Finn Bálor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Finn Bálor
Şubat 2019'da Devitt
Doğum adıFergal Devitt
Doğum25 Temmuz 1981 (42 yaşında)
Bray, İrlanda
Profesyonel güreş kariyeri
Takma ad(lar)ıC.T.U Ranger Red (II)
Fergal Devitt
Finn Bálor
Pegasus Kid (II)
Prince Devitt
Boyu1,80 m (5 ft 11 in)
Kilosu86 kg (190 lb)
Eğitildiği yerBray, County Wicklow, İrlanda
EğitenAndre Baker
Johnny Moss
Jon Ryan
New Japan Inoki Dojo
NWA UK Hammerlock
Başlangıç2000

Fergal Devitt ya da bilinen adıyla Finn Bálor (d. 25 Temmuz 1981), İrlandalı profesyonel güreşçi. Günümüzde WWE'de güreşçidir.[1]

Profesyonel güreş kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kariyerin Başları (2000–2006)[değiştir | kaynağı değiştir]

Devitt bir çeşit yetiştirme şirketi olan “NWA UK Hammerlock” federasyonunda eğitim görmüştür. 2000 yılında yani 18 yaşında burada debut yapmıştır. Mezuniyetinden sonra da kariyerinde hızlı bir yükseliş başlamıştır. Devitt katıldığı turlarla İrlanda, Birleşik Krallık, Birleşik Devletler gibi yerlerde güreşmiştir. Sonraları İrlanda’da güreşen Devitt birçok genç güreşçinin eğitimine yardım etmiştir. Bunlardan biri de Rebecca Knox(WWE’deki Becky Lynch)’tur.

2005 yılında Devitt NWA’nın 57.yıl özel şovunda Dru Onyx’i yenerek British Commonwealth Heavyweight unvanının sahibi olmuştur. Bu maçtan sonra iki isimde Kaliforniya’daki eğitim görmek için New Japan Inoki Dojo’ya davet edilmişlerdir. Bu arada Devitt, MWF(Millennium Wrestling Federation)’da da gözükmeye başlamıştır. Burada debutunu Soul Survivor III adlı şovda MWF Television unvanın ortada olduğu bir maçta Eddie Edwards ve John Walters’a karşı yapmıştır. Ama bu TV’de yayımlanmış bir şov değildir. Kasım ayında da TV debutunu yapmıştır. Pek çok eğitim sürecinin ardından Devitt Japon tarzı güreş eğitimi almaya başlamıştır. Sonunda British Commonwealth unvanını Karl Anderson’a kaybetmiş ertesi gün New Japan Pro Wrestling ile kontrat imzalamıştır.

New Japan Pro Wrestling[değiştir | kaynağı değiştir]

Pegasus Kid (2006)[değiştir | kaynağı değiştir]

2006 yılının Nisan ayında Devitt NJPW debutunu yapmış ve “Prince Devitt” adıyla El Samurai ile karşılaşmıştır. “Prince” ismini kullanmasının sebebi Japonların muhtemelen Devitt’in gerçek adı olan “Fergal” ismini telaffuz edemeyecek olmalarıymış. Devitt bunu daha sonra verdiği röportajda belirtmiş. Bir süre sonra Devitt bu ismi bırakıp maske ile “Pegasus Kid II” adıyla güreşmeye başlamış. (Orijinal Pegasus Kid- Chris Benoit)

Control Terrorism Unit ve RISE (2007–2008)[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha sonra Devitt “Control Terrorism Unit” adlı stable’a katılmıştır. Burada bir nevi çırak görevi görmüştür. Ancak bu sırada da bir yenilgi serisi edinmeye başlamıştır. Öyle ki diğer takım üyeleri artık onunla ilgilenmek istememiştir. Sonuç olarak Devitt’e son bir şans tanımışlardır. Devitt stable lideri olan Thunder Liger ile takım olup Wataru Inoue ve Ryusuke Taguchi’nin karşısına çıkmıştır. Bu maçta Devitt galibiyeti getirmiş, stabledaki yerini sağlaştırmış ve resmen CTU üyesi olmuştur.

