İçeriğe atla

Seth Rollins

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Seth Rollins
Seth Rollins (2019)
Doğum adıColby Daniel Lopez
Doğum28 Mayıs 1986 (38 yaşında)
Buffalo, Iowa, ABD[1]
Yaşadığı yerDavenport, Iowa, ABD
Eş(ler)i
Becky Lynch (e. 2021)
Profesyonel güreş kariyeri
Takma ad(lar)ıGixx[1]
Seth Rollins
Taj the Destroyer[1]
Tyler Black[1]
Boyu1,85 m (6 ft 1 in)[2]
Kilosu102 kg (225 lb)[2]
Eğitildiği yerDavenport, Iowa[2]
EğitenDanny Daniels[1]
Başlangıç2005[3]
Seth Rollins WWE Universal Şampiyonu iken
Seth Rollins Kıtalararası Şampiyonu iken
Seth Rollins Kevin Owens`a Pedigree Hareketini Yaparken

Colby Lopez[1] (d. 28 Mayıs 1986) Amerikalı profesyonel güreşçi. Şu an WWE'de Seth Rollins ring adıyla güreşmektedir.

Lopez, 2010'da WWE ile sözleşme imzaladı. Daha sonraları WWE'nin güreşçi geliştirme yeri olan Florida Championship Wrestling'e (FCW) gönderildi. FCW, NXT ile birleştirilince NXT'e geçti. Bir turnuva sonucunda NXT Championship'i kazandı. Survivor Series 2012'de ana kadroya debutunu Dean Ambrose ve Roman Reigns ile yaptı. Bu üçlü The Shield adında bir grup kurdu. İki kez WWE World Heavyweight Championship, bir kez United States Championship, üç kez WWE Tag Team Championship (Roman Reigns,Dean Ambrose ve Jason Jordan) ve iki kez İntercontinental Championship kemerlerini alan Rollins, 2014 Money in the Bank'i ve kazandı ve 2015 Yılın Süperstarı seçildi.

WWE ile sözleşme imzalamadan önce Tyler Black ring adıyla Ring of Honor'da (ROH) güreşti. Bir kez ROH World Championship'i ve iki kez ROH World Tag Team Championship (Jimmy Jacobs ile) kemerlerini aldı ve 2009 Survival of the Fittest turnuvasını kazandı. Full Impact Pro (FIP) ve Pro Wrestling Guerrilla (PWG) gibi diğer bağımsız federasyonlarda da güreşti. FIP'de bir kez FIP World Heavyweight Championship'i, PWG'de bir kez PWG World Tag Team Championship'i (Jimmy Jacobs ile) kazandı. Rollins; WWE ve ROH'un ikisinde de Dünya Şampiyonu olmuş dört güreşçiden biridir. Bunu başaran diğer güreşçiler CM Punk, Daniel Bryan ve Kevin Owens'tır. Emektar güreşçi Sting, (son maçını Rollins'e karşı 20 Eylül 2015 tarihinde yaptı) Rollins'in kariyeri boyunca gördüğü en yetenekli profesyonel güreşçi olduğunu söylemiştir.[4]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Lopez; Buffalo, Iowa'da doğdu.[1] Kendisi Ermeni, Alman ve İrlandalı kökenlidir.[5][6][7] Lopez soyadı, üvey babasından gelmektedir.[5]

Profesyonel güreş kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağımsız federasyonlar (2005–2009)[değiştir | kaynağı değiştir]

Tyler Black, 2008'de

Rollins, 2005'te SCW adlı güreş federasyonunda “Gixx” adında güreşe başladı. Yetenekleri kısa sürede fark edildi ve daha sonra IWA Mid-South adlı güreş federasyonunda da ara sıra şovlarda gözükmeye başladı. Bu güreş federasyonu için çalışmaya devam ederken "TPI" adında bir güreş turnuvasına katıldı. Sal Thomaselli'yi eledi fakat Matt Sydal tarafından çeyrek finalde mağlubiyete uğratıldı. Daha sonralarında SCW World Heavyweight kemerini aldı ve kemerin üstünü sprey boyayla boyayarak "The Black Era" yazdı. Daha sonrasında da IWA federasyonunda IWA Mid-South Light Heavyweight kemerini aldı. Daha sonralarında NWA Midwest güreş federasyonuna katılarak burada Marek Brave ile Tag-Team kemerini kazandı. Bu ikili kemerlerini Ryan Boz ve Danny Daniels, Brett Wayne ve Hype Gotti, Jayson Reing ve Marco Cordova gibi isimler karşısında başarıyla korudular. Daha sonrasında A.J. Styles ve Eric Priest gibi isimlerle maçlara çıktı. Daha sonrasında ilk defa Total Nonstop Action Wrestling'de gözüktü ve Jeff Luxon ile takım olup The Latin American Xchange (Homicide ve Hernandez) karşısında kaybettiler.

25 Mayıs 2007'de FIP adlı güreş federasyonunun takım şampiyonları olan Briscoe Brothers'a karşı Marek Brave ile takım oldu ve bu maçta Marek Brave'in sakatlanmasıyla tek başına maçlara çıkmaya başladı. Ardından kariyerine Joey Ryan'ı yendiğinden itibaren PWG'de devam etti. Daha sonrasında Black, Jimmy Jacobs ile takım olup PWG takım kemerlerini Roderick Strong ve El Generico ikilisinden aldılar. FIP adlı güreş federasyonunda Tyler Black, Go Shiozaki'yi yenerek FIP World Heavyweight kemerini kazandı. FIP'in başka bir şovunda Davey Richards, FIP World Heavyweight kemerini Black'ten aldı. Ve böylece Tyler Black Ring of Honor'a yönelmiş oldu.

Ring of Honor[değiştir | kaynağı değiştir]

The Age of the Fall (2007–2009)[değiştir | kaynağı değiştir]

Black (solda), Age of the Fall grubunun lideri Jimmy Jacobs ile Pro Wrestling Guerrilla şovunda

Ring of Honor'un Man Up adlı PPV'de Black, Jimmy Jacobs ve Necro Butcher ile beraber debut yaptı ve bu üçlü Briscoe Brothers'a saldırdı. Ve bu üçlü "The Age of The Fall" adında bir stable kurdular. Daha sonraları bir maçta Black, Jack Evans ile yüzleşti. Maç Jacobs ve Necro Butcher'ın maça karışmasının ardından The Irish Airborne takımının Evans'a yardım etmek için gelmesiyle sonuçsuz kabul edildi. Daha sonraki haftalarda altı adamlı takım maçı düzenlendi ve bu maçta The Age of The Fall karşısında Jack Evans ve The Irish Airborne takımı yer aldı. Maç, Necro Butcher hakeme saldırdığı için sonuçsuz olarak kabul edildi. Daha sonraki aylarda çeşitli maçlara çıktı. Bunlardan şüphesiz en önemlisi; Black, Jimmy Jacobs ve Necro Butcher vs. Jack Evans ve Ruckus (handikap maçı) olmuştur. Glory By Honor'da ise The Age of The Fall vs. Jack Evans, Ruckus ve Jigsaw arasında altı adamlı takım maçı yapıldı. İlerleyen gecede ise Black, Alex Payne'i yendi fakat maç sonrası Briscoe Brothers, Black'e saldırdı.

