Sheamus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sheamus
Sheamus March 2015.jpg
Ring Ad(lar)ı Sheamus
The Celtic Warrior
The Great White
King Sheamus
Sheamus O'Shaunessy
Stephen Farrelly
Boyu 1.93
Kilosu 121 kg
Yayınlanmış Boyu 1.93
Yayınlanmış Kilosu 121 kg
Doğum 28 Ocak 1978 (1978-01-28) (37 yaşında)
Cabra, Dublin, İrlanda
Eğiten Larry Sharpe
Jim Molineaux
Irish Whip Wrestling
Debut Mayıs 2002
Website The Irish Curse
Sheamus

Stephen Farrelly (İrlandaca:Stíofán Ó Fearghaile; d. 28 Ocak 1978), İrlandalı profesyonel güreşçi ve aktör, daha çok Sheamus olarak bilinir. WWE'nin SmackDown brandında güreşmektedir.

İlk kez Mayıs 2002'de İrlanda'da debut yapan Sheamus bir maçta geçirdiği sakatlık nedeniyle güreş kariyerine 2 yıl ara vermiş ve Mayıs 2004'te Sheamus O'Shaunessy adıyla Irısh Whip Wrestling'de güreşmeye başlamıştır.Irısh Whip Wrestling'de 2 kez Ana kemeri kazanmayı başarmıştır.2004-2005 yılları arasında kendini İngiltere'de ki federasyonlarda göstermiştir.

Profesyonel Güreş Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

WWE[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilinenin aksine Sheamus 30 Haziran 2009 tarihinde değilde ilk olarak 13 Kasım 2006.'da İngiltere'de yapılan RAW programında görülmüştür. Gece'nin ana karşılaşmasında Ric Flair ve Rody Piper'ın, Randy Orton ile Edge ikilisini yenip Tag Team kemerini aldıkları maçta D-Generation X ringe gelmişti, Sheamus ise onları uzaklaştırmak isteyen güvenlik görevlilerinden biriydi ve Triple H'ten Pedigree yemiştir.Sheamus birkaç deneme maçından sonra WWE ile anlaşarak eğitim almak için Florida'ya yerleşmiştir.Burada Florida Championship Wrestling'de yer almış ve ilk maçına Ekim 2007'de çıkmıştır. FCW'de bir kez ana kemri kazanan Sheamus, 2008 yazından sonra Smackdown ve RAW'da birkaç Dark Match'de kullanılmış ve 2009 yazında WWE'nin ana kadrosuna dahil edilmiştir.

WWE ekranlarında ki ilk maçına 30 Haziran 2009 tarihinde ECW brandinde çıktı.İlk olarak Goldust sonrasında ise Shelton Bejamin ile çekişmeye giren Sheamus 2009 yılının sonunda RAW'a Darft edilmiştir.RAW'da ki ilk maçını Jamie Noble'a karşı yapmış ve ilk maçını kazanmıştır.

İlk olarak 22 Kasım 2009 tarihinde Survivor Series'te yer alarak kariyerinin ilk PPV'sine (Pay- per View[izle öde]) katılmıştır. Burada The Miz'in takımında yer almış John Morrison ve Finlay'i elemiş ve de takımda ayakta kalan 3 isimden biri olup Survivor olmuştur.Ertesi gece RAW'da yapılan ve WWE Şampiyonu John Cena'nın rakibini belirlemek için daha önceden kemer sahibi olmuş birçok favori ismin bulunduğu Battle Royal'i kazanarak büyük sürpriz ve sükse yapmıştır.Aynı gece yapılan kontrat seramonisinde John Cena'yı masaya yapıştırmıştır.Ve sonrasında bu ikili TLC'de karşılaşmıştır.Sheamus o geceki maçta WWE'de ki ilk unvanı olan WWE Şampiyonluğunu almıştır.Ve WWE'de ilk İrlanda'lı şampiyon olarak tarihe geçmiştir.Ve Slammy Awards 2009'da Breakout Superstar of the Year olmuştur.

Şampiyonluk Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Sheamus kemerini önce RAW'da John Cena'ya sonra da DQ da olsa Royal Rumble'da Randy Orton'a karşı korumuştur.Ancak Şubat 2010'da ki Elimination Chamber'da Triple H'e elenmiş ve kemeri kaybetmiştir.Bunu yediremeyen Sheamus ertesi gece RAW'da arkadaşı Shawn Michaels'a veda etmeye gelen Triple H'e demir çubukla saldırmıştır.Ve sonra ikili arasında Wrestlemania XXVI'da bir street fight maçı ayarlanmış ve bu maçı Triple H kazanmıştır.25 Nisan 2010 tarihinde gerçekleşen Extreme Rules'da gecenin başında Sheamus Triple H'e saldırmış ve onu etkisiz kılmıştır.İkili için tekrar ayarlanan Street Fight maçını kazanan isim ise Sheamus olmuştur.20 Haziran'da Sheamus Nexus'ın yardımıyla da olsa John Cena'yı tuş ederek ikinci WWE Şampiyonluğu devrini başlatır.