2007 Ocak ayında diz sakatlığı geçirip bir süre aksiyondan uzak kalmıştır. Geri dönünce yine bir CTU üyesi olan Minoru ile takım olmuş ve ikili “RISE” adlı stable’ın üyesi olmuştur. Minoru ile olan birlikteliğinin adı da “Prince Prince” olmuştur. Devitt’in ilk adının “Prince” olması gibi Minoru’nun da lakabı “Black ‘Prince’ ”miş. Takım adı buradan geliyor. Kasım ayında bu ikili TNA’nın NJPW turuyla gelen Senshi ve Christopher Daniels ile karşılaşmış ve yenilmişlerdir. İlerleyen zamanlarda ise IWGP Junior Heavyweight Tag Team unvanın sahibi olmuşlardır. Bu unvanı Akira ve Liger’e kaybetmiş ama bir süre sonra geri almışlardır. Unvanı bir süre daha koruyup No Limit adlı takıma kaybetmişlerdir. Stable filanda bir süre sonra dağılmıştır.

Apollo 55 (2009–2013)[değiştir | kaynağı değiştir]

2009 yılında Devitt bu sefer Ryusuke Taguchi ile takım olmuştur.(Takım adı: Apollo 55) İkili bir süre sonra Motor City Machine Guns’ı yenerek IWGP Junior Heavyweight Tag Team unvanının sahibi olmuşlardır. Bu arada Devitt Best for Super Juniors turnvasını katılmış ama finalde elenmiştir. Daha sonra şansını Super J. Cup’da denemiş bu turnuvada da finalde elenmiştir. Taguchi ile IWGP şampiyonluklarını da bir süre savunmuş ama sonunda 30 gün boyunca unvan savunması yapmadıkları için unvanları ellerinden alınmış ve boşa çıkarılmıştır. Boşa çıkarılan unvan için yapılan turnuvaya katılmışlar ama finalde elenmişlerdir.

Devitt’in bu direkten dönen topları 2010’da gol olmaya başlamıştır. İlk olarak Best of Super Juniors turnuvasını kazanmıştır. Daha sonra ise Naomichi Marufuji’yi yenerek IWGP Junior Heavyweight unvanının sahibi olmuştur. Birkaç gün sonra da Taguchi ve Hirooki Goto ile takım olup “J Sports Crown Openweight 6 Man Tag Tournament” adlı turnuvaya katılmış ve bu turnuvadan da galip ayrılmıştır. Davey IWGP Junior Heavyweight unvanını Davey Richards gibi birçok isimi devirerek korumasını bilmiştir. 364 günlük bir reign yapmış ve sonunda 18 Haziran 2011’de Kota Ibushi’ye kaybetmiştir.

Bu 1 yıllık serüven boyunca Devitt’in tek başarısı IWGP Junior Heavyweight olmamıştır. Bu unvanı elde ettikten 1 ay sonra Apollo 55 yine IWGP J.H TTC unvanına sahip olmuştur. İkili bu unvanı 11 Ekim 2010’da Golden☆Lovers takımına kaybetmişlerdir. 23 Ocak 2011’de bu unvanı geri almışlardır. J Sports Crown Openweight turnuvasını bu yılda kazanmışlar unvanlarını 10 Ekim’e kadar korumuşlar ve No Remorse Corps(Davey Richards ve Rocky Romero) takımına kaybetmişlerdir. Bu sırada 22 Eylül 2011’de IWGP Junior Heavyweight unvanı Ibushi sakatlık geçirdiği için boşa çıkarılmıştır. Önceki şampiyon olan Devitt unvana aday olmuş ve Kushida’yı yenerek unvanın yeniden sahibi olmuştur. TTC cephesine dönersek 4 Ocak 2012’de Apollo 55 yeniden unvanın sahibi olmuş ancak 12 Şubat 2012’de yine No Remorse Corps’a kaybetmiştir. Bundan sonra da bu takım daha TTC görmemiştir.

14 Mart 2012’de Devitt Meksika’ya gitmiş “Consejo Mundial de Lucha Libre” adlı federasyonda boy göstermiş böylece NJPW’nin bir Meksika federasyonu olan CMLL ile ilişkilerini geliştirmesine yardımcı olmuştur. Devitt burada NWA World Historic Middleweight unvanının sahibi olmuştur. Volador JR’ı devirerek ele geçirdiği bu unvanı yine ona karşı savunmuştur. NJPW cephesinde ise Devitt Mayıs 2012’de unvanını Low Ki’ye kaybetmiştir. Bu yıl yine Best of the Super Juniors turnuvasına katılmış ama elenmiştir. Meksika’da ise unvanını 28 Eylül 2012’ye kadar korumuş ve 182 günlük reign ardından kaybetmiştir.

