Profesyonel güreş maç türleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Amerikan güreşi, Türkiye dışında daha çok profesyonel güreş olarak bilinir. Bir spor türüdür ve dövüş ve güreş ögeleri içerir.Sonucu önceden belirlenmiş olan güreş tarzını belirtmek için kullanılır. Modern amerikan güreşi bir tür gösteri formudur. Katılımcıların amacı, ring içinde önceden planlanmış fiziksel bir güreş maçı sunarak izleyicileri eğlendirmektir. Güreşteki gerçekliğin derecesi ülkesine ve federasyonuna göre değişmektedir.Amerikan güreşinde sonuçlar önceden belirlenir ama bunu sadece o maçtaki güreşçiler ve hakemler bilir. Hareketlerin güreşçiler üzerindeki etkisi asla abartılmaz. Birçok kişiye göre Amerikan güreşi bir şov olarak kabul görür ve "sahte" kelimesi tercih edilmez. Birçok güreş hareketi gerçek acı doğurabilir ve yanlış uygulanırsa sakatlıkla sonuçlanabilir.Maçlarının sonucunun ve genel gidiş önceden bellidir. Genelde maçlar face olarak tanımlanan iyi karakterli güreşçiler ve heel olarak bilinen kötü adamlar arasında gerçekleşir. Bir güreşçi kariyeri boyunca hikâyeler gereği hem iyi hem de kötü adam durumuna geçebilir.En büyük federasyonları WWE ve TNA dır.

1 vs. 1 Normal Maçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tür maçlarda rakip tuş edilir,pes ettirilir ya da diskalifiye yoluyla galip belirlenir.Rakibe yabancı cisimlerle vurmak ya da maça dahil olmayan bir güreşçinin maça müdahale etmesi diskalifiye gerektirir.

2 vs. 2 Tag Team Match[değiştir | kaynağı değiştir]

2 kişiden oluşan iki takımın da birer güreşçisi ring içinde güreşir.Diğer iki güreşçi ise apronda (iplerin hemen arkası, köşenin yanı) bekler.İçerideki güreşçiler kendi takım arkadaşıyla el çırparak yer değiştirebilir.Bunun dışında güreşçinin takım arkadaşının herhangi biryerine dokunması ile de güreşçi değişebilir.

2 vs. 2 Tornado Tag Team Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Yine ikişer kişiden oluşan iki takımın mücadelesidir ama bu maç çeşidinde 4 kişide aynı anda ringde güreşir.

Steel Cage (Kafes) Maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

İki güreşçiden birinin yukarıdan indirilen üstü açık yaklaşık 3 metrelik kafesten kaçması ile kazandığı maç çeşididir.Kafesten çıkmanın 2 yolu vardır:

1. Yukarıdan çıkmak

2. Kafesin kapısının açılması ile kapıdan çıkmak.

3.Pin (tuş) ile

First Blood (İlk Kanama) Maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu maçta diskalifiye yoktur. Yani dışardan maça başka isimler karışabilir, sandalye gibi nesnelerle rakibe vurulabilir. (Örnek: Kane vs Stone Cold Steve Austin maçında Undertaker'ın Stone Cold'a sandalyeyle vurması ve Stone Cold'un kanaması) Bu maçı kazanmak için rakip güreşçinin yüzünde ciddi bir kanamaya neden olmak gerekir.

Stretcher (Sedye) Maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu maçta ringin biraz uzağında bir çizgi, ringin iki tarafında da sedyeler bulunur. İki güreşçiden biri rakibini sedyeye yatırıp belirlenen çizgiye sürerek maçı kazanmaya çalışır. Eğer sedye ile rakibinin çizgiyi geçmesini sağlarsa maçı kazanır. Diskalifiye yoktur.

