Joey Mercury

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Joey Mercury
Joey Mercury April 2015.jpg
Joey Mercury (Nisan 2015)
Doğum adı Adam Birch
Doğum 18 Temmuz 1979 (1979-07-18) (42 yaşında)
Fairfax, Virginia, ABD
Profesyonel güreş kariyeri
Boyu 1,75 m (5 ft 9 in)
Kilosu 87 kg (192 lb)
Eğitildiği yer Los Angeles, Kaliforniya
Eğiten Jimmy Cicero
Başlangıç 12 Ekim 1996

Adam Birch ya da bilinen adıyla: Joey Mercury (d. 18 Temmuz 1979), Amerikalı profesyonel güreşçi. Günümüzde WWE'de yapımcıdır.[1]

Profesyonel güreş kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kariyerin Başları (1996–2001)[değiştir | kaynağı değiştir]

Profesyonel güreşçi Jimmy Cicero tarafından eğitildikten sonra Brich, Ekim 1996’da Joey Matthews adı altında güreş dünyasına atıldı. 1997’de yani güreşteki ilk yılında Mid-Eastern Wrestling Federation’a katıldı. Bu şirkette Christian York ile birlikte MEWF Tag Team kemerlerini kazandılar. Daha sonra Brich 8 Mayıs 1998’da takım arkadaşı Christian York’u yendi. İkili bir süre sonra tekrar takım olarak çalıştı ve SCW Tag Team Championship kemerlerini Aralık 98’de ellerine geçirdiler. 1 aydan kısa bir süre sonra ikilinin yolları tekrar bir tekli kemer maçında kesişti ve Brich, York’u 9 Ocak 1999’da yenerek IPWA Light Heavyweight kemerini aldı.

Ayrıca Brich, North Carolina merkezli OMEGA adlı güreş federasyonunda yer aldı. Orada yine York’u yenerek 29 Ocak 1999’da OMEGA Light Heavyweight kemerini aldı. Ardından 1999’da WCW onunla ilgilenmeye başladı. 3-4 ay sonra Matthews, Maryland Championship Wrestling’de çalışmaya başladı ve orada MCW Cruiserweight Championship kemerini kazandı. Matthews ve York daha sonra tekrar takım olup Bad Street Boys ismini kullanmaya başladılar. İkili ATCW Tag Team Championship kemerini 15 Ocak 2000’de kazandı. Daha sonra 17 Mayıs 2000’de ikili MCW Tag Team kemerlerini kazandı.

Daha sonra bu ayrılmaz ikili ECW’a katıldı. Anarchy Rulz PPV’unda Roadkill ve Danny Doring ikilisine kaybettiler. Ardından Diamond & Swinger ikilisiyle feuda girdiler ve November to Remember’da kaybedip, Massacre on 34th Street’de kazandılar. İkili son olarak Guilty as Charged’da Jerry Lynn ve Cyrus’a kaybettikten sonra ECW’nun da kapanmasıyla boşta kaldılar ve Indy federasyonlara döndüler. 3 Şubat 2001’de Bad Street Boys adıyla Rick Michaels ve David Young’u yenerek NWA World Tag Team kemerini kazandılar. Kemeri 2 hafta taşıdılar. Ardından 3 Kasım’da 2. defa MCW Tag Team Championship kemerlerini kazanan ikilinin son takım kemeri 1 Aralık 2001’de aldıkları VCW Tag Team Championshio unvanı oldu.

Bağımsız Federasyonlar (2001–2004)[değiştir | kaynağı değiştir]