Daha sonra Devitt NJPW’ye dönmüştür. Burada Apollo 55 ile Super JR Tag Team turnuvasına katılmıştır. Ancak ikili finalde Alex Shelley&Kushida tarafından elenmişlerdir. 11 Kasım 2012’de Devitt, Low Ki’yi yenerek 3.kez IWGP Junior Heavyweight unvanının sahibi olmuştur. Bu unvanı Ibushi ve Low Ki karşısında korumuştur. Daha sonra takım arkadaşı Taguchi’nin meydan okumasını kabul etmiş ve ona karşıda unvanını korumuştur. 2 Mart’da NJPW’nin 41.yıl özel şovunda unvanın ortada olmadığı maçta Hiroshi Tanahashi’ye yenilmiştir. Daha sonra unvanını Alex Shelley’e karşı korumuştur. Bir süre sonra Apollo 55 Time Splitters takımına TTC için meydan okumuştur. Ancak maçtan yenik ayrılmışlardır. Bu maçtan sonra Devitt, Taguchi’ye sırtını dönmüştür ve bundan sonra Bad Luck Fale debut yapmıştır. Devitt’in yeni fedaisi olmuştur. Devitt’de “Real Rock 'n' Rolla” olmuştur. Ve böylece ındy izleyen-izlemeyen çoğu kişinin duyduğu stable’ın tohumları dikilmiştir.

Bullet Club (2013–2014)[değiştir | kaynağı değiştir]

İlerleyen haftalarda Devitt ve Fale, Taguchi ve Captain New Japon’u Tag Team maçında devirmişlerdir. Ertesi şovda Karl Anderson ve Tama Tonga ikiliye katılmış ve bu dörtlü Hiroshi Tanahashi’ye saldırmışlar ve kendilerine “Bullet Club” demişlerdir. Devitt 2013 yılında yeni kankilerinin de yardımıyla Best of Super Juniors turnuvasını kazanmış ve bu turnuvada 11 galibiyet elde ederek rekor kırmıştır.

Bundan sonra Devitt Tanahashi’nin meydan okumasını kabul etmiş ve ona karşı unvanını korumuştur. Ayrıca bundan sonra gözünü IWGP Heavyweight unvanına dikmiş ve aynı anda hem IWGP Junior Heavyweight hem IWGP Heavyweight unvanının sahibi olmak istemiştir. Tanahshi karşısında galibiyeti bu hedefte attığı ilk adım olmuştur. Okada, Devitt’in meydan okumasını kabul etmiş ancak bir şart koşmuştur. İlk olarak Devitt unvanını koruyacaktır. Okada CHAOS adlı bir stable’ın üyesidir. Devitt’in rakibi de diğer CHAOS üyesi Gedo olacaktır. Devitt, Gedo karşısında unvanını korur. Daha sonra Okada ile karşılaşmış ancak Bullet Guns’ın yardımına rağmen kaybetmiştir. Unvanı ele geçirememiştir. Devitt 2013 G1 Climax turnuvasına katılmış bu turnuvada Okada’yı yenmiş ancak daha sonra turnuvadan elenmiştir. Bir süre sonra Tanahashi ile çekişmeye başlamış onuna Destruction şovunda Lumberjack Death maçına çıkmış ve kaybetmiştir. Sonraları Togi Makabe ile çekişmeye başlamıştır. Bu sırada IWGP J.H.C unvanı için yeni bir aday da ortaya çıkmıştır, Kota Ibushi. Devitt Fale ile takım olup Power Struggle şovunda Makabe ve Ibushi’nin karşısına çıkmıştır. Bu maçtan mağlup ayrılmışlardır. Aynı zamanda ikili 2013 G1 Climax World Tag League turnuvasına katılmış ancak bu turnuvada da başarılı olamamışlardır. Wrestle Kingdom 8 şovunda Devitt, Kota Ibushi ile unvanın ortada olduğu bir maça çıkmış ve kaybederek 419 günlük reigninin sonuna gelmiştir. İlerleyen haftalarda Devitt sakatlıktan dönen eski kankası Taguchi’nin saldırısına uğramıştır. Böylelikle ikili arasında yine rekabet başlamıştır. Invasion Attack 2014 şovunda Taguchi ile maça çıkmış ve kaybetmiştir.