Final Battle'da Black ve Jacobs takım olarak Briscoe Brothers'ı yendi ve ROH Dünya Takım kemerlerini aldılar. Kemerleri bir ay sonra Davey Richards ve Rocky Romero'ya kaybettiler. Take No Prisoners PPV'sinde ise Black, Nigel McGuinness karşısında bir ROH Dünya Şampiyonluğu kemer maçı hakkı kazandı fakat bu maçı kaybetti. Up For Grabs adlı PPV'de ise Black ve Jacobs 8 takımlık bir turnuvayı kazanarak yeniden ROH Dünya Takım kemerlerini aldılar. İkili bu kemeri Driven PPV'sinde Kevin Steen ve El Generico ikilisine kaybettiler. Bu olaylardan sonra Black, ROH Dünya Şampiyonluk kemeri için bir şans daha yakaladı. Kemer maçı, Bryan Danielson, Claudio Castagnoli, Black ve Nigel McGuinness arasında yapıldı fakat McGuinness kemerini yine korudu. Final Battle'da ise Black, ROH Dünya Şampiyonluk kemeri için bir numaralı adayın belirlendiği maçta, Austin Aries'e yenildi. Jacobs daha sonrasında Black'e saldırdı ve ikilinin arasında bir feud doğdu. Full Circle'da Black'e, şampiyon karşısında kemerin ortada olmadığı bir maç verildi ve Tyler Black, Nigel'i yendi. Violent Tendencies'da Black, Jimmy Jacobs'u steel cage maçında yenerek feudlarına son verdi.

ROH Dünya Şampiyonu (2009–2010)[değiştir | kaynağı değiştir]

Black, Eylül 2009'da boynundan ufak bir sakatlanma geçirdi fakat sakatlığını kısa zamanda atlattı. 10 Ekim'de ise bir turnuvaya katıldı ve bu turnuvada Kenny King başta olmak üzere sırasıyla, Claudio Castagnoli, Colt Cabana, Delirious, Chris Hero ve Roderick Strong'u yenerek 2009 Survival of the Fittest turnuvasını kazandı. Böylece ROH Dünya Şampiyonluk kemeri için maç hakkı kazanmış old. 19 Aralık'taki Final Battle şovunda Black, ROH Dünya Şampiyonluk kemeri için Austin Aries ile karşılaştı. 60 dakika süren maç berabere sonuçlandı. Bu maç berabere bittiği için ROH yetkilisi Jim Cornette, 13 Şubat 2010'daki 8th Anniversary Show'a rövanş maçını duyurdu. Black 8th Anniversary Show etkinliğinde Aries'i tuş ederek ROH World Championship'i kazandı.

3 Nisan'daki The Big Bang! şovunda Austin Aries ve Roderick Strong'a karşı kemerini korudu. Sonra ise 19 Haziran'daki Death Before Dishonor VIII'de Davey Richards'a karşı kemerini korudu. Black, 20 Ağustos'taki ROH çekimlerinde, World Wrestling Entertainment (WWE) ile sözleşme imzaladığını açıkladı. Hayranların tepkisinden dolayı kötü karaktere geçiş yaptı. Hayranlar Black'in WWE'e gitmesini "satıcılık" olarak yorumlarken, Black onları eleştirdi. İlerleyen günlerde Black hayranları ROH Championship kemeri ile WWE'e gitmekle tehdit etti. Black kemerini 11 Eylül'deki Glory By Honor IX'da diskalifiyenin olmadığı maçta Roderick Strong'a kaybetti. Bu şov Black'in ROH'daki son bulunduğu şov oldu.

World Wrestling Entertainment/WWE[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelişim zamanları (2010–2012)[değiştir | kaynağı değiştir]

8 Ağustos'ta WWE ile sözleşme imzaladığı açıklandı fakat ancak Eylül'de Florida Championship Wrestling (FCW)'e katıldı. Black, WWE ile sözleşme imzalamadan önce Total Nonstop Action Wrestling (TNA)'den ve Ring of Honor’dan çeşitli sözleşmeler aldı fakat Evan Bourne'ün iknasıyla WWE ile sözleşme imzaladı. Black debutunu 30 Eylül'de Seth Rollins ismi altında Michael McGillicutty'e karşı yenilerek yaptı. Rollins 4 Kasım'da ise ilk 'FCW 15' maçında Hunico ile 15 dakikalık bir Iron Man maçı yaptı ve bu maçta 1-1 berabere kaldılar. Bunun ardından Rollins, Hunico, Richie Steamboat ve Jinder Mahal ile bir turnuvaya katıldı ve bu turnuvayı kazanarak ilk FCW 15 Şampiyonu oldu. 25 Mart'taki canlı şovda, Rollins ve Richie Steamboat takım olarak Damien Sandow ve Titus O'Neil'i yenerek FCW Dünya Takım kemerini aldılar. Fakat 12 Mayıs'ta bu kemeri Big E Langston ve Calvin Raines'e karşı kaybettiler. Rollins, Temmuz 2011'de Dean Ambrose ile feuda başladı ve bu feud küçük çaplı promolarla devam etti fakat ilk maçlarını FCW 15 şampiyonluğu için 15 dakikalık bir Iron Man maçında yaptılar. Maç beraberlikle son buldu ve böylece Rollins kemerini korudu. Daha sonraki haftalarda 20 dakikalık bir maç yaptılar ve bu maçta 0-0 bitti ve Rollins kemerini yine korudu. Daha sonraları da bir 30 dakikalık maç yaptılar ve bu maç 3-2 Rollins'in üstünlüğüyle bitti. En sonunda 22 Eylül'de Rollins kemerini Damien Sandow'a karşı kaybetti. Aralık ayında ise Rollins çeşitli SmackDown canlı etkinliklerine çıktı ve bu canlı etkinliklerin birinde Tyson Kidd'i yendi. Mart'ta ise Rollins, Smackdown'da maçlara çıktı, Drew McIntyre ve Cody Rhodes gibi isimlerle karşılaştı. Ağustos 2012'de NXT format değiştirdi ve FCW'ide bünyesine aldı. Ağustos ayında ilk NXT Şampiyonunu belirlemek için bir turnuva düzenlenir. Rollins çeyrek finalde Drew McIntyre'i, yarı finalde Michael McGillicutty'i ve finalde de Jinder Mahal'i yenerek ilk NXT Şampiyonu olur. Sonraki haftalardaki NXT'de McGillicutty ve Mahal'i yenerek kemerini korur. 6 Aralık 2012 tarihli NXT'de kemerini Big E Langston'a kaybeder.

