For Whom the Bell Tolls (şarkı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
"For Whom the Bell Tolls"
Ride the Lightning albümünden
Metallica single
Yayımlanma 14 Kasım 1984
Kaydedilme Sweet Silence Studios
Kopenhag, Danimarka
Temmuz-Eylül, 1984
Tarz Thrash Metal
Süre 5:09
Şirket Elektra
Yapımcı Hetfield / Ulrich / Burton

"For Whom the Bell Tolls" (Çanlar Kimin İçin Çalıyor), heavy metal grubu Metallica'nın 1984 yılında yayımladığı ikinci albümleri Ride the Lightning'den bir parça. Giriş bölümü elektrogitar sanılsa da aslında Cliff Burton tarafından wah pedalı ile çalınmış basgitardır. Şarkıya giriş ritmini veren çan, başlangıçta 15 kez, çıkış kısmında ise 10 kez çalmaktadır.

Parça, Ernest Hemingway'in İspanyol İç Savaşı'nda geçen For Whom the Bell Tolls (Çanlar Kimin İçin Çalıyor) kitabında, beş cumhuriyetçi askerin çalıntı atlarıyla faşistlerden kaçmaya çalışırken kıstırıldıkları bir tepede düşman uçakları tarafından öldürüldükleri bölümü anlatır.

Şarkı, Ride the Lightning'den başka, San Francisco Senfoni Orkestrası ile beraber yapılan 1999'daki S&M albümünde de yer almıştır.

Canlı versiyonlarda şarkı, genelde Cliff Burton anısına bir basgitar solosuyla açılır. Şarkının sonunda ise Kirk Hammett tüm konserlerinde geleneksel olarak temaya uygun bir solo atar. Bu solonun ana notaları aynı olmakla beraber Kirk her seferinde soloyu biraz daha farklı çalmaktadır.