Olayların Bullet Club cephesine dönersek 2013 yılı içinde NJPW’de debut yapan Young Bucks’da bu stable’ı temsil etmişlerdir. Young Bucks Power Struggle 2013 şovunda IWGP J.H TTC unvanlarını almıştır. Devitt şampiyonken onlar da şampiyon olmuştur. Neyse Bullet Club üyeleri Devitt’e Taguchi maçına karışmamışlardır. Devitt’e sırt dönmüşlerdir. Bullet Club sonradan toparlansa da Devitt abimiz bunları görememiştir. NJPW tanıtımlarından filan çıkarılmıştır çünkü rüyası gerçekleşmeye başlamıştır.

WWE[değiştir | kaynağı değiştir]

NXT (2014–2016)[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 yılı içinde Devitt’in WWE’ye geleceği haberleri çıkmaya başladı. Devitt’de twitter’da açık açık buna dair sinyaller atmaya başladı. Sonunda iş resmîyete bağlandı. Devitt resmen WWE güreşçisi oldu. Çok geçmeden NXT’de İtami’ye yardım ederek Ascension takımına saldırdı. Ve debutunu yaptı. Ring adı olarak Finn Balor’u kullandı. (Balor, Kelt mitolojisinde ölüm tanrısı) 6 Kasım’da yayınlanan şovda debut yapan Balor 13 Kasım şovunda Itami ile Gabriel ve Kidd’i yendi. İkili haftalar boyunca Ascension ile çekişti. Takeover'a bir hafta kala Balor Ascension'a TO'da yanında daha önce hiç görmedikleri bir şey getireceğini söyledi. Takeover'da Balor savaş boyalarıyla ve muhteşem ötesi girişiyle ringe geldi. Karizma seviyesini maksimum seviye ulaştıran Balor mağlubiyet görmeyerek bu karizmayı korumasını bildi. İlerleyen haftalarda Ascension ile son bir maç daha yaptılar ve kazandılar.

Daha sonra Finn Balor NXT unvanı için contender olma yolunca yapılan turnuvaya katıldı. Haftalık şovlarda Curtis Axel ve Hideo İtami'yi yendi. NXT TakeOver Rival'da ise Neville'i yendi ve unvan için aday olmayı başardı. Balor 25 Mart şovunda maç hakkını kullandı ancak Owens karşısında galibiyet göremedi. NXT TakeOver: Unstoppable şovunda Balor Breeze ile karşılaştı ve galibiyet gördü. İlerleyen haftalarda tekrar kemer için Owens'ın peşine düştü. İkili arasında başlayan feud WWE'nin Japonya özel şovu olan The Beast in the East'de maça dönüştü. Balor bu harika maçtan galip ayrıldı. Ve onun için anlamlı olan bu ülkeden şampiyon ayrılmış oldu. Ancak Owens kemerin peşini bırakmadı. Feud devam etti ve NXT Takeover: Brooklyn'de Ladder Match gerçekleşti. Balor bu maçtan da galip ayrıldı. Bundan sonra Balor Dusty Rhodes adına düzenlen tag team turnuvasına katıldı. Partneri Samoa Joe idi. Haftalık şovlardaki galibiyetlerin ardından Takeover Respect'teki galibiyetlerle Joe&Balor turnuvayı kazandı. Daha sonra Balor Apollo Crews ile unvan maçına çıktı. Bu maçın ardından Joe Balor'a saldırdı ve ikili arasında feud başladı. İkili Takeover: London şovunda maça çıktı maçı Balor kazandı ancak feud devam etti. Sonunda ikili Takeover: Dallas şovunda bir maç daha yaptı. Balor bu maçı da kazanmasını da bildi.

In wrestling[değiştir | kaynağı değiştir]

