Zack Ryder

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zack Ryder
Zack Ryder (Nisan 2014)
Doğum adıMatthew Brett Cardona
Doğum14 Mayıs 1985 (38 yaşında)
Merrick, New York, ABD
Profesyonel güreş kariyeri
Takma ad(lar)ıBrett Major
Brett Majors
Brett Matthews
Zack Ryder
Matt Cardona
Boyu1,88 m (6 ft 2 in)
Kilosu102 kg (225 lb)
Eğitildiği yerLong Island, New York, ABD
EğitenMikey Whipwreck
Başlangıç2004

Matthew Brett Cardona ya da bilinen adıyla: Zack Ryder (d. 14 Mayıs 1985), Amerikalı profesyonel güreşçi. Günümüzde AEW güreşçisidir.

Profesyonel güreş kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Zack Ryder, WWE güreşçisi olarak WrestleMania etkinliğinde (2016)

New York Wrestling Connection (2004–2006)[değiştir | kaynağı değiştir]

Cardona, 2004 yılında New York Wrestling Connection'de debut yapmıştır. Orada Brett Matthews adını kullanmıştır. 2005 yılında Bryan Myers-Curt Hawkins-ile düzenli takım olmuştur. NYWC Tag Team kemeri için dövüşürken DQ'dan dolayı kemeri alamamışlardır. Bir sonraki şovda, 4 Haziran'da rövanş maçında kazanmışlardır. Kemeri 1 ay sonra kaybetmişlerdir. 25 Ocak'ta kemerleri geri aldılar ancak 2 ay sonra tekrar kaybettiler.

World Wrestling Entertainment/WWE[değiştir | kaynağı değiştir]

La Familia (2007–2009)[değiştir | kaynağı değiştir]

24 Şubat'ta, Cardona, WWE ile bir developmental sözleşmesi imzaladı. Deep South Wrestling'de adı Brett Majors oldu ve Bryan Myers'ın adı ise Bryan Majors oldu. Ekim 200&Wda yine Tag kemerlerini kazandılar. 1 ay sonra ise kaybettiler. Kemerler boşa çıkınca tekrar kazandılar ve orada 2. kez Tag Team şampiyonu oldular. 2007'nin sonlarında OVW'ya gittiler ve orada da Tag Team kemerlerini kazandılar.

Bu iki güreşçi Mayıs 2007'de Developmental Ligin'den ana roster'a çıkarıldı. ECW'da ilk maçlarını kazandılar. Bir Battle Royal kazandılar ve bu onlara Tag Team Championship maçı hakkı tanıdı ancak kazanamadılar. Daha sonra SD'ye draft edildiler.

Armageddon'da Curt ve Zack, Edge gibi giyindiler ve maça karıştılar. Ringde 3 Edge vardı. Curt, Ryder ve Edge. Undertaker vs. Batista (c) vs. Edge'in maçına karıştılar, Edge'e yardım ettiler ve Edge'in yeni WHC olmasına yardım ettiler. İlk defa heel oldular. 21 Aralık'ta Major kardeşler-Curt ve Zack-Edge ve sevgilisi Vickie'nin tanıdıkları olarak tanıtıldılar. Adları tekrar değişti. Zack Ryder ve Curt Hawkins olarak. Cole ve JBL tarafından Rated R- Arkadaşlar olarak yorumlandılar.

Daha sonra Chavo Guerrero ve yardımcısı bam Neely ile birleştiler. İşte ortaya La Familia çıkmıştı. Bu La Familia 2008 yılında olayları açıkçası domine etti ve güzel bir senaryoydu.

20 Temmuz'daki The Great American Bash'te F4W Tag Team Championsip maçını kazandılar. Maçta JoMo&Miz vs. Finlay&Hornswogglevs. Jesse&Festus vardı karşılarında. Hawkins, Jesse'i tuş ettti.

Bu zafer onları gelmiş geçmiş en genç Tag Team Şampiyonları yaptı-22 yaşındayken-.SummerSlam'de La Familia dağılmaya bşladı ve Hawkins&Ryder ayrı gözükmeye başladı. 26 Eylül'de SD'de Colon'lara kemerleri kaptırdılar. Bu onların ilk TV'deki kemer koruyuşu olacaktı ancak koruyamadılar. 15 Nisan 2009'da Ryder, ECW'ya draft oldu supplemental draft ile ve takım ayrılmış oldu.

