WWE Raw Tag Team Championship

Vikipedi, özgür ansiklopedi
WWE Raw Tag Team Championship
WWE Raw Tag Team Championship belt Red.png
Kemerin şu anki görünümü.
(2016-günümüz)
Bilgiler
Federasyon WWE
Marka Raw
Oluşturulma tarihi 20 Ekim 2002
Şu anki şampiyon(lar) AJ Styles ve Omos
Kazandığı tarih 10 Nisan 2021
Diğer ad(lar)ı
 • WWE Tag Team Championship
  (2002–2009, 2010–2016)
 • Unified WWE Tag Team Championship
  (2009–2010)
 • WWE Raw Tag Team Championship
  (2016-günümüz)

WWE Raw Tag Team Championship (WWE Raw Takım Şampiyonluğu), günümüzde WWE'nin Raw markasındaki takımların hedefi olan bir profesyonel güreş şampiyonluk kemeridir. Kemerin şu anki sahipleri, bu kemeri ilk kez alan AJ Styles ve Omos takımıdır.

Unvan, 20 Ekim 2002 tarihinde SmackDown markasının genel menajeri olan Stephanie McMahon tarafından oluşturulmuştur. Dünya Takım Şampiyonluğu kemerinin alternatifi olması amaçlanmıştır. Unvanın ilk sahipleri, Kurt Angle ve Chris Benoit'in oluşturduğu takım olmuştur. WWE Takım Şampiyonluğu ve Dünya Takım Şampiyonluğu kemerleri, 2009 yılında birleşip "Birleşik WWE Takım Şampiyonluğu" adını kullanmaya başladı ve Dünya Takım Şampiyonluğu kemeri 2010 yılında emekli edilene kadar bu isim kullanıldı. 2016 WWE seçmeleri sonucunda, kemer Raw markasına ait oldu, ismi değişti ve SmackDown markası için SmackDown Takım Şampiyonluğu kemeri oluşturuldu.

Kemer sahipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kemeri tarih boyunca 64 farklı takım ve kişisel olarak 93 farklı güreşçi kazanmıştır. The Bar (Cesaro ve Sheamus) ve The New Day (Kofi Kingston and Xavier Woods) takımları, bu kemeri 4 kez kazanarak bu kemere en çok sahip olan takım olmuştur. Seth Rollins ve Kofi Kingston, kemeri kişisel olarak altı kez alıp rekor kırmıştır. The New Day, ikinci kemer saltanatı sırasında kemeri 483 gün koruyarak rekor kırarken, kişisel olarak en uzun süre kemeri elinde tutan ise kemeri 981+ gün elinde tutan Kofi Kingston olmuştur (WWE tarafından kabul edilen, 979+ gün). John Cena ve The Miz, bu kemere 15 dakika sahip olduktan sonra hemen The Corre ile rövanş maçına çıkıp kemeri kaybetmiştir. Kemeri alırken 10 yaşında olan Nicholas en genç, 51 yaşında olan Billy Gunn en yaşlı şampiyon olmuştur.

Kemerin şu anki sahipleri, bu kemeri ilk kez alan AJ Styles ve Omos takımıdır. WrestleMania 37'nin birinci gecesinde The New Day'i (Kofi Kingston ve Xavier Woods) yenerek kemeri kazanmışlardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ İlk iki kemer saltanatı esnasında Big E de şampiyon olarak sayılıyordu.
 2. ^ İlk iki kemer saltanatı esnasında The New Day, şampiyonluk unvanını Freebird Rule kuralına göre korudu. 2020 WWE seçmelerinde Big E, takımdan ayrıldı.