Lumber Jack Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Maç 2 güreşçi arasındadır. Ringin dışında 20-30 (sayısı değişebilir) güreşçi vardır. Ringin dışına atılan veya kendisi ringin dışına çıkan güreşçiye Lumber Jacks dediğimiz ringin dışındaki güreşçiler saldırır ve tekrar ringe atarlar. Kazanmak için rakibi tuş etmek veya pes ettirmek gerekir.

Royal Rumble[değiştir | kaynağı değiştir]

40-30-20-10 veya 6 güreşçi ile düzenlenen maç türüdür.Maçı kazanmak için 90 saniye aralarla ringe gelen farklı rakipleri ring dışına atarak elemek gerekir.Ancak rakibi elemek için ringin en üst ipinden atılmak gerekir.Yani bir güreşçi en alt veya orta ipten çıkıp tekrar girebilir. Ringde son kalan kişi maçı kazanır.

Hell In A Cell[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Hell in a Cell

Bu maçta güreşçilerin üstüne 6.096 metrelik ve 5 tonluk üstü kapalı bir kafes indirilir.Diskalifiye yoktur.Kafesin üstünde bir kapak vardır.Bu kafesin kapısı yoktur.Çıkmak için kafesin duvarlarını kırmak veya pin (tuş) gerekir.Kafesin duvarları ile ring arasında 1.5 metrelik boşluk bulunur.

Submission Match(Pes Ettirme Maçı)[değiştir | kaynağı değiştir]

Maçı kazanmanın tek yolu rakibi pes ettirmektir. Maçın kuralına göre diskalifiye olabilir.

I Quit Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: "I Quit" maçı

Maçta tuş, diskalifiye ve dış sayım yoktur. Kazanmak için rakibe "I Quit" sözcüklerinin söyletmek gerekir.

Tables Ladders and Chairs(TLC)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: TLC maçı

Ringin etrafında masa, sandalye ve merdivenler bulunur. Kazanmak için kurallar duruma göre değişebilir. Örneğin; bazı TLC maçlarında,maçı kazanmanın tek yolu masa kırmaktır. Bazılarında tuş, bazılarında da bir ip yardımıyla çatıdan aşağı sarkıtılmış olan kemer,zarf ya da Money in the Bank çantasını almaktır.

Table Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazanmak için ringin çevresindeki masaları rakip ile kırmak gerekir bazı yöntemler şöyledir -Normal bir hareketi masa üstünde ya da masaya doğru yaparak masayı kırmak -Rakibi masaya yatırıp üstüne diving hareket yapmak. Ya da rakibi masanın üstüne atmak ya da masayı köşeye koyup rakibin üstüne koşarak masayı kırmaktır.Rakibi Masada kırmanın çeşitli yolları vardır.

Ladder Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Merdiven maçı

Kazanmanın tek yolu ringin üstüne bir merdiven kurarak tepede asılı olan kemeri ya da başka birşeyi bağlı olduğu yerden çıkartıp eline almaktır.

Chairs Match (Sandalye Maçı)[değiştir | kaynağı değiştir]

Maç normal bir maçın kurallarının aynısıdır. Yani dış sayım vardır, low blow (bel altına vurmak) yapılırsa yapan güreşçi diskalifiye olur. Sadece sandalye kullanmak serbesttir. Yani sopa, balyoz vb. kullanmak yasaktır.

Handicap Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurallar normal maçlarla aynıdır 1 vs. 2, 1 vs. 3 vb. şekillerde bir takımın bir takımdan daha fazla güreşçi içermesiyle oluşan maç çeşididir.

Bkz.CM Punk vs The Shield (Roman Reigns, Seth Rollins ve Dean Ambrose)

Ironman Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Iron Man maçı

Duruma göre diskalifiyeli ya da diskalifiyesiz olabilir veya Table Match gibi maç çeşitlerinede uyarlanabilir, konsept olarak ironman maçları belirlenen süre içinde(60dk vb.) en yüksek puanı toplayanın(tuş, pes ettirme vb.)kazandığı maç çeşididir.

