]

Maçta tuş, pes ettirme, dış sayım ve diskalifiye yoktur. Kazanmak için rakibinizi stagein (ringe giriş yerinin) yanında bulunan ambulansa sokup ambulansın kapısını kapamanız gerekrir.

Last Ride Match (Son Sürüş Maçı)[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurallar ve kazanmak için yapmanız gereken şey ambulans maçının aynısıdır. Tek fark stagein (ringe giriş yerinin) yanında ambulans yerine cenaze arabası vardır.

Buried Alive Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Ringin dışında bir mezarlık çukuru vardır ve maçı kazanmak için rakip çukura atılmalı ve üzerine toprak dökülmelidir.

 1. ^ Seth Rollins' U.S. Title reign - WWE.com
 2. ^ Summerslam 2008 Winner Take All Match - WWE.com
 3. ^ "Mid-Week Report". DDT Digest. 17 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160317191433/http://ddtdigest.com/updates/1999014b.htm. Erişim tarihi: 2007-06-20. 
 4. ^ Foley, Mick. Have A Nice Day: A Tale of Blood and Sweatsocks (s.193)
 5. ^ "Ring of Honor: Fifth Year Festival: Finale". Online World of Wrestling. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160303222642/http://www.onlineworldofwrestling.com/results/roh/070304.html. Erişim tarihi: 2008-03-05. 
 6. ^ Randy Savage vs Crush (1994-03-20). WrestleMania X (television production). World Wrestling Federation. 
 7. ^ "2005 Destination X results". Online World of Wrestling. 7 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160307035527/http://www.onlineworldofwrestling.com/results/tnappv/destinationx05.html. Erişim tarihi: 2008-03-05. 
 8. ^ "2007 Wrestling almanac & book of facts". Wrestling’s historical cards (Kappa Publishing): s. 126–127. 2007. 
 9. ^ "Specialty Matches: Stretcher Match". World Wrestling Entertainment. 23 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20100423111541/http://www.wwe.com:80/inside/specialtymatches/stretchermatch. Erişim tarihi: 2010-10-17. 
 10. ^ "WCW Monday Nitro results – September 4, 2000". DDT Digest. 2000-09-04. http://www.ddtdigest.com/updates/2000091m.htm. Erişim tarihi: 2007-06-20. 
 11. ^ "Uncensored 1999 results". DDT Digest. http://www.ddtdigest.com/updates/1999032p.htm. Erişim tarihi: 2007-06-20. 
 12. ^ a b Foley, Mick. Have A Nice Day: A Tale of Blood and Sweatsocks (s.184)
 13. ^ "TNA iMPACT! results – 7 Eylül 2006". Online World of Wrestling. 2006-09-07. http://www.onlineworldofwrestling.com/results/tnaimpact/060907.html. Erişim tarihi: 2007-06-22. "Jim Cornette said he would pick out 10, 12 or 18 TNA fans to act as Lumbjacks with a leather strap..[...]Jim Cornette announced that Jeff Jarrett would face Samoa Joe in a "Fans Revenge Lumberjack Match".." 
 14. ^ "2007 Wrestling almanac & book of facts". Wrestling’s historical cards (Kappa Publishing): s. 133–134. 2007.