For Whom the Bell Tolls (şarkı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"For Whom the Bell Tolls"
Ride the Lightning albümünden
Metallica single
Yayımlanma14 Kasım 1984
KaydedilmeSweet Silence Studios
Kopenhag, Danimarka
Temmuz-Eylül, 1984
TarzThrash Metal
Süre5:09
ŞirketElektra
YapımcıHetfield / Ulrich / Burton
Metallica single kronolojisi
"Creeping Death"
(1984)
"For Whom the Bell Tolls"
(1985)
"Master of Puppets"
(1986)

"For Whom the Bell Tolls" (Çanlar Kimin İçin Çalıyor), heavy metal grubu Metallica'nın 1984 yılında yayımladığı ikinci albümleri Ride the Lightning'den bir parça. Giriş bölümü elektrogitar sanılsa da aslında Cliff Burton tarafından wah pedalı ile çalınmış bas gitardır. Şarkıya giriş ritmini veren çan, başlangıçta 15 kez, çıkış kısmında ise 10 kez çalmaktadır.

Parça, Ernest Hemingway'in İspanyol İç Savaşı'nda geçen For Whom the Bell Tolls (Çanlar Kimin İçin Çalıyor) kitabında, beş cumhuriyetçi askerin çalıntı atlarıyla faşistlerden kaçmaya çalışırken kıstırıldıkları bir tepede düşman uçakları tarafından öldürüldükleri bölümü anlatır.

Şarkı, Ride the Lightning'den başka, San Francisco Senfoni Orkestrası ile beraber yapılan 1999'daki S&M albümünde de yer almıştır.

Canlı versiyonlarda şarkı, genelde Cliff Burton anısına bir bas gitar solosuyla açılır. Şarkının sonunda ise Kirk Hammett tüm konserlerinde geleneksel olarak temaya uygun bir solo atar. Bu solonun ana notaları aynı olmakla beraber Kirk her seferinde soloyu biraz daha farklı çalmaktadır.