The Shield (2012–2014)[değiştir | kaynağı değiştir]

Roman Reigns (solda), Dean Ambrose (ortada) ve Rollins (sağda), Şubat 2013'te.

Rollins, 18 Kasım 2012 tarihli Survivor Series'de ana kadroya Roman Reigns ve Dean Ambrose ile birlikte debut yapar. Survivor Series şovunun ana maçı CM Punk, John Cena ve Ryback arasında, WWE Şampiyonluğu için gerçekleşir. Maç sırasında Ambrose, Rollins ve Reigns, Ryback'e saldırırlar ve maçtan etkisiz halde bırakırlar. CM Punk ise Cena'yı tuş ederek kemerini korumayı başarır. Bu üçlü ilerleyen günlerde grubun adının "The Shield" olduğunu ve adaletsizliğe karşı savaştıklarını söylerler. Sonraki haftalarda Raw'da The Shield, Ryback ve Team Hell No'ya (Kane ve Daniel Bryan) saldırırlar. TLC'de The Shield, Team Hell No ve Ryback karşısında TLC maçına çıkar. Maçı Shield kazanır ve ilk PPV galibiyetlerini alırlar. Shield, Royal Rumble'da CM Punk ile The Rock arasında yapılan WWE Şampiyonluk maçına karışır ve maçı Punk'ın kazanmasını sağlarlar. Fakat maç tekrar başlatılır ve maçı The Rock kazanarak kemerin yeni sahibi olur. Sonraki haftalarda Raw 'da CM Punk'ın menajeri Paul Heyman'ın, Shield'a Punk'ın maçlarda kazanmasını sağlamaları için para ödediği anlaşılır.

17 Şubat tarihli Elimination Chamber'da The Shield ve John Cena, Sheamus ve Ryback arasında altı adamlı takım maçı düzenlenir ve maçı Roman Reigns'in Ryback'e yaptığı Spear sayesinde Shield kazanır. 7 Nisan tarihli WrestleMania'da bu kez Shield, Big Show, Randy Orton ve Sheamus üçlüsünü Dean Ambrose'nin Orton'ı tuş etmesi ile birlikte kazanırlar. Bir gece sonra gerçekleşen Raw 'da Shield ringdeki The Undertaker'ın etrafını sarar fakat Team Hell No gelir ve Shield kaçar. 22 Nisan tarihli Raw 'da Shield, Team Hell No ve The Undertaker ile karşılaşır ve bu maçı da Shield kazanır. 19 Mayıs'ta gerçekleşen Extreme Rules'te Rollins ve Reigns, Team Hell No'yu yenerek WWE Takım Şampiyonluk kemerini kazanırlar. Shield, 14 Haziran tarihli SmackDown'da, altı adamlı maçlarda ilk yenilgisini Team Hell No ve Randy Orton'a karşı alır. Payback'te Rollins ve Reigns kemerlerini Daniel Bryan ve Randy Orton'a karşı, Dean Ambrose ise Birleşik Devletler Şampiyonluk kemerini Kane'e karşı korur.

Money in the Bank'in Pre-Show'u da Rollins ve Reigns unvanlarını The Usos karşısında korur. SummerSlam'de Ambrose unvanını Rob Van Dam karşısında diskalifiye ile korur. İlerleyen haftalarda Shield, Triple H'in ve "WWE'nin yüzü" Randy Orton'un koruyucuları olarak gözükür. Bu esnada ise Shield, Daniel Bryan, Big Show, Dolph Ziggler, The Miz gibi isimlere saldırır. Night of Champions'da Rollins ve Reigns, The Prime Time Players (Darren Young ve Titus O'Neil) karşısında kemerlerini korur. Battleground'da Rollins ve Reigns kemerlerin ortada olmadığı bir maçta Cody Rhodes ve Goldust karşısında yenilgiye uğrar. 14 Ekim tarihli Raw'da bu isimler bir kez daha karşılaşır bu kez kemerler ortadadır. Bu maçta Big Show ortaya çıkar ve Rollins ve Reigns'in dikkatini dağıtır. Rollins ve Reigns kemerlerini Cody Rhodes ve Goldust'a karşı kaybeder.

Rollins, Kasım 2013'te bir WWE canlı etkinliğinde.

Rollins ve Roman Reigns, bir sonraki PPV olan Hell in a Cell'de kemerlerini geri almak için Cody Rhodes ve Goldust ve The Usos takımları ile karşılaşır fakat Cody Rhodes ve Goldust kemerlerini korumayı başarır. Dean Ambrose ise aynı gece kemerinin ortada olduğu maçta Big E Langston'a count out ile kaybeder fakat kemerini korumayı başarır. 2013'ün sonları yaklaşırken Shield üyeleri arası gerginlik başlar. Survivor Series'de ise The Shield, The Real Americans (Antonio Cesaro ve Jack Swagger) ile takım olup Cody Rhodes ve Goldust, The Usos ve Rey Mysterio ile karşılaşır. Bu maçta ilk elenen isim Ambrose olur. Takımda en son Rollins ve Reigns kalır. Karşılarında ise 5 kişi vardır. Rollins bir kişiyi, Reigns ise tam dört kişiyi eler. Sonuç olarak son kalan Roman Reigns survivor olur ve maçı kazanır. İlerleyen haftalarda Shield'ın yeni düşmanı CM Punk olur. Punk bu üçlüye karşı TLC'de handikap maç yapar ve maçı Shield'daki anlaşmazlıklar sayesinde kazanır. Daha sonra Shield üyeleri Punk ile tek tek mücadele eder. Rollins ve Ambrose mağlup olurken, Reigns, Punk'ı yenmeyi başarır. Royal Rumble'de Rollins 2. numara olarak giriş yapar. Ringde 48 dakika boyunca durmayı başarır, Ambrose, Reigns'i elemeye çalışır ancak Rollins onu durdurur. Sonra Reigns hem Rollins'i hem de Ambrose'u eler. İlerleyen haftalarda ise Ambrose, Reigns'i kıskandığını gösteren birtakım davranışlar sergilemeye devam eder.

