Matt Hardy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Matt Hardy
Matt Hardy, 2018
Doğum adıMatthew Moore Hardy
Doğum23 Eylül 1974 (49 yaşında)
Cameron, Kuzey Karolina, ABD
Yaşadığı yerCameron, Kuzey Karolina, ABD
Eş(ler)iReby Sky (e. 2013)
Çocuk(lar)2
Profesyonel güreş kariyeri
Takma ad(lar)ıEvil Knieval
Executioner
Grim Reaper
Ignis Fatuus
High Voltage
Wolverine
Matt Hardy
Woken Matt Hardy
Surge
White Cheetah
Mohsin Hardy
Broken Matt Hardy
Boyu1,88 m (6 ft 2 in)
Kilosu107 kg (236 lb)
Eğitildiği yerCameron, Kuzey Karolina, ABD
EğitenDory Funk Jr.
Başlangıç1992

Matthew Moore Hardy (d. 23 Eylül 1974), Amerikalı profesyonel güreşçi. Daha çok bilinen ring adıyla Matt Hardy, günümüzde AEW ile sözleşmesi bulunmaktadır. The Hardy Boyz ve Team Xtreme'nin üyesi olarak kardeşi Jeff Hardy ve Lita ile beraber 1998-2002 arasında olduğu dönemde tanınmıştır.

Profesyonel güreş kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

World Wrestling Federation/Entertainment[değiştir | kaynağı değiştir]

The Hardy Boyz (1998–2001)[değiştir | kaynağı değiştir]

Matt Hardy, Jeff Hardy ile birlikte WWE debut'ını yaptı ve 2002 yılına kadar takım olarak güreştiler, bu yıllar içerisinde Edge & Christian, Dudley Boyz, APA gibi takımlarla çekiştiler. 2002 yılına geldiğimizde RAW'da Matt Hardy heel oldu ve SmackDown'a geçti.

WWE Takım Şampiyonu ve Birleşik Devletler Şampiyonu (2007–2008)[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski takım şampiyonlarından biriydi (kardeşi Jeff Hardy ile birlikte). Ancak Lance Cade ve Trevor Murdoch unvanlarını ellerinden aldı. Ardından Matt Hardy, Amerika Şampiyonu (United States şampiyonu) MVP ile çekişmeye başladı. Fakat umulmadık bir şekilde WWE Takım şampiyonları Deuce ve Domino'dan WWE takım kemerlerini aldılar. 16 Kasım 2007'deki Smackdown'da ise kemerlerini John Morrison & The Miz'e kaybettiler. Maç sonunda MVP Matt Hardy'nin ayağının incindiğini görünce MVP Matt Hardy'nin ayağını çelik sandalyeye sıkıştırır ve tekme atar. Ardından Matt sedyeyle Smackdown sahasından çıkarılır.

5 ay sonra (30 Mart 2008) tarihinde Wrestlemania'daki Money In The Bank maçında MVP tam çantayı alacakken, seyircilerin oradan Matt Hardy çıkar ve merdivene tırmanır. Merdivenden Matt Hardy bitirici hareketi Twist of Fate'i yapınca MVP bir daha ayağa kalkamaz ve Money In The Bank maçını yenememiş olur. Bir hafta sonra Smackdown'da MVP intikamını ister ve Matt ile maça çıkar Matt Hardy, Twist Of Fate ile MVP'yi yatırır ve tuş edince, MVP daha da deliye döner ve 3 hafta sonra da Backlash'de United States Kemeri için maça çıkarlar. MVP tam Matt'e köşeden bir tekme yapıştırcaktır ki Matt Hardy oradan kaçar ve MVP'nin ayağı sıkışır. Arkasını döndüğünde Matt Hardy bir Twist Of Fate ile maçı alır. Tüm seyirciler Matt Hardy'nin kemeri almasına sevinirken MVP daha çok deliye döner.

ECW Şampiyonu (2008–2009)[değiştir | kaynağı değiştir]

2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri Şampiyonu olarak Hardy

Draft 2008'de ECW'ye transfer olmuştur. Ama Great American Bash 2008'de United States Title'yi Shelton Benjamin'e kaybetmiştir. Summerslam'de Mark Henry ile ECW Championship maçına çıktı. Bu maça Jeff Hardy karışınca Matt Hardy kazanmıştır. Ama kemeri alamamıştır.Unforgiven'da Scramble maçını kazanıp kemeri aldı.No Mercy'de Mark Henry ile kemer için karşılaştı ve kazandı.Cyber Sunday'de Evan Bourne'u yenerek kemerini korudu. Haftalık ECW şovunda ise kemerini Fit Finlay'a karşı korudu. Armageddon'da Vladimir Kozlov'la kemerin ortada olmadığı bir maç yaptı ama maçı kaybetti. 2009 yılına girdiğimizde Jack Swagger ile bir çekişme yaşadı ve 13 Ocak 2009 ECW şovunda Jack Swagger'a karşı kemer maçında yenildi.