The Long Island Loudmouth (2009–2011)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ryder, ECW'ya dönüşünü 5 Mayıs'ta GM Tiffany ile olan bölümde yaptı. Artık kısa saçlı, yanık tenli, güneş gözlüklü, kafa bandı olan, yarı don, yarı tayt giyen biri olarak dönmüştü Zack Ryder karşımıza. Guido gimmick denir buna. Kibirli birine dönmüştü. Artık "Wo Wo Wo" ve "You Know It" sözlerini çok kullanıyordu. Tag Team zamanında ise az kullanırdı.

Finlay'e SuperStars'ta kaybetti ve 19 Mayıs'a kadar hiçbir maçı kazanamadı. 19 Mayıs'ta bir yerel güreşçiyi yendi. 15 Eylül'de 10 kişilik bir Battle Royal kazandı. ECW kemeri için Contender oldu ancak ECW şampiyonu Christian'a ertesi hafta kaybetti. 3 Kasım'da ECW'da, Rosa Mendes ile bir aşk olayına girdi ve Mendes onun menajeri oldu. Tommy Dreamer ile feuda girdi ve kazandı, Tommy'i WWE'den yollamış oldu. ECW, Şubat 2010'da bittiğinde Rosa ve Ryder Raw brandına geçti. 25 Şubat'ta Superstars'ta Primo'yu yendi. Ryder, Raw debutunu MVP ile MITB eleme maçını kaybederek yaptı. WM 26'da Dark Match'te 26 kişilik Battle Royal'de galip Yoshi Tatsu'ya en son elendi. Mendes, 2010 Supplemental Draft'ta SD'ye geçti. Ryder, yeni bir menajere ihtiyaç duydu ve Gail Kim ile Alicia Fox'u etkilemeye çalıştı. 10 Mayıs'ta, Evan Bourne ile olan maçta Alicia gelip Ryder'a kazandırmak istedi ancak Kim onu durdurdu ve Evan'a maçı kazandırdı. İki takım-Evan&Gail Kim ile Ryder&Fox-Raw'da maç yaptı ancak Ryder&Foc kaybetti. 27 Mayıs'ta Superstars'ta Ryder, Evan'ı yendi.

Ertesi hafta Raw'da konuk Raw GM Ashton Kutcher,gelip Ryder'ın üstüne bir bedel koydu ve Alicia Fox, Ryder'ı Axe Kick ile avladı Ryder, 7 Haziran'da-Nexus Debut!-Miz ile takım oldu ve JoMo ile R-Truth'u yendi. Ryder ertesi hafta F4W maçında US kemeri için vardı ancak kaybetti. Aylar sonra Ağustos'ta Ryder WWE Kemer hakkı kazandı. Şampiyon Sheamus tarafından ancak maç 11 saniye sürdü. Brogue Kick ve tuş! Bu Sheamus'a kemerini NOC'de korumama hakkı vermişti ancak RAW GM olaya karıştı ve NOC'de bir 6-Pack Elimination maçı ayarladı, bunu da Orton kazandı.

NXT'de Titus O'Neil'ın 2. sezonda Prosu oldu. JoMo ve Eli CottonWood'a karşı kaybettiler. O'Neill ilk elenen kişi oldu NXT Season 2'den. Ryder, 2011'de daha çok Superstar'ta göründü. Bir Jobber olarak kullanılıyor. SuperStars'ta Primo ile birçok kez takım oldu. Ayrıca Ryder'ın 2010 Slammy Awards'ta "Most Annoying Catchphrase"e sahip oldu.

United States Şampiyonu (2011–2012)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ryder, 2011 Şubat'ında "Z!, True Long Island Story" adlı bir YouTube şovuna başladı. Ryder'ın kısa yorumları, pop kültürü, güreş gibi konuları ele alıyor. WWE'deki mesteklaşlarıyla da ilgili yorumlar yapıyor.

2011'de ilk Raw'daki maçıdna USC Kofi'ye yenildi ancak WWE All-Stars Raw'ında çekilen Superstars'ta face turn geçirdi ve birçok kez Superstars'ta yer aldı en son Drew McIntyre'ı yendi. Raw'da ise çıktığı 3 maçta 1-2'lik bir serisi var 2011 senesinde.

16 Haziran'da kendi memleketi olan Long Island'de eski takım arkadaşı Primo'yu mağlup etti. 29 Temmuz'da ise Smackdown genel müdürü Theodore Long'un asistanı oldu. Bunu takip eden RAW ve Smackdown şovlarında bir dizi galibiyet aldı. 19 Eylül'de Ryder, Ziggler'ı kemerin ortada olmadığı maçta yendi. Bu maçta aktör Hugh Jackman'ın etkisi vardı. Vengeance'da Dolph Ziggler ile Birleşik Devletler kemeri için karşılaştı fakat maçtan galip ayrılamadı. 7 Kasım'da Ryder ana gösteriye çıktı. Cena ile takım olup Awesome Truth ikilisi ile karşılaştılar fakat yenik taraf oldular. Bir başka RAW'da Ryder, Henry ile karşılaştı. Cena'nın yardımıyla maçı kazandı. Bu galibiyet Ryder'a TLC'de Ziggler ile yapacağı maç hakkını beraberinde getirdi. Ryder, Baltimore'da yapılan TLC'de kazanarak kariyerinin ilk bireysel kemerini, Birleşik Devletler Şampiyonluğunu almış oldu.