Bir gece sonra gerçekleşen Raw'da, Shield, John Cena, Daniel Bryan ve Sheamus ile kazanan takımın Elimination Chamber'da çembere girip WWE World Heavyweight Championship için kapışma hakkı bulunduğu bir maçta karşılaşır. Maça The Wyatt Family karışır ve Cena, Bryan ve Sheamus'a saldırırlar, Shield maçı diskalifiye ile kaybeder. İlerleyen haftalarda iki grup birbirlerine karşı promo kesmeye başlar. Elimination Chamber'da Shield, güzel geçen bu maçta Wyatt Family'e kaybeder.

Rollins, Nisan 2014'te Reigns ve Ambrose ile.

Ertesi gün Raw’da Shield üyeleri arası tartışmalar olur. Ambrose kendisine güvenilmediğini söyler. Aynı gece Reigns, Bray Wyatt ile karşılaşır. Teke tek giden bu maça diğer Wyatt Family üyeleri Luke Harper ve Erick Rowan karışır. Sonra Rollins ve Ambrose yardıma gelir. Ve böylece olayların burada bitmediğini gösterirler. 3 Mart tarihli Raw'da Shield, Wyatt Family ile karşılaşır. Maç gayet güzel başlar. Maç esnasında Rollins ringde güreşirken, Ambrose ise Bray Wyatt'ın hareketlerine sinirlenir ve onun yanına gider. Ambrose'yi tutmak için arkasından Reigns gider. Köşe boş kaldığı için Rollins tag vermek istediği zaman veremez. İlerleyen dakikalarda Rollins tag verir. Ancak duruma çok sinirlenmiştir. İlerleyen dakikalarda Ambrose, Rollins'e tag verecekken Rollins köşeden iner. Ve Ambrose tag veremez. Rollins çıkışa doğru yönelir ancak arenayı terk etmez. Reigns, Rollins ile tartışır. Rollins, Reigns ve Ambrose'nin kavgalarından bıktığını söyler. Reigns ve Ambrose birlik olurlar. Ancak yine de mağlubiyeti tadarlar. 7 Mart'ta yayınlanan SmackDown'da Ambrose ve Reigns ringe gelip Rollins hakkında konuşurlar. Sonra da Rollins yalnız gelir. Savaşın Wyatt Family ile olmadığını, bu savaşın Shield arasında olduğunu bu sorunun çözülmesi gerektiğini ve son olaylar sayesinde Reigns ve Ambrose'un uzun zaman sonra ilk defa takım oyunu sergilediğini iddia eder. Ringde Rollins ve Ambrose arasında itişmeler. olur. Reigns ikiliyi ayırır. En sonunda Rollins ortaya yumruğunu koyar. Önce Reigns sonra da Ambrose yumruklarını ortaya koyup birlik mesajı verirler.

14 Mart tarihli SmackDown'da Rollins, Damien Sandow ile karşılaşır. Maçı Rollins kazanır. Aynı gecenin ana maçında Kane'in de Big Show ile bir maçı vardır. Kane bu maç esnasında Shield'ın ona yardım etmesini ister ve Shield ring dışında bekler. Maç esnasında Kane, Shield üyelerinden Big Show'u dövmesini ister, ancak onlar bunu kabul etmezler. Big Show maçı kazanır. Kane'de maçtan sonra Rollins'i yakalayıp ringin içine çeker ve Chokeslam yapmak ister. Ancak Reigns, Kane'e spear yapar. 17 Mart tarihli Raw'da Kane ve Shield üyeleri arka alanda tartışırlar. İlerleyen saatlerde Kane ringe gelir ve Jerry Lawler'a laf atar. Sonra da Shield gelir. Shield, Kane'in emriyle Lawler'a saldıracaktır. Lawler'ı ringin içine atıp üstüne doğru yürüdüler. Fakat Rollins, Shield'ın her zaman iş için en iyisini yaptığını söyler ve bir anda hepsi Kane'e döner. Shield, Kane'i ringin ortasında hırpalar. The Shield'ın tüm üyeleri böylece iyi karaktere dönüşmüş olur. İlerleyen günlerde Shield'ın WrestleMania'da Kane ve The New Age Outlaws ile karşılaşacağı açıklanır. WrestleMania'da Shield yeni bir stil ile ringe çıkar ve kısa geçen maçı Shield kazanır.

WrestleMania'dan bir gün sonraki Raw şovunun ana maçında Daniel Bryan ve Triple H arasında bir WWE Dünya Ağırsıklet Şampiyonluk maçı ayarlanır. Maçtan önce Randy Orton, Batista ve Kane, Bryan'ı hırpalar. Triple H işi bitirecekken Shield'ın müziği duyulur ve herkes Shield'ın Bryan'a saldıracağını düşünürken Shield, Bryan'ı korur ve Reigns, Triple H'e spear yapar. Triple H ilerleyen haftalarda Randy Orton ve Batista ile beraber Evolution grubunu tekrar kurar ve Shield ile çekişmeye başlar. İki grubun Extreme Rules'da karşılaşacağı duyurulur ve bu maçı Reigns'in Batista'yı tuş etmesiyle Shield kazanır. Extreme Rules'tan bir gece sonraki Raw'da Evolution Shield'ı epey bir döver ve Shield'ın Evolution ile olan çekişmesi devam eder. Sonraki haftalarda Shield'ın Payback'de Evolution ile bir kez daha bir No Holds Barred altı adamlı elemeli takım maçında karşı karşıya geleceği duyurulur. Payback şovunda The Shield'dan hiçbir isim elenmez ve Shield, Evolution'ı bir kez daha mağlup eder.

WWE Dünya Ağırsıklet Şampiyonu (2014–2016)[değiştir | kaynağı değiştir]

Rollins, (Money in the Bank sahibi) Stephanie McMahon ve Triple H ile Night of Champions şovunda.

Payback şovundan bir gün sonraki Raw'da, şovun başlarında Batista WWE'den ayrıldığını söyler ve Evolution 2 kişi kalır. Şovun sonlarında ise The Shield ringdeyken Triple H ve Randy Orton gelir, her zaman kendisinin kazandığını söyler ve bu gece B planı'nın devrede olduğunu söyler. O sırada Rollins, eline bir sandalye alır ve Reigns'e ve Ambrose'a saldırır, The Authority'e katılarak kötü karaktere geçiş yapar. Rollins bir sonraki SmackDown şovunda neden ihanet ettiğini belirten bir konuşma yapar ve o gece Dolph Ziggler'ı mağlup eder. İlerleyen günlerde Rollins'in tüm maçlarına Dean Ambrose karışır ve Rollins'e saldırır.