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Finn Bálor - WWE.com". WWE. 8 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2015. 
 2. ^ Melok, Bobby (23 Mart 2016). "WWE NXT results - March 23, 2016: Asuka tunes up for TakeOver: Dallas, Samoa Joe warns Finn Bálor". WWE. 13 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2016. 
 3. ^ Caldwell, James (4 Temmuz 2015). "Caldwell's WWE Network special report 7/4: Complete "virtual-time" coverage of "Beast in the East" - Lesnar's in-ring return, Owens vs. Balor for NXT Title, more". Pro Wrestling Torch. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2015. 
 4. ^ Trionfo, Richard (3 Şubat 2016). "WWE NXT Report: William Regal makes a decision about the number one contender, Asuka versus Santana, Balor versus Crews, and more". PWInsider. 13 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2016. 
 5. ^ "Finn Bálor". WWE. 16 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2014. 
 6. ^ Howell, Nolan (13 Kasım 2014). "NXT: Neville gives Zayn another big loss". Slam! Sports. Canadian Online Explorer. 17 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Kasım 2014. 
 7. ^ a b c d e James, Justin (4 Şubat 2015). "JAMES'S WWE NXT REPORT 2/4 – Week 138: Final hype for "Takeover" special, Balor vs. Itami in #1 contender tournament, Zayn-Owens videopackages, more; Overall Reax". PWTorch. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2015. 
 8. ^ a b c d e "プリンス・デヴィット". New Japan Pro Wrestling (Japonca). 5 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2010. 
 9. ^ a b "(Results) New Japan, 6/13/10". Strong Style Spirit. 13 Haziran 2010. 12 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2010. 
 10. ^ "(Results) New Japan "DOMINION 6.19", 6/19". Strong Style Spirit. 19 Haziran 2010. 12 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2010. 
 11. ^ a b "Fergal Devitt profile". Online World of Wrestling. 27 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Temmuz 2009. 
 12. ^ a b c "Puroresu Central profile". Puroresu Central. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2010. 
 13. ^ a b "Best of the Super Jr. XX". New Japan Pro Wrestling (Japonca). 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2013. 
 14. ^ "NJPW "Best of the Super Juniors 2009" 6/14/09 report". Wrestling Observer. Erişim tarihi: 15 Şubat 2010. 
 15. ^ a b c d e Trionfo, Richard (14 Ocak 2015). "WWE NXT report: Zayn and Neville one more time; Balor versus Kidd; women's tag; battle of the behemoths". PWInsider. 13 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2015. 
 16. ^ James, Justin (25 Mart 2015). "James' WWE NXT report 3/25 - Week 145: Owens vs. Balor for NXT Title, Sasha Banks defends Women's Title; Overall Reax". Pro Wrestling Torch. 7 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2015. 
 17. ^ Caldwell, James (4 Temmuz 2015). "Caldwell's WWE Network special report 7/4: Complete "virtual-time" coverage of "Beast in the East" - Lesnar's in-ring return, Owens vs. Balor for NXT Title, more". Pro Wrestling Torch. 18 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2015. 
 18. ^ a b c d Zimmerman, Zack (11 Aralık 2014). "12/11 WWE NXT Takeover R-Evolution Live Coverage: Sami Zayn vs. Adrian Neville for the NXT Championship, Bálor and Itami vs. The Ascension, Women's and Tag Title matches, and Kevin Owens debuts". ProWrestling.net. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2015. 
 19. ^ a b Moore, John (1 Ocak 2014). "Moore's WWE NXT review: The Ascension vs. Finn Balor and Hideo Itami, Kevin Owens talks, Sami Zayn return update, Baron Corbin vs. CJ Parker, NXT Tag Champions in action". ProWrestling.net. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2015. 
 20. ^ Caldwell, James (11 Aralık 2014). "Caldwell's WWE NXT Takeover results 12/11: Complete virtual-time coverage of Neville vs. Zayn for the NXT Title, Itami & Balor, Charlotte, Kevin Steen/Owens's debut, Corey Graves retires". Pro Wrestling Torch. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2014. 
 21. ^ a b James, Justin (11 Şubat 2015). "James's WWE NXT Takeover report 2/11: Zayn vs. Owens NXT Title match, Women's Title semi-main event, Neville vs. Balor, Itaml; Overall Reax". Pro Wrestling Torch. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2015. 
 22. ^ Golden, Hunter (16 Temmuz 2009). "Rising Sun Soliloquy Newsletter #33 – New Japan – Results – NJPW, 7/10/09 (SXW)". Wrestleview. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2009. 
 23. ^ "NJPW 40th anniversary Tour Best of the Super Jr. XIX ~The door to the glory~". New Japan Pro Wrestling (Japonca). 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2012. 