2012'ye Ryder, Eve ile arasında yaşanan romantik olaylarla girdi. Aynı zamanda senaryoda Cena'nın en yakın arkadaşı olarak gösterilen Ryder, Kane'in hedefi oldu. 16 Ocak RAW'ında Ryder kemerini Swagger'a kaybetti. Kane, Ryder'ın başına bela olmuştu ki RAW'da stage'e Chokeslam yaptı, Royal Rumble'da ise Ryder, Tombstone yedi. 13 Şubat'ta tekerlekli sandalyede bulunan Ryder arka alanda Eve'in Cena'yı öpüşünü gördü. Cena, Eve'i Kane'den kurtarmıştı bu nedenle Eve, Cena'yı öptü. Bu haftadan sonra Eve gerçek amacını belli etmişti, heel karakter oldu, Zack Ryder'ı umursamamaya başladı. 5 Mart'ta Ryder sakatlıktan kurtulmuş biçimde geri döndü. WrestleMania XXVIII'deki Team Teddy'ye katıldı. Ryder maç sonrasında Eve'den low blow yedi. Ryder son olarak Over the Limit'in pre-show'unda Kane ile maça çıktı fakat kaybetti.

Ancak "Great American Bash" adlı özel SmackDown şovunda olan Battle Royal'de Kane'i eledi ve intikamını aldı. Ayrıca bu battle royali kazanıp ertesi hafta olacak SmackDown'da GM olmaya hak kazandı ve şova "ZackDown" adını verdi.

Jobberlığa Geri Dönüşü (2012–2015)[değiştir | kaynağı değiştir]

Night of Champions'ta US Kemerine contender olabilmek için 16 man battle royalde yer aldı ve kazandı ancak şampiyon Antonio Cesaro onu yendi. WWE Main Event'in debut bölümübde Ryder ve Marella, Takım Kemerleri için contender olma turnuvasında yer aldı ve International Airstriker'ı yendiler ve yarı finale çıktılar. Ertesi hafta Raw'da Rhodes Scholars'a yenildiler ve turnuvadan elendiler. 2012'nin sonlarına doğru Ryder 2012'nin berbat geçtiğini söyledi. Pro Wrestling Torch onu 2012'nin en düşen isimleri arasında birinci sıraya koydu. Ryder daha sonra Twitter hesabından bu durumundan bıktığını söyledi. 22 Nisan 2013 Raw'da Big E'ye kaybetti. Ardından Raw'da Swagger'a ve SD'de Fandango'ya kaybetti. 20 Mayıs Raw'da yine kaybetti, bu sefer Cody Rhodes onu yendi. Maçtan sonra Ryback ona saldırdı ve Shell Shocke yapıp ambuansa koydu. Ryder tekrar bir Youtube şovuna başladı Z! TRUE LONG ISLAND STORY IS BACK!? adlı şovu ile. Ve bu şovda "Daha fazla devam edemeyeceğim" diyip Internet kemerini bıraktı, gözlüklerini çıkarttı. 23 Mayıs'ta bir video yayınladı. 7 Haziran SmackDown'da memleketinde Fandango'ya kaybetti.

2013 yılında genelde Superstars'ta yer aldı ve tek PPv'si olan Royal Rumble'da kimseyi elemeden, 2 dakikada elendi. 2013'te DB'yi Shield ve Orton'dan kurtaran faceler arasında vardı. HHH de SD'de Rowan & Harper vs Ryder & Gabriel maçı ayarladı ve kaybettiler. Ertesi Raw'da diğer facelerle beraber Shield ile 11 vs 3 maçı yaptılar. Roman'a elense de faceler maçı kazandı.

Ocak 2014'te Professional Wrestling Torch Newsletter tarafından WWE'deki en kötü 3. babyface seçildi. WM30'daki Battle Royal'de, USC Battle Royal'inde, Battleground'da ICC Battle Royal'inde yer aldı ancak kazanamadı. 21 Haziran'da Fandango'yu yenip, Aralık 2012'den beri ilk defa kazandı, tabi maça LAyla karıştı. Kasım 2014'te Rydeer sakatlandı. Cena da "kayfabe" olarak Otorite'nin Ryder'ı cezalandırdığını söyledi.