17 Haziran tarihli Main Event şovunda, Rollins Money in the Bank'te WWE Dünya Ağırsıklet Şampiyonluğu için kontrat maçı olacağını açıklar ve kendisinin de bu maça dahil olduğunu söyler. 23 Haziran tarihli Raw şovunda, Rollins, Rob Van Dam ile karşılaşır fakat maç esnasında Ambrose maça karışıp Rollins'e saldırır. Triple H, Ambrose'yi de kontrat maçına ekler. 29 Haziran tarihli Money in the Bank şovunda, Rollins, Kane'in de yardımlarıyla WWE Dünya Ağırsıklet Şampiyonluğu kontrat çantasını kazanır. Money in the Bank şovundan bir gün sonraki Raw'da, Rollins John Cena'ya karşı cash in yapmak için gelir fakat Ambrose ona saldırır ve cash in yapmasını engeller. Bir süre sonra ise Rollins'in Battleground şovunda Dean Ambrose ile çantanın ortada olmadığı bir teke tek maçta karşılaşacağı duyurulur. 20 Temmuz tarihinde gerçekleşen Battleground'da Rollins, Ambrose'yi Triple H, Ambrose'yi şovdan cezalandırdığından dolayı mağlup eder. 17 Ağustos tarihinde gerçekleşen SummerSlam şovunda, Rollins daha önceden duyurulduğu gibi Dean, Ambrose ile karşılaşır. Maç esnasında ringin etrafında olan lumberjack güreşçiler birbirine girer ve bu kavga ringe kadar taşınır. Rollins ise fırsattan yararlanır ve Ambrose'a çantayı geçirir böylece maçı kazanan taraf olur. Bir gece sonraki Raw'da, Rollins arka alanda röportaj yaparken Ambrose ona saldırır ve ikilinin gecenin ilerleyen saatlerinde tekrar karşılaşacağı duyurulur. Gecenin son maçına geldiğimizde Rollins, Kane'in de yardımları ile Ambrose'yi alt eder ve bloklar üzerinde Curb Stomp yaparak Ambrose'yi bir aylığına sakatlar. Rollins daha sonra Roman Reigns ile kısa bir rekabete başlar ve ikilinin Night of Champions'da karşılaşacağı belli olur. Fakat şovdan birkaç gün önce Reigns'in sakatlandığı ve ameliyat olması gerektiği haberi gelir böylece Rollins maçı kazanmış sayılır. Rollins galibiyetinden dolayı kendini överken Dean Ambrose geri döner ve Rollins'e saldırarak bir ay öncesinin intikamını alır. Gecenin ilerleyen saatlerinde, Rollins gecenin ana maçına karışır ve kontratını Brock Lesnar üzerinde kullanmak ister fakat John Cena onu engeller. Bundan sonra olaylar Ambrose, Cena ve Rollins arasında geçer. Hem Ambrose hem de Cena, Seth'den intikam almak ister fakat bu yüzden birbirleriyle anlaşamazlar. Bunun üzerine Cena ve Ambrose, kazananın Hell in a Cell şovunda Rollins ile Hell in a Cell maçına çıkmaya hak kazanacağı bir "No Holds Barred Contract On A Pole" maçına çıkarlar. Maçı Ambrose kazanır ve Hell in a Cell'de Rollins ile maç yapma hakkı kazanır. 20 Ekim tarihli Raw şovunda Cena ve Ambrose; Rollins, Orton ve Kane ile karşılaşır. Maçı Orton, Ambrose'a RKO çekerek kazanır ama maçtan sonra Rollins, Orton'a Curb Stomp çeker. Hell in a Cell'deki maçta Bray Wyatt ortaya çıkıp Ambrose'a saldırır. Bu şekilde maçı Rollins kazanır ve bu şekilde feudu kazanan isim olur. 3 Kasım tarihli Raw'daki maçta Rollins, Orton'u roll-up ile mağlup eder. Maçtan hemen sonra Authority, Orton'un sakinleşmesini ister ama Orton, Rollins'e RKO yapar sonra Authority ile dövüşür. Rollins, Orton'a merdivenin üstünde Curb Stomp yapar ve Orton ringten sedye ile götürülür.

Bir sonraki PPV olan Survivor Series'te ise gecenin ana maçı Team Cena (John Cena, Dolph Ziggler, Big Show, Erick Rowan ve Ryback) ile Team Authority (Rollins, Kane, Mark Henry, Rusev ve Luke Harper) arasında 5'e 5 elemeli takım maçıdır. Eğer Team Cena kazanırsa Authority bütün gücünü kaybedecek ama eğer Team Authority kazanırsa Team Cena'daki bütün üyeler WWE'den kovulacaktır. Maçta son 2'ye Rollins ve Ziggler kalır. Maça ilginç bir şekilde Sting karışır ve Triple H'e Scorpion Leg Drop yapar. Team Cena'ya yardım eder ve Ziggler, Rollins'i tuş eder. Böylece Authority tüm gücünü kaybeder. Rollins, Authority'nin geri gelmesi için Cena ile olan feuduna devam eder. Cena ile TLC: Tables, Ladders and Chairs'de bir masa maçında karşılaşır, fakat kaybeden taraf olur. 29 Aralık tarihli Raw şovunda Rollins, Cena'yı Authority'nin geri gelmesi için bir kez daha zorlar. Rollins, Cena'yı eğer Authority'i geri getireceğini söylemezse, gecenin özel konuğu Edge'nin boynunu kırmakla tehdit eder. Cena istemeyerek de olsa teklifi kabul eder, fakat Rollins ve Big Show, Cena'ya saldırır. Böylece yılın son Raw şovunda The Authority geri döner, üyeler girişte bunu kutlarlar. Bir hafta sonraki Raw'da, Rollins Royal Rumble şovunda Cena ve Brock Lesnar arasında gerçekleşecek WWE Dünya Ağırsıklet Şampiyonluk maçına dahil olur. 25 Ocak'ta gerçekleşen Royal Rumble'da, Rollins J&J Security tarafından yardım alsa da maçı Lesnar kazanır. İlerleyen haftalarda, Rollins The Daily Show programının sunucusu Jon Stewart ile sözlü geçen bir feuda başlar, çoğu kez programı basar.

Rollins, WrestleMania 31'de WWE Dünya Ağırsıklet Şampiyonluğunu kazandıktan sonra.