 24. ^ Campbell, Mike (26 Ağustos 2009). "Puroresu Love: NJPW: Wrestle Kingdom III". 411Mania. 1 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2010. 
 25. ^ "Cagematch profile". Cagematch. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2010. 
 26. ^ "『Super Jr.』参戦選手決定! 全日本から "レンタル移籍"のBushi、ロウ・キー、そしてドラゲーの"超・鳥人"Pacが初参戦!!". New Japan Pro Wrestling (Japonca). 4 Mayıs 2012. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2012. 
 27. ^ "『Super Jr.』出場メンバー決定!! DDTからケニー・オメガ! ドラゲーからリコシェ! CMLLのティタンも再来日!!". New Japan Pro Wrestling (Japonca). 3 Mayıs 2013. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2013. 
 28. ^ "吉野家Presents Kizuna Road 2013". New Japan Pro Wrestling (Japonca). 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2013. 
 29. ^ a b c "Themes". Cagematch. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2010. 
 30. ^ "プリンス・デヴィット". New Japan Pro Wrestling (Japonca). 14 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2010. 
 31. ^ a b Kitamura, Yonosuke. "Biography". RMLabel (Japonca). 27 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Kasım 2014. 
 32. ^ "Last Chance Saloon (Bullet Club Theme)". DeviantandNaiveTed.Bandcamp.com. 14 Şubat 2014. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2014. 
 33. ^ "待望の第3弾! 12月10日(水)発売「NJPWグレイテストミュージックIII」の収録内容が遂に決定!!". New Japan Pro Wrestling (Japonca). 11 Kasım 2014. 13 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Kasım 2014. 
 34. ^ " "WWE NXT:"Catch Your Breath (Finn Bálor) – Single"". WWE. iTunes. 11 Aralık 2014. Erişim tarihi: 11 Aralık 2014. 
 35. ^ " "WWE NXT:"Catch Your Breath (Remix) [Finn Bálor] – Single"". WWE. iTunes. 18 Aralık 2015. Erişim tarihi: 18 Aralık 2015. 
 36. ^ Johnson, Mike (30 Ocak 2014). "Prince Devitt-WWE update". Pro Wrestling Insider. 13 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ocak 2014. 
 37. ^ Salazar López, Alexis A. (31 Mart 2012). "Viernes 30 de Marzo '12". Consejo Mundial de Lucha Libre (İspanyolca). 29 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2012. 
 38. ^ Johnson, Mike (31 Mart 2014). "Prince Devitt comments on his wrestling future". Pro Wrestling Insider. 13 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2014. 
 39. ^ "K-Award'11受賞結果". Kaientai Dojo (Japonca). Livedoor. 9 Aralık 2010. 1 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2012. 
 40. ^ "Jr. Heavy weight class". New Japan Pro Wrestling (Japonca). 21 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2011. 
 41. ^ "Jr. Heavy tag weight class". New Japan Pro Wrestling (Japonca). 10 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2011. 
 42. ^ "「このチームでメキシコに行こう!」6人タッグ王者・後藤&田口&デヴィットの"Apollo555"誕生!!". New Japan Pro Wrestling (Japonca). 30 Haziran 2010. 25 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2010. 
 43. ^ "(Results) New Japan, 6/30/10". Strong Style Spirit. 30 Haziran 2010. 12 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2010. 
 44. ^ "「J Sports Crown」 ~無差別級6人タッグトーナメント~". New Japan Pro Wrestling (Japonca). 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2011. 
 45. ^ "Fergal Devitt – Bio". NWA Pro – Australia. 19 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2009. 
 46. ^ "Pro Wrestling Illustrated (PWI) 500 for 2015". Pro Wrestling Illustrated. Internet Wrestling Database. 21 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2015. 
 47. ^ Meltzer, Dave (17 Kasım 2012). "Sat. update: Great TV show, WWE multiple releases, Austin talks WWE Hall of Fame, Best night for Bellator, PPV predictions, NWA Hall of Fame, James Storm headlines benefit show, Devitt takes another title". Wrestling Observer Newsletter. 1 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2012. 
 48. ^ "British Cruiserweight Champion History". Revolution Pro Wrestling. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2012. 
 49. ^ "WWE Wrestler of the Year (So Far)". Rolling Stone. 6 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2015. 
 50. ^ "2010 Tokyo Sports awards – New Japan involvement". Strong Style Spirit. 9 Aralık 2010. 28 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2010. 
 51. ^ Howell, Nolan (7 Ekim 2015). "Bayley is the Iron Woman against Banks at NXT TakeOver: Respect". Slam! Sports. Canadian Online Explorer. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2015. 
 52. ^ a b Zimmerman, Zack. "1/13 Zim's WWE NXT Live Coverage: Battle Royal to determine Bayley's next challenger for the NXT Women's Championship, Dash and Dawson vs. The Ascension, plus Elias Sampson and Tommaso Ciampa in action". prowrestling.net. 24 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]