Jeff ile rekabeti ve ayrılışı (2009–2010)[değiştir | kaynağı değiştir]

Matt Hardy, Royal Rumble 2009 şovunda Jack Swagger'a kaybettikten sonra Jeff Hardy vs Edge maçında ringe elinde sandalyeyle geldi. Jeff, Matt'ın kendine yardım edeceğini zannetmişti ama yanıldı Matt, Jeff'in suratına öyle bir vurdu ki ringin ortasından uzun bir zaman boyunca kalkamadı. Bu olay sonrasında Edge, Jeff'e Spear yaptı ve WWE kemeri Edge'e kaldı. Sonrasında Wrestlemania'ya kadar promolar ile iki isim birbiriyle çekişti ve Wrestlemania'da olan maçı Matt Hardy kazandı. Backlash'e kadar bu çekişmeye devam ettiler ve bir I Quit maçında karşılaştılar, maçı Matt'i masaya bağlayan Jeff kazandı ve bu çekişme Draft 2009'da Matt'in WWE RAW'a geçmesiyle sona erdi. RAW'a alçılı koluyla gelen Matt Hardy Goldust gibi birkaç ismi yendikten sonra Kofi Kingston ile WWE United States Title çekişmesine girdi ve kısa bir süre William Regal ile ortak olup Vickie Guerrero ile çekişen Santino Marella'yı dövdü. Bu kısa çekişme sonrası Matt yeniden sakatlandı ve bu sırada SmackDown'a geçti. Ağustos ayında SmackDown'a dönen Matt, Jeff ile CM Punk arasındaki maçta hakemlik yaptı ve Punk'ın tuşunu saymayarak Jeff'e yardım etti, sonraki haftalarda face olan Matt, Jeff'in gitmesiyle Punk ile çekişmeye başladı. Bu çekişme çok kısa sürdü ve sonrasında Kane ile küçük bir çekişmeye girdi, bu kesintili çekişmede onu yenemedi ve WWE Bragging Rights şovunda olacak Smackdown vs. RAW maçındaki SD takımına katılabilmek için Vickie Guerrero'nun menajerliğini yaptığı Eric Escobar ile maç yaptı, Escobar WWE'de yaptığı ilk maçında Matt'i yendi. Sonraki haftalarda 10 Man Tag Team maçında Matt Hardy diğer takımı yendi ve The Hart Dynasty, Dave Finlay ve R-Truth ile SD takımına girdi. Bragging Rights'da yapılan SD vs. RAW maçında Big Show'un takım arkadaşı Kofi Kingston'a Chokeslam yapması sonucu maçı SmackDown! kazandı. Batista Rey Mysterio ile çekişirken Batista'ya karışıp ona bir maçta yenildikten sonra önemsiz maçlar yapmaya başladı.

2010 senesinde Royal Rumble maçını kazanamayan Matt Wrestlemania 26'da Money In The Bank maçına katıldı ancak bu maçı Jack Swagger kazandı. Sonrasında kaybetmesine yol açtığı Drew McIntyre tarafından saldırıya uğrayan Matt onunla çekişmeye girdi ve sürekli yenilmeye başladı. Bu sırada gerçekte WWE'de ona yapılanlardan nefretini Twitter adresinden belirten Matt, Drew'dan nefretini özellikle belirtti. Sakatlıklarının devam etmesine rağmen çoğunlukla güreşmek zorunda kalan Matt'in kontratı bittiğinde TNA'e gitmesine kesin gözüyle bakılırken oda takipçilerini yanıltmadı ve TNA ile sözleşme imzaladı. Ama birkaç ay sonra bir gece yarısı hızlı ve alkollü araba sürmekten dolayı tutuklandı ve bundan dolayı TNA'den de kovuldu.

TNA'e geri dönüşü (2014–2015)[değiştir | kaynağı değiştir]

Hardy, Bound of Glory'de, önceki şampiyon Ethan Carter III ve Drew Galloway arasında Jeff Hardy'nin özel hakem olduğu maçı kazanarak yeni TNA Dünya Ağırsıklet Şampiyonu olsa da, Carter'ın hukuki yolara başvurması gereği 6 Ekim 2015'te unvanını boşta bırakmak zorunda kaldı.

WWE dönüşü (2017–2020)[değiştir | kaynağı değiştir]

WrestleMania 33'te, Matt Jeff ile birlikte yedi yıl sonra WWE'ye döndü. WWE Raw Takım kemerleri için Gallows ve Anderson, Enzo ve Cass ve Cesaro ve Sheamus, Fatal-4 Way tag team maçı yapıp kazanmıştırlar. Takım ertesi gece Raw'da Gallows ve Anderson'a karşı kemerlerini korudu. Daha sonraki yıllarda Andre The Giant Battle Royal maçı ve Raw Tag Team kemerini kazanmıştır ardından Jeff Hardy ile Smackdown Takım kemerini kazanmıştırlar. 2020 yılında WWE ile yollarını ayırmıştır.

AEW (2020–günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

Matt Hardy AEW ile sözleşme imzalamıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]