Fastlane'de, Rollins diğer Authority üyeleri Big Show ve Kane ile takım olup Dolph Ziggler, Erick Rowan ve Ryback'i yener. Maçtan sonra Authority üyeleri saldırıya devam ederken Randy Orton aylardır beklenen geri dönüşünü yapar ve Rollins'e saldırır. Fastlane'den sonraki Raw'da, The Authority tekrar Orton'a gruba dahil olmasını teklif eder, Orton kimsenin beklemediği bir şekilde teklifi kabul eder. Rollins ile Orton birkaç hafta birlikte takım maçlarına çıkarlar. 9 Mart tarihli Raw'da, Roman Reigns ile çıktıkları handikap maçı esnasında Orton, Rollins'i satar ve maçı kaybetmelerine neden olur. Maçın ardından da Rollins'e saldırmaya devam eder ve ondan dört ay öncesinin intikamını alır. İkili 29 Mart tarihinde düzenlenen WrestleMania 31'de karşılaşır, maçı Orton kazanır. Gecenin ilerleyen zamanlarında Rollins, Brock Lesnar ve Roman Reigns arasında geçen WWE Dünya Ağırsıklet Şampiyonluk maçında cash in yaparak yeni WWE Dünya Ağırsıklet Şampiyonu olur. Rollins ilerleyen günlerde Orton ile olan çekişmesine devam eder, ikili Extreme Rules'da Kane'in kafes bekçisi ve RKO'nun yasak olduğu bir maçta karşılaşır, Rollins kafesten kaçarak kemerini korur. Mayıs ayında, Rollins ve Kane arasındaki gerginlik artar. Kane, Rollins'in kemerini Payback şovunda Orton ve Reigns'e karşı bir üçlü tehdit maçında koruyacağını duyurur. Bir sonraki hafta, teke tek bir maçta Dean Ambrose, Rollins'i yener ve Kane tarafından Payback'teki maça eklenir. 11 Mayıs tarihli Raw'da Triple H, Rollins'in Payback'te kemeri kaybetmesi durumunda Kane'in Operasyon Müdürü görevinden kovulacağını açıklar. Payback'te, Kane maçta Rollins'e yardım eder. Rollins, Pedigree (Triple H'in özel hareketi) ile maçı kazanır. Rollins, Elimination Chamber'da kemerini Dean Ambrose'a diskalifiye ile korur. Money in the Bank'te ikili arasında bir merdiven maçı ayarlanır, Rollins kemerini korur. Money in the Bank sonrası Raw'da, Brock Lesnar geri dönüş yapar ve Authority, Lesnar'ın Rollins ile Battleground'da karşılaşacağını açıklar. Battleground'da, The Undertaker geri döner ve Lesnar'a saldırır, Rollins diskalifiye olmasına rağmen kemerini korumayı başarır.

Rollins, Battleground'dan sonra, Birleşik Devletler Şampiyonu John Cena ile çekişmeye girer. 27 Temmuz tarihli Raw'da, Authority Cena'yı Birleşik Devletler Şampiyonluğu için Rollins'e karşı bir maça çıkarır, maç sırasında Cena'nın burnu kırılır fakat maçı kazanır. İlerleyen günlerde, Rollins ile Cena'nın SummerSlam'de WWE Dünya Ağırsıklet Şampiyonluğu ve WWE Birleşik Devletler Şampiyonluğunun ortada olduğu bir maçta karşılaşacağı duyurulur. 23 Ağustos tarihli SummerSlam'de Rollins, özel konuk Jon Stewart'ın Cena'ya saldırması ile maçı kazanır, iki kemere de sahip olur. SummerSlam sonrası düzenlenen Raw'da, Sting geri dönüş yapar ve Rollins'e saldırır. İlerleyen günlerde, Rollins'in iki kemerini de korumak için Night of Champions'ta maça çıkacağı duyurulur. Night of Champions'ta Rollins Birleşik Devletler Şampiyonluk unvanını önce Cena'ya kaptırır, fakat WWE Dünya Ağırsıklet Şampiyonluk unvanını Sting'i yenerek korur. Rollins kemerini korumanın sevincini yaşarken birden Sheamus, Money in the Bank çantası ile cash in yapmaya gelir ve Tam Cash in yapacakken Kane return yapar. Kane öncelikle Rollins'e daha sonra Sheamus'a saldırır ve böylelikle kemer yine Rollins'te kalmış olur.

4 Kasım 2015'te Dublin, İrlanda'da gerçekleşen bir WWE canlı etkinliğinde, Rollins'in ciddi bir diz sakatlığı yaşadığı ve 6 ila 9 ay arasında ringlerden uzak kalacağı açıklandı. Rollins'in sakatlığından dolayı WWE Dünya Ağırsıklet Şampiyonluğunun boşa çıkacağı ve kemerin yeni sahibini belirlemek için Survivor Series'te bir turnuva düzenleneceği belirlendi.[8] Rollins Slammy Awards 2015 şovunda Yılın Süperstarı seçildi ve geri döndüğünde her şeyini geri alacağını söyledi.

Triple H ile Feudu (2016–günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

Mayıs ayına kadar ortalarda olmayan Rollins, geri dönüşünü Extreme Rules 2016 şovunda yapmıştır. Şovun sonunda AJ Styles'ı yenen Roman Reigns'e saldırmıştır. WWE Dünya Ağırsiklet Kemerini geri istediğini belirten Rollins, RAW ve SmackDown şovlarında belli segmentlerde bulunduktan sonra Money In The Bank şovunda rövanşını almış ve Roman Reigns'i yenerek ikinci kez WWE Dünya Ağırsiklet Şampiyonu olmayı başarmıştır. Ancak bu kemeri iki dakika tutabilmiş ve o gece Money In The Bank maçında kazandığı kontratı kullanan Dean Ambrose ona Dirty Deeds vurarak kemeri almıştır. Ertesi gece olan şovda Roman Reigns ile 1 Numaralı aday olma maçına çıkmıştır ve maç sonuçsuz bitince Battleground şovuna Triple Threat maçı ayarlanmıştır. O süre zarfında Reigns cezalı olduğu için Ambrose ile çekişen Rollins, Battleground şovunda kemeri alamamıştır. 19 Temmuz 2016 tarihli SmackDown şovunda gerçekleşen Draft Pick ile RAW'a ilk seçilen güreşçi olmuştur. Battleground şovunda kemeri alamadığı için RAW brandı yeni bir kemer yaratmak yoluna gitmiştir, ismi WWE Universal Championship. Rollins ise draftlarda ilk seçilen olduğu için kemere direkt aday olmuştur. O gece gerçekleşen contenderlik belirleme maçlarında Finn Balor galip çıkmıştır ve SummerSlam'de Rollins'in rakibi olmuştur. Maçı Summerslam'da Finn kazammış ve kemeri almıştır. Fakat maç sırasında Rollins'ten Turnbuckle Powerbomb yiyen Balor, omzundan sakatlanmıştır ve kemer boşta kalmıştır.