2002’de Matthews ve York, Ring of Honor’a katıldılar. Matthews bu arada Special K adlı bir Stable’a katıldı. Matthews bu arada XPW, MCW ve Phoenix Championship Wrestling gibi federasyonlarda çalışmayı sürdürdü. 29 Ocak 2003'te Matthews, Romeo Valentino’yu yenerek MCW Rage TV Championship unvanını aldı ve bu onun 4. MCW şampiyonluğuydu. Bu kemeri 4 ay taşıdı ve Mayıs ayında Doug Delicious’a kaybetti. 14 Nisan 2003'te WWE’nin RAW şovunun bir bölümünde dark match’da York ile takım olup Phil Brown & Pat Cusick takımıyla karşılaştı. İlerleyen aylarda Matthews Kuzey Amerika’nın en büyük 3 federasyonunda da mücadele etmiş olma şansını kazanacaktı. Daha sonra bu ikili Lance Storm & Crowbar, karşılaştı, Matthews, Matt Hardy ile tekli bir maçta karşılaştı WWE adı altında ve Velocity’de ikili Ultimo Dragon & A-Train ile karşılaştı.19 Temmuz 2003'te Ring of Honor’un Death Before Dishonor şovunda Krazy K ile takım oldu ve Jeff Hardy’e bir Handicap maçında kaybetti. Ağustos 2003'te de Matthews, Chris Sabin ile TNA’in Xplosion şovunda karşılaştı ve kaybetti.

Kasım 2003'te OVW’da denenirken Pro-Pain Pro Wrestling’de de görünmeye devam ediyordu. Bu federasyonda AJ Styles, Jerry Lynn ve Sabu gibi isimlerle karşılaştı. Daha sonra 17 Nisan 2004’te Raven’ı yenerek 3PW Heavyweight Championship kemerini kazandı fakat bu kemeri 21 Ağustos’ta Daniels, AJ ve Sabin’in bulunduğu bir 4’lü maçta kaybetti. Matthews, WWE’de hala aktif şekilde kariyerini sürdürmekteydi. Rhino ve Maven’a Sunday Night Heat’ta kaybetti. Daha sonra TNA’de 20 Man Gauntlet Match’ta yer aldı ve kaybetti.

World Wrestling Entertainment (2004–2007)[değiştir | kaynağı değiştir]

Matthews, dark matchlarda mücadele etmeye devam etti. 2004’te WWE’nin eğitim federasyonu OVW’da da eğitim gördü. Daha sonra Johnny Nitro ve Melina ile bir takım oluşturdular ve takımın adı MNM idi. Bu ekip OVW’da yaklaşık 1 yıl mücadele etti ve OVW Southern Tag Team kemerini kazandılar. Daha sonra Matthews, Joey Mercury adı altında Smackdown kadrosunda dahil oldu.

İlk maçlarında Nisan 2005’te Rey Mysterio ve Eddie Guerrero’yu yenerek WWE Tag Team kemerlerini kazandılar. Daha sonra bu kemeri 3 ay taşıdılar ve Mysterio & Guerrero, Holly & Haas gibi takımları yendiler. İkili 3 ay sonra kemerleri Heidenreich & Animal ikilisine kaybettiler. Ardından ikili kemerleri bir Four-Way Match’ta The Mexicools, William Regal ve LOD’yi yenerek geri kazandılar fakat daha sonra kemerleri Batista & Mysterio ikilisine kaybettiler. Bu kemer kaybı Armageddon’da yaşandı. Ancak 30 Aralık’ta ikili Mark Henry’nin de yardımıyla Mysterio ve Batista’yı tekrar yenerek 3. defa WWE Tag Team kemerlerini kazandılar.

Ardından Paul London ve Brian Kendrick ile rekabete girdiler. Bu rekabet 3 ay sürdü ve Judgment Day’de London ve Kendrick’in kemerleri kazanmasıyla bitti. 21 Mayıs 2006’da Nitro ve Melina bir anda Mercury’e saldırdı ve grubu kendilerince fesh ettiler. Ertesi gece senaryo olarak Nitro ve Melina Smackdown’dan kovuldu. Nitro ve Melina, RAW’a geçti. Bu arada Joey Mercury WWE Wellness Policy testi pozitif çıktığı için 30 gün ceza aldı.

Mercury 6 ay televizyonlardan uzak kaldı. Daha sonra 28 Aralık 2006’da RAW’da dönüş yaptı ve MNM tekrar çalışmaya başladı. İkili ECW December to Dismember’da Hardys takımı ile karşı karşıya geldi. Maçı Hardys kazandı fakat bu 2 takımın feudu devam etti. Daha sonra Aralık ayının PPV’u olan Armageddon’daki Four-Way maçında Mercury suratını merdivene çarptığı ve burnunu kırdığı için sakatlandı ve maçı tamamlayamadı. Daha sonra bu Nitro tek başına maçı tamamlamak zorunda kaldı. Mercury’nin burnuna dikişler atıldı. Birkaç hafta sonra Mercury, ringlere yüzünde koruyucu maskelerle gelir oldu. Royal Rumble’da Hardys takımıyla karşılaşıp kaybettiler ve No Way Out’ta da yenildiler aynı takıma. Bunun üzerine feudu kaybettiler. Mercury bir süre yalnız çalıştı Smackdown’da. Ve daha sonra 26 Mart 2007’de WWE, Mercury ile olan kontratını iptal etti.