İnferno Match (Cehennem Maçı)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ringin apron kısmı 500 fahrenheit (260° Celcius) sıcaklığa ulaşabilen alevle kaplıdır.Maçı kazanmak için rakibi ringden atmak gerekir.Ringden atılan güreşci yetkililer tarafından söndürülür.

Last Man Standing[değiştir | kaynağı değiştir]

Yere düşen ve hakemin sayacağı 10 sayım içinde ayağa kalkamayan güreşçi kaybeder.Bu maçlarda diskalifiye dahildir.

Extreme Rules Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Her şey serbesttir ring altından çıkarılacak binbir türlü obje ile rakibe saldırılabilir maç tuş veya pes ettirme ile biter.

Sumo Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Ringden ilk atılan güreşçi kaybeder.Bu maçta ringin ipleri yoktur.

Retirement Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaybeden güreşten emekli olur. Örnek Shawn Michaels

Loser Leaves Town Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaybeden güreşçi aynı güreş federasyonunda güreşemez başka bir federasyona geçer.

(Move) Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Belirlenen hareketi(Mesela Bodyslam Mark Henry vs Big Show gibi) ilk yapan kişinin kazandığı maç çeşididir.

No Hope Barbed Wire Deathmatch[değiştir | kaynağı değiştir]

İplerin çıkartılıp ipler yerine ringin dikenli teller ile çevirildiği maç türüdür.(bu maç sadece CZW için geçerlidir)

Falls Count Everywhere[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu maçta her yerde tuş yapmak serbesttir ki Jeff hardy vs. Umaga maçı ringin bulunduğu binanın dışında bitmiştir.

Casket Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu maçta apronun hemen altında bir tabut bulunur, bu maçta hakem yoktur. Rakibini tabuta ilk yerleştirip kapağını kapatan kazanır. (Bu maç türünü The Undertaker ortaya çıkarmıştır).

Elimination Chamber[değiştir | kaynağı değiştir]

Elimination Chamber maçlarının oynandığı ring.

Ringin üzerine en alçak kısmı ringin üst kısmı kadar ringi içine kapsayan 4 ucunda (sözde)kırılmaz camlardan oluşan kabinler bulunan büyük bir kafes indirilir.4 kabindede birer güreşçi bulunmak üzere 4 kişi kabinlerde 2 kişi ise ringdedir, belirlenen zaman aralıkları ile kabinler açılır ve güreşçiler tek tek dışarı çıkar, tuş ve pes ettirme ile 5 güreşçi elenir en son kalan güreşçi kazanır.

Gauntlet Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir güreşçi 3 rakibe karşı mücadele eder. İlk başta ilk rakibi gelir onunla güreşir eğer onu tuş veya pes ettirise diğer güreşçi ringe girer 1. güreşçi ringi terk eder. Yine onuda yenerse 3. güreşçi gelir ve maç böyle devam eder. Tag team Gauntlet Match'da olabilir. Diskalifiye vardır. Maçı kazanmak için sırayla 3 rakip ya tuş ettirilmeli ya da pes ettirilmelidir.

Ambulance Match (Ambulans Maçı)[değiştir | kaynağı değiştir]

Maçta tuş, pes ettirme, dış sayım ve diskalifiye yoktur. Kazanmak için rakibinizi stagein (ringe giriş yerinin) yanında bulunan ambulansa sokup ambulansın kapısını kapamanız gerekrir.

Last Ride Match (Son Sürüş Maçı)[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurallar ve kazanmak için yapmanız gereken şey ambulans maçının aynısıdır. Tek fark stagein (ringe giriş yerinin) yanında ambulans yerine cenaze arabası vardır.

Buried Alive Match[değiştir | kaynağı değiştir]

Ringin dışında bir mezarlık çukuru vardır ve maçı kazanmak için rakip çukura atılmalı ve üzerine toprak dökülmelidir.