İkinci Şampiyonluk Devri[değiştir | kaynağı değiştir]

Money in the Bank'te John Cena'yı bir steel cage maçında yenerek kemerini korudu.Ve Summer Slam'de DQ ile de olsa Randy Orton karşısında korumayı başardı.Sheamus bir Triple Threat Steel Cage Dark Match'te John Cena ve Undertaker ile maça çıktı.Maç sırasında Undertaker John Cena'ya Hell's Gate adlı pes hareketini uygularken kafesten çıkmıştır.VE böylelikle RAW'ın 900. bölümünden önce kemerini korumuş oldu.Night of Champions' bir Six-Pac Elimination maçta Randy Orton tarafından yenilmiş ve ikinci kez WWE Şampiyonluğunu kaybetmiştir.Aynı yıl Kofi Kinston ve John Morrisson'ı yenerek King Of The Ring olmuş ve King Sheamus adını kullanmaya başlamıştır.King Sheamus TLC'de WWE Şampiyonluk maçı için John Morrisson'la bir merdiven maçı yapmış ancak kaybetmiştir.28 Şubat tarihinde geri dönen Triple H Sheamus'tan 10 Aylık sakatlığın intikamını Sipiker masasının üstünde ona Pedigree yapmıştır.Sonrasında 4 aylık bir sakatlık döneminden sonra geri dönen Evan Bourne'ne yenilmiştir.Daniel Bryan'a yenildikten sonra kariyerine karşılık Daniel Bryan'ın United States Şampiyonluğuna maç yapmış ve kazanmıştır.Wrestlemania XXVII'de yapılan rövanş maçında Jumberjack'lerin maça karışmasıyla maç berabere bitti.

SmackDown (2011 - Günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

SmackDown'a draft olan Sheamus Extreme Rules'da şampiyonluğunu Kofi Kingston'a kaybetmiştir.3 Haziran'da ki SmackDown'da Christian'ın özel hakem olduğu maçta Christian'ın verdiği hatalı karar nedeniyle World Heavyweight şampiyonluğunu kaybetmiştir.Çünkü eğer Sheamus kazansaydı Sheamus ile Capitol Punishment'ta maç yapacak Christian tuşa giden Sheamus'u eli ağrıdığı gerekçesiyle 3'e kadar saymadı ve Sheamus yenildi. Yine de Christian Capitol Punisment'ta Randy Orton'a Yenilmiştir.Bu yenilgiden sonra Smackdown 'da normal maçlara çıkan ve kemer şansını bir türlü yakalayamayan Sheamus, Royal Rumble (2012)'ı kazanarak WrestleMania XXVIII'de dünya şampiyonluğu maçına çıkma hakkını kazanmıştır. Sheamus bu hakkını Elimination Chamber'da unvanını koruyan Dünya Ağırsıklet Şampiyonu Daniel Bryan üzerinde kullanmak istemiştir. WrestleMania XXVIII'in ilk maçında Bryan'ı 18 saniyede yenerek yeni Dünya Ağırsıklet Şampiyonu olmuştur.28 ekim 2012 Hell in a Cell' de şampiyonluğunu Big Show' a kaptırmıştır.18 Kasım 2012 Survivor Series'te unvanı geri kazanamamıştır.16 aralık 2012 TLC de Big Show ile sandalyeli unvabn maçına çıkmıştır ancak Big Show'a mağlup olmuştur.27 ocak 2013 Royal Rumble'a 11.sıradan girmiş John Cena ve Ryback'la birlikte son üç'e kalmasına rağmen Ryback tarafından elenmiştir. 17 şubat 2013'teki Elimination Chamber'de The Sheild'a karşı John Cena ve Ryback'la tag team maçına çıktı ancak The Sheild'e kaybettiler.7 nisan 2013'teki Wrestlemania 29'da Randy orton ve Big show'la tag team olup tekrar The Shield'le maç yaptılar ancak kaybettiler.Maç sonrası Big Show Sheamus'a saldırdı.16 haziran 2013 Payback'de Damien Sandow ile tekli maça çıkıp maçı kazandı.14 temmuz 2013 Money in the Bank maçına çıkmış ancak bu maçı Randy Orton kazanmıştır.Sheamus bu maçta sol uyluğundan sakatlanmıştır.Sheamus 7 ağustosta omzundaki yırtıktan ameliyat olmuştur. 4-6 ay ringlerde olmayacak. 26 ocak 2014 Royal Rumble da sürpriz bir şekilde geri döndü ancak The Sheild tarafından elendi.23 şubat 2014 Elimination Chamber'da Christian tarafından elenmiştir.5 Mayıs 2014 de 20 kişilik Battle Royal maçını kazanarak ikinci kez United States Championship kemerini kazanmıştır. 3 Kasım 2014 de Rusev'e United States Championship'i kaybetti.Rusev ve Mark Henry tarafından saldrıya uğradı ve bir süreliğine gözükmedi.

Sheamus 30 mart 2015 Raw şovunda Mohawk saç stili ve örgülü sakallı yeni bir imajla geri döndü.Daniel Bryan ve Dolph Ziggler'e saldıararak, Kötü karakter(heel) olarak geri döndüğünü göstermiş oldu..Giriş şarkısını da değiştirdi. Ayrıca Sheamus'un monster heel(aşırı kötü) olarak dönmesi de bekleniyordu.2015 Money In The Bank maçını kazanmış ve Mr.Money In The Bank olmuştur.

Şampiyonlukları ve Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sheamus Aralık 2009'da WWE Şampiyonu iken.

Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "History of the United States Championship: Sheamus". 14 Mart 2011. http://www.wwe.com/classics/titlehistory/unitedstates/25002196. Erişim tarihi: 3 Mart 2015 (İngilizce). 
  2. ^ "History of the United States Championship: Sheamus (2)". 5 Mayıs 2014 (İngilizce). http://www.wwe.com/classics/titlehistory/unitedstates/20140505-sheamus. 
  3. ^ "WWE News: Full list of 2010 Slammy Awards – 12 announced on Raw, 10 announced on WWE's website". Pro Wrestling Torch. 2010-12-13. http://pwtorch.com/artman2/publish/WWE_News_3/article_46025.shtml. 
  4. ^ "Biggest issue of the year: The 2011 Wrestling Observer Newsletter Awards Issue". Wrestling Observer Newsletter (Campbell, CA): 1–40. January 26, 2011. ISSN 10839593.