Ring of Honor (2007–2008)[değiştir | kaynağı değiştir]

Mercury, WWE’den ayrılmasının ardından sonra ilk kez Northeast Wrestling’de güreşti. Romeo Roselli ile takım olup The Now takımını yendiler. Daha sonra Mercury MCW, Independent Wrestling Association Mid-South ve New York Wrestling Connection gibi indy federasyonlarda güreşti. Bu federasyonlarda Alex Shelley, Tyler Black, Brother Runt gibi isimlerle karşılaştılar. Matthews daha sonra All American Wrestling’e dahil oldu. Temmuz 2007’deki debutunda Eric Priest’e yenildi. Daha sonra aynı federasyonda uzun zaman sonra Christian York ile takım oldu ve AAW Tag Team Champions, MCMG ile karşılaştılar fakat maçı kaybettiler. Eylül 2007’de Matthews, OVW’da çalışmaya başladı. OVW TV çekimlerinde dark matchlara çıktı. Ayrıca TNA Bound for Glory 2007’den önce Dark Match’ta Johnny Swinger ile takım olup MCMG ikilisine yenildiler. Daha sonra 2007’nin sonuna kadar Pro Wrestling Unplugged ve United Wrestling Federation’da yer aldılar.

25 Ocak 2008’da Matthews, ROH’a The Age of the Fall ekibinin yeni üyesi olarak dönüş yaptı. Jimmy Jacobs ile takım olup Roderick Strong & Rocky Romero ikilisiyle karşılaştılar. Ertesi gece Matthews, Mark Briscoe’ya yenildi. Ardından AotF takımından Tyler Black ve Necro Butcher ile takım maçlarına çıktı. Ayrıca Matthews bu arada OVW’da da maçlara çıkıyordu ve Jamin Olivencia’yı yenerek OVW TV kemerini elde etti. Kemeri rövanş maçında koruduktan sonra 1 ay taşıdı ve Tommy McNailer’a yenilip kemeri kaybetti. Mercury ROH’ta Battle For Supremacy’de Jacobs ile takım olarak Steen & El Generico ikilsine karşı maça çıktı ve kaybetti. Bu maç onun son ROH maçıydı.

Brich, OVW, MCW ve GSW’de mücadele ettikten sonra Ekim 2008’de sakatlıklarından ötürü emekli olduğunu açıkladı.

WWE'ye Geri Dönüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

Straight Edge Society ve FCW (2010–2014)[değiştir | kaynağı değiştir]

2010’da Brich emekliliğinin ardından 20 Nisan’da Smackdown çekimleri sırasında Shelton Benjamin’e dark match’ta kaybederek return yaptı. Ardından 25 Nisan 2010’da Extreme Rules’ta Straight Edge Society takımının maskeli elemanı olarak görünmeye başladı. Punk’ın maçına karıştı ve onun Mysterio’yu yenmesini sağladı. Mercury, SES takımıyla gözükmeyi sürdürdü daha sonra 23 Temmuz’da Smackdown’da The Big Show tarafından maskesi çıkartıldı. Summerslam’da SES takımı Big Show ile 3-on-1 Handicap maçında karşılaştı ve kaybettiler. Eylül Ayının başlarında Mercury ameliyat oldu ve daha da WWE ringlerine gelmedi. İlerleyen günlerde FCW’da antrenörlük yapmaya başladı.