25 Ocak 2015'te RR maçında 9. sıradan girdi ve geri döndü ancak Bray Wyatt tarafından elendi. WM31'de Battle Royal'de yer aldı ancak kazanamadı. 25 Mayıs Raw'da Cena'nın Open Challenge'ına geldi ancak memleketinde kazanamadı. 4 Haziran SD'de Owens'ın NXT Kemeri Open Challenge'ına geldi ancak kazanamadı.

The Hype Bros ve Intercontinental Şampiyonu (2015−günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

Haziran 2015 itibarıyla NXT'de yer almaya başladı ve MoJo Rawley ile takım oldu. American Alpha ve Revival gibi takımalrla feuda girdiler ve galibiyetler aldılar. Daha sonra Enzo & Cass ile takım olup, TakeOver Brooklyn'de American Alpha & Revival'ı yendiler.

16 Ekim NXT'de NXT Takım Kemerleri için maça çıktılar ancak kazanamadılar. 22 Ekim'de 26 kişilik battle royale girdi ve kazanan NXT kemeri için contender olacaktı. Ryder, Battle Royal maçını kazanamasa da sona kalanlardan oldu. 11 Kasım NXT'de Bayley ile takım olup, Blake & Murphy & Alexa'yı yendiler.

Ana rosterda ise Superstars ve Main Event'te yer almaya devam etti. Rusev, Bo Dallas ve Miz gibilere yenildi ancak Adam Rose, Heath Slater, Stardust ve Tyler Breeze gibi isimleri yenmeyi başardı.

21 Mart'taki Raw'da Kevin Owens ICC contender maçı düzenlemek için Stephanie'den izin aldı. Feudda olduğu Miz, Ziggler ve Sami Zayn yerine; Stardust, Sin Cara ve Ryder'ı çağırdı ve contender maçı oldu. Sami, Miz ve Ziggler gelip Owens'ın karşısına geçti. Owens da maça karışınca maç sonuçsuz bitti ve yedi isim kavga etti. Stephanie'de WM32'ye 7 kişilik merdiven maçı ayarladı ve Kıtalararası Kemer ortada olacaktı! The Independent'a göre Ryder'ın maçta olma nedeni, sakat Neville'ın yerine öylesine olmasıymış. 24 Mart S'de bu isimler yine kavga etti ve Ryder üstün çıktı. WM32 öncesi son Raw'da Jericho'yu yenen Ryder maçtan sonra Jericho tarafından saldırıya uğradı. WM32'de ise Miz kemeri alacakken onu itti ve yeni Kıtalararası Kemer Şampiyonu oldu. Maçtan sonra babasıyla kutladı Ryder. Ertesi Raw'da galibiyetini kutlarken Miz geldi ve ona meydan okudu. Kemerin ortada olduğu maçta, seyircilerin arasındaki Ryder'ın babası, Miz'e tokat attı ama o sırada Miz'in eşi Maryse geldi. Kargaşa sonucunda da Miz, Skull Crushing Finale yaptı ve yeni şampiyon oldu. SD'de de Maryse'in yardımıyla kemeri Miz korudu. Wrestlemania 35 şovunda Curt hawkins ile tag team kemerlerini kazandılar. 15 nisan 2020 tarihinde XFL şovunun batması sebebi şirket sözleşmeyi feshetti

Güreşte[değiştir | kaynağı değiştir]

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "WWE: The Music, Vol. 8". iTunes. 7 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2015. 
 2. ^ "WWE: Radio (Zack Ryder) [feat. Watt White] - Single". iTunes. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2015. 
 3. ^ "WWE: Stay Hype, Bro (Hype Bros) - Single". iTunes. 17 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2015. 
 4. ^ Tanabe, Hisaharu. "DSW Tag Team Championship history". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2007. 
 5. ^ "New York Wrestling Connection Title Histories". 11 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2007. 
 6. ^ "NYWC Tag Team Championship history". New York Wrestling Connection. 14 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2012. 
 7. ^ "OVW championship histories". 5 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2016. 
 8. ^ "Pro Wrestling Illustrated (PWI) 500 for 2012". The Internet Wrestling Database. 30 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2012. 
 9. ^ "WrestleMania 32 Quick Results – Updated with match results throughout the PPV". PWTorch.com. 4 Nisan 2016. 17 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2016. 
 10. ^ "Curt Hawkins and Zack Ryder's first Tag Team Championship reign". 22 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2016. 
 11. ^ "Zack Ryder's first United States Championship reign". 5 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2016. 
 12. ^ "2010 Slammy Awards". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2016. 
 13. ^ a b "2011 Slammy Awards". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]