Sonrasında Raw'da yapılan Fatal Four-Way maçında ilk önce Kevin Owens, Big Cass'i elemiş sonrasında Triple H geri dönmüş, Roman Reigns'e Pedigree yaparak Rollins'in onu elemesini sağlamıştır. Maçın sonunda Triple H beklenmedik bir şekilde Rollins'e pedigree yaparak maçı Owens'ın kazanmasını sağlamıştır. Ertesi hafta Raw'da Rollins, Owens'a saldırmış ve Clash of Champions'da kemer için maç ayarlanmıştır. İlerleyen saatlerde Roman Reigns de Owens'a saldırmaya gitmiş böylelikle Mick Foley Raw'da ikisi için maç ayarlamıştır. Eğer Roman Reigns kazanırsa maç Triple Threat olacaktır.

Kişisel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Lopez, 6 yıl boyunca Leighla Schultz ile birlikte olmuştur, ilişkileri Şubat 2015'te sona ermiştir. Şubat 2015'te Seth Rollins'e ait bir takım müstehcen fotoğraflar ortaya çıkmıştır. Daha sonra Rollins, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada fotoğrafları kendisinin paylaşmadığını söyleyip, hayranlarından özür dilemiştir.

Kendisi Crossfit sporunu çok sever ve vücudunu çok iyi şekilde böylece geliştirmiştir. Ayrıca Lopez'in köpekleri çok sevdiği bilinir. Güreş dışında beyzbol sporunun hayranıdır ve beyzbol efsanesi Babe Ruth'u idolü olarak görür.

Güreşte[değiştir | kaynağı değiştir]

Rollins, Big E'ye "Curb Stomp" hareketini uygularken.
Rollins, Kane'e Springboard Knee strike hareketini uygularken.
Rollins, Randy Orton'a "Avada Kedavra" hareketini uygularken.
Rollins (solda), menajeri J&J Security (Jamie Noble ve Joey Mercury) ile.
 • Bitirici hareketleri
  • Seth Rollins iken
   • Avada Kedavra (NXT) (Superkick to a kneeling or seated opponent)[9] – 2010–2011; used mostly as a signature move thereafter
   • Blackout[10] (NXT) Peace of Mind[10] (WWE) Curb Stomp (WWE) (Running stomp to the back of opponent's head)[11][12] – 2012-günümüz
   • Ripcord knee 2017-günümüz
   • Diving high knee,[13][14] sometimes while springboarding[15] − 2012–günümüz
   • Pedigree (Double underhook facebuster)[16] – 2015–2017; Triple H'ten uyarlandı[17]
   • Skywalker (NXT) (Standing shiranui)[13][18] – 2012–günümüz
   • Snap single underhook front facelock drop[19] – 2015
  • Tyler Black iken
   • God's Last Gift/Small Package Driver (Fisherman buster floated over into a small package, sometimes from the top rope or while applying a wrist-clutch[20])[3][21][22]
   • Paroxysm (Swinging lifting inverted DDT)[1][21][23]
   • Phoenix splash[1][3] - WWE'de imza hareketi olarak kullanılmakta
   • Turnbuckle powerbomb followed by a superkick[3]
 • İmza hareketleri
 • Menajerleri
  • Allison Wonderland[1]
  • Lacey[1]
  • Mr. Milo Beasley[1]
  • Rain[1]
  • J&J Security (Jamie Noble ve Joey Mercury)
 • Lakapları
 • Giriş müzikleri
  • "American Love" - Haste The Day (IWA Mid-South)[35]
  • "Battle On" - War of Ages[36]
  • "The Haunted" - Walls of Jericho[37]
  • "Flesh It Out" - Blues Saraceno[38] (NXT)
  • "Special Op" - Jim Johnston[39] (WWE; 16 Aralık 2012 – 2 Haziran 2014; The Shield üyesiyken kullanıyordu)
  • "The Second Coming" - CFO$[40] (WWE; 9 Haziran 2014–günümüz)[41][42]
  • "King of Kings" - Motörhead (WWE; 19 Ağustos 2013 – 17 Mart 2014; 2 Haziran 2014 – 5 Kasım 2015; The Authority üyesiyken kullanıyordu)
  • ''The Rising - def rebel (WWE; 22 Mayıs 2020 - günümüz)''