J&J Security (2014–2015)[değiştir | kaynağı değiştir]

29 Eylül 2014 tarihli Raw şovunda Mercury ve Jamie Noble Authority'e katıldılar. Noble ve Mercury J&J Security adı altında Seth Rollins'in korumalığını yapmaya başladılar. İkili uzun zaman sonra ringlere 2014 Kasım'da Seth Rollins ile beraber 3v2 Handicap maçında Cena-Ziggler ikilisi karşısında döndüler. Ancak bu maçı kaybettiler. 5 Şubat'taki SD bölümünde J&J yeniden Seth Rollins ile takım olup Bryan'a karşı 3v1 Handicap maçında yer aldılar ama yeniden kaybettiler. 16 Mart'ta J&J Rollins'in onları dinlemediğini öne sürdü. Aynı gece tüm Authority üyeleri Rollins'i Orton'ın elinden almak için geldiler ancak Sting bir baskın yaptı ve Orton ile beraber Authority'i temizledi.

8 Haziran 2015'te J&J, handicap maçında Dean Ambrose'un da yardımıyla Rollins'i devirdiler ve face turn geçirdiler. Tuşu bulan isim ise Mercury'di. 22 Haziran'da J&J Rollins ile yeniden bir araya geldi ve Kane ile beraber Lesnar'a saldırarak yeniden heel turn geçirdiler. 6 Temmuz'da Mercury, partneri Noble ile beraber Lesnar'ın saldırısına uğradılar ve Cadillac ile beraber hurdaya çıktılar. 7 Temmuz'da Lesnar'ın saldırısı sonucu J&J'in aksiyondan uzak kalacağı duyuruldu. İkili 14 Mart 2016'da Triple H ve Roman Reigns'in kavgasını ayırırken gözüktüler.

Güreşte[değiştir | kaynağı değiştir]

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Joey Mercury - WWE.com". WWE. 24 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2015. 
 2. ^ Martin, Adam (30 Temmuz 2007). "7/28 Pro Wrestling Unplugged report, & Championship Wrestling report". WrestleView. 24 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2010. 
 3. ^ Martin, Adam (15 Mart 2008). "Ring of Honor Results: 3/14 – Dover, NJ ("The Wrestler" filming – more)". WrestleView. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2010. 
 4. ^ a b c d e f g h i j "Joey Matthews profile". Online World of Wrestling. 2 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2008. 
 5. ^ a b "ECW PPV FLASHBACK – 10 yrs. ago (12-03-00): Next-to-last Original ECW PPV, Corino vs. Lynn vs. Credible, Hardcore Justice cameos, Who's in WWE in 2010?". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2016. 
 6. ^ WWE Raw results, June 8, 2015 The distraction allowed Mercury to schoolboy The Architect for the pin.
 7. ^ "ECW Theme Songs". The Music Made Me Do It. 27 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2014. 
 8. ^ " "WWE:"The Second coming (Seth Rollins)"". 
 9. ^ "WWE Hell in a Cell 2014 results: Bray Wyatt attacks Dean Ambrose in main event". Sky Sports. Sky plc. 28 Ekim 2014. 29 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2014. 
 10. ^ a b c d e f g h i Milner, John M. "Joey Mercury". Slam! Sports. Canadian Online Explorer. 18 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2009. 
 11. ^ "DCW Title History". Dynamite Championship Wrestling. 30 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2013. 
 12. ^ "Rage TV Title – Title History". Maryland Championship Wrestling. 9 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2009. 
 13. ^ "OVW Southern Tag Team Championship". Ohio Valley Wrestling. 7 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2011. 
 14. ^ "OVW Television Championship". Ohio Valley Wrestling. 7 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2011. 
 15. ^ "3PW The Future is Now". Online World of Wrestling. 17 Nisan 2004. 22 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2009. 
 16. ^ "Pro Wrestling Illustrated Award Winners – Tag Team of the Year". Wrestling Information Archive. 16 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2008. 
 17. ^ "Pro Wrestling Illustrated (PWI) 500 for 2005". The Internet Wrestling Database. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2015. 
 18. ^ "Title Belt History". Vanguard Championship Wrestling. 1 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2013. 
 19. ^ "History of the WWE Tag team Championship: MNM (1)". World Wrestling Entertainment. 21 Nisan 2005. 19 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2008. 
 20. ^ "History of the WWE Tag Team Championship: MNM (2)". World Wrestling Entertainment. 28 Ekim 2005. 24 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2008. 
 21. ^ "History of the WWE Tag Team Championship: MNM (3)". World Wrestling Entertainment. 30 Aralık 2005. 15 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]