Vince McMahon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vince McMahon
McMahon (Aralık 2006)
DoğumVincent Kennedy McMahon
24 Ağustos 1945 (78 yaşında)
Pinehurst, North Carolina, ABD
Diğer ad(lar)ıMr. McMahon
Vince McMahon
Mezun olduğu okul(lar)East Carolina University
MeslekGirişimci ve iş insanı
Profesyonel güreş organizatörü ve yöneticisi
Amerikan futbolu yöneticisi
Medya sahibi
Etkin yıllar1968 (sunucu)
1997 (güreşçi)
OrganizasyonWWE
Özvarlıkazalış $750 million (2014)[1]
Boy1,88 m (6 ft 2 in)
Kilo112 kg (247 lb)
Evlilik
Çocuk(lar)Shane Brandon McMahon (d. 1970)
Stephanie Marie McMahon (d. 1976)
Ebeveyn(ler)Vincent James McMahon
Vicky H. Askew
AileMcMahon
Resmî siteWWE Corporate Bio

Vincent Kennedy "Vince" McMahon (d. 24 Ağustos 1945), Amerikalı film yapımcısı, güreşçisi ve güreş destekleyicisidir. WWE'nin eski başkanıdır. McMahon kariyerinde iki dünya şampiyonluğu kazanmıştır. Bunlardan biri WWE diğeri ise ECW şampiyonluğudur. Ayrıca 1999'daki Royal Rumble'ı da kazanmıştır.

Profesyonel kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

World Wide Wrestling Federation (1971-1979)[değiştir | kaynağı değiştir]

1968'de Doğu Carolina Üniversitesinden mezun oldu. World Wide Wrestling Federasyonunda menajer rolünde gözüktü (bu şirket Vince McMahon'in babasınındır). 1971'de ilk maç kartını ayarladı. Kariyerine ring anonsçusu olarak devam etti.

McMahon 1984'te Hulk Hogan'ı WWF'e getirdi. 31 Mart 1985'te ilk Wrestlemania yapıldı. Daha sonra Saturday Night's Main Event gibi programlar ortaya çıktı. 1987'de Wrestlemania III 100.000 seyirci tarafından izlendi. Etkinliğin baş atraksiyonu, Hulk Hogan ve André the Giant'dı.

İsim Davası[değiştir | kaynağı değiştir]

McMahon 2002 yılında WWF'ye (World Wrestling Federation) açtığı davayı kazandı ve World Wrestling Federation adını World Wrestling Entertainment olarak değiştirdi.

Gimmicki heel patron olan McMahon Stone Cold ile çekilmeye devam etti. Wrestlemania 23'te SCSA geri döndü ve Battle of the Billionaires maçının misafir hakemi oldu.

Şampiyonlukları[değiştir | kaynağı değiştir]

14 Eylül 1999'daki Smackdown'da Vince, Triple H'i yendi ve WWF şampiyonu oldu. 20 Eylül'de Vince kemeri boşta ilan etti. Wrestlemania 23 öncesinde is Bobby Lashley ile çekişmeye başladı. ECW kemerini Lashley'den 3'e 1 handicap maçında aldı. Judgment Day 2007'de Lashley, Shane McMahon'i pinledi ama Vince kendisini pinlemeden kemeri alamayacağını söyledi. Ve ECW One Night Stand'de Bobby Lashley kemeri kazandı.

John Cena Feudu, Sakatlığı ve Triple H Tarafından Kovulması[değiştir | kaynağı değiştir]

Şubat 2010 yılında Elimination Chamber'da WWE kemerini alan John Cena'yı şaşırtıp Batista'ya title shot verdi ve şampiyon Batista oldu ve Vince McMahon vs. John Cena maçı ilan edildi fakat McMahon maçı handicap yaptı. Ortakları Mark Henry, Drew McIntyre, Batista ve Jack Swagger'dı ve John Cena'yı yenmişti. WrestleMania XXVI'da Bret Hart ile bir NHB Lumberhart maçı (Hart ailesinin olduğu Lumberjack maçı) ilk McMahon ailesi McMahon'ı tutuyordu fakat oyunlarını ortaya çıkararak Bret Hart yerine Vince McMahon'a saldırdılar McMahon da pes etti. Haziran 2010'da geri dönerek Sheamus ve John Cena maçında hakemlik yaptı (Sheamus'a ayrıcalık tanıdı) fakat maç bitmeden The Nexus, McMahon'a saldırdı ve Justin Gabriel 450 Splash yaptı. McMahon komaya girdi tam 7 aylık moladan sonra Şubat 2011'de dönüş yaptı face olarak fakat sonraki dönüşünde heel oldu tekrar Capitol Punishment ve Money in the Bank PPV'lerinin ortalarında başlarında ve sonlarında görüldü artık tekrar WWE'ye katılmıştı ve John Cena'ya MITB'de şöyle demişti "Eğer CM Punk Money in the Bank PPV'sinde WWE şampiyonu olarak giderse suratına bakıp şöyle diyeceğim KOVULDUN!" Ama öyle de oldu fakat MITB ertesi Raw şovunda damadı Triple H McMahon'un varisi olduğu için (senaryo gereği) yeni başkan görevini üstlendi ve John Cena'yı işe aldı McMahon göz yaşlarına boğuldu. Fakat daha sonra tüm güreşçiler Triple H'in yönetimine karşı isyan edip güreşmeyince, McMahon geri geldi ve yönetimi geri aldı. Şimdi ise o patron, Triple H ise yöneticilerden biri oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2015.