Şampiyonlukları ve başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Rollins, WWE Dünya Ağırsıklet Şampiyonuyken.
Rollins, Money in the Bank sahibiyken.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s "Seth Rollins". Online World of Wrestling. 21 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2010. 
 2. ^ a b c "Seth Rollins". WWE. 21 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2014. 
 3. ^ a b c d "Tyler Black profile". Ring of Honor. 9 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2010. 
 4. ^ Adkins, Greg (23 Eylül 2015). "Sting on his injury, his condition and whether or not that was his last match". WWE. 25 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2015. 
 5. ^ a b Gomez, Luis (12 Ekim 2015). "Interview: WWE Champ Seth Rollins on Jon Stewart, Jay Cutler and why he's 'never leaving' the Midwest". The Chicago Tribune. 9 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2015. 
 6. ^ "Armenian Wrestler Named As New WWE Champion". Asbarez. 10 Nisan 2015. 28 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 7. ^ "The Art of Wrestling: Episode 8 – Tyler Black aka Seth Rollins". Colt Cabana. 23 Eylül 2011. 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2014. 
 8. ^ "Seth Rollins suffers knee injury, new WWE World Heavyweight Champion to be crowned at Survivor Series". WWE. 22 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2015. 
 9. ^ a b "Seth Rollins – NXT Profile". NXT Wrestling. 18 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2012. 
 10. ^ a b Clapp, John. "The blueprints behind 'The Architect' Seth Rollins' 7 coolest moves". WWE. 24 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2014. 
 11. ^ Namako, Jason (30 Nisan 2012). "FCW Results – 4/29/12". WrestleView. 3 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2012. 
 12. ^ Martin, Adam (25 Mayıs 2012). "Spoilers: FCW TV Taping Results for June". WrestleView. 5 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2012. 
 13. ^ a b c d e Trionfo, Richard. "WWE NXT report: Ohno/Barreta; the United States Champion in challenged; Divas in action; someone loses their first name; and more". PWInsider. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2012. 
 14. ^ a b c d e f Trionfo, Richard. "WWE NXT report: the first NXT champion is crowned". PWInsider. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2012. 
 15. ^ "Complete WWE Raw report: remember to download the app; The Shield defend their titles; CM Punk is coming back soon; Bret Hart is in the house...and so is Shawn Michaels; happy birthday Natalya, remember we are in your home town; and more". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2013. 
 16. ^ Caldwell, James (18 Mayıs 2015). "CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 5/18: Complete "virtual-time" coverage of live Raw - Payback PPV fall-out, two title matches, packed show includes major Lana-Rusev developments and NXT champ debuting, more". PWTorch. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2015. 
 17. ^ Caldwell, James (28 Mayıs 2015). "WWE news: Seth Rollins addresses new Pedigree finisher". Pro Wrestling Torch. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2015. 
 18. ^ Chiverton, George. "Chiverton's NXT scouting report: Big E. gets called up; Latest Rankings & Evaluations of NXT stars". Pro Wrestling Torch. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2013. Rollins won with a superkick and a standing sliced bread, which Jim Ross called the 'Skywalker.' 
 19. ^ Caldwell, James. "WWE Raw results 4/20". PWTorch.com. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2015. 
 20. ^ "Tyler Black vs Davey Richards|Tyler Black wins". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2015. 
 21. ^ a b c d Caldwell, James (12 Haziran 2009). "Caldwell's 6/12 ROH Take No Prisoners PPV Report: Report from live PPV taping in Houston on tonight's PPV". Pro Wrestling Torch. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2010. 
 22. ^ Gerweck, Steve (8 Mayıs 2010). "5/8 ROH Results: Manhattan, NY". WrestleView. 13 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2010. 
 23. ^ a b Caldwell, James (17 Nisan 2009). "Caldwell's ROH Caged Collision PPV Report 4/17: Ongoing "virtual time" coverage of Ten-Man Cage match". Pro Wrestling Torch. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2010. 
 24. ^ a b c Trionfo, Richard. "WWE SmackDown report: Shield in singles action". PWInsider. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2014. 
 25. ^ a b c d e f Trionfo, Richard. "WWE NXT report: McIntyre/Rollins; and more". PWInsider. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2012. 
 26. ^ a b c Trionfo, Richard. "WWE RAW report: Shield versus Big Red Bearded Viper series". PWInsider. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2014. 
 27. ^ Lopez, Josh (9 Mayıs 2014). "WWE Friday Night SmackDown Results: Triple H Tests The Shield". Between The Ropes. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2015. 
 28. ^ Caldwell, James (30 Mayıs 2008). "Caldwell's ROH "Take No Prisoners" Report 5/30: Ongoing "virtual time" coverage of PPV #6". Pro Wrestling Torch. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2010. 
 29. ^ Caldwell, James (22 Mart 2009). "Caldwell's ROH TV report 3/21: ROH debuts on HDNet with Jimmy Jacobs vs. Tyler Black". Pro Wrestling Torch. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2010. 
 30. ^ Benigno, Anthony (13 Ekim 2014). "WWE Raw results, October 13, 2014: Dean Ambrose heads to 'Hell' against Seth Rollins and John Cena enters The Viper's nest – Seth Rollins def. Jack Swagger". WWE. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2014. The presence of Randy Orton at ringside didn’t put Rollins’ mind at ease, either, but what did save The Aerialist was a superkick that knocked the kneeling Swagger unconscious 
 31. ^ Wortman, James (21 Eylül 2014). "John Cena def. WWE World Heavyweight Champion Brock Lesnar by disqualification". WWE. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2014. Rollins Curb Stomped Lesnar. The Architect’s path to sports-entertainment’s grandest prize was clear 
 32. ^ Benigno, Anthony (26 Ekim 2014). "Seth Rollins def. Dean Ambrose (Hell in a Cell Match)". WWE. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2014. and the man who declared himself the "Future of WWE" nearly found himself eradicated from the timeline thanks to Ambrose 
 33. ^ "Seth Rollins comments on becoming on Mr. Money in the Bank: WWE.com Exclusive, June 29, 2014 (1:31)". 29 Haziran 2014. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2015. 
 34. ^ Benigno, Anthony (7 Eylül 2015). "WWE Raw results, Sept. 7, 2015: Sting torments Rollins – Sting and Sheamus confronted WWE World Heavyweight & U.S. Champion Seth Rollins". WWE. 2 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2015. But enough is enough, and "The Man" wants his statue back from Sting, who pulled a disappearing act with The Architect's monument two weeks ago and has been holding it hostage ever since. [...] Just another day in the life of "The Man". 
 35. ^ "Matt Sydal vs Tyler Black". 16 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2014. 
 36. ^ "Jimmy Jacobs". All-American Wrestling. 14 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2010. “Battle on” by War of Ages(W/ Tyler Black) 
 37. ^ "Jimmy Jacobs". All-American Wrestling. 14 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2010. “The Haunted” by Walls of Jericho (W/ Tyler Black) 
 38. ^ "Jimmy Jacobs". All-American Wrestling. 14 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2010. “Flesh it out” by Blues Saraceno(W/ Tyler Black) 
 39. ^ " "WWE:"Special Op"". 
 40. ^ " "WWE:"The Second coming (Seth Rollins)"". 
 41. ^ "Old version". 2 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 42. ^ "WWE: "The Second Coming" ► Seth Rollins 5th Theme Song". 11 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 43. ^ a b c "Cagematch title listings". 26 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2014. 
 44. ^ a b "Title History". All-American Wrestling. 17 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2010. 
 45. ^ a b "FCW Television Report (02.06.2011)". TylerBlack.net. 9 Şubat 2011. 29 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2011. 
 46. ^ Martin, Adam (18 Mayıs 2009). "Indy News #2: May 18". WrestleView. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2009. 
 47. ^ "the PWI Awards". Pro Wrestling Illustrated. 36 (2). 2015. ss. 22-23. 
 48. ^ "the PWI Awards". Pro Wrestling Illustrated. 34 (2). 2014. ss. 42-43. 
 49. ^ "Pro Wrestling Illustrated Releases its Top 500 List for 2015: Which WWE Star Topped This Year's List?, More Names Revealed". The Internet Wrestling Database. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2015. 
 50. ^ "Ring of Honor Title". Ring of Honor. 12 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2010. 
 51. ^ "Ring Of Honor Tag Team Championship". Ring of Honor. 28 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2010. 
 52. ^ "Jan 27 2014 Wrestling Observer Newsletter: 2013 Annual awards issue, best in the world in numerous categories, plus all the news in pro-wrestling and MMA over the past week and more". Wrestling Observer Newsletter. Campbell, California. 27 Ocak 2014. ss. 1-37. ISSN 1083-9593. 27 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2015. 
 53. ^ "The Shield's first WWE Tag Team Championship reign". 7 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 54. ^ "Raw Tag Team Championships". 18 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2018. 
 55. ^ "SummerSlam 2015 results: Jon Stewart attacks John Cena, helps Seth Rollins retain WWE World Heavyweight Championship". 30 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2018. 
 56. ^ "United States Championship". 18 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2018. 
 57. ^ "Seth Rollins cashed in his Money in the Bank contract and def. Brock Lesnar and Roman Reigns to become WWE World Heavyweight Champion WWE.com". 30 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2015. 
 58. ^ "WWE Championship". 11 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2018. 
 59. ^ "WWE Money in the Bank 2014 Results". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]