Sable (güreşçi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sable
Renamero.jpg
Sable (Aralık 2003, Bağdat)
Doğum adı Rena Marlette Greek
Doğum 8 Ağustos 1967 (1967-08-08) (52 yaşında)
Jacksonville, Florida, ABD
Yaşadığı yer Alexandria, Minnesota, ABD
Eş(ler)i Wayne Richardson (1986-1991)
Marc Mero (1994-2004)
Brock Lesnar (e. 2006)
Çocuk(lar) 3
Profesyonel güreş kariyeri
Ring ad(lar)ı Sable
Boyu 1,73 m (5 ft 8 in)
Kilosu 54 kg (119 lb)
Başlangıç 1996
Emeklilik 2004

Rena Marlette Lesnar (doğum adı; Rena Marlette Greek; d. 8 Ağustos 1967), Amerikalı model, aktris ve eski profesyonel güreşçi. WWE'de çalıştığı süre boyunca Sable adıyla bilinmektedir. Güreştiği süre boyunca hep kötü karakterli birisiydi ve genellikle ringde senaryo gereği rakibe cinsel tacizlerde bulunmaktaydı. Bir kez WWF Bayanlar Şampiyonluğu'nu kazandı. 2006 yılından beri yine kendisi gibi profesyonel güreşçi olan ve eski WWE Şampiyonu olan Brock Lesnar ile evlidir.

Debut (1996-1998)[değiştir | kaynağı değiştir]

Debutu 1996’da, Triple H’e WrestleMania XII’de eşlik ederek yaptı.Daha sonraları Triple H’in ona sözlü tacizlerde bulunmaları ve azarlamalarından sonra o zamanki gerçek hayatta da kocası olan Marc Mero’nun yanında görülmeye başlandı. 1997 yılına kadar Marc Mero'nun menejeri olarak kaldı. Marc Mero Jacqueline'ı yeni menajeri olarak çıkardı ve Sable ile Jacqueline hikâyeli bir feuda girdi.

Kadınlar Şampiyonluğu (1998-1999)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sable ve Jacqueline, 21 Eylül 1998 tarihli Raw sürümü için yeniden eski durumuna getirilen WWF Kadınlar Kemeri için yüzleşti. Jacqueline, Marc Mero'nun müdahale etmesinin ardından unvan talebinde bulundu. Sable kısa bir süre sonra Vince ve Shane McMahon'a yardımcı bir rol oynamak zorunda kalan bir hikâyeye girdi ancak hikâyesi kısa kesildi. Sable Bass ile devam etti, Bass tüm kirli işlerini yapardı. Sable, yaklaşık altı ay boyunca şampiyonayı sürdürmeye devam etti, ancak 10 Mayıs 1999'da Debra, Sable'den Evening Gown maçındaki Kadınlar Şampiyonasını "kazandı". Normalde bir akşam cüppe maçında kazanan, Sable'in yaptığı rakibin elbisesini zorla kaldıran kadın. Ancak, WWF Komiseri Shawn Michaels, hikâyenin bir parçası olarak, elbisesini kaybeden kadının kazanan olduğunu ve Debra'yı yeni Kadın Şampiyonu yapmaya karar verdiğini söyledi. Ekran dışı, Sable WWF ile anlaşmazlık içindeydi, bu yüzden ekrandaki unvanını kaldırdı.

WWF Sonrası (1999-2001)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sable, Haziran 1999'da WWF'den ayrılmış ve cinsel taciz ve güvensiz çalışma koşulları gerekçesiyle şirket aleyhine 110 milyon dolar tutarında dava açmıştır. Dava süresince, Vince McMahon "Sable" stagename kontrolü üzerine karşı dava açtı. 13 Kasım ve 14 Kasım 2001'de, Yeni kurulan Xcitement Wrestling Federation (XWF)'nin kamera "CEO'su" olarak göründü , ancak bunlar şirketle olan tek görünüşü idi.

WWE'ye Dönüş (2003-2004)[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 Yılı[değiştir | kaynağı değiştir]

Rena Mero, SmackDown'un 3 Nisan 2003 bölümünde Dünya Güreşi Eğlencesi (WWE) olarak bilinen WWF'ye geri döndü. Görevini Sable olarak yeniden başlattı. Sable bir hainlik tasvir etmeye devam etti ve birkaç ay boyunca yeni Playboy covergirl Torrie Wilson'la bir hikâyede geçti .

2004 Yılı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sable kısa süre önce kariyerinde üçüncü kez Playboy dergisinin kapağında (Mart 2004 sayısında) yer aldığında bir yüz oldu. Kapakta, arkadaşı diva Torrie Wilson'la birlikte çıktı ve onları Playboy'da birlikte sergileyecek ilk WWE Divas'ı haline getirdi. Kapağın serbest bırakılmasına dönük ikili, dört kadının da o sırada yüzleri olmasına rağmen, Raw divas Stacy Keibler ve Bayan Jackie ile haklı çıktı . İki takım , Interpromotional Tag Team Evening Catch maçında WrestleMania XX'de kare çarptı , ancak divalar iç çamaşırında maça başladı ve iç çamaşırı maçını daha da arttırdı. Sable ve Wilson zafer kazandı. WrestleMania XX'yi takiben, Sable hızla topuk çevirdi ve Torrie Wilson ile kısa bir anlaşma yaptı. Bu kavga, Wilson'ın omuzlarından birinin inmediğini fark etmemiş olmasına rağmen Sable'in Wilson'ı mağlup ettiği Big American Bash'inde doruğa ulaştı. SmackDown'un 1 Temmuz bölümünde Sable Wilson tarafından tekrar bir rövanşla yenildi. Sable'ın WWE'deki son görünümü SmackDown'da olmuştur. 10 Ağustos 2004'te WWE resmi web sitesi, Sable ve WWE'nin bu sefer iyi niyetle ayrıldığını açıkladı. Lesnar şirketi ailesi ile daha fazla zaman geçirmek için terk ettiğini iddia etti.

New Japon Pro Wrestling (2006-2007)[değiştir | kaynağı değiştir]

Brock Lesnar ile göründü. Ardından Lesnar WWE ile anlaşınca daha gözükmedi.

Bitirici ve İmza Hareketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bitirici Hareketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Sable Bomb 
  • TKO - Total Knock Out

Ödüller ve Başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

World Wrestling Entertainment (WWE)[değiştir | kaynağı değiştir]

  • WWF Bayanlar Şampiyonluğu (1 defa)
  • Slammy Ödülü (2 defa)
  • Yılın Divası (1997)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]